Petice proti rozšíření VTPO

Již v roce 2012 jsme psali o rozšíření Vědecko-Technologického parku v Ostravě-Porubě do lokality Myslivna jako o fatální chybě.

Článek z roku 2012 ZDE. Jak jsme již uvedli, v Ostravě je mnoho vhodnějších míst pro umístění. Poté jsme publikovali článek o arogantním přístupu obhajoby rozšíření VTPO bývalého primátora Kajnara a vedoucího útvaru hlavního architekta města Ostravy, Vltavského. ZDE.

A nyní, v roce 2015, vznikla i z řad občanů města snaha o zabránění výstavby. Vznikla petice a webové stránky Lesopark Poruba ( lesoparkporuba.cz ). Webové stránky informují, kde můžete petici podepsat. Také obsahují spoustu informací ( mnohé z tohoto webu ) o nevýhodách výstavby, aktuálních krocích magistrátu, vlivu stavby na lokalitu a podobně.

Jedním z negativ, které není na stránce uvedeno, je vliv VTPO na světelné znečištění. Za několik desítek mil. kč byla opravena Hvězdárna a planetárium Johana Palisy. A město planetáriu přímo „za zády“ naplánuje prakticky celou novou čtvrť. Již teď byl chod omezen světelným znečištěním z Globusu.

Pro více aktuálních informací se můžete také připojit k FB skupině „Lesopark Poruba„.

vědecko technologicky park ostrava vtpo

A ANO již na magistrátě….
vtpo

Související články


Komentáře

 1. Nimrod :

  Vědecko technologický park už ze své podstaty a principu musí být umístěný v blzkosti vysokých škol. A to z důvodu aby byla zajištěna co nejrychlejší interakce a synergie kantorů, studentů a firem. Ano, souhlasím, že jsou další místa, kde se dá stavět, ale ne VTP. Který profesor vám bude hodinu cestovat ze školy na druhý kraj města.

  Thumb up 5 Thumb down 14
 2. Baraba :

  Zrovna v tomto bych problém neviděl, protože profesoři nyní cestují po Ostravě bežně, jak mezi různými budovami fakult, tak i mezi různými VŠ (nemálo profesorů má úvazek na více VŠ). Nehledě na to, že schopní profesoři, kteří mohou dění ve VTP posunout kupředu cestují neustále po celém světě =)

  Thumb up 13 Thumb down 4
 3. skelet :

  Nimrod: ono nejde o to nemít VTP Park v Porubě, ale nemít ho místo lesoparku. Prostorů v Porubě je dost a dost. Např. u Globusu (Krásnopolská/Opavská) nebo u Bytostavu. Ostatně VŠB/VTP se rozšiřovalo okolo Opavské ulice a najednou z ničeho nic uhne do hojně využívaného lesoparku.

  Thumb up 13 Thumb down 1
 4. MichalF :

  Do budoucna se třeba počítá s přesunutím vozovny, tak mohly ta kanceláře klidně být tam. Jedním z argumentů minulého vedení poruby bylo, že město přislíbilo pomoc s přesunem vozovny a severním spojem, přičemž místo vozovny by mohl vzniknout nový centrální park. Takže si zničíme oblast se vzrostlými stromy a zemědělskou půdou abychom postavili kanceláře, a na budoucím brownfieldu budeme budovat nový park:) Zajímavé je taky podívat se jaké firmy jsou v nynějším VTP a jaká je obsazenost, má už město nájemce pro ten nový a jestli ano tak jaké?
  Jinak jedná se o I. Etapu rozšíření VTP, pokud to projde tak nevěřím tomu že ten les nepadne časem ve výsledku celý.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 5. Alex :

  Nimrod:
  Nimrode, napomínám vás za nedůslednost!
  Vy jako apologet DOV byste měl plédovat za univerzitu tamtéž a přirozeně také za navazující vědeckotechnologický park, místa je kolkolem dost. (Ať už se tedy vědeckotechnologickým parkem myslí cokoli. Mám dojem, že v ostravském podání se nejedná ani tak o vědu nebo technologii, jako spíše o konglomerát poradenských, úřednických a it aktivit, hojně fedrovaných z dotací EU).

  Koneckonců, vědeckotechnologický lesopark, to nezní špatně, ne?:-)

  Thumb up 4 Thumb down 3
 6. Alex :

  Mimochodem, svého času Palyzova Poruba shodila plán VT parku Kajnarově Ostravě ze stolu. A odsouhlasila jej až po tahanicích, tuším, že pod pohrůžkou soudního stíhání za stržení omezovacích pásů na Hl. třídě, aby se tamtéž mohly jezdit závody na inlajnech. No a teď to bude Palyza z pozice magistrátního náměstka podporovat… Prase se v těch ustavičně měnících se osobních zájmech a motivacích vyznej. Koncepce alespoň na příští týden a racionality se nedohledáš.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. skelet :

  Tak Palyza uhnul po té co mu Kajnar slíbil, že se přestěhuje porubská vozovna do Martinova. Čemuž pochopitelně mohlo uvěřit leda malé dítě :)
  A ostravská ANO měla „NE“ VTP parku v lesoparku jako bod ve svém volebním programu

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. bapi :

  Proč se už i v ČR nemůžou dělat petice na care2.com… :(

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Tomas :

  Alex: Baraba: Chlapi, bez urazek, vy vubec nevite o cem takovy VTP je… To nemaji byt zadne „kancliky pro profesory“, poslucharny, ucebny apod. Naprosta vetsina profesoru se do tech budov nikdy nedostane. VTP ma zajistit spojeni komercni vedy a vyzkumu s vyzkumem na VSB – ktery je mimochodem v ramci CR na opravdu vysoke urovni – a diky dvema novym superpocitacum ma nyni temer jedinecne moznosti. VTP bude prevazne pro mlade lidi, studenty a absolventy, kteri by mohli vyuzit jeho tesne blizkosti s VSB. A samozrejme pro firmy a organizace, ktere by zde sidlily. Podobne kompaktni kampus vysoke skoly a vyzkumnych center na malem prostoru ma v Evrope maloktera univerzita. Stavba v jine casti Ostravy by dle me byla uplne nevhodna… Souhlasim s tim, ze navrhovane umisteni neni „bez obeti“, ale presun Vozovny urcite neni na programu v nasledujicich letech (kdovi jestli vubec nekdy…) a smerem dal podel Opavske se tusim stavet jiz neda (nekde to bylo rozebirane…).

  Thumb up 4 Thumb down 5
 10. Alex :

  Tomas:
  Já rozumím tomu, co je vědeckotechnologický park. Akorát bych se rád nechal poučit, kolik té vědy a vývoje technologií se ve stávajícím VTPO uskutečňuje. A v čem spočívá bezbřehý optimismus, že výstavbou dalších budov a komunikací a parkovišť to bude lepší. Zkuste se podívat na seznam subjektů ve VTPO: drtivá převaha agentur, poradců a implementátorů IT. Historicky nejvýznamnější firmou, která tam kdy působila, je Tieto a ta má se svým Java developmentem k vědě a vývoji technologií stejně daleko, jako zemědělské družstvo ke genetickému inženýrství (nic proti Tieto, je to úspěšná firma a zaplať pámbu za ni).

  Řeknu vám, co je vědeckotechnologický park v tuzemském podání: cargo kult jak vyšitý. Naše věrchuška se domnívá, že když zkopíruje rituály a postupy, odkoukané někde z Caltechu, MITu nebo Berkley, bude tady druhé Silicon Valley. Nic není vzdálenějšího realitě. Na většinu převratných IT projektů stačila garáž, nepotřebujete barák s izolačním trojsklem a kafevar na chodbě. Chybí totiž to podstatné: inspirativní prostředí, chuť a schopnost nalézat a podporovat talenty, rizikový kapitál. Ale kde to vzít v území, ve kterém má preferenci masivní finanční podpora výstavby montoven a realizace technologií, vyvinutých jinde? Cvičené opice ještě nikdy nic nového nevymyslely.

  Thumb up 11 Thumb down 2
 11. MichalF :

  Tomas: VTP je pro mladé lidi a pro studenty, jenže lesopark je také pro mladé lidi a studenty, a pak ještě pro spoustu dalších lidí a mladých rodin s dětmi. Dostat tu špičkový komerční výzkum skutečně není o tom postavit hromadu budov hned vedle univerzity a pak doufat, rozhodně ne v dnešní době. Netvrdím, že superpočítače a podpora VŠB není krokem správným směrem k rozvoji Ostravy, jenže důležitá je i kvalita života obyvatel a v tomhle ohledu vidím tento způsob rozšíření VTP jako krok zpět. Pěkně je to vidět i na tom, že proti takovémuto rozšíření VTP je i značná část studentů a zaměstnanců VŠB. Ono moct si odskočit na chvíli třeba zaběhat do lesa, může mít na výsledek bádání větší vliv než to, že to mám z práce do postele jen pět minut pěšky.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 12. Danek :

  Tomas: Tomáši, co se týká výstavby podel Opavské
  kousek od součastného VTP směr k Benzině tak si pamatuji, že tam mělo být Makro(2008)…jenže obyvatelé se vzbouřili, že tam nechtějí další obchod(v těch letech se stavěl Globus,Špár)….myslím, že VTP je něco úplně jiného.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 13. Tomas :

  Danek: Nevim, nevidim do uzemniho planu, komu patri pozemky, k cemu jsou urceny atp. Nicmene nachazi se tam nezanedbatelne mnozstvi rodinnych domu a jejich obyvatele by s velkou pravdepodobnosti nebyli zrovna nadseni, kdyby se behem par let ocitli v podstate „ve stredu“ technologickeho parku…

  Thumb up 2 Thumb down 1
 14. skelet :

  U Globusu měl stát i nějaký retail park apod. Je tam zkrátka velká plocha pro zástavbu. Plus je logičtější i zhlediska dopravy. Zatímco u magistrátem prosazované „nové“ varianty (původně se měl VTP Park rozvíjet okolo Opavské), by se doprava musela vtěsnat do zadních uliček Poruby, tak u Opavské by se jezdilo v podstatě z prodloužené Rudné.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 15. Miv :

  Tomas: „ktery je mimochodem v ramci CR na opravdu vysoke urovni“ pobavil jste. Zkusím jeden odkaz: https://www.fel.cvut.cz/cz/prestudent/nejlepsi-vedci.html. Zkuste mi najít profesora na VŠB-TUO s počtem citací ve WoS blížím se pouhému doktorovi Pajdlovi. Je zajímavé jak úspěšný byl pan profesor Vondrák při vytvoření představy, že počítač koupený za evropské peníze je důkaz skutečné vědy. Zkusím si koupit za evropské dotace bourák a budu předstírat, že jsem bohatý.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 16. thvari :

  Miv: mluvíte mi z duše, VŠB v ČR zaostává. měl jsem před pár lety stáž u Fulbrightovy komise, která vybírá kandidáty pro roční pobyty na univerzitách v USA a tam to srovnání pro např. technické univerzity (VŠB vs. ČVUT vs. VUT) pro Ostravu vyznívalo také špatně. Méně kandidátu než z Brna i Prahy a horší kvality…

  K tomu mne napadá, že jak se u nás pořád mluví o podpoře technického vzdělávání – možná by se VŠB měla více zaměřit na přitahování kvalitních pedagogů a kvalitních studentů, tím pádem by se museli zamyslet, jak se stát dravou, úspěšnou institucí pro 21. století, která bude soupeřit o studenty právě s Prahou a Brnem. Chodil jsem v Ostravě na 2 různé gymply a bývalí spolužáci, kteří šli studovat techniku nebo přírodní vědy, skutečně nezůstavali v Ostravě :-(

  Thumb up 4 Thumb down 1
 17. aggu :

  VŠB je v úžasné soutěži „vědecký výkon“ v rámci ČR někde na 6.- 7. místě, což není v naší centralizované zatuchlině tak špatné. Na to jaké měla VŠB podmínky na startu. Zlepšuje se to. Problémem je, že popisujete své zkušenosti v úzkém oboru specializace. Školy se nemůžou hodnotit anblok jako celek. Některé pracoviště může být špičkové, některé může růst, některé upadat. Průměr z toho neuděláš. Ani objektivní názor.
  I proto by bylo fajn, aby se VŠB a OU sloučily. Na některých katedrách a institutech by to zvýšilo konkurenci a výkony o 200% ;) Typicky HGF by to potřebovala jako prase drbání. Za komunistů světově proslulé pracoviště. Dodnes se s titulem z HGF můžeš třeba v těžebním průmyslu ohánět po světě.
  Ke kampusu v Porubě nemám připomínek ;) Ten „lesopark“ je bezcenný, navíc projektem prakticky nebude dotčený. Když už, tak pozitivně. Louka je využívaná hlavně pro venčení psů a alkoturistů z kolejí. Názory místních usedlíků ze Studentské jsou typické NIMBY (a to tam bydlí půlka VŠB). Je to blízko hlavní části kampusu, v hezkém prostředí, určitě atraktivní místo pro práci a život.
  Lepší variantou je samozřejmě kampus vedle Hlubiny a DOV, ale to bez sloučené univerzity není reálné, každá z obou škol si raději bude „šušnit“ na svém a svých dotacích. Na jednu boudu tuhle, jednu boudu támhle. Koncepce hadra. Světlík fantazíruje o importu nějaké školy z venku. Možná z Číny…
  Už se opakuju, kdo z politiků rozhodne a prosadí tak důležité věci za miliardy? V Ostravě? Tady je level dobrý na uvážlivé řešení vláčku a sekání trávy. Tlak veřejnosti je takový normální, český. Žádný horník ještě žádnému politikovi hubu nerozbil. Takže no fear a proto tenhle „demokratický“ systém produkuje Rykaly a ne Prokeše.
  V Brně si hrají na šiřitele pravdy a lásky, ale nebýt padoucha JUDr. Haszka Mihályho a spol. tak jim miliardy do kampusů nikdo nedá. Ani by nedostali povolení o svém pidi Silicon Valley vůbec uvažovat. Myslím, že mu ani nepostaví sochu ;) Ostrava musí najít reinkarnaci Prokeše a Rykaly poslat tam kde slunce nesvítí.

