OVASTORY #80, Stodolní

Pohled na jednu z nejznámějších ulic nejen v Ostravě, která nikdy nespí, když zrovna spí.

Své nejlepší období má Stodolní ulice již dávno za sebou a z původních podniků plných kultury téměř nic nezbylo. Dnes je zde již málo výjimečných míst, kam jít za kulturou a zábavou. Oblast je plná nevkusné reklamy, billboardů, kýčovitých stánků a parkovišť. Plno domů slouží jen jako nosiče reklamy. I přesto je Stodolní ulice stále pro mnoho lidí vrcholem jejich společenského vyžití.

Jak vypadá ulice, když jsou podniky zavřené a po chodnících nekorzují hlavně v nočních hodinách davy lidí?

Ulice Škroupova směrem od ulice Stodolní:

Ulice Musogského:

Roh ulic Stodolní / Podbialova:

Na Stodolní ulici se nacházejí také prázdné domy, kde zabedněné přízemí slouží na polepy reklamy. Ty dva domy patří společnosti AC Stodolní 20 s.r.o., a AC Stodolní 18 s.r.o., Jednatelem je stejná osoba – Ing. Eduard Skaba, který působí v dalších dvceti společnostech.

Prázdné objekty zde vlastní i město Ostrava. Například tuto část městských jatek.

Zeleň to zde také nemá lehké:

Další „polomáčený“ dům:

Související články


Komentáře

 1. Summerboy :

  To je opravdu smutný pohled…

  Thumb up 26 Thumb down 5
 2. Migi :

  Co si budeme namlouvat, vypadá to stejně jako z konce 90.let. Hrůzný pohled!
  Jediná investice byla nová cesta a chodník, ale poznat to už nejde, dlažba je na mnohým místech popraskaná nebo chybí.
  Smutné je, že z radnice se bude každý vymlouvat jak podpořili projekt jatek a tím to hasne

  Thumb up 15 Thumb down 12
 3. thvari :

  Dumal jsem v sobotu, jestli udělat fotoreport na Twitter, ale pak jsem si řekl, že budu k Ostravě smířlivý. Zrovna jsem se tam nachomýtnul, když tu reklamu na zabedněném přízemí domlouvala paní z protějšího salónu s nějakým chlapem, co jí to tam na dřevěné desky instaloval. Pokud se nemýlím, jsme v památkové zóně, takže by tam žádná nevkusná reklama podle té naší nové vyhlášky neměla vůbec být. Ale asi to skončilo tím, že se sundalo těch několik plachet přes ulici, takže pohled z Nádražní teď vypadá o dost líp, ale pak se tam stačí vydat a je to přesně tak, jak je zde prezentováno.

  Už se těším na období za rok, až budou opravená jatka, takže jejich návštěvníci, kteří přijedou odjinud a půjdou se podívat do blízkého okolí po ulici Masné na Stodolní, uvidí toto.

  Thumb up 13 Thumb down 8
 4. Adam Cerv :

  Záleží jak se to nafotí. Zvlášť před koronou ta ulice začínala být opravdu příjemná a živá i přes den. Ty rezervy tam jsou (proluky atp), co si budem, ale takhle zlé to teda není.

  Thumb up 24 Thumb down 9
 5. dispe :

  Kolotočáris bary, balkánská, stěrková parkovišťátka obehnaná řetězem, podivné stánky s pljeskovicou, u kterých parkují majitelé v Audinách, donedávna herničky – peníze se někde prát musí. Bratránci z Polska, aspoň teda na úrovni koncových zákazníků, ten fet taky někam musí jezdit nakupovat, když to maj doma tak přísný. Je to úžasné místo, které doufám ještě stále je součástí propagačních videí Ostravy pro tursity (donedávna bylo). A ulice, která nikdy nespí, je opravdu dokonalý eufemismus pro realitu toho místa <3

  Thumb up 19 Thumb down 7
 6. Adam K. :

  Z původně pestré kulturní čtvrti a chlouby města se většina podniků zvrhla v krátkodobý a neudržitelný “ disco-business-chlast koncept zaměnitelných nalejváren“. Čistě mým pozorováním poslední cca 3 roky tato „nová kultura“ krachuje a zájem o ni slábne. Ulice si tak už několik let přirozeně hledá svoji další, čtvrtou životní etapu. Několik solidních podniků/restaurací, které tam vznikly za poslední cca 2 roky + nová Jatka a bytový dům Janáčková jsou SNAD první vlaštovky nové éry ulice. Ale nějaký čas to ještě asi bude trvat. Zároveň nevěřím, že ulice by se měla orientovat čistě na „bary“ ale i na jiné služby (kvalita nad kvantitou). Každopádně ty prázdné rozmlácené domy od pana Eduarda Skaby jsou masakr, snad budou mít jednou štěstí na lepšího majitele.

