Plot na Dubině, opět

Příběh nesmyslného plotu v ostravské městské části Dubina má pokračování.

Upřímně jsme nečekali, že by příběh plotu na Dubině měl ještě nějaké pokračování, ale jak se zdá, tak holky a kluci z obvodní radnice dali hlavy dohromady. A je na co koukat.

Podstata problému, absence městského plánování aspoň na pár let dopředu, opět na řadu nepřišla. Namísto toho došlo k pseudo okrášlení a „polidštění“ výsadbou a vysypáním mulčovací směsi podél předprostoru hradeb. Snad ve snaze zabránit obcházení, které se zde stejně děje. Vodní příkop a strážní věže přibydou třeba časem.

Postup řešení vykresluje místní politickou mentalitu na komunální úrovni a přístup k problematice obecně. Máme zde relativně nové obchodní centrum, které je však zasazeno do urbanismu sídliště z dob socialismu, které ve svých plánech s výstavbou uvnitř nájezdových ramp nepočítalo. Je pak logické, že obchodní centrum vyvolá zájem nejen mezi obyvateli z okolí a ti zde budou přicházet pro ně nejsnadnější trasou. Byť mimo přechod. Člověk nebude nikdy chodit zbytečně složitě, když to jde i jednoduše a přímo.

Vyspělá společnost nestaví bariéry, ploty, nedává překážky. Vyspělá společnost spojuje, hledá řešení a tvoří přívětivý prostor. To se mělo stát i zde. Nestalo a neděje. Namísto toho jsou tvořeny bariéry z ohavného mobilního oplocení. Je tohle řešení? Ne….

Řešením by bylo podívat se na lokalitu komplexně. Zmapovat pěší trasy a vyřešit pěší návaznosti. Obvod, který dokáže investovat čas a peníze do monstrózní konstrukce proskleného zastřešení části náměstí, kašny imitující příliv a odliv a dalších podobných nesmyslů by měl byt schopen realizovat chodník a přechod pro chodce.

Kontext:

Související články


Komentáře

 1. Rado :

  Tak trošku bych chápal, kdyby tento plot byl nějak vzhledný, jenže opět se jedná o nejlevnější řešení z možných levných. Čili zase lowcost, jak typické pro Ostravu.

  Thumb up 10 Thumb down 3
 2. O. :

  Ja vubec nechapu, proc by na tom miste mel byt nejaky plot. Ale pri pohledu na tento plot bych mel pocit, ze tam bude jen docasne, po dobu nejake stavby. Jestli to mysli vazne, ze tam neni zadna stavba a ma to tam byt natvrvalo, tak to jsou pripady pro Chocholouska.

  Thumb up 20 Thumb down 1
 3. Marian Kechlibar :

  Byť si myslím, že zrovna tento konkrétní plot moc smysl nedává, tak „Vyspělá společnost nestaví bariéry, ploty, nedává překážky.“ mi zní jako neúměrná generalizace či článek víry. V praxi se stává, že některé komunity spolu prostě žít nechtějí – a nutit je k opaku rozhodně není indikací vyspělosti, spíš naopak.

  Thumb up 15 Thumb down 9
 4. aldik :

  Když je lidem cennější zkrátit si cestu o pár metrů místo bezpečného přejití cesty kousek vedle přes legální přechod, tak jasně že je plot zbytečný :D Kdyby tam lidi neskákali před jedoucí auta, navíc je tam zatáčka tak by plot tam být nemusel.

  A i ta babička těch pár metrů navíc ujde, v obchodě pak stejně kličkuje dvě hodiny mezi regály a svádí bitku o akční zboží. A pokud ne, Tesco, Rohlík.. nebo děti, či vnoučata ji nákup přivezou až domů.

  A jasně, je to jen obyčejné pletivo a beton, ale radši ať se dají peníze do oprav chodníků než hezčího a taky dražšího plotu.

  Thumb up 8 Thumb down 20
 5. Rdm :

  aldik: „A jasně, je to jen obyčejné pletivo a beton, ale radši ať se dají peníze do oprav chodníků než hezčího a taky dražšího plotu.“

  A co takhle dát ty peníze na postavení bezpečného přechodu pro chodce?

  Thumb up 14 Thumb down 3
 6. Aleš :

  Tpč, tak tou mulčovačkou tomu nasadili korunu.