  Thumb up 3 Thumb down 7
 18. skelet :

  to jsou zase žblepty

  Thumb up 2 Thumb down 2
 19. Adam :

  Tak to by mě zajímalo jak Globus omezuje světelné podmínky, když v noci zhasíná.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 20. aldik :

  Určitě se najde v Ostravě plno jiných vhodných lokalit pro rozšíření VTPO, nemusí to být přeci nutně celé u sebe a už vůbec to nemusí zabírat zeleň, les… ;-) Ať to šoupnou třeba do Světlíkových Vítkovic (DOV), tam je místa určitě ještě dost :)

  Thumb up 1 Thumb down 3
 21. skelet :

  jiné místo se hledat nemusí. Stačí se držet původního plánu. Tedy rozšiřování VTP kolem Opavské ulice směr Globus.
  (akorát dle Kajnara by to měli vědci daleko od VŠB.. cca o 400metrů)

  Thumb up 5 Thumb down 1
 22. acdlcia [msstavby.cz] :

  Taky si myslím že podél Opavské je místa dost a pokusil jsem se zakreslit maximální využitelnou plochu do mapy.
  https://goo.gl/8JZvc5
  Není však nutné kopírovat stavbou ty domy ani benzinu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 23. aggu :

  acdlcia [msstavby.cz]:
  1) Pozemky naproti Globusu neříkají městu pane. 2) Pozemky mají horší dispozici a jsou oddělené. 3) Jsou taky na orné půdě. 4) Nejsou v rozumné pěší vzdálenosti od hlavního kampusu. Takže by se opakoval stejný omyl jako se stavební fakultou. Je dost rozdíl jestli jdu na tramvaj ke Slovanu nebo Domu Sester půlhodiny od Benziny nebo 10-15 min z louky. 5) Z louky je to co by kamenem dohodil k fakultce – synergie při výzkumu.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 24. acdlcia [msstavby.cz] :

  aggu: 1-pozemky se dají koupit. 2-dají se i spojit vykácením stromů, ale není to potřeba. 3-tramvajová trať ke globusu je taky ve výhledu.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 25. Martin [msstavby.cz] :

  Navíc, pozemky označeny v odkazu jsou v územním plánu určeny pro občanskou vybavenost. Jsou přímo dostupné na prodlouženou Rudnou. VTPO na Myslivně opět zhustí dopravu na 17. listopadu a okolí.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 26. aggu :

  acdlcia [msstavby.cz]: Proč kupovat znova něco, co mám kousek vedle už z velké části koupené? Pozemky jednoduše nespojíš. Stromy jsou ten menší problém, je tam široká erozní rýha. Tramvaje tím směrem za jako dlouho? 30 let? Pokud by VTP stál u Globusu, bude většina jezdit auty, nikdo se nebude trmácet od Slovanu 2 km pěšky. A stará Opavská by dostala pěkný záhul.
  martin [msstavby.cz]: Po dobudování kruháče na Rudné tyhle pozemky určitě nezůstanou dlouho ladem. Jestli VTP 17.listopadu zahustí nebo ne je zase otázka na dopravní inženýry. Příjezdová cesta ze Studentské u bus točny dolů ze svahu byla co vím dost oříšek. Plánovala se hned vedle cesty i cyklostezka.
  Ideální by bylo přímé napojení na Rudnou z křižovatky s Krásnopolskou, kolem hvězdárny, a 300 m přes les (nezpevněná cesta už tam je). Ale na Krásnopolské není vyprojektovaný MÚK. Prý by to prodražilo stavbu a neodpovídalo normám pro vzdálenosti MÚK na těchto typech silnic…

  Thumb up 1 Thumb down 4
 27. acdlcia [msstavby.cz] :

  aggu: Však jak jsem psal výše – není to potřeba. A určitě to nebude takový „záhul“ jako teď.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 28. skelet :

  Lesopark a pozemky okolo Opavské jsou ve stejné vzdálenosti od hlavní budovy VŠB. Žádná extra prodleva se nekoná. Po dostavení prodloužené Rudné, by odpadlo zhuštění provozu na 17.listopadu, v ulici v Zahradách a Studentské. Projekt počítá s komunikacemi dimensovanými až pro deset tisíc aut denně, s parkováním pro 3770aut. Proti tomu dost remcá FNO, kterému by to vše jezdilo pod dětským oddělením a oddělením onkologie. A v neposlední řadě má padnout 30% lesa.. mimochodem ten lesopark, včetně toho pole je hojně využíván pro rekreační aktivity Porubáků.
  Zkrátka jediný komu se tento projekt v Porubě líbí je .. magistrát a VŠB. Mimo porubským je to jedno nebo tento lesopark považují za bezcenný (čemuž rozumím, jelikož pro mě je „bezcenný“ Bělák)

  Thumb up 5 Thumb down 1
 29. Adam :

  skelet: Když tudy procházím, jen zřídka někoho potkám. „Hojně využíván“ vypadá úplně jinak. Takže tento argument prosím šktrněme.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 30. Alex :

  skelet:

  „Zkrátka jediný komu se tento projekt v Porubě líbí je .. magistrát a VŠB“ …. a aggu. Viz: >>Ten „lesopark“ je bezcenný<<.

  Proti tak autoritativnímu sdělení neexistuje protiargument.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 31. Alex :

  Adam:

  V lesoparku potkávám lidi, co jdou špacírem, docela často – ovšem zástupy to nejsou, pravda. To asi není ani žádoucí. V době, kdy byl lesopark v pravém slova smyslu zřízen (70. léta), byl užíván docela intenzivně. Takže spíš je otázka, znovu jej revitalizovat, vybavit jej tak, aby odpovídal dnešním nárokům na příměstský přírodní park (osvětlení, místa na grilování, stojany na kola, komunikace se zhutněným povrchem, výbava pro cvičení a posilování).

  Je zde zalesněné, členité, zároveň ale schůdné území v bezprostřední blízkosti městské zástavby, navazující na rekreační areál koupaliště – jeho potenciál odpočinkové lokality je zřejmý. Říci: Není využívané, stromy vyrubat, plochu zastavět baráky a silnicemi, je ten nejjednodušší, zároveň nejblbější argument. Zejména, existuje-li spousta jiných míst, které tuto kvalitu postrádají.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 32. skelet :

  Nemám proč jej škrtat. Málokdy se mi stane, že bych tam na někoho nenarazil.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 33. aggu :

  skelet: 2 km a 1 km v mém vesmíru nejsou stejné vzdálenosti. Možná pro auto, ale pro chodce ne. Jedná se hlavně o přístup k tramvaji, pochybuju že vědec bude muset 3x denně běhat na hlavní kampus a zpět.
  S provozem v ulicích V zahradách a Studentská nemá Rudná nic společného, každý kdo si zkusí zkrátit cestu od smyčky kolem Slovanu dole okolo nemocnice hořce zapláče na výjezdu na Opavskou. Proto tam moc lidí nejezdí a protlouká se kolem Slovanu. Možná v opačném směru, ale tam se kolony až tak moc netvoří.
  Deset tisíc aut denně. Můj údaj je 2.5x větší. Ale to je jedno. Jsou to totiž maximální, teoretické intenzity, a po dobudování všech etap. To bude bůhví kdy, třeba za 20 let. Stejně jako bůhví kdy se v budoucnu vybuduje tramvajová trať směrem ke Globusu. Zastávka U Lva by asi s tím počtem aut dost zamávala. Zkrátila by cestu na zastávku z 10 minut na 5 minut.
  30% lesa má padnout? Proč, když všechny objekty jsou na louce, zástavba kopíruje okraj lesa a jedná se pouze o vybudování cesty přes les, pravděpodobně ze Studentské, možná z Technologické? To bude teda dost široká cesta… Hoax. Na všech situacích les zůstává v podstatě tak jak je.
  Lesopark samozřejmě není až tak bezcenný, trochu nadsázka, sorry. Samozřejmě i v něm jako v každém lese žijí i ohrožené druhy. Našli tam křepelku. U které doufám že má pořád křídla a vzhledem k tomu, že ta louka je výběh pro psy z celé Poruby tam omylem zabloudila. Jde o to, že za 50 let jeho existence je porubské radnici ukradený a připomíná spíš smetiště. Lesopark už z názvu označuje něco udržovaného. Pro rozumné vedení města by vybudování VTP na louce mělo znamenat i investici do citlivé revitalizace lesa, aby se mu lesopark dalo říkat.

  Thumb up 2 Thumb down 6
 34. skelet :

  Milý Aggu já se bavím o projektě VTP parku. Ten počítá s provozem až 10tisí. aut denně a 3tisíci parkovacích míst. Navíc neumíte číst. VTPpark v lesoparku zatíží okolní ulice, přičemž jí prodloužení Rudná vůbec nepomůže. Ta by pomohla, kdyby to bylo u Globusu.
  Na zbytek nebudu reagovat.. to je totiž typická agguovina.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 35. skelet :

  Mimochodem z tramvajové zastávky k Myslivně? jako vtip dobré :)

  Thumb up 4 Thumb down 0
 36. aggu :

  skelet: Za prvé nešířím bludy o třetině vykáceného lesa. To je dobré tak pro babičky, aby podepsaly petici. Za druhé neurážím, ani ze sportu. Za třetí těch aut je u projektu VTP plánováno max. 25000/24hod. Počet parkovacích míst, cca 3700 sedí. Rudná pomůže úplně jednoduše, protože sjedeš na rondlu na Opavskou, odbočíš doprava na Krásnopolskou a doleva na Technologickou, odkud se plánuje druhý vjezd na louku od SV. Rozumnější řešení, MÚK Krásnopolská, užitečný i pro Krpole, neprošel.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 37. skelet :

  Provoz vzroste několikanásobně. A celá ta oblast půjde do pr… skvělá zpráva pro blízké domkaře a jejich investici. Za další šíříte tady např.blud, např. s tramvajovými zastávkami a vzdálenostmi od nich k VTP parku (od tramvajových zastávek k nejzazšímu místu VTP v lesoparku je vzdálenost cca 1,5km (vzdušnou čarou), k rondlu u Globusu je to cca 1,8km)
  A za další.. svést provoz na Krásnopolskou? Šmarja.. jel jste tudy vůbec někdy? Dyť na té křižovatce se těsně minou dvě auta, a vy tam chcete provoz z několikanásobit..

  Thumb up 3 Thumb down 0
 38. Alex :

  Mě by hlavně furt zajímal smysl toho VTP, ať už tam nebo onde.

  Že vznikne v nějakém místě komunita nadšených, iniciativních osob, z nich část se stane komerčně úspěšnými, na ně ze přirozeným způsobem nabalí další poskytovatelé služeb a jiní dodavatelé, budovatelé podnikatelského i privátního zázemí, to si dovedu představit, to mi dává ekonomický i provozní smysl.

  Ale jestli to někde funguje naopak, že z veřejných peněz se nasekají králíkárny a v nich se zčista jasna okotí úspěšná podnikatelská vrstva a nastane doba prosperity, takový jev myslím odborná literatura doposud nepopsala.