  Thumb up 17 Thumb down 3
 7. Pepper :

  Adam K.: Klidně si je kupte: https://www.sreality.cz/detail/prodej/komercni/obchodni-prostor/ostrava-moravska-ostrava-stodolni/1213857372#img=0&fullscreen=false

  Thumb up 11 Thumb down 0
 8. O. :

  V mych vzpominkach je to asi takto: Cela oblast od Nadrazni smerem ke Stodolni spustle gheto -> antikvariat Cerny pavouk -> v Pavoukovi moznost dat si lahvace -> klub Cerny pavouk -> Barvy, Desperado a par dalsich klubu, ziva kultura, tak trosku underground, pro mainstream fuj, drogy, apod. -> jeste vice kultury, mesto ulici vydlazdilo a zacina ji propagovat -> pro mainstream plati ze kdo nebyl na Stodolni neni in -> kultura mizi, stodolni se meni na jednu velkou obycejsnou diskoteku … myslim si, ze vyvoj na Stodolni byl moc bourlivy a rychly, ze nebyla moc sance, aby jako celek dopadla lip, nez je tam kde ted je, ale porad je to lepsi, nez na zacatku devadesatek. A ta oblast ma porad potencial se zvednout, v klidu a dlouhodobe.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Adam K. :

  Pepper: hezky! Prodej je nadějnější zpráva, než spoléhat, že s tím něco „pan Eduard“ udělá sám.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 10. balde :

  Pepper: tak prej je to i po nějaké rekonstrukci, teď záleží kolik by si za to představoval :D bohužel tam asi bude problém v tom že dům nemá žádné parkovací místa, tím se okruh kupujících dost zmenší

  Thumb up 3 Thumb down 5
 11. Johnny :

  „Prázdné objekty zde vlastní i město Ostrava. Například tuto část městských jatek.“ To je sice pravda, jenže by bylo dobré doplnit, že město tyto objekty nabízí na stránkách pozemky.ostrava k prodeji soukromému developerovi, který by je měl přebudovat na obytný blok s komerčním parterem. Dali tomu dnes tolik oblíbený název: Rezidence Stodolní. Pravda taky je, že je to jedna z nabídek, která tam zatím „jen visí“, ale to taky proto, že jsou tam „palčivější“ projekty (Lauby, dům na Biskupské, parkovací domy etc.), které město momentálně tlačí a kterým věnuje svou energii. Takže uvidíme, jak se to vyvine, ale ze všech vlastníků nemovitostí na Stodolní je to nakonec zase jenom město, kdo se alespoň nějak snaží. Což je, přiznejme si, smutné.

  Thumb up 12 Thumb down 4
 12. Johnny :

  EDIT: Není to „zase jenom město“, město se snaží, ale soukromníci taky připravují několik zajímavých projektů, například tato zástavba proluky mi připadá famózní: https://www.znamenictyr.cz/cs/projekt/bytovy-dum

  Thumb up 10 Thumb down 1
 13. Martin [msstavby.cz] :

  balde: Ta rekonstrukce je v takovém stavu více jak 10 let.

  Johnny: Samotné město přišlo s projektem Refill, který měl pomoci při zprostředkování dočasného využití prázdných prostor.
  Samotné město se pak nechová tak, jako to chce po ostatních pronajímatelích a už vůbec ne s péči řádného hospodáře. Objekt měl a má být udržován tak, aby poskytoval příjem z nájmů po dobu existenci objektu. Ten objekt byl dlouho prázdný před pandemií.

  V ideálním případě měl být pronajímán a nájemní smlouvy končit v čas, kdy by byl objekt předán pro uvolnění pozemku pro již výše zmíněnou Rezidenci Stodolní.
  Na Rezidenci Stodolní není projekt, je to jen vizualizace toho, co tam může vyrůst. Navíc objekt je navrhnut i přes dva soukromé objekty. Viz konec stránky: „Indikativní ilustrace řešeného území jsou dílem pana Ondřeje Sikuly“

  Johnny: Je to pěkný projekt, ale jak se na něj dívat, když víte že investorem by byly Slezské nemovitosti – Semerák, který z pozice radnice léta jiné projekty sabotoval.

