OVASTORY #42 Most Miloše Sýkory

Tento s nadsázkou psaný článek ze země Cirkus Czechia se začal psát již 1. října 2016. Již pár dní před tímto datem jsem nemohl pořádně spát,asi tak jako když víte, že hlavní postavy v seriálu Ulice čekají nějaké dramatické zvraty. Se známým jsme plánovali návštěvu centra Ostravy. Konal se totiž nultý ročník designového marketu C6 MARKET v hotelu Palace. Víte, známý stejně jako já je velký nadšenec do architektury, urbanismu. Možná detaily ve veřejném prostoru sleduje ještě více jak já. A když si uvědomíte jak centrum Ostravy vypadá, projede vám mráz po zádech. Začnete se cítit trapně a stydět za město, ve kterém trávíte spoustu času. Problém také je, že návštěvy nemůže zavřít do plechovky na čtyřech kolech a vypustit je až na parkovišti v cíli cesty, jako u návštěvy Dolní oblasti Vítkovic nebo Karoliny. Po centru prostě musíte chodit i pěšky a zavazovat oči návštěvám nebudete žejo.

V sobotu odpoledne jsme se tedy vydali do centra Ostravy. Víkendy v Ostravě jsou samy o sobě kritické, jelikož se v centru pohybuje méně lidí a město vypadá opuštěně. Nechali jsme auto v Karolině, tak jak to dělá mnoho lidí. Vydali jsme se tedy k hotelu Palace. Zatím vše v klidu. Díky, marketu se po přilehlých ulicích pohybovali i nějací lidé. Navštívili jsme market a shodli jsme se na tom, že byl zajímavý a samotné prostory také. Bohužel nabídka pro muže v menšině. Třeba příště.

Po odchodu z prostor marketu nás napadlo vyzkoušet novou kavárnu a cukrárnu v sousedství. V již rekonstruované části objektu, kde je nyní Kampus Palace. Podnik byl celkem zaplněn a s nabídkou jsme byli velmi spokojeni. Ani jsem nevěřil, že jsem v Ostravě a zatím se nemusím za Ostravu moc stydět. Začínalo to vypadat jako jeden z mnoha skvělých víkendů. Jelikož bylo hezky chtěli jsme si centrum projít i se Slezskou Ostravou. Přeci znáte tu fajn vyhlídku z betonové lávky nad Bazaly. Jdeme po rekonstruované pěší třídě 28. října, kde zkoumáme „pomník tramvajím“, jelikož MHD v Ostravě už moc nefrčí. Jsem upozorněn na to, že značení zastávky, co je u nás v Czechii použito pro tento pomník, je ve Vídni běžným mobiliářem. Co už.

Pokračujeme dál po Masarykově náměstí, kde je celkem plno lidí, co jen tak posedává a užívá si slunečnou sobotu. Tričko, které jsem měl z nervozity propocené, jak kdybych běžel maraton, již oschlo. Den už nemohlo nic zkazit. Opak byl pravdou. Došli jsme k zastávce Most Miloše Sýkory. Design zastávek a MHD je obecně v Ostravě na velmi nízké úrovni. Co se však zjevilo zde je k nepochopení. Že přístřešek zastávky byl rozbity, bez skleněných výplní apod. již přehlížím. Ale chybějící část lavičky byla doplněna jiným kouskem, který asi přebýval na skladu. Samozřejmě jsme si to hned vyfotili. Já sám jsem to další den dal na naší Facebookovou stránku. Jen pro pobavení, snad to je dočasné. A nebudu dělat z komára velblouda.

Použít slovíčko dočasné je však v ostravských podmínkách nebezpečné. Své vám o tom může povědět Vědecká knihovna, která přes 50 let  dočasně sídlí v suterénu magistrátu.

Na fotografii můžete vidět stav z 1. října.

No nic.  V neděli 29. ledna 2017 byl stav stejný. Vlastně více opotřebovanější.

Chápu, že pro mnohé úředníky a obyvatele Ostravy to žádný problém není a nevyrovná se to starostem, kde koupit levnější lahváč, které ponožky ladí k sandálům a jak sladit fakové pestrobarevné tenisky s teplákovkou. Hodně to však vypovídá o úrovni obyvatelstva, které jde 10 k 5. Samozřejmě, že podobných vtípků je v Ostravě plno….

