Nové Lauby

Na portálu hlidacsmluv.cz  byla zveřejněna smlouva, kde město 2. ledna 2017 podepsalo přímo s jediným subjektem smlouvu na zpracování architektonické studie „Nové Lauby“. Tedy místo, který zabírá celý blok, sousedící s Masarykovým náměstím. Kdysi zde byla městská bloková zástavba. Nyní parkoviště.

Předmět smlouvy:

Předmětem plnění této smlouvy je závazek zhotovitele vypracovat pro objednatele architektonickou studii (dále jen „studie“ nebo „dílo“) pro budoucí využití proluky nazvané „Nové Lauby“, která se nachází v centrální části města Ostravy mezi ul. Velkou, Muzejní, Pivovarskou a ze západní strany navazuje na stávající zástavbu. Podkladem pro vypracování studie jsou Základní regulační podmínky, zpracované Útvarem hlavního architekta a stavebního řádu, Magistrátu města Ostravy v srpnu 2016.

Umístění záměru:

Historický letecký snímek na území Laub, uprostřed Masarykovo náměstí. Lauby se nachází v levém dolním rohu od Masarykova náměstí. Na snímku je značena synagoga, jelikož snímek pochází ze seriálu Proměny Ostravy #188.

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  Jste si jisti, že to na té historické fotce máte správně označeno? Pokud je ten obdélník Masarykovo náměstí, pak stará radnice je vlevo dole na tom obdélníku. Naproti nahoře je o jeden blok domů dále menší prostranství – Kuří rynek. Proluka tedy musí být ten shluk domů napříč oproti levému dolnímu rohu náměstí.

  Jinak je to fest zajímavá fotka. Místo dalšího nechvalně známého parkoviště u kostela také domy. O samotném náměstí ani nemluvě.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 2. Davidb :

  thvari:
  Ještě je zajímavé kolik domů je pod Pivovarskou, v oblasti Černé louky.
  A ano ty šipky směřují od Sokolské.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. Michal :

  Tradičně odfláknutá práce s historickou fotkou. Než byste si dali práci najít jinou, tak tu dáte zavádějící fotku s šipkou směřující na synagogu.

  Thumb up 3 Thumb down 19
 4. jp :

  Michal: Teda ty jsi jim to natřel, jsi frajer…

  Thumb up 8 Thumb down 4
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Michal: Je to jediný letecký snímek, o kterém vím a který mám. Pokud máš lepší, nebo takový najdeš, klidně zašli.

  Šipky označují synagogu, jelikož snímek pochází z článku proměny Ostravy #188 http://www.msstavby.cz/promeny-ostravy-188-24-04-2016/
  Z praktického důvodu šetření kapacity serveru je pro nás nesmysl nahrávat dvě stejné fotky. Navíc pod historických snímkem je hned mapa s jasně vyznačeným bode umístění záměru v ptačím pohledu. Lehce je rozpoznatelné Masarykovo náměstí i budova staré radnice. Tedy i lehce se dá určit, kde se nacházely Lauby.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 6. Davidb :

  martin [msstavby.cz]:
  Na této stránce http://kontaminace.cenia.cz/ je orto mapa celé ČR z poloviny 20. století.
  U centra Ostravy jsou to roky 1949 a 1954- je to tam napsáno.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Nimrod :

  thvari: Kdybyste četl pozorně, tak víte, že to je správně. Je napsáno, že šipky ozančují synagogu a ne lauby. To je ta dnešní uspěchaná doba…hlavně si pak na každém smlsnout co…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 8. Rýša :

  thvari: Nějak jste to spletl vy. Protože popis leteckého snímku je správný – Historický letecký snímek na území Laub, uprostřed Masarykovo náměstí. Lauby se nachází v levém dolním rohu od Masarykova náměstí.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Martin [msstavby.cz] :

  Nimrod: Rýša: Thvari se nespletl. Ještě ráno to tam napsáno nebylo.:)
  Myslel jsem, že lidi podle Masarykova náměstí a umístění záměru poznají, o jakou lokalitu se na historickém snímku jedná.

  Ale jsou i takoví jako Michal, co potřebují kopnout až do nihilismu, tak jsem raději přidal i popisek.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 10. Eli :

  thvari: Ten snímek je ale popsán správně. Přečtěte si to znova!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. aggu :

  Ehm, není důležitější že město zadává v rozsáhlé ploše, v samém historickém středu města, smlouvu jedné pražské kanceláři bez soutěže?
  btw samotná plocha až tak zajímavá není, je dán tvar, musí tam být byty, v parteru obchody a pod objektem parking. Předpokládám teda, že nová budova muzea padla. Zajímavější je, jak se ten úplně nejvíc nejlepší architekt popere s výzvou – kříž ulic Dlouhá a Velká. Tyhle ulice dneska spí, protože komunisti jejich mozky, ale nemusely by. Dlouhá vede od katedrály (a náměstí) a může mít zásadní význam pro budoucí Černou louku. A Velká vede do Kodaně ;)