  Thumb up 5 Thumb down 12
 14. Dan :

  Adam Cerv: ale takhle zlé to teda není – jenze takhle to doopravdy vypada.
  V dobe, kdy tam jsou lidi ten neporadek ale nezmizi, jen se schova za lidmi a auty.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 15. MM :

  Mám na této ulici kancelář již 10 let a vidím tedy vývoj v podstatě každý den. Největší problém nebo co mě osobně vadí je ten nepořádek. Město není schopné vymáhat, případně pokutovat stánkaře a provozovatele bister, které nezajímá jak to vypadá na chodníku před provozovnou (čest výjimkám). Není nic příjemnějšího než jít v létě v žabkách a šlapat po vrstvě tuku a do toho čichat olejové aroma. Bohužel nejsme Řecko nebo Turecko, kde si provozovatel toto nedovolí. Je to vizitka podniku, čistoty a kvality jídla. Když nejsou provozovatelé schopni plnit tyto základní požadavky, má jim to město zavřít nebo je pokutovat. Řeší se to 10 let a nic. Příklad si mohou vzít od provozovatelů Dublinu nebo Bastily, kteří pravidelně zahrádky a prostor před provozovnou čistí.

  Druhý problém je stav chodníků a komunikace, která je ve špatném stavu. Hned na začátku Stodolní jsou špatně vyspádované chodníky, takže když prší, musíte jít po silnici! Parkování je také řešeno špatně, respektive nechápu, proč se širší chodníky neohraničí řetězem, tak jak to mají ve Vídni, Barceloně atd., zkrátka je to oddělení chodníku (zahrádek) od silnice a není možné tam pak parkovat polovinou auta na chodníku a druhou v silnici. Sama ulice má stále velký potenciál, protože je jako jedna z mála dlouhá, má obchodní prostory a restaurace a je to zkrátka městská ulice, kterých není v Ostravě mnoho. Bohužel na ní město kašle.

  Thumb up 27 Thumb down 0
 16. Hrdy Ostravak :

  Úpadek Stodolní začal pod Kajnarem. Pamatuji to údobí ,kdy se tam začaly objevovat casina, herny,kebab bistra,strip cluby. Na Stodolní nikdy nezapomenu. Především Černý pavouk. Tam mi geniální ostravský básník Hnát Daněk podepsal svou knihu. Ale toho vy tady nemůžete znát. Jo a v pubu Dublin nemají ani jeden Irish cider,což je vtipné. Vzmach Stodolní musí přijít zezdola z vášně činorodých jasnovidců,jako tomu bylo v půli devadesátých ,nikoliv zhora od zatuchlých politických ignorantů.

  Thumb up 7 Thumb down 5
 17. Smích a pláč :

  Stodolní, ta laciná disco štětka …ve své době taky plná vymazaných disco, holligans namachrovanych polonacku. Ten kdo vzpomíná na zlaté časy, zřejmě nikdy nepoznal alternativní a kvalitní kulturu. (Nemyslím tím casy Pavouka) Stodolní zničila sama sebe a nechť padne úplně. Ulice mafie, fetu a předražených drinků pro rádoby smetánku z paneláku. Opravdu jsem se smál když se to za Kajnara prezentovalo a doted na ČT, nebo v Praze prezentuje za výspu ostravské kultury. (Ehm vlastně ono to není moc daleko od pravdy nakonec)
  Třešnička na dortu bylo přizabití chudáka Michala Hrůzy, kterému jsem se vůbec nedivil. A Ostrava i radnice měla tento čin daleko více reflektovat. Stokrát bych jim to ještě připomínal !!!
  Naštěstí budu moct na Jatka chodit večer oklikou a ne kolem té idiotské lůzy co se tam schází.

  Thumb up 12 Thumb down 13
 18. Adam K. :

  Kdo by neznal, tak pro zainteresované nabízí google mapy jejich streetview i zpět v čase…takže si můžete zkusit projít Stodolní nebo rovnou i celé centrum Ostravy např. v roce 2009 a porovnávat co tam bylo a co je tam dneska.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 19. Dan :

  Porovnejte se zábavní ulicí Karl-Liebknecht-Straße, Leipzig.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 20. Ricardo2222 :

  Škoda , mrakodrap nebude 😔 https://twitter.com/JanPetrus_/status/1612892489723293696?s=20&t=v86bE1Pt34R0S0FSqqlzqw

  Thumb up 0 Thumb down 4
 21. thvari :

  Ricardo2222: to je záměrně provokativní tvít, ne ověřená informace! :) – J. Petrus

  Thumb up 1 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.