Konec příběhu je takový, že jsme si prošli Slezskou Ostravu, kde jakože dobré a poté ukájeli nervy v nejmenovaném podniky s burgery na ulici Čs. legií. Moment, vlastně cestou zpátky do Karoliny pro auto se nám opět zvedl žaludek při pohled na rekonstrukci II. etapy ulice Nádražní. Na její zdokumentování se také tešte. Ne že by zatím nebylo nic publikováno z důvodu, že mě primátor s hlavním architektem skřípl na schůzce, kde padala slova „mladý buřič, limitovaný pohled na věc, tržnice nemá v centru cenu, paneláky jsou nej apod.“. Jen bylo zkouškové, zima a sníh.

Související články


Komentáře

 1. Hynek [msstavby.cz] :

  porad mi neni jasne, jestli se ti ta nova lavicka nelibi.. mi teda prijde asi tak o 100 let modernejsi, nez ta 3 prkna vedle..
  a jinak ja to na ten facebook se zpozdenim psal – tyhle lavicky jsou i za mestskou branou v rohu, jak je pruchod.. tzn nevim, jestli to je nejaka testovaci varka, ale neni to jen jeden kus.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 2. Summerboy :

  Clanek je pekny fejeton, stal by za zaslani do vikendove prilohy nejakych novin :-). Ta nova lavicka je podle meho nazoru super, myslim, ze meli ta tri prkna vedle nahradit stejnou lavickou. Tak, jak to je, to je skutecne jako z Kocourkova…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. aggu :

  Veřejnému prostoru (= „stavu ulice“) se nikdo za 750 let (oficiální) historie Ostravy nevěnoval. Třeba se u příležitosti letošních oslav nad tím někdo zamyslí ;)
  500 let byla Ostrava vesnice (v ulicích hlína, krávy a prasata, občas švédi), pak 150 let maloměsto (v ulicích hlína, krávy a prasata, občas vídeňáci), pak 20 let velkoměsto (v ulicích opilci a mour), pak 5 let války (vypalování ideologicky nevhodných budov, ke konci bomby), pak 40 let socrealistické krize (bourání ideologicky nevhodných budov, stav ulic se neřeší, plán odstřelu centra jako celku, což nevyšlo tak aspoň asanace), no a poslední čtvrtstoletí ve znamení ignorance a diletantismu. Adresně: MOaP, MMO, ÚHA.
  Není tady tradice se starat „o zahrádku“. To že centrum ještě stojí, beru jako zázrak ;)
  Máme nějaký institut, odbor na magistrátu, který by se veřejnému prostoru soustavně věnoval? Nemáme. Máme nějaký plán, manuál, podle kterého by se stav centra měl progresivně a koordinovaně zlepšovat? Nemáme.
  Ano, v ostravském centru je víc práce než v olomouckém. No a? Buď se té práce politici bojí, nebo je jim centrum ukradené a lidem lžou. Jedna Jatka ještě jaro nedělají ;)
  Problém není v lidech, ti jsou aktivní a jen díky nim už centrum není zaplivaná díra. Kolik nových a pozitivních věcí za poslední 2 roky vzniklo v centru díky městu/obvodu? Nevybavuji si ani jednu. To mají lidi řešit i mobiliář, povrchy, světla? Od čeho máme slavný Útvar?

  Thumb up 17 Thumb down 3
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: Líbí / nelíbí. Rozhodně se tam nehodí a místo opravy se jede ve stylu, hele Véno, něco tam hoď. Myslím, že jsou i na ulici Tyršova.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 5. kdojekdo :

  Pro většinu zde neznalých. Aby tam mohli aplikovat stejnou lavičku, stálo by to x- krát více, protože by bylo nutno dovézt svářečku, a tím i jiné pracovníky, trvalo by to násobně déle a i původní prkna by se musela vyměnit nebo upravit aby to navazovalo. Takto jim stačlla pro montáž jen aku vrtačka. Lavička také nešla udělat vyšší, protože by se musela upravit ta původní. Humbuk proč tedy?
  Nicméně doplňková lavička v současném stavu zcela neodpovídá bezpečnosti, sedící si může způsobit úraz hlavy o plexisklo/sklo nad ní. Divím se tedy odpovědným, že k tomu byl dán souhlas, nebo je to nějaká černota……

  Thumb up 3 Thumb down 13
 6. thvari :

  kdojekdo: no to je úplně geniální výmluva. nebudeme to dělat pořádně, protože TO DÁ MOC PRÁCE! tak jestli má tenhle přístup více lidí, tak se fakt už ničemu nedivím. bo se nám nechce..

