Plot na Dubině jako zjevení z jiného světa

Špatné plánování veřejného prostoru v kontextu místa a špatná spolupráce veřejného a privátního subjektu mají občas bizarní následek. Třeba stavbu plotu, který má zabránit pohybu lidí v Ostravě-Dubině.

Na údajně nebezpečné místo se podívali Piráti z Ostravy-Jihu.

Mít obchod pár kroků od domu je velká výhoda bydlení na sídlišti. Vedení městského obvodu Ostrava-Jih se ale rozhodlo oddělit sídliště od nákupní zóny 100 metrů dlouhým betonovým plotem. Důvodem má být zajištění bezpečnosti dopravy na ulici Horní a Alberta Kučery a zabránit lidem přebíhat silnici. Piráti na zářijovém zastupitelstvu upozorňovali, že vystavět plot za 800 tisíc je sice řešení rychlé a levné, ale z pohledu občanů i urbanismu mírně řečeno nevhodné. V daném úseku se navíc 15 let žádná nehoda s chodcem nestala. Vyzvou proto vedení městského obvodu, aby tento svůj krok zdůvodnilo a prověřilo jiné varianty řešení, jako například přechod.

„Spousta lidí nemá auto a pro seniory zejména je cesta pěšky s těžkým nákupem náročná. Město se má snažit bariéry pro pěší odstraňovat a ne je stavět tam, kde nedávají smysl. Když pominu, jak nevzhledně betonový kolos vypadá, vadí mi i to, že se o problému s přebíháním lidí ví několik let. Vedení obvodu se mělo pokusit řešit stezku pro pěší dávno. Když sleduji seniory s taškami láteřit a obcházet plot, je mi smutno,“ komentuje šéfka Pirátu v Ostravě-Jihu Pavlína Polášková. Vzniklá situace u Penny Marketu má ale podle ní hlubší příčiny a je vlastně jen logickým vyústěním toho, jak vedení obvodu přistupuje k prodeji pozemků a rozvoji města.

„Podle vedení obvodu je plot jediným řešením, protože policie by prý v daném místě přechod nepovolila. Oficiálně ovšem žádný projekt zpracovaný nebyl a neexistuje tedy ani žádné oficiální stanovisko policie. Věříme, že by se jiná varianta řešení našla, pokud by se o to skutečně vedení městského obvodu snažilo,“ dodává opoziční zastupitelka za Piráty Pavlína Polášková. Podle ní dokonce samotný odbor dopravy magistrátu města Ostravy vyjádřil pochybnosti, že bude mít oplocení kýžený efekt, pravděpodobně totiž pouze přesune pěší trasu těsně za konec plotu.

Jsou ale jiné varianty, jak zajistit bezpečný pohyb chodců? „Domnívám se, že stavebně by šla situace řešit zřízením přechodu mezi stávajícím sjezdem z parkoviště a sjezdem z ul. Horní. V tomto případě by bylo vhodné komunikaci rozšířit tak, aby mohl být realizován dělící ostrůvek, a to pro zvýšení přehlednosti. Dále by bylo nutné vybudovat přístupové pěší komunikace k tomuto přechodu a to za cenu snížení kapacity parkoviště,“ komentuje Michal Šobr, který problém jako dopravní inženýr s Piráty konzultoval.

Poněkud kuriózní je na celé situaci také fakt, že podle čísel zveřejněných na webových stránkách nehody.cdv.cz, které jsou určeny odborné i široké veřejnosti a vycházejí z policejních statistik, se o nijak zvlášť nebezpečný úsek nejedná. Od roku 2006 zde totiž nebyla jediná nehoda se zraněním chodce. „Starosta mi na zastupitelstvu přislíbil, že se znovu obrátí na odbor dopravy magistrátu a situaci projedná. Zašlu tedy ještě oficiální dotaz, z jakých podkladů obvod vycházel, když rozhodoval o stavbě plotu a zda zvažoval i jiné varianty. Každopádně bych byla ráda, kdyby se plot podařilo brzy zase odstranit. Takové bariéry do moderního města skutečně nepatří,“ dodává Polášková.

