Podpořené projekty Nadací Partnerství

Přehled ekologických projektů podpořených Nadací Partnerství za rok 2022.

Zahrada dokořán, Světlá Hora

Výsadba komunitního sadu. Pro celistvost Jesenického sadu s maximální rozmanitostí chybí dosázet více odrůd a typů ovocnanů. Vznikne tak druhově i odrůdově rozmanitá zahrada, nejen jako důležitý zdroj informací pro budoucí výběr dřevin do podobně drsných lokalit (ale dříve sadařsky užívaných) a unikátní krajinný prvek zvyšující biodiverzitu na území, ale i jako místo setkávání lidí při sběru a zpracování ovoce a místo ekologické osvěty

200 hrušní pro J. G. Mendela, Vražné

Velká hrušková akce byla věnována odkazu J. G. Mendela. V roce dvousetletého výročí jeho narození vysázeli dobrovolníci alej 200 hrušní nedaleko jeho rodné usedlosti v Hynčicích, dnes místní část obce Vražné. Alej tvoří hrušně starých, hlavně regionálních odrůd, ale zasazeny byly i odrůdy původem z celé Evropy. 

Liniová výsadba podél biopásu a minisady pro veřejnosti

Cílem byla výsadba plodonosných a ovocných dřevin na již fungujících veřejnosti dostupných lokalitách a vytvoření další nové lokality.

Ovocná alej Slezské Rudoltice

Po vykácení zeleně – letitých topolů – na obecním pozemku na jaře 2022 přicházíme s myšlenkou nové aleje (ovocných) stromů, lemujících obecní cestu. Sledujeme tím zachování remízku se stromy, keři, vysokou trávou, ochranu proti silnému větru z polí a přílišnému slunečnímu svitu.

Polní sad Bravantice

Cílem projektu je vytvoření polního sadu starých odrůd hrušní. Vysazeno bude celkem 30 stromů. Účelem je pozitivně ovlivnit biodiverzitu zájmové lokace, dopomoci k obnově významného krajinného prvku a pro budoucí generace zachovat na jednom místě genofond starých odrůd hrušní z oblasti.

zdroj: nadacepartnerstvi.cz

Související články


Komentáře

 1. Alan :

  Včelaři každopádně iniciativu uvítají,
  ale z vlastní zkušenosti vím, že kolem naší chaty je původní výstadba cca 50 let starých třešní, které ve svůj čas krásně květou i plody mají v hojném počtu.. Tenkrát silničáři za příznivou cenu pronajali jeden strom zájemci, který si plody mohl otrhat, což nyní žádný zájemce není a třešně tam visí dokud nespadnou.
  200 hrušní možná někdo otrhá, ale nejspíš hrušně pokud je nesnědí vosy nebo ptáci na svůj osud si budou muset počkat. Třeba se v tomto pletu a s myšlenkou výsadby lípa malolistá, též lípa srdčitá (Tilia cordata), by splnila účelnost, posloužily by k nakrmení včel, čmeláků a v neposlední řadě by nezanechaly plody tolik biomasy pod stromy.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. M :

  Alan: aspoň se to pohnojí samo, pokud si to lidi neodnesou…

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.