  Thumb up 16 Thumb down 0
 7. acdlcia [msstavby.cz] :

  thvari: Festival dělej si co chceš je sice vítaná změna po festivalu dělej co ti řekneme, ale co je moc to je moc.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 8. Jp :

  kdojekdo: Co to je za hloupost ? To jako, ze kdyz to da praci, tak se to nema delat poradne ? Nejste taky z magistratu ? Uz se to tady resilo mockrat, ale ja nedokazu pochopit, co je tak neprekonatelne obtizneho na tom postarat se o chodniky, zastavky, zelen a mobiliar, tak aby se za mesto jeden nemusel stydet. Proc neni nikdo za tohle osobne zodpovedny ? To je fakt jak u blbych.

  Thumb up 13 Thumb down 0
 9. Rýša :

  Vltavský s Macurou a Bernfeldovou tam určitě sedat nebudou. Ale možná, že zatím pí Bernfeldová už pro Deník zaplesala, jaký dostali cestující MHD dárek v podobě opravené lavičky a že máme zase centrum o něco krásnější….

  Thumb up 3 Thumb down 0
 10. Martin [msstavby.cz] :

  kdojekdo: Byť jsi asi nechtěl, tak jsi přesně vystihl jak to chodí. Co nejméně náročné řešení. Byť výsledek je nechutný. Btw. to plexisklo je vysklené.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 11. Patrik :

  Tak vysklený přístřešek v blbém stavu je i u Nové radnice směr MMS/Husův sad.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. aggu :

  Patrik: V „blbém stavu“ není jen jeden přístřešek, ale kompletně celý mobiliář v centru.
  Brenfeldová asi zapomněla dát obyvatelům Ostravy vánoční dárek. Několik let po sobě.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 13. kdojekdo :

  martin [msstavby.cz]: Jp: Na fotce je plexisklo zřejmé…. ta lavička není opravována, protože technicky stejná tam předtím nemohla být…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 14. Martin [msstavby.cz] :

  kdojekdo: Plexisklo tam není… Je jen v levé půlce,kde je původní lavička. A je celkem špinavé. Stačí se podívat, jak je za nim rozmazaná zámková dlažba. Špatně viditelná. Zatím co u kousku, co se našel na skladě a jen tak se tam vložil sklo není. Což je patrné ostrou viditelností dlažby. O čem se stále bavíme?

  Btw. fotku jsme pořídil osobně a snad poznám. když plexisklo je / není…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. panakis :

  Tak jsem se na to musel jit podivat osobne. Jen tak. Abych se presvedcil na vlastni oci… Tak presne toto je to proc jsem pred 15 lety dosel k zaveru ze v ostrave je to ztrata casu… narodil jsem se v centru.. roky doufal… sam se snazil prorazit hlavou zed.. neslo to.. ustoupil jsem.. A ted jsem tu na navsteve uz jako turista. A presne tato zastavka v centru na jednom z nejvic mist v centru reprezentuje mesto jako takove. proste co jde dojebat se dojebe. zodpovednost zadna.. pristup na ostravu dobry.. ta zastavka je dukaz toho, ze lide zastupujici funkce tam absolutne nemaji co delat. vysklene vyplne.. ty co prezily skypane plagatama co tam nemaji co delat.. lavicky no tak si sedni na to v kalhotech.. ne dekuji postojim.. o tom, ze to je dookola zchlustane a vajglama obsypane krasne misto na cekani na spoj… ne dekuji… radsi se projdu.. plakal bych a nejradsi bych za to i nekoho ztriskal.. ale jak rikam.. uz je mi to jedno.. neni nas malo.. odchazime.. odesli jsme.. tam kde to lidem neni lhostejne kde zijou.. Nema nekdo kule zajit s tou fotkou na ten spravny kancl a otriskat jim to o hlavu? Vzdyt to neni mozne.. Oprava a uklid vseho vsudy je otazka jednoho dne.. Pokud se samozrejme chce. Ale kdyz se nechce nepomuze ani ziva voda.. udelal bych z toho foto pribeh.. fotil to mesic co mesic a posilal to na urad… jak dlouho to bude trvat.. o te druhe zastavce za rohem bych ani nemluvil.. normalne jsem se bal to projit.. a to byl den.. fuj to je hnus.. uplne zgracane misto.. sorry za ten vyraz.. kdo nevidel neuveri.. fsak dyg on more sy v centru tak co by si chtel? asi tak mel jsem tu navstevu z Londyna. podekovala a uz nikdy se tu nechce ukazat… proc? bo. zbytecne jsem se akorat vytocil. chtel jsem ten prispevek smazat.. ale v hloubi duse doufam ze stim nekdo neco udela.. ne pro me… pro vas vsechny co tu zijou.. aby se nemuseli stydet az prijede treba navsteva ze zahranici…