Vznik plotu zdokumentoval i Deník. Lidé si samozřejmě nejkratší cestu najdou vždy. Plot obcházejí.

Původně jsme se ani tématu nechtěli věnovat, jelikož při oznámení záměru výstavby plotu celý příspěvek působil jako opožděný aprílový vtip. Působilo tak i vyjádření Hnutí ANO na facebookové stránce.

Politická divize Agrofertu je bizarní sama osobě. Lokálními politiky Jihu však ještě znásobena.

zdroj text: podplachtami.info

Související články


Komentáře

 1. Crazym :

  Toho bohdá nebude aby jste se milé ovečky pohybovaly kde chcete, jen my víme co je pro vás to nejlepší :D ANO, už je líp :D
  Rozkaz byl jasný, volič s nákupní taškou nesmí projít… :-)

  Thumb up 11 Thumb down 15
 2. Alexo :

  Piráti skončili neslavně.

  Thumb up 8 Thumb down 8
 3. TJ :

  Taky jsem si tudy zkracoval cestu, když jsem občas chtěl nakoupit v Penny. Původní stav určitě nebyl ideální, ale tohle je naprostá zhovadilost. Ty první betony se daly alespoň překročit… Klasické jednoduché řešení – proč problém pro jednou neodstranit, když ho lze posunout někam jinam. Už teď se u dolního konce plotu začíná objevovat vyšlapaná cestička, takže se předpokládám dočkáme prodloužení plotu:-) Pokud by nějaká „guerillová skupina“ postavila u plotu z obou stran žebřík, byl bych první, kdy by ho využil. Za peníze na stavbu plotu by se určitě nějaké smysluplné a bezpečné řešení najít (a možná i provést) dalo…

  Thumb up 10 Thumb down 0
 4. Raptor :

  Alexo: Kruty debakl techto mladych neomarxistu v nedavnych volbach je jen logickym vyustenim jejich stylu politiky. Tady u nas v regionu je nesnasim po akci s lahvi vina v Komenskeho sadech, v detskem cenru. Typicka socialisticko-estebacka akcicka, kdy rozkaz znel jasne. Tfuj !

  Thumb up 9 Thumb down 13
 5. aldik :

  A proto chtějí naproti na volné ploše stavět Lídl :D Tam bude identický problém s přecházením mimo přechod. A v článku se píše že hlavně pro seniory bez auta je cesta s těžkým nákupem zpět náročná. No určitě je jednodušší bezpečně po přechodu, než přebíhat cestu s taškama a ještě dávat aby mě něco nepřejelo. Navíc stačí si to pořídit tašku na kolečkách a nákup táhnout zasebou. A ti co to už mí s internetem si to nechají přivézt domů z Tesca, nebo Rohlíku.

  Thumb up 4 Thumb down 5
 6. Aleš :

  Ano…idioti ve všch vrstvách.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 7. Pavel :

  Líbí se mi ty odpovědi z PR příruček. Někoho poslat do pr***e a zakončit to Hezký den.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 8. Dan :

  Raptor: Neomarxisti🤣🤣
  Porad skoncili lepe nez Volnasek a SPD (ministerstvem uznana extremisticka strana bojovniku za vrazdici mikrovlnky)

  Thumb up 6 Thumb down 11
 9. Miro :

  Jestli je pro důchodce lepší překonávat terénní nerovnosti a přebíhat cestu, místo toho aby využili chodník a cestu si prodloužili maximálně o pár desítek metrů, tak to mi zůstává rozum stát. Samozřejmě nejde jen o důchodce. Chodník je po opravě bez obtíží schůdný i s taškou na kolečkách. Nejsem sympatizantem hnutí ANO, ale plot je hodnotím kladně. Jen by potřeboval ještě prodloužit, aby se nedalo projít mezi křovím a zmíněným plotem. Nekolikrát mi do cesty vešel chodec bez jakéhokoliv rozhlédnutí.