  Thumb up 23 Thumb down 1
 7. aldik :

  Rdm: když ho tam nedoporučila policie? Navíc je to hned za zatáčkou, takže fakt to není reálné tam budovat přechod.

  Thumb up 3 Thumb down 9
 8. aldik :

  Jestli se fakt postaví přes cestu Lídl, tak už vidím jak někteří budou budou přebíhat tu čtyřproudovku i koleje, jen aby to nemuseli obcházet :D

  Thumb up 3 Thumb down 3
 9. Rdm :

  aldik: někdo říkal, že stanovisko policie není závazné. Tady https://mapy.cz/s/jububusopo je taky přechod za zatáčkou, o pár set metrů dál je kruháč, který má všechny přechody „za zatáčkou“, tady https://mapy.cz/s/nocotonaza máte taky při výjezdu ze zatáčky přechod. Podle mne je „zatáčka“ jen výmluva, místo je přehledné a pokud má někdo opravdu starosti o bezpečnost, může tam být i semafor na znamení.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 10. Alcedo :

  Rdm:
  Stanivsko PČR není závazné, nicméně následná nehoda má právní hledisko – a k tomu se pak víceméně bude muset přihlásit nejspíše ten, který „přebije“ stanovisko Policie. A k Vaším mapovým příkladům, je rozdíl přístupu k existujícímu (vznik hodně dávno) a nově navrhovanému přechodu. Znám případy z dopravních inspektorátů, které rušily všechny nevyhovující přechody a to byl teprve vítr mezi občany a politiky…
  Výhoda instalovaného oplocení je mobilnost a rychlost instalace – nevím o jiné rychlejší variantě provedení…
  Na druhou stranu si zde dokážu představit silný lobbing dodavatele plotů…..

  Thumb up 1 Thumb down 3
 11. jlname :

  Toto je čisté zlo v přímém přenosu. :-((
  Někdy mám pocit, že už tato společnost žije a „myslí“ jak v tom filmu Idiocracy.
  !! ..Pane Gorbačove, zbourejte tuhle zeď“.. !!

  Thumb up 5 Thumb down 0
 12. Jiří :

  Myslím že ten přechod tam taky není z nejbezpečnějších. Pokud jedete z mostu doleva dáváte z prava přednost a stoji nalevo auto co chce vjet do křižovatky tak na něj moc nevidíte. Jsem pro přechod v místě kde se chodilo zkratkou.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 13. Pepa :

  Pán starosta jihu je naprostý nýmand i jeho podrž taška Tichánková. Jsem velice rád, že jsem se od tama odstěhoval.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 14. Martin [msstavby.cz] :

  Marian Kechlibar: Bavíme se o veřejném prostoru… Ale jinak žádná vyspělá společnost (jakékoliv rasy, národa, etnika, komunity) „ploty“ nestaví.

  Thumb up 7 Thumb down 10
 15. Sally :

  Jezdím tam dennĕ autem a plot je v pořádku, přes cestu bĕhaly dĕti, staří spoluobčané s taškami na kolečkách i ostatní, je přechod, v místĕ zkratky nemají chodci co dĕlat..

  Thumb up 7 Thumb down 14
 16. Jarmil Buqa :

  Martin [msstavby.cz]:

  Vidím, že jste tu větu z diskuse o plotu I ještě vyšperkoval a rozhodl se, že ji použijete přímo v článku.

  „Vyspělá společnost nestaví bariéry, ploty, nedává překážky. Vyspělá společnost spojuje, hledá řešení a tvoří přívětivý prostor.“

  Je legrační, jak se všechno vrací. Budoucí předseda vlády mluví o budování dálnic a bytů (nehledě na to, že se 30 let neotevřel jediný lom, ani blbá pískovna), jakoby zkopíroval část projevu Miloše Jakeše a na lokálním webu o moravskoslezských stavbách se cupuje lokální politika osvědčenými prázdnými frázemi, které silně připomínají emotivní projevy předáků SSM z roku 88.

  To jsou mé pocity z toho článku.

