Ostravské sochy #1

Umělecká výzdoba vstupního prostoru hřbitova: Stéla a dekorativní stěna Vladislava Gajdy a Iva Klimeše. Mozaika Odchod Miry Haberernové-Trančíkové.

Trochu paradoxně začneme seriál o uměleckých dílech v prostorách města Ostravy na centrálním městském hřbitově ve Slezské Ostravě.

Již v roce 1959 vytvořil sochař Vladislav Gajda spolu s architektem Ivem Klimešem první koncept výzdoby vstupního prostoru nového pohřebiště. Jejich návrh původně počítal s vertikálním a horizontálním prvkem – stélou a jakousi pomyslnou závorou, která by představovala symbolickou bránu do „jiného“ prostoru.

Zatímco hřbitovní stéla, vysoká 12 m byla nakonec roku 1970 realizována (tedy 11 let po započetí akce, což zapříčinily průtahy ve výstavbě samotného hřbitova), koncepce závory se proměnila a Gajda nakonec jako horizontální protiklad stély vytvořil dekorativní stěnu, před níž se nachází systém obdélných bazénků/květináčů. Oba objekty byly zhotoveny z mušlového vápence, který je charakteristický pórovitou strukturou se zbytky schránek mořských mlžů.

Vstupní prostor hřbitova se stélou a dekorativní zdí Vladislava Gajdy a mozaikou Miry Haberernové-Trančíkové (foto Roman Polášek, 2015).

Vstupní prostor hřbitova se stélou a dekorativní zdí Vladislava Gajdy a mozaikou Miry Haberernové-Trančíkové (foto Roman Polášek, 2015).

Dekorativní stěna Vladislava Gajdy (foto Roman Polášek, 2015).

Dekorativní stěna Vladislava Gajdy (foto Roman Polášek, 2015).

Dvojice Klimeš-Gajda stojí rovněž za návrhem jednoduché kovové brány na hřbitov, zatímco sousední zídka je umělecky dotvořena mozaikou ze štípaného skla od slovenské výtvarnice Miry Haberernové-Trančíkové s názvem Odchod. Ta vytváří svou barevností protiklad bělostí zářícím realizacím Gajdy i vedlejší černě natřené bráně.

Mozaika Odchod od slovenské autory Miry Haberernové-Trančíkové (foto Jakub Ivánek, 2015, před opravou mozaiky).

Mozaika Odchod od slovenské autory Miry Haberernové-Trančíkové (foto Jakub Ivánek, 2015, před opravou mozaiky).

Mozaika byla v loňském roce restaurována samotnou autorkou. V brzké době se chystá rovněž rekonstrukce dekorativní stěny.

Nástupní prostor hřbitova, dokončený roku 1970, představuje jedno z nejkvalitnějších architektonicko-uměleckých řešení v rámci města Ostravy, na které navazuje další koncepce – cesta od brány k obřadní síni krematoria. O tom ale zase příště.

Popisovaná umělecká díla naleznete na stránkách databáze Ostravské sochy autora článku Jakuba Ivánka.
http://ostravskesochy.cz/dilo/1046-hrbitovni-stela
http://ostravskesochy.cz/dilo/1047-dekorativni-stena
http://ostravskesochy.cz/dilo/1044-Odchod

Související články


Komentáře

  1. Summerboy :

    Zajimava rubrika, velmi originalni! Rad budu sledovat!

    Thumb up 9 Thumb down 0
  2. jih :

    supr, rozšíříme obzory !!!

    Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.