Památkáři varují: Textilii zvoní hrana

Kdysi chlouba, nyní čím dál větší troska – takový je bohužel pohled na módní dům Ostravica Textilia. Jeho stav se opět zhoršil v těchto dnech, kdy upadla část římsy nárožního domu, který je kulturní památkou.
Ostravští památkáři proto bijí na poplach. Za špatným stavem Ostravice podle nich stojí nedostatečná péče vlastníka, který nechává interiér objektu nechráněný před rozmary počasí.
„Namísto toho, aby vlastník celého bloku domů stavby udržoval a vyvíjel snahy vedoucí k využití potenciálu památkově chráněné architektury, vyvíjí nyní společně s projektanty tlak na demolici části bloku, který chce nahradit novodobou napodobeninou historizujícího charakteru,“ říká Helga Kozelská Bencúrová z ostravského památkového ústavu.
Projektantem navrhované odstranění domu čp. 284, postaveného v roce 1911 podle projektu ostravského architekta Felixe Neumanna, by podle ní znamenalo pro památkovou zónu Moravská Ostrava obrovskou ztrátu. Další připravovanou destrukcí má být navíc odstranění také zadní části památkově chráněného domu čp. 241 a 3099 od významných vídeňských architektů Julia a Wunibalda Deiningerových.
„Budovy v památkových zónách a kulturní památky nelze z důvodu potřeby investora a projektanta pro zjednodušení dispozičního řešení a snížení nákladů zdemolovat a stavět jejich repliky nebo nápodoby. Již před rokem 1989 byla z těchto důvodů odstraněna značná část zástavby Moravské Ostravy. Proluky nejsou dosud zastavěny, i když záměr nové výstavby byl důvodem zmiňovaných demolic,“ upozorňuje dále Kozelská Bencúrová.
K záchraně Ostravice by podle ní pomohlo, kdyby developerská společnost Amádeus Real dodržela svůj slibovaný citlivý přístup k této památce. „První kroky by měly vést k provedení záchovné údržby a k ochraně uvedeného bloku domů před vandalismem, další pak k jejich citlivému zapracování do plánovaného nového celku,“ dodává památkářka.
zdroj:denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.