  Plot se mi nelíbí, řešení zřejmě není jednoduché a samozřejmě se mělo počítat se širšími souvislostmi už při povolování stavby. Bohužel, takhle blbě se postupuje úplně všude. Myslím, že nejen v Ostravě. Vzpomeňme na opravu náměstí před poliklinikou v Porubě. Na náměstí vede z obou stran od VŠB i od domova sester nedokončená cyklostezka, která je nově opraveným náměstím úspěšně přerušena. Jak a jestli vůbec půjde cyklostezka do tohohle prostoru implementovat se ukáže a je to úkol pro další povolební uskupení, která tenhle dárek dostane k řešení. A tak to funguje. Absence dlouhodobých strategických plánů je viditelná i ve větším měřítku, než lokální politice.

  Thumb up 9 Thumb down 5
 17. jlname :

  Jarmil Buqa:
  Proč tapetujete do obou příspěvků svou stejnou hloupost?
  Tady je to pomalu jak na Novinkách. Každou diskusí musí zničit troll.
  Četl jsem to po vás 4x. Nechápu na co ragujete a nebo je to jen ranní výstřik.
  Možná stačilo obecně napsat:
  „policajt který rozhodl se s tím nechtěl dupat, tak rozhodl jak rozjodl – jednoduše podle formuláře we Wordu – Nesouhlasíme.
  Na umobjih se nenašel schopný úředník, který by proti tomuto vedlrdiktu podal rozklad na PČR.
  Jednodušší bylo zavolat klapku 319 a „dočasná“ stavba je na světě““
  Tak je to k tomuto příspěvku.
  A cyklo v Porubě je boj jiného úřadu.
  Čao.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 18. Martin [msstavby.cz] :

  Jarmil Buqa: Abych zbytečně nepsal pod oba příspěvky. Za vším co píšu v článku si stojím. Pokud v té problémové větě hledáte něco více, jako například víru, či agitaci komunistických politiků před rokem 89, je to pak něco, co v té větě napsáno není.
  Proč jsem Hnutí ANO označil tak jak označil snad ani nemusím rozepisovat. Ten plot komentovali ze své politické stránky. A takovým způsobem, že by si klidně mohli dát na hlavu čepici s roličkami.
  Medvědí službu zde nedělám žádné straně. Jsem otevřený názorům mnoha stran. Bohužel prakticky žádná není na lokální úrovní schopná sepsat ani odstavec dávající hlavu a patu k problematice výstavby, veřejných prostor, či městské dopravy a urbanismu. Že tady údajně povolebně propaguji Pirátskou stranu je jen tvá domněnka. Ale tady je problém spíše ten, že sis jen potřeboval kopnout do Pirátů, jinak bys ještě neuvedl „„bizarní povolební kampaň“ Pirátům, kterým už stejně nic nepomůže.“. Druhá část zcela zbytečná.

  A ptám se. Staví vyspělá společnost ve veřejném prostoru bariéry?

  jlname: Je to jednoduché. Pořád se cítí dotčen diskuzí o štěrkových záhonech a jeho ego je pošramoceno. Odkaz na hrábě na štěrk, které údajně dokážou bez problémů vyhrabat ze štěrkových záhonů listí to korunoval… Za posledních 10 let, co tyhle diskuze fungují se vždy někdo takový objeví. Pár týdnů nebo měsíců bude rozporovat každou větu a slovo co napíšu a pak se odmlčí. Jak sám uvedl, on za své názory nést zodpovědnost nemusí. A nemusí je mít ani podložené argumenty při faktickém rozporování.

  Thumb up 6 Thumb down 7
 19. Ondřej :

  aldik: Někdo v minulé diskusi psal, že tam není žádná nehoda chode c auto evidována. Je otázka, jestli ten plot řeší nějaký skutečný problém.Nicméně, pro některé lidi skutečný problém vytvořil

  Thumb up 6 Thumb down 0
 20. Jarmil Buqa :

  jlname:

  Výstřik, troll, hloupost,… :) …ani dál nerozumím souvislosti mezi mým a Vašim příspěvkem. Ale pobavila mě úvaha, že ničím diskusi, aniž bych někoho označoval za stříkajícího trolla.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 21. Jarmil Buqa :

  Martin [msstavby.cz]:

  Martine, nenechte se prosím mýlit a neberte to mou kritiku osobně. Já Vaši práci uznávám a jsem rád, že někdo podobné stránky provozuje a je mi jasné, že se za tím skrývá spousta práce! Pokud nechcete občas čelit kritice, zrušte komentáře. Podle mě jsou na většině webů stejně k ničemu, lidi si tam pouze nadávají, což se v anonymitě obýváku činí velmi lehce. Komentáře můžou být dobré, dle mého soudu, k poskytnutí zpětné vazby autorovi. O to jsem se snažil. Ne shazovat Vaši práci.

