Parkovací dům Fifejdy

Město Ostrava zadala zakázku na vypracování projektové dokumentace pro parkovací objekt na Fifejdách.

Předmětem veřejné zakázky je vypracování projektové dokumentace pro územní řízení včetně výkonu inženýrské činnosti v rozsahu pro zajištění pravomocného územního rozhodnutí pro stavbu „Multifunkční parkovací dům u Městské nemocnice Ostrava p.o.“ v k.ú. Moravská Ostrava, obec Ostrava.

Podklady pro projekt vznikly bez architektonické soutěže. Hodí se podle vás navržená podoba parkovacího objektu mezi cenné stavby které jej obklopují? Stavbami jsou přístavba městské nemocnice Fifejdy, nové sídlo Národního památkového ústavu a hasičská zbrojnice Fifejdy.

Výstavbou parkovacího domu s pěti patry určenými pro parkování dojde k znásobení počtu stávajících parkovacích míst.  Dnešní parkoviště před nemocnicí má kapacitu cca 110 míst. Navrhovaný parkovací dům bude mít kapacitu 428 míst pro osobní automobily (z toho 20 míst pro imobilní), 16 míst pro motocykly a 26 míst pro uschování jízdních kol. Kromě toho bude 1.NP využito pro umístění nemocniční lékárny a dalších obchodních prostor.

Parkovací dům je navržen jako pětipodlažní montovaný železobetonový skelet. Z toho jsou dvě patra podzemní, určená pro parkování zaměstnanců s odděleným provozem od veřejnosti. Přízemí slouží pro vjezd a výjezd vozidel (odděleně pro veřejnost a zaměstnance nemocnice), je zde umístěna nemocniční lékárna, obchodní prostory, technické zázemí a plošná rezerva. 2. a 3. nadzemní podlaží slouží pro parkování veřejnosti, stejně jako střecha objektu. Propojení jednotlivých parkovacích pater je zajištěno dvěma rampami (sjezd a výjezd) v centrální poloze půdorysu s atriem o šířce cca 3m. zajišťujícím částečné prosvětlení střední části objektu. Sjezdová i výjezdová rampa má sklon vedený stejným směrem. To umožňuje oddělení provozu zaměstnanců nemocnice a veřejnosti, ale zároveň dochází ke křížení sjíždějících a vyjíždějících vozidel na jednotlivých podlažích. Vertikální komunikace osob je zajištěna dvěma schodišťovými jádry s osobním výtahem, umístěnými v severním a jižním rohu objektu. Dopravní napojení objektu je řešeno následovně – vjezd a výjezd do parkovacího domu pro veřejnost je z ulice Odboje. Vjezd a výjezd pro zaměstnance nemocnice je z účelové komunikace HZS MSK u jejího napojení na ul. Hornopolní. Dopravní řešení respektuje jak stávající stav okolní komunikační sítě, tak i výhledové řešení, kdy dojde k plnému zprůjezdnění ul. Hornopolní s propojením na ul. 28. října a v prostoru parkovacího domu je na ul. Hornopolní uvažována s umístěním zastávek MHD.

 

Alternativní řešení se zelenou střechou.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. balde :

  nechápu i garáže v tomto prostředí je potřeba navrhnout dobře, nechápu absenci architektonické soutěže

  Thumb up 13 Thumb down 3
 2. aggu :

  Je to v „souladu s územním plánem“. Tím snaha vykladače končí a začínají hrátky vyvoleného inženýra s městem.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 3. Rýša :

  Ale ano, myslím, že se tam parkovací dům docela hodí. Jen nechápu vizualizace. Na jedné fotce střecha parkovací na jiné zatravněná. Ale každopádně jsem pro.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 4. Rýša :

  …nepřečetl jsem popisek fotky – alternativní řešení zatravněné střechy.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Infoš :

  balde: A k čemu další architektonická soutěž, když se očividně dělala architektonická studie?? Nebo odkud myslíte že se vyskytly ty vizualizace? Chtělo by si to nejdřív zjistit jak to v projekci chodí… Ovšem to jak proběhne „výběrové řízení“ a kdo bude oním „vyvoleným“ pro DUR je už samozřejmě věc jiná.

  Thumb up 5 Thumb down 9
 6. thvari :

  železobetonový skelet? fuj. obecný záměr park. domu dobrý.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 7. Nimrod :

  Proč ne, vypadá to v pohodě. Arch. soutěž není nutná

  Thumb up 5 Thumb down 7
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Infoš: Studie / podklady pro tento objekt také vznikly bez soutěže. To je ten problém.

  Mne zaráží, že mezi funkcionalistické domy s pravými úhly se vecpal zaoblený skleník.