  Ale ať, odvážným přeje štěstí, třeba se to takhle nastartuje. Ale, kruci, vždyť ten VTPO už existuje pěkných pár let a kde nic, tu nic. Takže filozofie je taková, že kde nepomůže VTPO, tam pomůže ještě větší VTPO? Jak to vlastně je? Jako by platil axiom, že VTPO musí být a o něm se nediskutuje, něco jako nemocnice nebo veřejná doprava, akorát, hoši, musíme se domluvit, kam s ním plácneme…

  Thumb up 2 Thumb down 2
 39. aggu :

  Provoz vzroste a oblast půjde do pr. Přečetl jsem si to 2x, ale nepochopil jsem to. Ostrava není vesnice.
  Nejvzdálenější bod z louky, mimochodem až z III. etapy výstavby, je k současné tramvajové zastávce 1.3 km (vzdušnou čarou). I. etapa je o cca 300 m blíže.
  III. etapa končí cca tam, kde teprve začínají hypotetické plochy u Opavské, které tu dal acldcia. A u nich je nejvzdálenější bod naproti Globusu od nejbližší zastávky tram 2.2 km. V mém vesmíru teda.
  Já nikam nikoho svádět nechci. Ani na Krásnopolskou. Tak je to nakreslené teď, v této fázi dokumentace, kde vyústění na Opavskou je už mimo mapu. Udělat pár metrů vedle krátký bypass na Technologickou, třeba u Lva, by nemusel být problém. Ale já to neplánuju…

  Thumb up 0 Thumb down 4
 40. aggu :

  Alex: Takovému jevu se říká „připravit půdu pro…“. Nalákat lidi, zaplatit je, a nechat je čekat 2 roky na louce ve stanu, až se postaví první dům a cesta mi logické nepřipadá ;)
  Hodnotit stávající VTPO jako „kde nic tu nic“? Fungují tam už dnes desítky firem, zaměstnávají talentované lidí, platí daně. Nic?

  Thumb up 4 Thumb down 3
 41. skelet :

  Aggu stále více mi ukazujete jen to, že o danné oblasti zhola nic nevíte. Tamní oblast je čistě vilová s „bezcenným“ rekreačním zázemím. Už jen fakt, že Vás napadla taková.. myšlenka jako svést dopravu z Opavské na Krásnopolskou, je něco nad čím člověk, který tam aspoň jednou jel autem musí zůstat s němým úžasem. Mimochodem plán je následující. Provoz povede z Opavské ulice na ulici Studentskou a Dr.Slabihoudka. Tedy vliv prodloužené Rudné na tamní provoz a ulehčení situace bude minimální. Ti co pojedou z centra Ostravy odbočí na 17.listopad a následně na Dr.Slabihoudka. Ti co pojedou po Rudné také sjedou na Vřesinskou a následně se propletou po ulici V zahradách, respektive K myslivně. Proč? Protože to prostě bude rychlejší.
  A argumentovat vzdálenostmi od tramvají jen pro I.etapu? No tě pic..

  Thumb up 3 Thumb down 0
 42. skelet :

  Mimochodem to co zakreslil Acdlcia je logické pokračování VTP parku. Který by plně využil potenciálu páteřní komunikace + vzhledem k sousední zástavbě by i lépe zapadl do prostředí. Navíc by se dalo pokračovat s vykoupením (zrušením) tamní zahrádkářské kolonie a vykoupením několika baráčníků. (když to šlo u koupaliště, tak proč ne tam?). A ti zahrádkáři se klidně můžou přesunou na pole v lesoparku.
  Jednoduché, elegantní řešení, kde by byli všichni spokojení. Jenže proč to dělat jednoduše, když to jde dělat složitě.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 43. aggu :

  skelet: Možná o ní něco vím, když jsem tam strávil 20 let ;)
  Pojem vilová oblast neznám. A kobercové nálety otřesných katalogových domků v okolí Ostravy mě taky až tak nevzrušují. Pokud tam nebude VTP, bude tam tohle. Oplocené. Neveřejné. Zástavba těch hrůz už dorazila na jižní okraj louky.
  Ta myšlenka o Krásnopolské mě, opakuji podruhé, nenapadla. Ještě jednou, v mapě je nové spojení louky s Technologickou. Z logiky věci a stávajícího stavu lze pochopit, že z Technologické cesta pokračuje dál. Směrem k severu, tj. k té Rudné, na Krásnopolskou. Nebo dolů na Studentskou. Jestli někdo vybuduje bypass okolo, aby se nemusely při cestě na sever objíždět o jihu koleje, je možné. A rozumné. Ale já fakt nemám věšteckou kouli.
  Od Slovanu na louku by šlo jet i rovně a pak doleva na Studentskou. Je to trochu blíž. Ve směru Od Rudné na Vřesinskou jezdit nikdo nebude, V Zahradách už vůbec. Odbočí ze 17. listopadu nahoře u Domu sester doleva na Dr. Slabihoudka.
  Nevím co myslíš tím tě pic, ale popsal jsem ti nejvzdálenější body obou lokalit. Bylo tam 5 vět. I. etapy se týkala jedna z nich. Připadá mi logické, když neznám finální projekt a budoucnost, bude asi I. etapa nejbližší současné realitě, když III. může být třeba v roce 2030.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 44. skelet :

  aha.. bezcenná rekreační oblast, kobercové nálety domků.. to je prostě náš Aggu :)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 45. Miv :

  aggu: Část Vaší argumentace vychází z předpokladu, že bude pro VTPO důležitých pár metrů o které je blíže hlavnímu kampusu VŠB. Používáte termín „omyl jako se stavební fakultou“. Upřímně neznám nikoho v hlavním kampusu VŠB kdo by chodil častěji do VTPO než třeba samotného lesoparku si zaběhat. Stejně tak jsem nikoho nikdy neslyšel si ztěžovat na umístění stavební fakulty. Úzká vazba VŠB – VTPO je prostě fikce a měl jsem pocit, že už jsme to minule vyřešili. Nebuďte jako naši politici a zkuste to příště z argumentace vynechat. Děkuji.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 46. aggu :

  Miv:
  Neustálý pendl mezi budovou rektorátu a stavebkou je omyl. Uznávám, že to není nic smrtelného, prostě se projdeš. Mně se naštěstí týkal jen krátce. Chápu, tenkrát se využila možnost rekonstrukce školy na fakultu. FEI třeba přemýšlela jinak.
  Vazba VŠB–VTPO je fikce? Vazba mezi VTP je FN bude taky fikce? Taky bych chtěl stroj času…

  Thumb up 0 Thumb down 5
 47. Miv :

  aggu: Ok, zeptám se ještě jednou. Kolik znáte zaměstnanců VŠB, kteří pravidelně z VŠB chodí do VTPO?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 48. aggu :

  Miv: Pokládáte nesmyslnou otázku, na kterou navíc sám neznáte odpověď. Pokud si teda vnitřně nezaměňujete subjektivní a objektivní úsudek. A neznám ji samozřejmě ani já. A pochybuji, že ji někdo vůbec zkoumá, protože je irelevantní. Jde hlavně o možnost, výhodu oproti jiným lokalitám, protože VTP může teoreticky opravdu stát všude. Pravděpodobně to takto chápou na VŠB, pokud prosazují tuto lokalitu, a ne třeba Vratimov nebo Svinov nebo Heřmanice, kde by mohli stavět i levněji. Když budu šéfovat 2000 talentovaných lidí tak logicky budu chtít ať jsou sobě co nejblíže, ať mají co nejjednodušší vazby, ať se co nejvíc ovlivňují. Aby třeba i student po škole mohl začít pracovat v pěší vzdálenosti. Asi jste nepostřehl, že na úplně stejném základu stojí, dnes tak cool, huby. A Poruba by, ve spojení VŠB+FN+VTPO nebyla nic jiného, než jeden takový velký hub. Všechno není o emailech, které opravdu můžu poslat ze židle za 10 vteřin na Fidži. Dnes funguje ve VTPO cca 30 firem, kolik jich tam bude v roce 2025? Kolik jich tam bude, když vytvořím výborné podmínky a kolik když ne? VTPO v místě kde je uvažováno mi rozhodně připomíná něco jako koncepční myšlení. Které v budoucnu může přinést víc než se dneska, někomu, zdá.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 49. Danek :

  Milí kolegové po přečtení všech komentářú, jsem si tak nějak začal klást otázky typu.Musí být VTP 2, v tak těsné blízkosti u VŠB a u VTP1?Pokud né,máme v návrhu nějaké lokality….kde vy se VTP2 mohl vybudovat?…prosím o nějaké návrhy.Cituji slova které si pamatuji od Primátora Kajnara….VTP2 musí vzniknout, bude nás to v budoucnosti část. živit…..pod to se myslím všichni podepíšeme.Ale pokud se někdo podepíše pod petici, že VTP2 by se umístil do části lesoparku….měl by přijít i s nějakou protinabídkou…co kde a jak to udělat jinak.Za sebe mohu říct, že co se v OV vybuduje by mělo být vidět.Což u VTP nějak nebude.Třeba 4MEDI je umístěna ve FN Ostrava atd.Takže lidičky nějaké návrhy,díky.Pokud se uvažuje V tak velkých rozměrech jako 10000aut,skoro 3000park.míst mi se třeba zamlouvá v jak tady někdo navrhoval vedle Nových Vítkovic…proč?Blízko centra…které chceme oživit? Mohlo by se v budoucnu spojit zadem s Karolinou…o trolejbusu se uvažuje.Blízkost rychlostní komunikace…spojení po Rudné,na dalnici,Marianskohorské atd.Takže by došlo k zahuštění centra(vznik dalších služeb a pracovních míst)a jak jsem psal, bylo by to vidět?Za mě dobrý.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 50. Michal_n :

  Tak, stará známá pravda praví, že krást se dá, jenom, když se staví – cokoli, kdekoli … Díky tomuto přístupu je navrhu u Báňské postaveno spousta staveb, které jsou prázdné a jediné, co se v nich dá zkoumat, je hlasitost meluzíny prohánějící se prázdnými chodbami, laboratořemi a učebnami – i ten proslulý superpočítač byl v době dodání v podstatě už zastaralý. Nechci nijak bránit ÚČELNÉ výstavbě budov pro vědecké a akademické účely, nicméně projekt VTP směrem k Myslivně není nic jiného, než další stavba pro stavbu, alias obří veřejná zakázka na rádoby bohulibé účely, ze které se dá odklonit spoustu peněz neznámo kam … bohužel …

  Thumb up 2 Thumb down 4
 51. Adam :

  Michal_n: Blábol. Superpočítač je v době dodání naprosto moderní, SGI dodalo přesně to nejlepší, co nabízí. A mimochodem byl dodán skoro dvakrát výkonnější, než byl plán v době finální objednávky (což, „kupodivu“, odpovídá Mooreově zákonu, který jistě znáte, když se vyjadřujete k výpočetní technice). Tak se totiž superpočítače kupují – na cenu a infrastrukturu, ne na výkon. A to, že za dva až tři roky de facto zastará, a to z pohledu celkového výkonu, efektivity tepelné, i efektivity výpočetní, je opět nezvratný důsledek Mooreova zákona. Platí to pro VŠECHNY počítače bez výjimky. Nechápu, co je na tom těžkého k pochopení.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 52. Tomas :

  Michal_n: Z toho co jsi napsal se da usuzovat, ze o vyzkumu nebo univerzitach vis asi tolik jako ja o rocni produkci bavlny v Malawi… Salomon byl v cervnu oficialne uznan jako 40. nejvykonejsi superpocitac na svete. V Evrope tusim na 14. miste. Jiste, muzes se ptat, proc neni 10. nebo treba 1…. Ale je to stejne jako bych se te zeptal, proc nebydlis v sidle za miliardu…

  Thumb up 6 Thumb down 0
 53. skelet :

  http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/obyvatele-poruby-rozsirovani-vtp-nechceme-20151001.html

  zajímavé, že magistrát vydává za výhody VTP to, co by mělo být samozřejmostí.. mimojiné i údržbu lesoparku :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 54. Martin [msstavby.cz] :

  skelet: Nj, kdyby neplánovali vtpo na zelené louce za městem, ale někde v zasíťovaném území, tak by nemusili zkapacitňovat křižovatky. Taky to tvrzení bude vtpo, bude opravený lesopark se dá vyložit. Nebude vtpo nebudeme se starat o lesopark.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 55. balde :

  VTPO by se krásně vyjímal v DOV

  Thumb up 1 Thumb down 2
 56. balde :

  a byly by na to urco dotace

  Thumb up 1 Thumb down 1
 57. Alex :

  Vědecko – technologický lesopark Ostrava bude určitě úspěšným projektem.

  Kanceláře budou plné poradenských, školicích, účetnických firem, které budou doplňovat IT bastlíři. Nejblíže technologiím budou firmy, které se budou zabývat vědou, kterak překlopit ze zahraničí stávající výrobu subdodávek pro velkomontovny v nejrůznějších zónách po regionu. A to také bude vrchol vědy a technologií, které se tam budou realizovat.

  Masivní veřejná podpora se bude odehrávat investicemi do těchto králíkáren, nejraději na orné půdě (kdo by se zdržoval brownfieldy) a do přesunu korporátní velkovýroby z rizikových regionů ve světě a z Číny. Do jediné aktivity, která by byla schopna vyvolat vývoj unikátních technologických projektů, to jest do venture kapitálu a skutečně účinných akcelerátorů, nepůjde z veřejného rozpočtu ani vorel.