  Věta „Ve vyspělé společnosti,…“ je bezobsažný nesmysl – populárně znějící fráze na úrovni politických billboardových hesel. Ve vyspělé společnosti se přeci bariéry staví tam, kde to je potřeba a nestaví tam, kde to potřeba není a je to jen na obtíž. Stejně tak působila hesla typu: „Se Sovětským Svazem,… atd“., která od sebe opisoval jeden svazácký řečník od druhého. Tam směřuje má kritika, protože to nemáte vůbec zapotřebí.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 22. Jarmil Buqa :

  Medvědí službu svou „angažovaností“ neděláte stranám, jak jsem psal a vy ne zcela pochopil, ale svým článkům. Já nekopal do Pirátů, kteří jsou mi úplně stejně milí, jako ANO, nebo další současné spolky. Já psal, jak Váš článek působí, jako nějaká bizarní povolební agitka, která by samozřejmě ztrácela smysl, kdyby opravdu agitkou byla. Už chápete, co jsem psal?

  Naprosto souhlasím, že s tím, že žádná strana nemá žádný strategický plán rozvoje. Jen bych to doplnil, že na žádné úrovni. Na té lokální je to jen nejvíce vidět,…

  Trošku mě mrzí vaše reakce na uživatele „Jilname“. Proč a co píšu vím já – nikdo jiný. Tady se zdá, že jsem se bohužel dotkl Vašeho ega já. Jak píšu výše, nebylo úmyslem. K diskusi o hrabání záhonů hustě osázených půlmetrovými travinami bych se být Vámi nevracel vůbec, nehledě na to, jak blbý odkaz jsem do diskuse poslal. Tyhle záhony hrabat zkrátka nejdou a vůbec nejde o štěrk. Ale to už je úplně fuk. :)

  Martine, máte zcela pravdu, že moje příspěvky budou výhledově významně řidší. Až mě vypustí ze špitálu, určitě nebudu mít čas reagovat na každou blbinu, ani podrážděnou reakci na můj pohled na konkrétní problém…

  Přes svou kritiku Vám přeji hodně elánu, ostrou tužku, ale méně prázdných líbivých hesel :)

  Thumb up 5 Thumb down 4
 23. Pepa :

  Bydlel jsem na Dubině 21let. A nikdy se mi nestalo že bych měl u Penny problém s chodcema co tam přecházeli silnici. Vždy počkali až přejedou auta. A ani nevím o nějaké nehodě. Takže nechápu proč bytam nemohl být přechod. Do zatáčky a na přechod jde vidět již zdálky a 50km/h tam nejde jet ani omylem. Tak nechápu proč ho tam nepovolili než tu zhovadilost co tam je teď.

  Přechod tam být nemůže, ale tu zrůdnost na kruháč o kousek dál povolili a nikomu to nepříjde nebezpečné. Jedete z Dubiny a na kruháč jedete směr Místecká. Když vyjedete z kruháče tak je hned odbočka k Venuši. Nesčetněkrát mamlas co jede vlevém se rozhodne odbočit doprava a vůbec mu nevadí že vpravém jedou auta. Tohle nikomu nevadí

  Thumb up 8 Thumb down 0
 24. aggu :

  Pepa: Jenže když ten „mamlas“ jede ve směru od radnice přes rondel a chce odbočit na Tlapákovu, tak má dělat co? ;)
  Celé dopravní řešení na Dr. Martínka je na hlavu. Musíte najet skoro 1.5 km, abyste se dostali z jedné strany na druhou (200 m).
  Stejně jako je na hlavu ten plot.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 25. Martin :

  Bude nějaká petice proti plotu ??? Rád bych se připojil , řešení s přechodem se dá určitě vyřešit jen chtít. Bylo by dobré dát přímo na plot nějaký leták kam by lidé mohli připojit svůj protest.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 26. Pepa :

  aggu:
  Měli ten rondel nechat tak jak byl a ne tohle

  Thumb up 1 Thumb down 0
 27. balde :

  Rád bych doplnil, že v poslední době, to ještě vylepšili a mezi mulčovací kůru a cestu vysypali kamení, které padá do cesty :D.

  Když se podíváte na první fotku tak je to to místo mezi mulčovačkou a cestou.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.