  Thumb up 8 Thumb down 5
 9. MM :

  martin [msstavby.cz]: Nebo z určitého pohledu, fotbalový stadion :-)

  Thumb up 2 Thumb down 3
 10. riltr :

  no ja myslim, že ty zaoblene rohy té stavbě spiš přidávají, než ubíraji…obecně jsem pro to, aby nové stavby respektovaly prostředí, do kterého jsou včleněny, ale zrovna zde se zaoblenýma rohama nemám problém…

  Thumb up 10 Thumb down 2
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Na českou kotlinku asi dobré…

  Stavba není natolik zajímavá, aby mezi okolní zástavbou vynikla. Nudný, ošklivý průměr. Okolní budovy nejsou ve stylu aerodynamického funkcionalismu -> stavba nezapadá.

  Garáže jinde se stavějí úplně jiným stylem a jsou aspoň zajímavé. Ostravský je jak z devadesátek. Poslední fotka je parkovací dům v Brně.

  Thumb up 11 Thumb down 3
 12. Kostelnik :

  martin [msstavby.cz]: Ostrava neleží v české kotlině. A ten parkovací dům v Brně vypadá ve skutečnosti dost hrozně, fotka je mu milosrdná (teda aspon podle meho nazoru)

  Thumb up 4 Thumb down 7
 13. Rýša :

  martin [msstavby.cz]: Nevím, jestli jsem špatně pochopil, ale parkovací dům u fifejdské nemocnice bude asi sloužit především pro pacienty nemocnice, pro návštěvy hospitalizovaných a pro personál nemocnice. Na těch vašich fotkách jsou opravdu park.domy architektonicky zdařilejší, ale jsou to velké parkovací domy přímo v městě pro potřeby návštěvníků daného města. Proto některý parkovací dům z vašich fotek bych si dovedl představit v blízkosti centra Ostravy, aby sloužil všem, nejen těm, kteří jedou do nemocnice.

  Thumb up 3 Thumb down 7
 14. Eli :

  Hodí se – můj názor.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Zrovna fotografie nad brněnským parkovacím domem je parkovací objekt pro nemocnici ve Španělsku. https://www.dezeen.com/2015/10/20/diaz-diaz-arquitectos-hospital-car-park-a-coruna-spain/

  Většina fotografií je z Dezeen ( https://www.dezeen.com/tag/car-parks/ ). Fifejdy jsou dost v centru města. Centrum není jen blok domů kolem Masarykáče. A že se jedná o parkovací dům u nemocnice, tak už to nemusí být kvalitní stavba?

  Kostelnik: Česká kotlinka myšleno obrazně Česká republika. Jestli to mám opravit, tak na Ostravskou pánev dobré.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 16. Rýša :

  martin [msstavby.cz]: Tak to jsem nevěděl, že na tom obr. je park. dům pro nemocnici. Asi máte pravdu, že Fifejdy zase nejsou tak daleko od centra, ale myslíte, že zrovna tam by se hodily tyto domy, i když nepopírám, že se mi taky líbí víc, než ten fifejdský návrh. Ale stále si myslím, že zrovna u fifejdské nemocnice není tak až špatný a že tam docela sedne.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Věštění se hold občas nevyplatí. Hodilo by se něco kvalitního. Ale pokud bude lidem stačit průměr. Rád bych si na stránkách, nebo publikacích četl o stavbách, kde by bylo místo lokace projektu Ostrava. S přístupem, je to jen jedna z největším nemocnic, v centru 3. největšího města, blízko přestupního uzlu. Stačí tam něco laciného se tak však nikdy nestane.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Koudy :

  Ten popisek že materiály jsou ilustrační mě děsí. To jakože to nakonec nebude ze skla ale z nějakých pohledovych panelů? Jinak za mě to nevypadá až tak zle. Jen aby to tak vypadalo i v realitě.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. baraba :

  Vzhledově i prostorově „docela OK“, otázkou zůstává, zda u nemocnice není lepší zde oblíbené „zakopat pod zem“ s tunelem do budovy nemocnice, aby návštěvy a pacienti nemuseli chodit v dešti a sněhu. Na povrchu pak může být cokoli, včetně hezkého náměstíčka…..

  Thumb up 2 Thumb down 0
 20. V.J. :

  Don’t build the „Parkovaci Dum Fifejdy“. There will be too much pollution from it.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 21. Jp :

  Nechápu, proč jeden parkovací dům bude mít architektonickou soutěž (mezi Skeletem a KÚ) a jeden ne (Fifejdy). Jakou to má logiku ?

  Thumb up 2 Thumb down 2
 22. thvari :

  Jp: Žádnou, no. Asi v tom jsou jiné zájmy a spousta lidí má pořád pocit, že soutěže zdržují a jsou nesmyslné. Což je při délce stavebního řízení, kde jsme na úrovni Čadu, postoj smutný a vtipný zároveň.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 23. jp :

  thvari: A víme vůbec, v jakém stavu ten projekt u nemocnice je ? Nikde ani zmínka, dva roky staré obrázky, jinak nic…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 24. FM :

  jp:
  https://www.tenderarena.cz/profil/zakazka/detail.jsf?id=222014

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.