  A tenhle socialisticko – korporátní mokrý sen o kapitalismu spolehlivě zařízne podnikatelskou invenci v regionu na dalších 50 let. Emil Škoda, Tomáš Baťa, Laurin s Klementem a Paul Kupelwieser se obracejí na rozptylové loučce.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 58. Tomas :

  Alex: Skvele Alexi, tak si zde nasypal svou myslenku podporenou kvetnatou zasobou cizich slov, aby ten nazor vypadal vic cool a sofistikovane. Nicmene jedine co z toho vyplyva je opet to, ze o vyzkumu na VSB, pripadne VTP nemas absolutne zadnou paru… To je tezke se tady s nekym bavit o specializovanem tematu, kdyz je zde spousta chytracku, kteri si mysli, ze vidi do vseho od klavesnice. Az budes delat opravdovy vyzkum, pak muzes teprv psat o „vrcholu vedy a technologii“…

  Thumb up 2 Thumb down 2
 59. skelet :

  VTPpark je rozhodně prospěšný. Otázkou je proč ho rvát někam, kde to má více nevýhod, než výhod..

  Thumb up 2 Thumb down 0
 60. Alex :

  Tomas:
  Kterému že to cizímu slovu nebylo rozumět? Bastlíři? Králíkárna? Vorel?

  Asi jsem se měl fakt držet zpět, když jsi očividně textu neporozuměl. On totiž o výzkumu na VŠB nepojednával ani vzdáleně. Nýbrž o tom, jaká je perspektiva této aktivity ve VTP (že VTP a VŠB není totéž a proč tomu tak je, je snad zřejmé). A k tomu, abych byl schopen posoudit jeho úroveň (po více než 10 letech existence!) mi stačí prostý výčet subjektů (a náplně jejich podnikání), sídlících tamtéž. Už jsem se tady tázal, z čeho vyplývá ten bezbřehý optimismus, že v budoucnu se současný truchlivý stav změní. Zkus mi na tuto otázku smysluplně odpovědět a budu první, kdo ti dá palec nahoru.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 61. Alex :

  Tomas:

  A ještě jednou: že nejsem proti VTP jako principu, nýbrž proti jeho svéráznému pojeti v ostravském případě, je snad zřejmé.

  Připomíná to chování tichomořských domorodců po konci 2. světové války: když zapícháme větvičky do země a vyznačíme přistávací dráhu, určitě tady zase začnou přistávat ta úžasná letadla s balíčky plnými dobrot, žvejkaček a whisky…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 62. Miv :

  Tomas: No a když tomu výzkumu tak skvěle rozumíte, proč jste neodpověděl na mou konkrétní otázku týkající se citovanosti profesorů na VŠB?

  Thumb up 0 Thumb down 2
 63. Ac :

  Miv:
  Zkus si přečíst důkladně (opakuji důkladně) třeba tento článek, ono to neni pouze o citovanosti ty popleto :-).
  http://m.zurnal.upol.cz/zprava/clanek/univerzita-palackeho-se-dostala-do-elitniho-svetoveho-klubu-vysokych-skol/

  Thumb up 2 Thumb down 0
 64. aggu :

  „Nejlépe hodnocená je na tři sta prvé až na tři sta padesáté pozici Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava“

  Thumb up 3 Thumb down 1
 65. Tomas :

  Miv: https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/vsb-technical-university-ostrava?ranking-dataset=133819

  Ano, VSB je v hodnoceni univerzit nejvyse z CR… a kdyz uz Vam jde tolik o ty citace .. na tomto odkaze muzete videt, ze VSB je ohodnocena 85.5 body (nebo % – jak chcete)… zkuste si schvalne vyhledat CVUT, VUT nebo jine skoly…usetrim vam praci – CVUT 46.5, VUT 55.8… zminoval jste jmeno jednoho profesora, ale jeden profesor skolu nedela, ze ano .. Tot je ma odpoved na vami zminovane citace;)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 66. aggu :

  Samozřejmě to není jediný žebříček ;) A jejich objektivitu nejsem schopný posoudit už vůbec.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 67. aggu :

  A nejsem sám :-)
  http://www.vsb.cz/blog/cs/von05?id=269

  Thumb up 0 Thumb down 1
 68. Ac :

  Žebříček, který vydává od roku 2010 britský list The Times Higher Education, patří mezi dva nejuznávanější globální žebříčky univerzit a vysokoškolských vzdělávacích institucí.
  Žebříček THE se soustředí na hodnocení univerzity v několika oblastech, kterými jsou kvalita výuky, věda a výzkum, citovanost, mezinárodní prostředí univerzity a spolupráce s průmyslem. Největší váhu v celkovém hodnocení pak zaujímá vědecký výkon univerzity, včetně citovanosti a výuka (celkem 90 %).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 69. Miv :

  Tomas: Neuvěřitelný výsledek a ještě neuvěřitelnější náhoda, že tento žebříček s takovými výsledky vyjde zrovna když položím takovou otázku. Pochopitelně si nedovolím tyto výsledky rozporovat a jsem za ně rád.

  Ac: No tak řekl bych, že výsledek VŠB je především o citovanosti, nezdá se Vám?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 70. aggu :

  Miv: Ano, citace dostaly VŠB tam kde je, nahoru. Ale právem. Ať už si o honbě za citacemi myslí kdo chce co chce, pořád je to vědecká práce.
  Na stránce THE je mimochodem spousta dalších zajímavých informací a statistik. Lehce zkratkovitě ;) ale jasně z nich třeba vyplývá to, co musí VŠB v budoucnu udělat, aby byla ještě úspěšnější – především radikálně snížit poměr studentů:učitelů, dnes 26, všechny top univerzity ho mají kolem 10 a méně. Jak? Sloučit VŠB+OU ;) A samozřejmě zároveň zachovat, nebo ještě lépe snížit počet studentů. Dnes 15000. MIT jich má 11000, Caltech jen 3000…
  Sehnat víc peněz ;)
  Za další aspoň 3x zvýšit počet zahraničních studentů, dnes 5%.
  Pro někoho překvapivé může třeba být, jak nesmyslně obrovský je mastodont Karlova univerzita se skoro 60000 studenty. Jako obyčejná škola má rozpočet větší než celé město Ostrava… MU samozřejmě nikdy nemůže zůstat pozadu. Systém víc školáků, víc chechtáků…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 71. Tomas :

  Miv: Hlavne to ukazuje na vybornou praci rektora Vondraka… Vysledek VSB je prevazne diky citovanosti, nicmene, kdyz si porovname ostatni velke ceske univerzity, tak i samotna oblast vyzkumu na VSB je ve srovnani s nimi velmi dobra…

  aggu: Dokud budou dotace vysokym skolam ve stylu „na hlavu studenta nastupujiciho do 1. rocniku“, tak se pocty studentu na nasich univerzitach prilis menit nebudou. S tim toho samotna VSB prilis delat nemuze, pokud ma take plnit ono „sehnat vic penez..“ (a to jich v porovnani s MU, KU, CVUT … dostava jeste daleko mene). Karlova univerzita tezi z historie. Kdyz ma nekdo vystudovanou jakoukoliv LF na KU, je automaticky hodnocen vyse. Zda je na KU vyuka stale nejkvalitnejsi v CR, to hodnotit nemohu.
  Souhlasim s tim, ze pocet zahranicnich studentu Ostrava potrebuje zvysit. Jenze tu jsme zpet u te prestize. Ostrava neni pro zahr. studenty prilis lakave mesto, at chceme nebo ne. To by VSB musela byt ve svete videt jeste mnohem vice, aby studenti jezdili alespon kvuli kvalitni skole. Takhle si zatim vyberou vzdy radeji Prahu nebo Brno.

  ale to uz jsme trochu odbehli od VTPO…;)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 72. Miv :

  Tomas: Nezlobte se, ale stále píšete jak VaV rozumíte, tak pak příliš nechápu vaše polopravdivé prohlášení. Dotace vysokým školám už dávno nejsou založena převážně na počtu studentů (a proto je třeba ekonomická fakulta VŠB v háji). Mluvíte o dobré oblasti výzkumu, těch je na VŠB velmi mnoho a stále jsem nepřišel na to, která má tu velkou citovanost a je tak tedy prokazatelně dobrá. Dám tu několik odkazů na několik lidí, kteří si myslím, že na VŠB představují přední osoby výzkumu (když už jste je, hluboké znalosti vědy na VŠB navzdory, neuvedl Vy):
  scholar.google.com/citations?user=6hTRUnUAAAAJ&hl=en
  scholar.google.com/citations?user=JkCD2b0AAAAJ&hl=en&oi=ao
  scholar.google.com/scholar?q=K+postava&btnG=&hl=en&as_sdt=0%2C5

  Pro znalce, mezi které jste se pasoval, nebude těžké vidět, že tito lidé jsou na tom s citovaností výrazně hůře než lidé z ČVUT na které jsem dával odkaz nahoře. Jen předesílám, že Matas s Hlaváčem z ČVUT se pyšní i množstvím reálných aplikací a spoluprací s firmami jako je toyota a google. Jen se ptám (a skutečně mě to velmi zajímá), kde jsou ty špičkové pracoviště na VŠB?

  Thumb up 0 Thumb down 2
 73. skelet :

  Jinak vyjádření místostarosty Poruby k lesoparku:
  „Vědecko-technologický park přináší Ostravě zcela nové možnosti a nabízí lukrativní zaměstnání vysoce vzdělaným lidem, které naše město potřebuje. Z toho důvodu podporuji i rozšíření parku. Jsem ale zásadně proti tomu, aby se areál rozšiřoval do lesoparku Myslivna. V okolí současného VTP je několik ploch, kam může rozšíření směřovat bez toho, aby se zasahovalo do pro Porubu nadmíru cenného území. Lesopark slouží k relaxaci obyvatel našeho obvodu a sdílím obavy lidí, že pokud se tímto směrem bude VTP rozšiřovat, dojde k znehodnocení celé lokality, která je zelenými plícemi našeho obvodu. Město Ostrava by mělo své návrhy ještě zvážit. Věřím, že vyslyší požadavky Porubanů a rozšíření VTP bude směřovat do vhodnějších lokalit“
  http://lesoparkporuba.cz/vyjadreni-podpory-mistostarosty-ostravy-poruby/

  Thumb up 1 Thumb down 0
 74. aggu :

  skelet: Jeho, pro politika typické, mlhavé žvanění bych i bral, kdyby podrobněji vysvětlil „nejasnosti“ nebo spíše blbosti:

  „Jsem ale zásadně proti tomu, aby se areál rozšiřoval do lesoparku Myslivna“
  Areál se nerozšiřuje do lesoparku, ale na louku (bývalé pole ležící ladem). Pro někoho detail. Strom nebo tráva, ganz egal.

  „V okolí současného VTP je několik ploch, kam může rozšíření směřovat“
  Nejsou. Nic nemají připravené, žádný plán B nemají. Prstem na mapě můžeme cizí pozemky nabízet akorát tady na msstavby.

  „pro Porubu nadmíru cenného území“
  Co přesně je na tom 100-200 m úzkém lese, okolo potoka – erozní strouhy, „nadmíru“ cenného? Nenahraditelného?

  „pokud se tímto směrem bude VTP rozšiřovat, dojde k znehodnocení celé lokality“
  Jak si to znehodnocení představujete místostarosto? Navíc, lokalita už znehodnocena je, protože pro ni za desítky let nehnul nikdo ani prstem. Realita by byla asi taková, že teprve realizací VTPO na louce, by město dalo lesopark do pořádku. Rozuměj, uklidilo by tam.

  „lokalita je zelenými plícemi našeho obvodu“.
  LOL. Tenhle „argument“ by možná spapaly děti v MŠ. Ví pan Malík jaký vliv bude mít 30 m průsek tímhle 200 m pruhem lesa (pro komunikaci k VTPO) na smogovou situaci u Slovanu nebo na Vozovně?

  „Věřím, že vyslyší požadavky Porubanů“
  3% porubanů.

  Ještě smutnější je vyjádření petičníků, což jsou určitě, bez legrace, inteligentní lidé, kteří jásají nad „potvrzením“ „argumentů“ tímhle pánem. LOL.

  Thumb up 2 Thumb down 6
 75. Tomas :

  Miv: To me tvrzeni o dotacich je treba brat trochu s nadhledem, moc dobre vim, ze to neni jediny parametr, ale stale je dost podstatny.

  Myslel jsem, ze jsme v diskuzi o VTPO a ne o tom, ktere oblasti vyzkumu jsou na VSB lepsi, ktere horsi nebo dokonce ktere osoby konkretne prispivaji nejvice. Ano, vsechny tri osoby, ktere jste zminil znam, jeden z nich dokonce byl a stale je mym vedoucim. Mohl bych z hlavy vyjmenovat dalsich nejmene 5 osob, ktere odvadeji opravdu kvalitni praci a urcite se pohybuji ve vrchnich patrech vami tolik oblibenych zebricku citaci… Nicmene VaV neni jen o jednotlivcich, to ze ma napriklad jina univerzita par spickovych vedcu jeste neznamena, ze jako celek maji kvalitni vyzkum.

