Pavilon Slezského spolku pro chov ryb

Na partnerském webu Patriot magazín byly zveřejněny informace o obnovení pavilonu spolku pro rybolov.

Slezská univerzita v Opavě zahájí rekonstrukci bývalého pavilonu Slezského spolku pro chov ryb v Opavě situovaného ve vnitrobloku univerzitní budovy na Hauerově ulici. Univerzita obnoví unikátní pavilon Slezského spolku pro chov ryb. Práce na objektu zahájí dodavatelská stavební společnost snesením a otevřením její střešní plechové věžičky.

Rozebrání objektu je nezbytným krokem, jímž se zahájí záchrana této památky a návrat jejího vnějšího vzhledu do původní podoby, jakou známe z dobových fotografií.

Pavilon Prvního slezského spolku pro chov ryb v Opavě založeného v roce 1879 sice nebyl ministerstvem kultury prohlášen kulturní památkou, jedná se však o ojedinělý dochovaný hmotný doklad chovu ryb v rámci Slezska a připomenutí někdejšího spolkového života, a jako takový se v minulosti stal předmětem zájmu části opavské veřejnosti.

Investiční projekt Slezské univerzity v Opavě počítá s obnovou této drobné, typologicky unikátní památky, která byla předchozím majitelem přebudována na garáž, se záměrem jejího využití pro volnočasové aktivity studentů. Rozpočet na stavební práce spojené s obnovou původního vzhledu činí 2,5 milionů korun.

Akademická obec Slezské univerzity v Opavě k celé akci přistupuje nejen s respektem vůči odkazu našich předků, ale také s pocitem zvědavosti. Nebývá neobvyklé, že v podobných objektech zanechali jejich stavitelé vzkaz dalším generacím.

Nelze proto vyloučit, že stavebně dosud nezasažená střecha pavilonu může ukrývat například dokumenty z doby svého vzniku či drobné mince podobně, jako tomu bylo v nedávné minulosti při rekonstrukci špice věže opavské Hlásky.

opava

Současný stav:opava

Související články

  • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.