Památník transportu Židů

Památník transportu Židů z Ostravy do Niska byl opraven a navrácen k hlavnímu nádraží v Ostravě.

Památník byl odhalen k 70. výročí prvního transportu židů z Ostravy do Niska nad Sanem. Autorem je památníku je PROJEKTSTUDIO. Památník se však v průběhu let stával terčem vandalů. Navíc různé komponenty, které v čelním pohledu tvoří Davidovu hvězdu, byly během rekonstrukce nádražního předprostoru, posunuty a hvězda již tvořena nebyla.

Dobrou zprávou je, že obnovený památník byl na své místo navrácen v červenci letošního roku. Rozpaky však vyvolává osazení prostor pod památníkem. Vylámaná dlažba, která je velmi poničena a otřískaná byla vysypána štěrkem. Památník byl původně realizován tak, že dlažba doléhala ke kovovým prvkům.

Stav památníků před obnovou.

Současný stav:

Související články


Komentáře

 1. riltr :

  21. století, 3. největší město v zemi, prostor před hlavním nádražím….

  Thumb up 18 Thumb down 5
 2. rumbakoule :

  riltr:

  Zajeďte se podívat v 21. století do 1. a 2. největšího města v zemi, na prostor před hlavním nádražím.
  A podejte nám pak zprávu ;)

  PS Údajně je vše konzultováno s Židovskou obcí, ta je zřejmě ráda, že se podařilo památník opravit a vrátit.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 3. Dan :

  rumbakoule: Mate pravdu, ze malo ktere nadrazi v CR ma pekny predprostor. Tohle je vsak pohled na pamatnik, ktery byl umisten pred par tydny Nedustojne.

  Thumb up 14 Thumb down 3
 4. rumbakoule :

  Dan: Taky nepíšu o památníku, ale reaguji na předřečníka ;) K památníku ať se vyjádří dotyční. Třeba Židovská obec, té se to asi týká nejvíce?

  Thumb up 4 Thumb down 0
 5. Dan :

  rumbakoule: Odkazovat se na to, ze nekde to je stejne spatne mi neprijde jeko nejlepsi zpusob. Jak se timto zpusobem dostaneme nekam dal? Muzeme se pak treba porovnavat s Hradcem, Pardubicemi, Olomouci, Plzni. Tam je predprostor fajn a pritom pohyb osob podobny.

  Thumb up 7 Thumb down 4
 6. riltr :

  rumbakoule: zkuste číst mezi řádky…jistě, to že se před nádražími shlukují různé skupinky lidí, kteří se zde různě chovají a tím dehonestují veřejný prostor, je jistě podobné jako v jiných městech. Pochybuji však, že by městská část pod kterou spadá hl. nádraží v Praze či Brně provedla rekonstukci památníku s takovým odkazem v detailu tak, jak je zřejmé z fotografií (mám na mysli zasypání děr v dlažbě kačírkem…). Snad se jedná jen o dočasné řešení (třeba je problém sehnat tuto dlažbu), pak by to ale městská část měla dát lidem na vědomí, ať je zřejmé, že takové řešení nepovažuje za správné…

  Thumb up 3 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.