  Nicmene o tom muzeme debatovat opravdu dlouho, to neni tema, na kterem se shodnem v par radcich…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 76. Tomas :

  Miv: A jeste pro doplneni odpovim na vasi posledni otazku- napriklad Centrum nanotechnologii na VSB je v republikovem meritku naprosto spickove pracoviste, plnohodnotne spojeno s mnoha prumyslovymi partnery a napriklad take s FNO.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 77. skelet :

  to jsou zase agguoviny.. nic ve zlém.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 78. skelet :

  ale konstruktivně
  1) velký nárust dopravy (viz. zpráva o vlivu na životní prostředí) = konec klidu u FNO, rodinných domků, a v samotném lesoparku
  2) kácení v lesoparku (v 1.etapě výstavby padne jeden hektar lesa). pro někoho málo, pro někoho moc.
  3) lesopark je brána jako relaxační zóna. Je to velká plocha, a je do ní počítáno i to pole (na pole je většinou klid, pokud tam nehrká traktor)
  4) odpůrci neberou projev místostarosty jako potvrzení svých argumentů, ale jako politické zastání (což je rozdíl)
  5) sebrat tolik podpisů během měsíce? Mi to přijde jako dost slušný výsledek
  6) VTP v lesoparku nemá kam růst, krom růstu na úkor lesoparku samého
  7) kancelářské budovy hned u rodinných baráků. Geniální
  8) VTP v lesoparku není připraveno o nic více, než-li VTP u Opavské. Ba spíše ještě méně

  Thumb up 3 Thumb down 0
 79. skelet :

  A za třetí :)
  možnosti růstu VTP u Opavské ulici
  1) na úkor zahrádkářské kolonie u kolejí VŠB
  2) Prostor mezi Technologickou a Opavskou
  3) prostor mezi Technologickou a Krásnopolskou
  4) prostor mezi Krásnopolskou a Opavskou

  vše u páteřní komunikace, ihned napojenou na I/11 a prodlouženou Rudnou (a tím pádem i na dálnici).

  Thumb up 2 Thumb down 0
 80. aggu :

  skelet: Nic ve zlém, ale zkus příště začít méně osobně.
  1) velký nárůst dopravy (viz. zpráva o vlivu na životní prostředí) = konec klidu u FNO, rodinných domků, a v samotném lesoparku
  Tak asi logicky, když někde pracuje hodně lidi, dojde k nárůstu dopravy. A logicky, čím bude lokalita méně dostupná (Globus), tím víc lidí zvolí auto. Velmi záleží na městě (podpora vs. nepodpora MHD). U FNO klid nebyl, není a nebude. Co bude na Dr. Slabihoudka je otázka, protože jezdit se může i z opačné strany od Opavské.
  2) kácení v lesoparku (v 1.etapě výstavby padne jeden hektar lesa). pro někoho málo, pro někoho moc.
  Tak už to není třetina lesa? ;) No sláva. BTW v okolí louky je pruh lesa o rozloze cca 23 ha (mimo strany lesa okolo hvězdárny, takže oproti předchozímu máš 7x násobný rozdíl. A kácet se bude předpokládám jen jednou, pro přístupové komunikace a cyklostezku.
  3) lesopark je brána jako relaxační zóna. Je to velká plocha, a je do ní počítáno i to pole (na pole je většinou klid, pokud tam nehrká traktor)
  Lesopark není louka. Pojem relaxační zóna asi záměrně popisuješ hodně vágně. Je to imho výběh a wc pro psy. A cesta na pifko do Myslivny. A to je tak asi všechno.
  4) odpůrci neberou projev místostarosty jako potvrzení svých argumentů, ale jako politické zastání (což je rozdíl)
  Berou to tak jsem napsal ;) „…Potvrzují se naše slova, že..“ Slovíčkaření, vím.
  5) sebrat tolik podpisů během měsíce? Mi to přijde jako dost slušný výsledek
  Je to slušné a je fajn, že to lidi zajímá.
  6) VTP v lesoparku nemá kam růst, krom růstu na úkor lesoparku samého
  Znova opakuju, VTP má kam růst, říká se tomu etapy a jsou celkem 4 a všechny na louce. Do lesoparku může VTPO růst jen těžko a to z jednoduchého důvodu – stavět se tam nedá, svahy do údolí té stružky nejsou zrovna stabilní. Navíc, stavět v lese je pitomost, nikdo to nechce a nikde jsem neviděl že by byť jediný objekt ve studii v lese stál. Na rozdíl od jedné bytovky na Studentské která je řekněme víc diskutabilní.
  7) kancelářské budovy hned u rodinných baráků. Geniální
  Jo, říká se tomu město. I když v tomhle konkrétním případě to opět není pravda. VTPO a stávající zástavba budou na 3 stranách odděleny lesoparkem (=pruh lesa v údolí bezejmenného potoka široký 100 až 200 m) A z jižní strany jsem viděl na studii dost široké volné místo bez zástavby VTPO.
  8) VTP v lesoparku není připraveno o nic více, než-li VTP u Opavské. Ba spíše ještě méně
  Část pozemků na louce už vlastní město, můžeš se mrknout do katastru. Má studii. Tomu se říká příprava. U Opavské u Globusu (jediná větší plocha) není připravené nic. Kromě jedné brněnské firmy, která skoupila v okolí velké pozemky (třeba klimkovického družstva) a čeká.

  možnosti růstu VTP u Opavské ulici…
  … Už se opakujeme.

  Nejlepší varianta je kampus mezi Karolinou a Hlubinou. Který má spoustu ale a jak a kdyby.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 81. Martin [msstavby.cz] :

  aggu: Promin. Většinou s tebou a tvými názory souhlasím. Ale v umístění vtpo na území Myslivny je fail. Vše už zde bylo rozebráno v diskuzi, nebo jsem uvedl přímo v článcích.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 82. skelet :

  osobně musím, protože mluvíš nesmysly :)
  ad1) nárůst na Slabihoudka je odhadnutý. nárust o 80-100%, to samé platí u Studentské. U Opavské by nebyl nárust žádný. Proč? protože se z páteřní komunikace rozlije do silniček VTP. Argument o větším užitím aut u Globusu opět neobstojí. Protože MHD je tam stejně daleko (linky 46, 47, 39 + tramvaje), stejně jako docházkové trasy. A to nemluvě o tom, že všechny VTP by byly u opavské pokupě.
  ad2) ale ano, logicky kácení bude docházet, protože VTPpark v lesoparku nemá kam růst. Je ostře ohraničen lesem. Další etapy = kácení. Ten jeden hektar je pro první etapu výstavby. Hádat můžeš co chceš.. já ostravským politikům, a hlavně z řad ČSSD nevěřím ani dobrý den.
  ad3) Aggu představ si spoustě lidí to tak vyhovuje. Projít se, zaběhat si, vyvenčit psa, dát si pivo, opéct párky. V klidu, v lese a na louce. A očividně to tak vyhovuje hodně lidem.
  ad5) je to extrémně slušné a jde aspoň vidět jak moc to porubákům vadí. Navíc do nedávna neměli moc silnou propagaci.
  ad6) VTP nemá kam růst. Má ostře ohraničené hranice lesem a rodinnými domy. Další etapy = kácení. To kolem Opavské ulice nehrozí.
  ad7) neříká se tomu město. Říká se tomu nesmyslné plánování. Stávající zástavba nebude od VTP parku oddělena ničím. Sousedí s oním polem.
  ad8) totéž platí i pro ulici Opavskou, kde část patří státu, část městu, část soukromníkům. Podstatnou otázkou je .. komu patří pozemky u myslivny, že to tam Kajnar, Palyza a spol. tolik prosazovali a prosazují? Nebude to to samé jako s okolními pozemky vítkovického stadionu, o kterých se šušká ledasco?

  Ano, opakujeme se. Nejvíc mě baví na tom fakt, že se zde neustále mluví o tom, že žijeme ve městě a tedy se má zahušťovat. A v momentě, kdy potom odpůrci VTP parku v lesoparku volají, a nechtějí další flusanec na mapě Ostravy, tak proti tomu Aggu bojuje (který má jinak plno řečí, když se to jinde nedělá). Že by onen Aggu musel být stále v opozici? :)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 83. Miv :

  Tomas: Doufám, že svoji disertaci píšete lépe než příspěvky tady. Skoro se zdá, že VaV nerozumíte, jelikož neumíte argumentovat jinak než vyjádřeními typu „a urcite se pohybuji ve vrchnich patrech vami tolik oblibenych zebricku citaci“. Jsem spíše proaritmetický a třeba Vámi zmiňované centrum nanotechnologii kapacitu typu Matas postrádá (nikdo ze zaměstanců CNT ostatně ani nedosahuje kvalit mnou odkazovaných tří profesorů VŠB). Dlouhodobě se na VŠB lidé rádi poklepávají po ramenou jak jsou dobří a nelze si nevšimnou jak jste tuto dikci ladně přebral. Ale konkrétní čísla jaksi chybí. Takže otázka stále visí ve vzduchu: kdo je tím lídrem citací jenž způsobil neuvěřitelný výsledek na https://www.timeshighereducation.com ? Jste budoucí doktor filozofie, Vám to hlavou nevrtá?

  Thumb up 0 Thumb down 3
 84. aggu :

  skelet: Nesmysly ;) … Budiž, tak to tady chodí.
  1) O větu dál napíšeš „nárůst na Slabihoudka je odhadnutý o 80%. Jakou myslíš že tohle má vypovídací hodnotu, když se dnes přesně ani neví kudy by ta odbočka vedla? ;) Další věta – u Opavské nárůst žádný. Sic nevím, kdo tohle vymyslel, asi EIA, ale auta se nedostanou na ty „silničky“ vzduchem, ale právě z Opavské od Slovanu, že. Takže nárůst nula na Opavské asi ne. Chtěl bych vidět tu „páteřní komunikaci“ v plné palbě VTPO v lokalitě Opavská v úseku někde okolo Domova důchodců… Naprosto stejný problém jako u lokality „louka“. Jen ke Globusu bude jezdit víc zaměstnanců autem, protože se tam rozumně MHD nedostanou. Rozumně je tram + do 5-10min pěšky. A jak známe město, s novou tram tratí si dá načas, viz PZ Hrabová, kde cestovat MHD je zážitek. Ani 7000 lidí v zóně je nepřesvědčilo.
  2) Potřetí ti to zopakuji. 4 (slovy čtyři) etapy = prostor pro růst VTPO. Možná na 20-30 let. Když skončí 4. etapa VTPO už nebude růst. Protože nebude kam. Protože les a svah a nevhodné území pro výstavbu. Takže i žádné kácení. Protože nebude důvod. Protože se provede jednou na začátku pro průseky napojovacích komunikací (Studentská+Technologická).
  VTP u Opavské logicky „pokupě“ být nemůže, na rozdíl od louky. Koukni se pořádně do mapy.
  3) Rozumím.
  5) Jak se to vezme. Vyjádřilo se naprosté minimum lidí (ani ne 3%, slovo extrémně slušné tedy není moc namístě). 97% to „moc nevadí“. A to beru pouze Porubáky, VTPO je stavba celoměstského významu, takže potenciální městské referendum by přineslo ještě trochu jiné výsledky. Ale pozitivní to je, to máš pravdu.
  6) To nehrozí. Protože kromě pole u Globusu musíš vyklučit zahrádky a pravděpodobně vyplatit rodinné domky ;) Protože jseš u nich za plotem. Nadšení nebudou. NIMBY platí i tady a v tomhle případě by se to lidí skutečně dotklo.
  7) Nevím jak uvažuješ, ale smíšené funkce jsou pro město lepší než bytové a kancelářské monokultury. Stávající „zástavba“ RD sousedit s VTPO nebude, na jihu je ponechaný volný prostor. Zbytek oddělen lesem.
  8) Nefantazíruj a podívej se do katastru.

  Samozřejmě že zahušťování zástavby je pozitivní a rozmělňování města do krajiny negativní a fail. Ale to platí jako o-bec-ná poučka. Podívej se znova do mapy. Tady UŽ stojí kampus VŠB, tady UŽ stojí první malá část VTPO a tady fakultka. Polož prst na plochu, která tyto 3 areály nejlépe propojí do jednoho celku, kde se budeš moc pohybovat pěšky a kde se dostaneš už dnes tramvají.

  PS: Možná že sis ještě nevšiml, že z nás dvou jsem ten, kdo nebojuje, já. Mě zajímá čistě jen argumentace, proč tady ano a tady ne. Zatím jsi mě ty ani Martin nepřesvědčili, že lokalita louka je druhá nejlepší a lokalita Opavská třetí nejlepší ze tří. Nejlepší lokalita je podle mě za stávajícího mentálního rozpoložení SMO jako investora (+VŠB+OU) nereálná. Bylo by fajn, kdyby „se“ jim to rozpoložení změnilo.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 85. skelet :

  ad1) doporučuji se seznámit s projektem.
  ad2) opakovat můžeš co chceš, realita je prostě taková jaká chceš. VTP park nemá kam růst.
  ad5) zajímavé smýšlení. Ti co se vyjádří jsou extrémisté, ti co se nevyjádří s tím souhlasí. Osmdesátá léta jsou zpět?
  ad6) rodinné domy se vyplácely v Ostravě již dříve. Například u koupaliště ve staré Porubě. Lidově řečeného „Vřesina“. Domů je tam kolik? Dvacet?
  ad7) podobnou interpretaci jsem už někde slyšel. Vzpomněl jsem si starosta Novák při výstavbě Prologis Park. Jakže to řekl? „nebojte se, to nebude vidět“
  ad8) Mix státních, soukromých a obecních pozemků. Nic neobvyklého tam nevidím.