  Thumb up 11 Thumb down 5
 16. Jp :

  panakis: Bohuzel, zda se, ze je to marnejsi, nez by si jeden byl ochotny pripustit. Kdyz pripoctu Martinuv zazitek na schuzce s primatorem a UHAčkem, jak tady psal, tak mam obavu, ze lepe jenom tak nebude. Spousty krasny reci, ale vysledky nikde. Jednou jsem se ptal pana primatora, jak budou regulovat reklamni a vizualni smog. Odpoved byla, ze prece strategicky plan resi komplexne verejne prostory – takze kecy a zase kecy, prima odpoved zadna, nedivim se za ty roky maji nekteri lide tohohle uz plne zuby. Pokud zatravneni tramvajovych pasu (napriklad), je scifi a oprava ulice Umelecka je strategicky pocin mesta, tak ta latka je tak nizko, ze niz uz to nejde.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 17. aggu :

  panakis: „Tak jsem se na to musel jit podivat osobne. Jen tak. Abych se presvedcil na vlastni oci… Tak presne toto je to proc jsem pred 15 lety dosel k zaveru ze v ostrave je to ztrata casu“
  Myslíš vážně? Nebylo v tom, třeba, něco mnohem jednoduššího? ;)
  „o te druhe zastavce za rohem bych ani nemluvil.. normalne jsem se bal to projit.. a to byl den.. fuj to je hnus.. uplne zgracane misto..“
  Fakt si se tak bál?
  Internety jsou krásná věc…
  Jo a ještě mi napiš jméno města, kde zastávku jakou nafotil Martin nikdy nenajdu. Dík.

  Thumb up 7 Thumb down 6
 18. Olin :

  internety jsou krásná věc a hloupoučké příspěvky jistého aggu ještě krásnější

  Thumb up 3 Thumb down 3
 19. panakis :

  ahoj aggu. pro tebe mam jeste jeden postreh ze vcera. uhnivaji nam tu slouky na zabradi na mostu milose sykory.
  viditelne prorezle diry v mistech kde by byt urcite nemely.. jdi se schvalne kouknout. :) to ze by za ty roky mohla byt
  nasvicena dominanta centra (most) jako je to jinde radsi ani nepolemizuji… A s tim jmenem mesta kde bys takovou
  zastavku nenasel. No urcite nasel nekde v ctrvtich mimo centrum.. ano ne vsechny ctvrte jsou cool. ale v centru mesta?
  v Londyne v City to strikaj wapkou jednou tydne vcetne umyti vyloh. v Lyonu(france) dokonce tam stoji ve spicku dva lidi
  kteri ti poradi cim a kam mas jet. (krasna sluzba) jsi-li turista poradi i v jine nez jejich rodne reci.
  ..v Singapuru by nikoho nenapadlo ani zvykacku hodit na zem… Jde mi o to, ze v centru jinych mest se vetsinou snazi
  to mit pekne. Pokud delas praci mel by si ji delat poradne a ne viz foto lavicka. Nezlob se na me to je proste Fail.
  Chapu, ze kazdy ma jine standarty. Nekdo je ma nastavene proste nize a proto te asi ta zastavka „za rohem“ nijak netrapi..
  No mi se to nelibilo ta schlustana podlaha a smrad chcanek a spina okolo. Lidi co tam cekali nesoudim.
  ale prijemni mi nebyli. Muj nazor… Hezky den ti preji. A kdyby si se chtel projit po centru a zapolemizovat co a jak
  by se mohlo udelat lepe anebo jak to maji jinde lepe rad se projdu. Jsem tu asi jeste tyden. :) Pak odjizdim domu do Val d`Isere…
  Ps. nerikam ze vsechno je tu spatne a nic se tu nezmenilo k lepsimu ano zmenilo. Je toho dost. Ale furt je co dohanet. Anebo se k tomu mam postavit stylem: Na Ostravu dobry…?

  Thumb up 8 Thumb down 3
 20. davidb11 :

  panakis:
  A proč by se furt všechno mělo nasvětlovat?
  Světelný smog je hrozný a my ho jen zvětšíme, že nasvětlíme kde co!
  Proč proboha?

