PLATOreport 04

PLATOreport 04: Hledáme zahraničního investora.

Ostravští zastupitelé schválili 25. ledna vypsání vyzvané architektonické soutěže na konverzi městských jatek.
LOL, ne. Nemáme v úmyslu se připojit k aktuálnímu trendu zpochybňování tradičních médií, ale zpráva, která se objevila v pondělní příloze Mladé fronty Dnes (a kterou vidíte na fotce výše) je nejspíš výsledkem informačního šumu. Po včerejšku jsme navíc o kousek blíže tomu, aby se uskutečnilo něco, v co před pár lety nikdo ani nedoufal – aby z bývalých městských jatek vzniklo moderní sídlo galerie současného umění na základě architektonické soutěže.
Podmínky architektonické soutěže „Konverze bývalé budovy jatek pro potřeby galerie PLATO Ostrava“ schválila rada města Ostravy minulé úterý. Podmínky soutěže jsou v souladu s pravidly České komory architektů, což zaručuje její transparentnost i nejvyšší možnou odbornou úroveň. Ve středu 25. ledna po 13. hodině pak schválili vypsání soutěže také ostravští zastupitelé.
Svou formou bude architektonická soutěž tzv. „vyzvaná“. Nejprve bude oslovena pětice účastníků: Akad. arch. Petr Hájek (Praha, Česká republika), Ing. arch. Robert Konieczny / KWK PROMES (Katowice, Polsko), Arch. Dipl. Ing. Arkan Zeytinoglu (Vídeň, Rakousko), Arch. Irakli Eristavi / zerozero s.r.o. (Prešov, Slovensko) a Wenink Holtkamp Architecten (Eindhoven, Nizozemsko).
Následně se budou moci zasláním svého portfolia přihlásit do soutěže i další zájemci, ze kterých porota soutěže vybere dalších pět účastníků. Vyhodnocení soutěžních návrhů proběhne dvoukolově: pokud některý z návrhů nezvítězí už v prvním kole, vybere porota k dalšímu rozpracování návrhy, mezi nimiž se posléze rozhodne. Vítězný návrh by měl být známý v červnu.
V pátek 20. ledna se pak vůbec poprvé sešla soutěžní porota. V ní město zastupují primátor Tomáš Macura, radní pro dopravu Lukáš Semerák a také náš ředitel Marek Pokorný. Nezávislými členy poroty jsou architekti Pavla Melková (Praha), Zdeněk Fránek (Brno), Pavol Paňák (Bratislava) a Ivan Reiman (Berlín). Jako nezávislí architekti představují záruku toho, že rozhodování poroty bude nepodjaté a nestranné. A protože patří mezi oborové autority, mohou městu nabídnout ten nejvyšší možný odborný servis ve chvíli, kdy hledá způsoby, jak oživit část centra mezi Porážkovou a Pobialovou ulicí.
Přeměna jatek tedy v tuto chvíli vypadá velmi optimisticky, ale jak je to aktuálně s naším stěhováním do Bauhausu?
Projekční kancelář Marpo aktuálně dokončuje projektovou dokumentaci. První verzi jsme dostali před Vánocemi a několikrát se k ní vyjadřovali, nyní čekáme na finální verzi, kterou bychom mohli schválit. Pokud k ní nebudou mít připomínky úřady, bude muset projekt ještě schválit stavební úřad. Po vydání stavebního povolení bude následovat výběrové řízení na zhotovitele stavby a jestli se proti jeho výsledku nikdo neodvolá, mohlo by se v květnu začít s repasí Bauhausu. A to pouze pokud půjde vše jako po drátkách, ohledně čehož je náš správce budov Jakub docela skeptický. Raději se proto připravujeme na to, že nestihneme letní termín a do bývalého hobby-marketu se přesuneme až na podzim.
Uf.
Alespoň ale pořádně prozkoumáme možnosti, které nám nabízí naše nová Kancelář pro umění na Českobratrské ulici. A budeme rádi, když budete u toho – otevřít chceme už na přelomu února a března.
zdroj: FB PLATO Ostrava

Související články


1 komentář

  1. thvari :

    Doufám, že pan Macura se svou koalicí „nezneužije“ tuto opravu ako jakousi kouřovou clonu, že uspokojí tu část veřejnosti, která po architektonických soutěžích u všech veřejných staveb volá, ale že to naopak dopadne dobře a bude to jmenovanými „využito“ jako odrazový můstek k tomu, aby se to v budoucnu (a současnosti) opakovalo.

    Thumb up 6 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.