  Thumb up 5 Thumb down 3
 12. Infoš :

  Rozptýlení diskuze o fotce.. Ta cena studie je brutálně přestřelená. Obvyklá cena arch studie o takovém rozsahu by byla tak do 300 tis. a to jsem ještě velkorysý. Proběhlo nějaké výběrko na dodavatele?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 13. Crazym :

  Tak tu fotku jsem tady v historii nějak přehlídl, okamžitě si ji schovávám :-) Zajímala by mě datace toho snímku. A protože na rohu Zámecké a Puchmajerovy kde žiji stále místo Mendelsohna stojí stará škola, tak to bude maximálně 1930 a protože nestojí na místě hřbitova na Zamčisku Kotasova budova Adriaticy, tak to vidím max. na rok 1926-7 :-)
  Je pěkné si vždy při tom pohledu připomenout, že žiju na místě kde bylo pohřbeno sedmapůltisíce lidí :D
  Tak jsem zvědavý co z té studie na Lauby vyleze :-)
  Jinak Michale, Ty jsi dobrý kkt :-)

  Thumb up 3 Thumb down 4
 14. Infoš :

  Ještě mě opět zařáží, že ani MMO není schopen napsat smlouvu bez hrubých chyb. Nebo jen nevím jak vypadá schematický podhled v architektonické studii, a to jsem stavař.. viz rozsah bod 5. A tato chyba podle mě dost mění obsah projektu ;)

  Thumb up 4 Thumb down 0
 15. Danek :

  O tom jsem již v minulosti uvažival co by tam mohlo stát a přišel jsem na to:Velmi by se mi tam líbila budova navazijicí na tzv.lauby..čili obchodky v laubech.Budova pro pořadaní událostí, narozenin a společenských udalostí.Mohl by tam být špičkový hotel….nejvíce co se mi zatím líbilo je Kralovský hrad ve Varšave(je i v Miniuni, kdo se chce podívat)…Takto to vypadá+lauby v přízemí podel celého komplexu.https://www.google.cz/search?q=kr%C3%A1lovsk%C3%BD+hrad+var%C5%A1ava&biw=1920&bih=969&tbm=isch&imgil=wzQKC_ywdbRBOM%253A%253BrPnpTvfk4z1QbM%253Bhttps%25253A%25252F%25252Fcs.wikipedia.org%25252Fwiki%25252FKr%25252525C3%25252525A1lovsk%25252525C3%25252525BD_hrad_(Var%25252525C5%25252525A1ava)&source=iu&pf=m&fir=wzQKC_ywdbRBOM%253A%252CrPnpTvfk4z1QbM%252C_&usg=__Jk43fj–p0gICLpXAqR8qgAhx_k%3D&ved=0ahUKEwiUlZ6vta3RAhVGiCwKHfwID9UQyjcIMA&ei=rH9vWJSPJcaQsgH8kbyoDQ#imgrc=cXbWfV9G8fUIuM%3A

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Hrdy Ostravak. :

  Je to ve spolupraci s Utvarem hlavniho architekta mesta Ostravy. Pokud v tom bude mi prsty opet Cyril Vltavsky, se svymi zpatecnickymi neonormalizacnimi koncepcemi zamrznutymi nekde v 80.a 70. letech minuleho stoleti, tak se muze Ostrava tesit na dalsi originalni skvost , jenz se vyrovna tem nejlepsim stavbam moderni architektury celeho sveta.

  Thumb up 14 Thumb down 0
 17. Martin [msstavby.cz] :

  aggu: Původně jsem měl takto i článek koncipován. Dvě směšné malé soutěže na veřejný prostor. Navíc okolí kolem katedrály přestavěno v nedávné době. Pak lávka na cyklostezce za 50 mil 1km jižně pod centrem města. I když z Fifejd se člověk do centra pěšky dostane těžko. A do soutěže na rekonstrukci Jatek je město dokopáno odbornou veřejností.

  A pak se objeví soutěž na Lauby zadaná přímo. I když lokalita byla řešena v rámci Černé louky… Uvidíme co z toho bude.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 18. nototo :

  aggu: to už je tradice, ale docela mě zarazilo, že se o tom projektu nikde ani slovem nikdo nezmínil, radniční noviny nevyjímaje! Koukal jsem na to studio, mají celkem zajímavé projekty a evidentně by uměli navrhnout i domy v původním slohu, byť pochopitelně se soudobými interiéry, na druhou stranu se bojím, co z toho vůbec může vylézt, když je tam C. V., aby to pak náhodou nebyly na takové lukrativní ploše zase nějaké tuctové kostky s plochou střechou, které však budou na vizualizacích pro uklidnění publika alespoň zářit zelení…

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.