  Do mapy se dívat nemusím. Mám ji dosti prošlapanou.. pěšky nikoliv teoreticky na mapě .. Aggu

  Thumb up 0 Thumb down 0
 86. Tomas :

  Miv: Asi jste me nepochopil. Neklepu se po ramenou, k tomu nemam duvod a ani tak vysoke ego. Vubec nebyla rec o mne. Zopakuji to jeste jednou. Neznam statistiky citaci vsech zamestnancu, vedeckych pracovniku nebo studentu VSB. Nevim, zda je mezi nimi nekdo, kdo ma vyssi „skore“ nez vasi tri jmenovani. A ani to nemam v umyslu vyhledavat a zjistovat, protoze mne to opravdu hlavou nevrta. Vim, ze VSB je zapojena v mnoha zahranicnich projektech, vim, ze za poslednich par let vzniklo nekolik velmi kvalitnich patentu, vim, ze obecne VaV sly za doby pusobeni rektora Vondraka obrovsky nahoru. Ale jednotlivci statistiku netvori. Ty opravdove spicky mohou pusobit jinde. Vy mate sve oblibence, kterymi se, jak je vidno, rad ohanite. Ale ta statistika zahrnuje skolu jako celek. Neni to porovnani jejich nejlepsich osobnosti. K cemu je mi v tymu Jaromir Jagr, kdyz ostatni placaji treba okresni prebor?

  Centrum nanotechnologii mozna momentalne nema kapacitu ktera by Vas ohromila, jenze se je treba se taky divat na to, jak dlouho ono CNT funguje a jak mladi lide v nem prevazne pusobi…

  Ja bych tuhle debatu ukoncil.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 87. aggu :

  skelet: OK

  Thumb up 0 Thumb down 0
 88. Miv :

  Tomas: Dvakrát jste začal svůj příspěvek s tím, že ostatní neví o VTP, vědě a univerzitách zdaleka tolik co vy. Tváříte se jako mudrc, přitom věříte tomu, že jsou na VŠB na tom s citacemi lépe než na École Polytechnique nebo Karlsruhe Institute of Technology. Nepochopíte to ani když Vám někdo dá odkaz na člověka v ČR, který má vědecký výkon srovnatelný s nejlepší fakultou na VŠB. Na to reagujete něco Jaromíru Jágrovi. Máte pravdu to není klepání si po ramenou. Nyní jsem to pochopil.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 89. aggu :

  http://pardubice.idnes.cz/pardubicka-univerzita-figuruje-ve-svetovem-zebricku-pd0-/pardubice-zpravy.aspx?c=A151007_2196734_pardubice-zpravy_msv

  Thumb up 0 Thumb down 0
 90. aggu :

  2 týdny po zveřejnění výsledku VŠB v žebříčku THE vyjde na idnes článek, že studium na VŠB je k ničemu, nemáte uplatnění. Asi „náhoda“, že jsou tam zmíněny pouze ostravské univerzity…
  Co na tom, že statistika ukazuje opak a počet nezaměstnaných vysokoškoláků se pohybuje v jednotkách procent.
  A na závěr „připomenutí“ že uplatnění existuje pouze v Praze. Kdyby teda ještě někdo pochyboval.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 91. Danek :

  primátor představí rozšíření VTP:http://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/primator-predstavi-obcanum-projekt-rozsireni-vtp

  Thumb up 0 Thumb down 0
 92. thvari :

  Danek: vzhledem k tomu, jak je to napsáno, to vyznívá, že to bude stát přesně tam, kde to lidé nechtějí :-D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 93. balde :

  plánujete někdo jít a dát mu otázku proč tím třeba nezaplácne černou louku nebo par poluk v centru když tam „podle všech chcípá pes“???

  Thumb up 0 Thumb down 0
 94. Adam :

  Být zastupitelem, tu petici bych prostě ignoroval. Je založená na několika klíčových lžích. Pokud by petenti chtěli skutečně debatovat, jestli se musí VTPO rozšiřovat právě sem, proč šíří tu zbabělou a neččestnou dezinformaci, že se tam bude něco kácet?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 95. skelet :

  těžko lze veřejně ignorovat něco co nasbírá během jednoho měsíce 6tis.podpisů. Ve finále se to pochopitelně ignorovat bude a Ostrava bude zas o něco „rozmrdanější“

  Thumb up 1 Thumb down 0
 96. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Přečti si tohle… http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/EIA_MSK1674

  Thumb up 0 Thumb down 0
 97. AC :

  Zde jsou důležitá fakta ohledně VTPO
  http://www.ostrava-online.cz/zpravy/primator-debatoval-o-rozsireni-vedecko-technologickeho-parku

  Thumb up 0 Thumb down 0
 98. balde :

  AC: clanek zajímavý, má někdo osobní postřehy z debaty?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 99. skelet :

  Bohužel jsem to nestíhal, ale zde je souhrn dojmů od Mochala Fellera, jak jej umístil na facebooku.

  “ 1. Pan architekt Vltavský v jednu chvíli tvrdí, že součástí petice jsou zavádějící a lživé obrázky, protože nikdo vlastně nemůže tvrdit jak to bude vypadat, o tom rozhodne až investor. Ale na druhou stranu prezentuje svou vizualizaci, která díky výše uvedenému musí být zákonitě lživá.

  2. Také jsme se od něj dozvěděli, že dříve slibované přesunutí vozovny je nereálné, tedy i případná tvorba centrálního parku, a rozhodně se nebude realizovat. Ale musíme věřit tomu, že investor bude mít tvrdé podmínky v tom co na daném pozemku postavit, a ty se můžou ještě zpřísnit. Až nějak zapomněl říci, že se naopak můžou také ohnout na druhou stranu

  3. Od pana primátora jsme se dozvěděli, že předvolební sliby se plnit nemusí, protože „jen hlupák nemění názory“.

  4. Celkově mě zaujala arogance pana primátora i pana rektora, kteří viditelně hlásají jediný správný názor a na tom jestli bude VTP na poli u myslivny záleží budoucnost Ostravy jako města a bez něj čeká Ostravu jen úpadek a zánik.

  5. Pan primátor prý zná desítky jiných rozvojových projektů města, ale jak na potvoru není schopný jmenovat ani jeden jediný.

  6. Pan rektor na jednu stranu tvrdí, že ekonomickou fakultu schválně nechávají v centru města, aby jej nevylidňovali a zachovali tam život a pár minut na to v klidu řekne, že plánují přesun ekonomické fakulty do areálu VŠB.“

  Thumb up 2 Thumb down 0
 100. MichalF :

  Všichni kteří neměli možnost se včera zůčastnit o hodně přišli.
  Zkusím ještě doplnit výše uvedený souhrn svých bezprostředních dojmů z FB a pro zájemce zprostředkovat nějaké údaje, které byly prezentovány.
  Takže více méně se jedná o průmyslovou zónu, město přivede infrastrukturu a bude čekat na investory, kteří budou mít v dané oblasti zájem stavět. Jednou z podmínek by měla být návaznost na výzkum, vývoj a moderní technologie. Další podmínky tak jak je prezentoval pan Vltavský, jsou maximálně 40% zastavěné plochy a maximální výška budovy pět nadzemních podlaží. Dvě zásadní podmínky pro výběr lokality byla rozloha a docházková vzdálenost k budovám VŠB. Pan architekt ukazoval mapku z uvažovanými lokalitami, mezi kterými byla třeba bývalá deza, nebo lokalita v Přívoze. Po dlouhém a pečlivém zvažování týmu odborníků došlo, že tyto lokality nejsou podle zadaných podmínek vhodné. Tudíž připadá v úvahu jen pole u Myslivny(Uvedl ještě lokalitu před planetáriem a u globusu, které nebyly vhodné z jiných důvodů, které se dočtete třeba ve výše uvedeném článku).

  Primátor apeloval na potřeby technologického parku, argumentoval univerzitou Cambridge a areálem na technické v rámci VUT Brno. A tím že nová pracovní místa pro vysokoškolsky vzdělané potřebujeme, aby neodcházeli jinam a zůstali i po absolvování VŠ v Ostravě, případně přicházeli i z mimoostravských VŠ. S tím se vzásadě jistě dá souhlasit, ale když se v následné diskuzi přihlásil pán, který tvrdil že má doma dva vysokoškoláky a hlavním důvodem proč si nejspíše budou hledat místo mimo Ostravu je nástupní plat ve výši 15000 a že jinde dostanou více byl označen za lháře.

  Pan rektor zdůvodňoval potřebu bezprostřední blízkosti VŠB a VTP také tím, že je nezbytné aby budoucí zaměstnanci a pracovníci VŠB chodili na obědy do stejných restauračních zařízení. Když padl dotaz na možnost umístění třeba v oblasti dolních vítkovic nebo aglomerace uvedl, že moderní nanotechnologie a 3D tisk musí být umístěny v neznečištěném prostředí a tudíž dané lokality nepřipadají v úvahu. Také pan rektor mezi řečí zmínil, že letošní úspěch v žebříčku VŠ je způsoben výstavbou superpočítače. Moc se mi nelíbila reakce na paní architektu, která se v dotazu ptala, jestli by se nedalo uvažovat o rozdělení VTP na více menších celků tak aby mohly být využity i jiné lokality, protože odpovědí bylo to ať zpracuje vlastní projekt a pak se ozve.

  V hledišti byla směs různých věkových i sociálních skupin, občas se ozvaly nějaké nesouhlasné výkřiky a i některé dotazy byly dost mimo mísu (například poznámka ohledně toho kde bydlí či nebydlí děti pana primátora si myslím byla za čarou). To se ale asi dalo čekat a nemyslím si, že by to nějak přehnaně vybočovalo. Na konci proběhlo demonstrativní hlasování, v němž naprostá většina přítomných zvedla ruku proti realizaci v dané podobě a lokalitě, což pan moderátor okomentoval v tom smyslu, že je to zbytečné gesto protože na názoru přítomných nezáleží.

  Moderátor celé diskuze byl celkově zajímavý, nevíte někdo co to bylo za pána? Člověk by řekl že se má moderétor diskuze snažit být nestraný, ale mě tak zrovna dvakrát nepřišel. Dokonce mě třeba napadlo, že by to mohl být i pán který psal článek pro ostrava-online, ale je to jen slepá domněnka.

  Další poměrně důležitou informací bylo také to, že projekt je ohrožen i z hlediska čerpání dotací z EU, protože už se určitě nestihne realizovat do konce roku 2016 a tudíž bude město žádat o výjimku.

  Pokud si ještě na něco vzpomenu, nebo bude mít někdo nějaké upřesňující dotazy tak rád případné mezery doplním.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 101. Adam :

  MichalF: Byl tam nějaký občan, kterému je VTPO ukradené, nebo je pro rozšíření na tu louku? Pokud ne, tak zastoupení občanů bylo hrubě disproporcionální, a diskuze tedy dopředu zcela zbytečná.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 102. skelet :

  Adam:
  Petici podepsalo k dnešnímu dní okolo 7500 obyvatel. V roce 2014 se komunálních voleb v Porubě účastnilo cca 18,5tisíce obyvatel. Tedy je to obdobné jako by skoro každý druhý volič řekl „NE“. To je taky důvod proč se tomu začínají politici věnovat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 103. Adam :

  skelet: Ano, petice proti kácení lesa. Tuhle jsem viděl nějaké letáky vylepené na zastávkách, „Řekněte ne kácení Porubského lesa, přijďte podepsat bla bla bla“. Irelevantní. Diskuse nulová. Až někdo bude chtít provést demolici nějaké budovy, taky udělám petici „Proti srovnání Ostravy se zemí“. Tohle je fakt úplná komedie.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 104. Alex :

  Takže to vypadá tak, že se skutečně jedná nikoli o podporu „autochtonního“ výzkumu a vývoje technologií, nýbrž o montovnu pro vysokoškoláky, kteří tady budou šroubkařit to, co se jim zvenčí nabefeluje. Co také jiného čekat.

  Možná, že to pár lidí zaměstná, když do toho stát nalije pár miliard Kč investičních pobídek – jako do každého projektu tohoto typu, který může být dnes tady a zítra v Novém Dillí. Ale k výzkumu a vývoji to bude mít stejně daleko, jako je z JZD do Ústavu genetiky (s výjimkou Slušovic, ovšem, ale to je za rozvinutého kapitalismu sprosté slovo).