  Thumb up 1 Thumb down 2
 21. Crazym :

  panakis: Ok, vrať se domů do Val d`Isere, zhluboka se nadechni ať ti to naše svinstvo vyleze z plic, sice ho máš pod kůží ale s tím ti asi nikdo nepomůže ani ve Val d`Isere. Tak zase někdy pozvi nějakou tu uvědomělou návštěvu třeba z Londýna, samozřejmě jen domů a ne k nám a my trotli co jsme tu zůstali nejen za komoušů si tu v klidu zhnijeme v těch svých sračkách i bez takových rozumbradů.
  Je zajímavé kolik roků jsem potřeboval než jsem lépe pochopil babiččino: Poturčenec horší turka, říkala to jako Němka která zdrhla před Ádou a já jako malý stále nevěděl o čem je řeč :-)

  Thumb up 4 Thumb down 7
 22. thvari :

  Klid, holky! :) Všichni máme stejný cíl – aby to v centru Ostravy vypadalo pěkně.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 23. jp :

  Crazym: Zase není třeba přehnaně reagovat, dyť neřekl nic, co bychom tady my všichni v pravidelných intervalech nepsali, konečně Martinova Ova Story je o tom, co panakis píše…

  Thumb up 6 Thumb down 0
 24. Patrik :

  panakis: to vyjádřil skvěle. Ostatní města se snaží mít centra vyšperkované ale v Ostravě v centru na jedné z hlavních troeljbusových zastávek to vypadá jak někde na předměstí Ukrajinského města. Je to ostuda. Ať jsou to proluky, levná dlažba, špína, smrad, žádná zeleň, neudržovaná zeleň nebo tržnice.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 25. MM :

  Patrik: Zastávka u bývalého ASA je příšerná. Minule jsem šel do Radegastovny a vystoupil tam z trolejbusu. Hrůza a děs. Nedostatečně osvětlená zastávka, páchnoucí od chcanek, na zemi zbytky jídel z bistra. Toto mi vadí i na Stodolní. Všechna ta bistra, totálně kašlou na úklid před provozovnou, nikdo je nežene k odpovědnosti. Ani je samé to nenapadne uklidit. Jsou tam vrstvy tuku na kterém to klouže, v létě to smrdí a neřeší to nikdo. To je ta provinčnost Ostravy. Bohužel ani ti přistěhovalci, kteří ty bistra mají si to neuklízí, přitom u nich doma ano (Turecko, Chorvatsko). Ostrava to snad přitahuje nebo já fakt nevím :-(

  Thumb up 8 Thumb down 0
 26. Rýša :

  thvari: Ano, chceme. Všichni! A když na to poukázal panakos a centrum chtěl porovnat s jinými městy, tak ostře narazil. Nevím proč ho setřel zrovna aggu, když v podobném tónu 2.2.v 16:09 napsal skoro to stejné jenom jinak zaobalené.
  A pro Crazyma: Aggu může poukazovat na špínu a zanedbanost centra a druzí už ne?

  Thumb up 7 Thumb down 0
 27. Štěpán Vodička :

  Omlouvám se, že zareaguji trochu mimo téma, ale stylizace článku je hrozná.
  Chybějící a nadbývající čárky…musel jsem se nutit, přečíst si některé věty vícekrát, abych pochopil, co tím chtěl básník říci.
  Souhlasím s obsahem a vážím si každého, který se takto snaží upozornit na nešvary města…ale prosím, příště korektora.
  Doufám, že se autor neurazí a nedostane se mi sdělení ve smyslu: „Nikdo Vás nenutí to číst“.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 28. acdlcia [msstavby.cz] :

  Štěpán Vodička: Souhlasím že není dobré mít v článcích chyby, ale třeba já jako elektrotechnik jsem maturoval z češtiny za 4 tak nevím jestli píšu vše tak jak má být. Nicméně pokud by to bylo špatně nepustí to automatická oprava Windows. A zaráží mne to že tady píšete „musel jsem se nutit, přečíst si některé věty vícekrát, abych pochopil, co tím chtěl básník říci.“ což je v přímém rozporu s výzkumem na Univerzitě v Cambridgi a text by tak musel být opravdu hodně poškozený.
  Více zde – http://www.chytrous.cz/zprehazena-pismenka/

  Thumb up 2 Thumb down 6
 29. Jp :

  Pan primator se pro patriot magazin vyjadril, ze planuji jednotny, esteticky mestsky mobiliar – zastavky, lavicky atd. Tak jsem zvedavy, co z nich vyleze. + V parku Cs. Letcu bude po rekonstrukci vsemi oblibena zamkovka. Ta Kostelni byla fakt anomalie :/

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.