Památník Josefa Sudera

Na hřbitově v ostravské městské části Mariánské Hory a Hulváky byl odhalen památník Josefovi Suderovi.

Fotografie zaslal čtenář. Děkujeme!

Mariánské Hory vzpomínají na rodáka Josef Sudera, který byl za druhé světové války popraven nacisty za šíření a tisk protinacistických letáků. Je po něm pojmenována ulice a nově mu je věnován památník. V prvním prosincovém týdnu byl na mariánskohorském hřbitově odhalen památník věnovaný památce Josefa Sudera. Pietní akce se zúčastnili zástupci rodiny pana Sudera, členové zastupitelstva našeho obvodu, autor díla – akademický sochař Jakub Gajda – a také další hosté.

„Před třemi lety jsem se seznámil s životním příběhem pana Josefa Sudera. Za druhé světové války bojoval proti nacistům a tiskl protifašistické letáky. V našem městském obvodu má stále rodinu, a dokonce je po něm pojmenována ulice. Přišlo nám to málo a napadlo nás, že na jeho památku necháme se souhlasem rodiny vyrobit umělecké dílo, památník, který nám a generacím po nás bude připomínat zrůdnosti fašismu a odhodlání lidí, kteří proti němu bojovali,“ uvedl starosta Patrik Hujdus.

Místo usazení památníku bylo vybráno ve spolupráci s děkankou Fakulty stavební VŠB-TUO Martinou Peřinkovou a akademickým sochařem Jakubem Gajdou, který se ujal návrhu i ztvárnění celého díla.

Josef Suder, 3.3. 1915 – 7. 8. 1943
Josef Suder se narodil v Mariánských Horách 3. března 1915, jako první syn, nejstarší syn. Poslední adresou, kde s rodinou, maminkou Bronislavou a čtyřmi sourozenci, Růženou (r. 1917), Antonií (r. 1920), Františkem (r. 1921) a Ludmilou (r. 1923) žil, byla Vossova 6, dnes Bendlova. Byl svobodný, povoláním klempíř a instalatér.

Jelikož rodina přišla o otce, stal se živitelem rodiny. Za šíření protiněmeckých postojů, činnost v ilegální KSČ a rozšiřování letáků, čímž se zapojoval do protinacistického odboje, příslušníci gestapa přijeli k Suderovým domů, kde Josef v danou dobu nebyl, a nechali mu vzkaz. Buď vezmou celou rodinu, nebo Josefa. Josef se přihlásil sám. Dne 5. prosince 1941 byl zatčen pro ilegální činnost ostravským gestapem a vězněn deset měsíců v Ostravě. Odsud byl odvezen do Vratislavi a po krátké době převezen do Berlína. V Berlíně byl odsouzen k trestu smrti a 7. srpna 1943 popraven.

V roce 1951 byla jedna z ulic Mariánských Hor pojmenována po Josefu Suderovi. Dopisy zapůjčila sestra, paní Ludmila Wontorová, která dodnes žije v Mariánských Horách.

zdroj text: marianskehory.ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. marian :

  autorem tohoto „umění“ je 4-lete dítě?

  Thumb up 5 Thumb down 14
 2. Michal :

  Autorem tohoto umění je akademický sochař, restaurátor a vysokoškolský pedagog, pane przniči češtiny.

  Thumb up 17 Thumb down 1
 3. Lukáš Gertner :

  Lidstvo no. Co k tomu mám dodat.:(

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. marian :

  Michal: je to srajda, sorry. tituly ani funkce autora nejsou měřítkem kvality.

  Thumb up 3 Thumb down 11

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.