  Thumb up 0 Thumb down 1
 105. skelet :

  Adam: komedie.. ano, nikdo nechce diskutovat. Porubáci to v tom místě prostě nechtějí, magistrátu nikdo nevěří ani slovo. A magistrát? Diskuze? Jaká? V čem spatřuješ diskuzi „buď to bude tam nebo přijdeme o tisíce pracovních míst!“?. V čem spatřuješ diskuzi „musí to být na pozemcích města!“ A přitom zapomenou říct, že se tam ty pozemky kvůli tomu vykupovaly a vykupují? Proč jsou na vizualizacích města přízemní baráčky, přičemž maximální povolená výška bude pět nadzemních pater? A co Kajnarovsko-Palyzovské odstěhování porubské vozovny a vytvoření centrálního parku na jejím místě? (což už magistrát zamítl). To není hraní na city? Já vím.. oškliví petičníci.. zlí fuj fuj :)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 106. skelet :

  Kecy magistrátu mi připomínají porubského exstarosti Nováka „nebojte se! to logistické centrum nebude přes stromy vidět!“. Stejně tak dopadne i VTP. Fušersky..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 107. aggu :

  Ještě tak 30, 40 let a naučíme se rozumně diskutovat. Na jedné straně arogance, na straně druhé záměrné dezinformace…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 108. skelet :

  záměrné dezinformace používají obě strany. Magistrát dokonce i víc.
  Ten spojuje výstavbu VTP i s běžným provozem a výstavbou v Porubě. Například Severním spojem, zvýšením bezpečnosti na silnicích v Porubě, údržbou lesoparku atd. A k tomu líbivé vizualizace.
  A jaký bude výsledek? Bude to tam postaveno, a bude to ve stejném duchu jako předchozí etapy. Tedy pěkně vybetonovaný plac pro parkování s unifikovanými škatulemi. Macura prohlásí něco v tom smyslu, že bylo třeba udělat ústupky investorům, a on jako primátor má nárok na to změnit názor.
  No a za deset let padne i ten les.. ale nebojme se.. konečně se dočkáme centrálního parku místo.. vozovny :)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 109. MichalF :

  Adam: Asi rozšiřování VTP nemá mezi občany, žádného takového zastánce, který by byl ochotný ve svém volném čase dorazit a diskuze se zůžastnit. Možnost přijít měl kdokoliv, mimochodem taková disproporce také o lecčems vypovídá. Jinak pokud jsme viděli stejné letáky, tak se v nich píše o kácení lesa a ne o vykácení a ke kácení dojde, takže informace lživá není, i když je pravda že formulovat se to dalo i jinak. Také v posledním oficiálním stanovisku v Priu pan Bobek mluví o 0,8ha lesa a všude se mluví o výstavbě na poli za myslivnou, nikde se nezmiňuje vykácení třetiny lesa jak tvrdil pan primátor. Za podobnými výroky vidím cílenou snahu zdiskreditovat petici a její organizátory.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 110. aggu :

  skelet: Těmi, kteří publikují dezinformace jsem (na tomhle webu) myslel i tebe ;) Na jedné straně je fajn, že petici podepsalo přes 7000 lidí, na straně druhé to „trochu“ kalí fakt, jak toho bylo dosaženo. Je asi realita, že ne každý ostravák je nebo chce být „informovaný“, ale cíleně navyšovat počty „méně informovaných“ petičníků výkřiky typu „pokácí nám les“ řadí autory petice na stejnou úroveň jako mají ti, které kritizují.
  A konkrétně ty v tom pokračuješ i dál se svými „vizemi budoucnosti“.
  O úrovni druhé strany nemám žádné iluze, ale argumentovat Novákem a extrapolovat to na jiný projekt není úplně košer. Navíc srovnáváš jablka s hruškami – logistický park a VTP. Pár rozdílů bych tam viděl, třeba do VTP nejezdí zaměstnanci kamiony.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 111. skelet :

  Košér? Právěže to je košér.. politické fráze pro uklidnění občanů. To je to co slyšíme a neslyšíme to prvně. Slyšely jsme to, když se Porubáci bránili logistickému centru, slyšeli jsme to v roce 2012 a slyšíme to i teď. Podívejte se jak je to na vizualizaci hezoučké, tolik stromečků, zelené střechy, no radost pohledět.. co mi to připomíná? Karolínu?

  „Jednotlivé budovy pak budou výškově omezeny a budou navrženy citlivě k okolní krajině“
  a na vizualizaci krásné přízemní baráčky.. tak dvě tři patra, víc ne. A Vltavský? Omezíme to na pět nadzemních pater.

  A já se pochopitelně dopouštím dezinformací.. jak jinak Aggu :)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 112. thvari :

  Jako člověk, co vyrostl v Porubě a tuhle lokalitu pravidelně využíval, jsem na první poslech proti jejímu zastavění. Některé argumenty pro jsou však přesvědčivé – blízkost VŠB, srovnání s atraktivním projektem v Brně, které se stalo takovým trochu technologickým hubem Česka… mít něco takového v Ostravě, tak tu možná začne vznikat dost nových firem, co vy na to?

  Jinak toto:

  „Veřejná diskuze splnila svůj účel a cíl. A tím bylo otevřeně a pravdivě seznámit veřejnost se záměrem města a poukázat na nepravdy, které kolem tohoto záměru kolují.“

  Tohle je pitomost největšího rázu, ale kdo by se u ANO divil (mimochodem pan rektor bude kandidovat za ANO na kraj…). Řídit stát (město) jako firmu znamená říct zaměstnancům (občanům), že to tak prostě bude a basta. „Diskuze“ má pak pouze seznámit občany se záměry města, které jsou nezvratné.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 113. aggu :

  skelet: A votomtoje. Posloucháš jen sám sebe. Stejně jako to dělá magistrát. Takže předpokládám (nebyl jsem tam), že to nebyla diskuze – dialog, ale dva paralelní monology. Lidi jsou pak zklamaní… No čím to asi bude…
  Jasně že se že plácáš dezinformace, proč používáš jako argumenty logistické areály nebo Karolinu? Co mají s VTP společného?
  Pro mně má (potenciální) budoucí VTP dva mantinely – buď to dopadne příšerně jako stávající novodobá zástavba v kampusu VŠB (snad kromě přístavby poslucháren FAST) nebo to „ujde“ – jako na vizualizaci. Škatule Prologisu bych sem fakt netahal.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 114. skelet :

  aggu: votomto je .. (michodem krásné pražské „votom „)
  Nikdy se tady nevedl dialog. Město ho nikdy nehodlalo vést, porubáky postavilo před hotovou věc. Teď dělají to samé, akorát před novináři v rámci „dialogu“. Porubáci buď uhnou nebo ne. V každém případě se se zástavbou budou muset smířit. Ta je jistá.

  ty dva příklady jsem uvedl jak dopadla prezentace (uklidňování občanů) vs realita. Toť všo.. že to ty nechápeš není můj problém.
  A jak to dopadne? S Vltavským? Máš na těchto stránkách málo vydařených příkladů?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 115. MichalF :

  thvari: VUT v Brně je moje alma mater, a po technické a podnikatelské jsem se za studií něco nachodil. Prvotní projekt technického parku o němž mluvil pan primátor se nachází mezi za komunistů postavenou budovou fakulty strojní a čtyřproudou komunikací hradeckou. Nyní rozšiřují technologický park i směřem do polí mezi vysokoškolskými kolejemi a vozovnou v Medlánkách. Směrem na Palackého kopec a zdejší les VUT v Brně vybudovalo hřiště a sportoviště, Blízkost páteřní komunikace také umožnilo v parku rozvoj lehkého průmyslu. Kéž by si z toho vzala Ostrava a VŠB příklad.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 116. Adam :

  MichalF: Samozřejmě, že přijdou jenom odpůrci, protože to jsou aktivisté. Ostatním je to jedno, nebo jsou umírněně pro. A to opravdu ukazuje spoustu věcí, a žádná z nich nevyznívá ve prospěch té petice.
  Na těch letácích stojí doslova „Řekněte ne kácení Porubského lesa“. Je pochopitelně úplně jedno, jestli je to technicky pravda; je to zavádějící a radikalizující rétorika, na kterou budou nejvíce slyšet lidé, kteří ví prd. Proto to zaslouží smést ze stolu. Jestli jste chtěli názor veřejnosti, měli jste před několika lety chctít lokální referendum, jehož výsledky by zcela jistě nebyly validní kvůli nízké účasti. Což by nakonec o názoru veřejnosti řeklo nejvíce. Z mého pohledu je to teď čistě o stavění překážek a dělání problémů. Tahle petice dělá do puntíku totéž, co dělá Richtár s Prodlouženou Rudnou. Ale dělejete jak chcete, a za dvacet let se s pláčem ptejte kdy že to ten vlak ujel.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 117. skelet :

  To referendum se jmenuje komunální volby, kde politické strany hlásaly „ne“. Ale jen „blbec nemění svůj názor“.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 118. skelet :

  Navíc bych Adamovi rád připomněl, že ta bouře nevole vznikla okamžitě, kdy se tento projekt zveřejnil. Tedy v roce 2011/2012. Tehdy dokonce šel porubský starosta Palyza do veřejného střetu s Kajnarem (byť asi na oko). Trochu se to uklidnilo, když Kajnar slíbil přestěhování porubské vozovny (už tehdy jsem říkal, že to je návnada pro naivní), a ještě více, když se proti tomu začaly vymezovat politické strany.
  Takže to co teď kritizuješ, je už druhý pokus o změnu lokality výstavby.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 119. Adam :

  skelet: Tak je nevolte.

  To, že jen blbec nemění názor, je takto vytržené z kontextu samozřejmě pravda. Problém je v tom, že pokud by se toho chtěl politik držet, nesměl by nic slíbit, kromě toho že se bude rozhodovat na základě faktů a důkazů. Ale politik, který nic neslíbí, v naší zemi „nemá program“, a je nevolitelný tupou masou voličů. Přitom evidence-based policy je JEDINÁ fungující varianta demokracie.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 120. Adam :

  skelet: Tak pokud byl první pokus neúspěšný, proč znovu? Kocourkov. Já opravdu doufám, že je to jenom další poporodní demokratická komplikace. Pokud tohle bude stálé prostředí v této zemi i za deset, dvacet let, opravdu tady žít nebudu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 121. skelet :

  Adam: Omlouvám se, ale nevím jestli se mám smát nebo brečet :)
  Takže co navrhuješ? Protesty nepomůžou, zákon o referendu je paskvil, petice není závazná, porubská radnice je ignorována, volby nejsou řešením. Takže co teď.. jo, vlastně lokální referendum :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 122. skelet :

  Adam: Proč znovu? Protože byly zvoleny strany, které slíbily, že tento projekt přesunou. A nepřesunuly, s arogancí sobě vlastní prohlásí „jen blbec nemění názory“. Kde máš nějakou politickou kulturu? Máš recht.. v takovém státě se žít nedá.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 123. Adam :

  skelet: Ne. Teď už nic. Je hotovo. Jedni běžte ten projekt stavět se všemi riziky, druzí běžte nadávat zpátky do obýváku před televizi.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 124. MichalF :

  Adam: No možná proto, že první pokus úspěšný byl, protože politické strany se proti danému projektu vymezily a následně uspěly i s tímto programem ve volbách. To že následně nastal scénář „jen hlupák nemění názor“ má za následek to, že je potřeba i druhý pokus. Já myslím, že lidé moc jiných možností jak dát najevo názor, než občanský aktivismus, petice, referenda a podobně v mezivolebním období nemají. A jestli je narážka na kácení lesa zavádějící a radikalizující rétorika, tak co pak je názor, že bez toho aby stál VTP na poli za myslivnou, dojde k vymírání, úpadku a zničení budoucnosti Ostravy jako města? To může někdo myslet vážně?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 125. Danek :

  Víte co největší paradox??? Že se tady argumentuje vytvořením třeba 2000-3000prac.míst a když má byt vytvořeno v kancelářích a dalších službách více jek 3000prac.míst viz. výstavba kancelářských ploch Amsterdam Office a CB centrum a další, tak se to hodí do koše.resp.stavební úřad měst.obvodu a ty se mají stavět, kde opravdu jsou nevzhledné proluky a širší centrum zastavět potřebujeme.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 126. thvari :

  Danek: jenomže pak ti na to politik ve zkratce řekne, že v MOaP sedí jiná politická strana, tak to těžko ovlivní. asi se neumí pořádně pohybovat v politice.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 127. skelet :

  http://ostrava.idnes.cz/rozsireni-vedecko-technologickeho-parku-v-arealu-univerzity-puq-/ostrava-zpravy.aspx?c=A151105_2203479_ostrava-zpravy_kol

  Thumb up 0 Thumb down 0
 128. thvari :

  skelet: tak teď jsem z toho úplně jelen

  Thumb up 0 Thumb down 0
 129. Danek :

  skelet: Tak to mě dostalo.Najednou se objeví varianta jiná a primátor jej podpoří.Jinak po přečtení článku bych řekl souhlas, jistě se najde v lokalitě VŠB nějaké místo další věc co mě napadla už kdysi je.Proč do pytle se v součastném VTP staví ty budovy tak nízko…max.2-3patra(je to neuvěřitelné plýtvaní místem)v dnešní době jej jde rozšířit bez problému na 5-6pater)….u posledně vystavených budov je extrém.Pokud tedy rozšířili směr do výšky+našli nějaký prostor v areálu VŠB a stavěli do výšky tak nemusíme rozšiřovat VTP na myslivnu.Pokud by nemusela být VTP v areálu VŠB…tak mám tento pozemek….velký v blízkosti centra(nevyuživaný,ale vyčištěný) dostupný MHD, v dostatečné vzdálenosti od obytných domu.V areálu byvalých čsad lze vytvořit parkoviště+lze využívat parkovacích míst obchodního centra.Co vy na to?https://mapy.cz/zakladni?x=18.2664167&y=49.8365089&z=18&base=ophoto&source=stre&id=111889