  Thumb up 7 Thumb down 7
 10. Rdm :

  Miro: podle https://mapy.cz/s/furovacero se bavíme o více než 200 metrech oproti nějakým 70 https://mapy.cz/s/mokovotuso. Samozřejmě záleží odkud jdete, protože očividně je tam těch „cest“ vyšlapaných více https://mapy.cz/s/gosovesoza a ruku na srdce, kdo z nás si nezkrátí cestu když to jde, ostatně lidé si cestu zkracují na poměrně hloupých místech jako třeba https://mapy.cz/s/hehepasufo, takže rozum nad tím nezůstává stát. Plot rozhodně řešením není, naopak spíše poukazuje na to, že se řešením nikdo nechtěl moc zabývat…prostě když nemáte nápad, strčte tam plot.

  Thumb up 10 Thumb down 3
 11. M. :

  Ano, děkujeme, že se staráte o naši bezpečnost. Zvlášť o své voliče důchodového věku. Mockrát díky!!!

  -věřím tomu, že inteligentní člověk pochopí, že zde jedná o sarkasmus, ale pro členy a voliče Ano to raději napíšu – jedná se o sarkasmus.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 12. Petr :

  Je zajímavé, že z toho úseku nejsou žádné záznamy o nehodě s chodci. Já jich tam pár viděl, jezdím tudy denně do práce. Je fajn když jedete za tmy do práce a najednou v místě kde není ani chodník, jdou důchodci o hodinu dříve k obchodu, aby u regálů byli první. Vyjedete ze zatáčky a hned stojíte na brzdě, protože tam zrovna letí 70 léta paní s taškou na kolečka a to rychlostí že batole na čtyřech je proti ní blesk. Nebo i někdo, kdo je zahleděn do telefonu a nemá čas se dívat vlevo ani vpravo, aby mu něco ne uteklo na Fb. Díky toho tam bylo několik srážek vozidel. Je to nebezpečný úsek a ten obchod na takovém místě stát neměl. Ten plot je sice k ničemu, ale trošku zamezí neštěstí, které by mohlo přijít.

  Thumb up 3 Thumb down 7
 13. Martin [msstavby.cz] :

  Miro: Vyspělá společnost bariéry odbourává a spojuje. Stavět ploty a bariéry snad už 30let do společnosti nepatří.

  Thumb up 14 Thumb down 3
 14. Pezos :

  Celkově je to hezké místo, fajnová je i ta značka „přikázaný směr jízdy zde do plotu“. Někdo asi nečetl vyhlášku, jaký je rozdíl mezi zahnutou a rovnou šipkou (už je to dobrých 20 let).
  https://www.zakruta.cz/dopravni-znaceni/prikazove-dopravni-znacky/c3a/prikazany-smer-jizdy-zde-vpravo/

  Thumb up 5 Thumb down 1
 15. Jarmil Buqa :

  Martin [msstavby.cz]:

  Martine, nezlobte se na mě, ale to je děsná fráze, jak vystřižená z předvolební agitky jednoho z „vítězných“ uskupení. Bavme se o tom, jestli je tento plot ve veřejném zájmu, jestli existují jiná, kultivovanější řešení a pod. To je samozřejmě v pořádku. Ale tyhle prvoplánové výroky ala pouťový politik jsou spíš legrační. Ještě chybí hluboké příkopy, které rozdělují společnost, láska a pravda…

  Stejně tak si myslím, že by vůbec neuškodilo psát články méně emočně. Citace z webu, twitteru a pod. samozřejmě ano. Proč se ale snižujete, k cituji: „Politická divize Agrofertu je bizarní sama osobě. Lokálními politiky Jihu však ještě znásobena.“ Tenhle závěr si mají z Vámi předložených fakt čtenáři udělat sami. Nechte je. Takhle to působí, že děláte nějakou „bizarní povolební kampaň“ Pirátům, kterým už stejně nic nepomůže.

  Všiml jsem si, že tuhle „medvědí službu“ děláte svému webu poměrně často.

  Berte to jako další nevyžádanou radu. Samozřejmě si dělejte co chcete a pište zaujatě jak chcete. Nutně pak budete čelit tomu, že na část veřejnosti budou Vaše texty a závěry působit zbytečně jako pochybné a tendenční, byť tomu tak nemusí být.

  Thumb up 1 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.