Piazzetta u Nádražní třídy

Vizualizaci rekonstrukce části veřejných prostor přiléhající k ulici Nádražní mezi palácem Komerční banky a zastávkou Elektra směr Hlavní nádraží.

První světlo naděje na kvalitní veřejný prostor v Ostravě? Tleskáme a fandíme.

Teď ještě aby byl změněn zbytek ulice Nádražní, což se nestihne. Totálně se předělal již realizovaný úsek rekonstrukce Nádražní. Třeba změnit projekt na rekonstrukci Českobratrské ulice by se ještě stihl…

Autor: Vysloužil Architekti

Na začátku letošního roku jsme byli osloveni, abychom vyřešili malé prostranství, přiléhající k Nádražní ulici. Součástí zadání byl i jasný požadavek navázat na připravenou II.etapu rekonstrukce Nádražní. Vzhledem k termínu jejího zahájení bylo potřeba jednat rychle.

Ukázalo se, že v plánech rekonstrukce bylo prostranství ze strany městské třídy lemováno pásem parkovacích stání. Prostor lze vnímat jako jednu z přirozených bran do města a takto by se ocitnul za odstavenými automobily. Navíc by došlo k přerušení přirozených pěších tras ve směru k ulici Jurečkově. Zvrácení tohoto stavu bylo prvním krokem návrhu. Dalším bylo vymezení a zvýraznění prostoru, jemuž nyní říkáme piazzetta. Následovalo jeho vyčištění od nefunkčních detailů a doplnění prvků, oživujících veřejný prostor. Záměrem bylo vytvoření místa, v němž bude příjemné i pobýt a ne jím jen rychle projít.

Náš návrh byl přijat a ukázalo se, že je spousta lidí, kteří tomuto přístupu fandí. Věříme, že se jej povede v maximální míře zrealizovat.

nadrazni

nadrazni

nadrazni

nadrazni

nadrazni

Současný stav:

nadrazni

zdroj: vyslouzilarch.cz

Související články


Komentáře

 1. Rado :

  Jenže co to peklo, co vytváří radnice na nám. Dr. E. Beneše?

  Thumb up 1 Thumb down 2
 2. Michal :

  Průhledná záminka k další likvidaci vzrostlých stromů. Netleskám, nefandím.

  Thumb up 2 Thumb down 17
 3. Tomas T. :

  Jednak nevim proc Piazzetta, kdyz mame i ceske vyrazy. Za dalsi by me zajimalo jestli to je jen navrh, nebo opravu se to bude realizovat. A za posledni mam z vizualizace dojem, ze to nerespektuje pozadavky hasicu, aby se dalo pres tramvajove zastaky jezdit auty.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 4. ionman :

  Michal: vždyť ty stromy tam podle vizualizace zůstanou ne? a ještě tam je jeden navíc

  Thumb up 11 Thumb down 2
 5. Adam :

  Aha. A ten návrh je kde? Protože kromě těch dvou ohrádko-laviček, a dlažby (která stejně takhle vypadat nebude) ta vizualizace vypadá totožně, jako toto místo vypadá v létě už kdo ví kolik let.

  Thumb up 5 Thumb down 8
 6. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: :D Vždy mne ty a tvá křišťálová koule pobaví.

  Michal: Kde je zmínka o kácení? Navíc, teď tam jsou stromy dva. Tudíž má být další dosazen.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 7. thvari :

  hurá

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. ruda :

  Vypadá to příliš hezky ,aby to v Ostravě prošlo :-( Jsem již skeptik bohužel . Ještě že existuje soukromý sektor, který teď děla ve městě doslova zázraky pro oživení centra viz. stále nové a nové podniky pro občany města .

  Thumb up 1 Thumb down 1
 9. Jan :

  Každý kousek centra Ostravy pokud prokoukoukne aspon timto zpusobem je cesta spravnym smerem k tomu aby centrum bylo centrum a lide tam radi chodili a zdrzovali se tam :-)

  Thumb up 8 Thumb down 1
 10. mJožka :

  Vzhledem k platnému Územnímu plánu bude ještě přes piazettu vedena stezka pro cyklisty mezi ul. Nádražní (od Jurečkovi u Spolku) směr ul. Bankovní. Stezka bude 2 m široká a v odlišné barvě od okolní dlažby (hledá se dlažba v ideálně červeném odstínu).

  Thumb up 2 Thumb down 1
 11. Martin [msstavby.cz] :

  mJožka: Ideální červený odstín? :(

  Thumb up 0 Thumb down 1
 12. skelet :

  červený odstín je doufám aprílový žert

  Thumb up 0 Thumb down 2
 13. mJožka :

  martin [msstavby.cz]: Stezky pro cyklisty v Ostravě jsou primárně červené. Bohužel, zdá se z praxe, červená láká hlavně chodce :(

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. Martin [msstavby.cz] :

  mJožka: Ok, sám po nich jezdím. Ale musí to být jako pěst na oko? Snad to není apríl. Nestačí stezku vyznačit jinými, výškově stejnými dlaždicemi? Proč vlastně vede stezka tudy? V navazujících ulicích na Nádražní je minimální provoz. Lidi nemůžou prostě jezdit kolem krajnic?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 15. mJožka :

  Říkal jsem si, že když nenapíšu, že na piazzettu přijdou i 3 ks ohnutých lešenářských trubek alias stojany pro kola, tak žert hned tak neprokouknete, ale OK, je to prvodubnový žertík :)

  Co ovšem žert není, že tam stezka skutečně vést dle ÚP má a že nebude dle dotazu na autorem záměru zohledněna. Je to samozřejmě do diskuze, zda je to dobře či nikoliv, zda máme cyklisty v centrech vzhledem k prostorovým možnostem upozaďovat a vést je čistě v hlavním dopravním prostoru či jim cosyk poskytnout alespoň v rámci vodorovného značení ve vozovce. Nejbližší možnost o tomto diskutovat asi bude při odpoledním doprovodném programu Velké jarní (cyklo) jízdy v Trojhalí v sobotu 9. 4. 2016.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 16. balde :

  já už z těch lidí fakt nemůžu, dneska si občanka stěžovala ve zprávách na ČT z Ostravy že když začala rekonstrukce Nádražní tak jediná možnost jak se dostat od Nové radnice k finančnímu úřadu je pěšky.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 17. jih :

  Určitě chvályhodná kultivace. Škoda zbytného trávníku před komerčkou, ale zrušení parkování je nejzásadnější myšlenka. Díky za ni, Ondro!

  Thumb up 1 Thumb down 0
 18. xfun :

  Nevypadá to zle, ale posezení tam, kde to jde cítit močí je brutus.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 19. Michal :

  Přesně jak jsem předpokládal, první strom už je zlikvidován.
  Nezapomeňte zase pořádně ominusovat, naivové.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 20. Tomas T. :

  balde: no moc nechapu…. myslim ze to tak bylo ne? nebo nemela pravdu?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. Oasis :

  https://verejnezakazky.ostrava.cz/detail/11705

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.