  Thumb up 1 Thumb down 0
 130. aggu :

  Být Vondrákem tak jsem tímhle nápadem pěkně nas…ný. Protože stávající kampus jsou pozemky VŠB a mají sloužit budoucím projektům a rozšíření budov VŠB a ne VTPO, což není (nevím jestli to všem dochází) projekt VŠB ale města. Město by se mělo hledat pozemky samo.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 131. MichalF :

  Já bych měl takový dotaz na který snad tady dostanu relevantní odpověď vzhledem k okruhu lidí co se tu vyskytují. Jak aktuální jsou informace o katastru na http://nahlizenidokn.cuzk.cz/? Protože podle něj nejsou v lokalitě všechny pozemky města, ale beru že můžou mít třeba podepsány smlouvy o smlouvě budoucí. Já jen, že to že jsou dané pozemky ve vlastnictví města byl jeden z argumentů pana primátora pro ano.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 132. aggu :

  MichalF: Údaje na cuzk.cz jsou platné, z netu si dnes můžeš vytisknout i výpis z KN nebo i ofiko výpis za 50 korun/A4. Ani nemusíš na katastr.
  Na přímou odpověď bys samozřejmě musel na magistrát, ale i z mapy je jasné, že část, nikoliv celek, předpokládaných 4 etap VTPO je už ve vlastnictví SMO. Pozemky skupují už roky.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 133. MichalF :

  aggu: Díky za odpověď. Ono je tam vidět, že nemají pozemky ani na případnou první etapu, něco dokonce blokuje i tu cestu kterou tam chtějí vybudovat. Samozřejmě jak jsem uvedl můžou to mít ošetřené smluvně a pouze ještě nedošlo ke koupi a tudíž k zápisu do katastru.

  Jinak k tomu omezení rozšiřování VŠB, někde jsem zaslechl, že po výstavbě nových budov je dost místa v těch původních. Ale možná je to jen kec, nejsem nijak obšírně znalý poměrů uvnitř VŠB a tak si to nemám jak ověřit. A taky je pravda, že jestliže plánují přasunutí ekonomické fakulty tak ta nějaké to místo zabere.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 134. Martin [msstavby.cz] :

  Vyjasnily se stromy, které jsou obsaženy v dokumentaci EIA.

  Ovšem magistrát nevysvětlil zvýšení hustoty dopravy, která nyní v klidové lokalitě nastane po vybudování parku.

  Vltavský opět nechápe jak funguje město. Projektem vznikne vědecké ghetto bez návazností na strukturu města.

  Vondrák zdůvodňuje VTP na Myslivně z důvodu docházkové vzdálenosti. Ale vlastní fakulty VŠB jsou všude po městě. FAST na konci Poruby. FBI na konci Výškovic. EKF v centru. Část obrů z FEI se vyučuje na lékařské fakultě v Zábřehu.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 135. Adam :

  aggu: Je to ten nejhorší nápad, jaký kolem VTPO zazněl. Jestli to projde, určitě se najde pár tisíc studentů VŠB kteří podepíšou petici „proti destrukci kampusu VŠB“ :)

  martin [msstavby.cz]: Klidová lokalita? Kde?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 136. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Myslím, že rozdíl mezi prázdnou loukou, kam nejezdí auta a loukou, kde vyroste čtvrť s plánovaným tranzitem 3000/den je.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 137. skelet :

  Podle informací, které vyplouvají na povrch Vltvskému křivdíš. On neřeší napojení VTP na město. On řešil nalezení volné plochy pro „průmyslovou“ zónu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 138. Martin [msstavby.cz] :

  skelet: To je fakt, průmyslové zóny mu jdou.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 139. skelet :

  Článek o objektu, který měl (má?) nahradit původní směr rozšiřování VTP podél Opavské ulice
  http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/20080428_pustkovec_makro_ostrava.html
  Zde posudek http://portal.cenia.cz/eiasea/download/RUlBX01TSzEwNjBfb3puYW1lbmlET0NfMS5wZGY/MSK1060_oznameni.pdf

  Možná se pletu, ale ing.arch.Vltavský o tomto území prohlásil, že je nevhodné, protože je zde veden hlavní vodovodní řad pro Ostravu? Nebo myslel to pole blíže ke Globusu?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 140. Adam :

  martin [msstavby.cz]: Možná, ale kde je teď ta klidová zóna prosím? Kolem nemocnice a kampusu VŠB rozhodně ne.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 141. aggu :

  martin [msstavby.cz]:
  Položil bych otázku co má společného VTPO s průmyslovou zónou, ale někteří jedinci zjevně nemají potřebu rozlišovat. Kostel nebo postel.
  BTW
  Vltavskému nejdou ani ty průmyslové zóny. Ostrava už žádnou připravenou nemá. V Hrušově se ještě nekoplo do země. Jeden by řekl, že ÚHA ve dne v noci roky nepracuje na ničem jiném.
  Langsam…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 142. skelet :

  uvozovky aggu.. uvozovky..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 143. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Nevím, ale volná louka oddělená od okolích komunikací a zástavby celkem širokým pásem lesa po obvodě ( krom kousku na jiho-západu) mi jako klidová lokalita přijde. Nyní je za kampusem VŠB a Fakultní nemocnicí minimální doprava. Což z napojením VTP přestane.

  Ale ovšem někdo si pod pojmem klidová lokalita může představit Mionši, kde slyší trávu růst.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 144. Danek :

  aggu: Aggu,Není to totiž tak dlouho co jsem
  psal o připravenosti mimojiné o průmyslových zónách přímo v Ostravě(v souvislosti s příchodem HTC..které neklaplo).Že se již nějakou dobu žádná zóna nepřipravuje. Samozřejmě někteří hned argumentovali, že V Hrabové ještě nějaké místo je atd. Ale je třeba si uvědomit, že pokud by jsem přišel investor chce stavět nebo si pronajmout plochu pro své podnikaní hned. Nyní musí Ostrava nabízet plochu 20km od Ostravy v Mošnově. Kdo tam bude dojíždět z Ostravy za prací. Takže my na území Ostravy máme brownfieldy, které mužem využít, tak do toho….V té Ostravě všechno dlouho trvá a představitelé se chovají absolutně netržně.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 145. Miv :

  Adam: V této diskuzi je řeč o lesoparku v Porubě. Konkrétně se mluví o tomto: http://mapy.cz/zakladni?x=18.1483334&y=49.8334924&z=16&l=0

  Thumb up 0 Thumb down 1
 146. Adam :

  Miv: Děkuji.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 147. Drak :

  aggu:
  „Ten „lesopark“ je bezcenný“. Přemýšlím, co je to za člověka, který napíše takovou větu.
  Bydlíme na Matěje Kopeckého, tento „bezcenný“ lesopark je poslední lokalita, kam se ještě pěšky s dětmi pravidelně vydáváme na procházku a v zimě na běžky. Po zastavění plochy mezi VŠB a kolejemi, kde se ještě dalo relaxovat, už toho v Porubě moc nezbývá. Na kole se dá jezdit k Opavě nebo k rybníkům u Polanky. A pak už zbývá jen sednout do auta. Zkuste se někdy zamyslet trochu dál do budoucnosti.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 148. aggu :

  Drak: Přemýšlím co je to za člověka, kterému k názoru stačí jedna věta ze sta..
  BTW
  Prozradím ti tajnou informaci. Ten lesopark zůstane tak jak je.

  Thumb up 2 Thumb down 4
 149. skelet :

  Prozradím ti tajnou informaci.. porubáci to pole berou jako součást lesoparku

  Thumb up 2 Thumb down 0
 150. aggu :

  skelet: Vím. Postel, kostel.
  Ještě můžeme začít flame o tom, jestli se „to“ vůbec dá nazývat lesopark. Já bych tomu říkal zbytky lesa v údolí bezejmenného potoka. Když by mi bylo 7, taky jsme tomu říkali les. Za čtvrt století se tam nic nezměnilo a najednou, ejhle, lesopark ;)
  A mezitím … meritum někde v dáli.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 151. skelet :

  nemůžeme za to, že to nechápeš :)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 152. aggu :

  My? ;)

  Thumb up 0 Thumb down 4
 153. Miv :

  aggu: No nevím jaký je Váš věk, ale my jsme tomu už před třiceti lety říkali lesopark.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 154. aggu :

  Jsem věděl, že se ten nesmysl rozjede ;)
  My, když jsme chodili za Husáka s igelitkou na smrťák, jsme tomu říkali les.
  Lesopark je u mně něco jako v ZOO.
  Najdi 10 rozdílů.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 155. Baraba :

  Drak: skelet: Miv: aggu: Myslím, že je zde úplně jedno jestli to je lesk, hájek, nebo lesopark bez parkové úpravy. Důležité je, že někteří občané Poruby mají oprávněné obavy, že když se zastaví louka/neudržované pole, obklopená stromy, že část (nejasno jak velká) těch stromů půjde (nejasno kdy) pryč.

  Hlavní je, že nyní, když je to „neudržované území nikoho“, mohou tam volně vypouštět psy, dělat táboráky a jiné vylomeniny. Když se pak tato část více či méně zakomponuje do města, už to možné nebude.

  Mi osobně na stavbě v této oblasti nevadí ani tak zastavění louky, jako spíše to, že je spousty volných pozemků a brownfieldů, kde by se to mohlo postavit a nezasahovalo by to do provozu planetária a argument o dochozí vzdálenosti k VŠB je naprosto mimo. VŠB je všude po Ostravě …

  Thumb up 5 Thumb down 2
 156. Adam :

  Drak: Takže budeme myslet „trochu dál do budoucnosti“ tak, že všechno necháme tak, jak to je. To bude super. Ten lesík s polem uprostřed je využíván málokým, takže je objektivně bezcenný pro společnost. A je unikátním místem, kam postavit technologický park. To je myšlení mnohem dál do budoucnosti, než to, kam vy chodíte na procházky. Naučte svě děti raději něco užitečného, jako že žijí ve městě, a že pokud nechtějí žít ve městě, tak se mohou odstěhovat ven.
  Já opravdu nechápu, co je to za argument, že není kam jinam chodit. Mě nikdy nenapadlo jít do přírody zrovna na tohle místo. Jedna před 20 lety vysypaná pěšina, dva altány, dvě lavičky, hnusný potok a hnusné loukopole uprostřed. To je váš relax v přírodě? Aha.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 157. DAD :

  Je fajn číst ze někdo mysli dopředu, na rozvoj ! Jsem pro VTP. DAD

  Thumb up 1 Thumb down 0
 158. Miv :

  Tomas: dnes vyšel The university rankings pro další rok. Myslím, že se podařilo opravit chybu z minulého roku: https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2017/world-ranking#!/page/0/length/25/country/2253/sort_by/rank_label/sort_order/asc/cols/rank_only

  Thumb up 0 Thumb down 0
 159. aggu :

  Miv: Chybu?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 160. Miv :

  aggu: Byla tady diskuze kolem výsledků z minulého roku: https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/vsb-technical-university-ostrava?ranking-dataset=133819 Tvrdil jsem, že VŠB kvality přisuzované v tom rankingu minulého roku nemá … letošní výsledky to potvrzují a navíc ukazují velkou chybovost takových ranků.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 161. aggu :

  Miv:
  „VŠB kvality přisuzované v tom rankingu minulého roku nemá“. Vždyť je to nesmyslná věta. Jestliže byl v tom roce ranking vyhodnocen, na základě vstupů, výsledem je číslo a VŠB i jakákoliv jiná škola ten ranking prostě má. Kdyby neměla, byl by to důsledek nesprávného výpočtu, ničeho jiného ;)
  Výpočet 2016/2017 dosadí jiné vstupy a zase máme ranking. Takže letošní výsledky nepotvrzují nic z toho o čem se domníváš že potvrzují. A o chybě v rankingu THE jim prosím napiš. Budou rádi.
  To, kde se české univerzity umisťují je jedna z národních tragédií. Hlavně u těch škol, které si pravidelně ulamují z koláče největší díl. Česká tradice, plácáme se po ramenou jak jsme světoví, „vědci z brna“ jsou 3x týdně na první stránce idnesu, a kilometr za Aší…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 162. Miv :

  aggu: Ohledně rankingu jim psali jiní (kupříkladu rektorát), takže já už nemusím ;) Máte pravdu nenapsal jsem to správně, chtěl jsem napsat že už letos nemusíme pátrat po těch citačních geniích, které jsme loni nějak nemohli najít. Ranking už prapovivně neukazuje, že bychom nějaké měli. Toť vše.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.