Ostravica Textilia má nového majitele

Toto už jsme četli několikrát, takže jen doplníme, že co s domy dál, chce nový majitel nastínit na veřejné diskuzi příští úterý (viz blok Události v pravém sloupci) v objektu bývalého hotelu Palace.

Majitel nechce komerční využití

„Je třeba najít východisko společně s městem,“ nastínil Nikos Boboras, jehož firma RME Czech domy koupila letos od společnosti Amádeus Real. V případě, že by byly domy v budoucnu využívány pro veřejné účely, chtěl by se vlastník nejlépe za součinnosti s veřejnou sférou pokusit získat na obnovu dotace.

Na debatu, kterou organizátoři plánují pro asi sto lidí, by měli dorazit zástupci Národního památkového ústavu (dva ze tří domů tvořících bývalou Ostravicu-Textilii jsou kulturními památkami), magistrátu a například i petičního výboru, který usiluje o záchranu domů.

„Jsem rád, že se majitel domů zajímá o názor veřejnosti,“ uvedl předseda petičního výboru Lukáš Černohorský. Dokud vlastník nepřejde od slov ke konkrétním činům, bude Černohorský na situaci bývalé Ostravice pohlížet stejně jako na stav Hotelu Palace. Jeho vlastník avizoval, že domy promění ve studentský kampus, když se mu ale nepodařilo získat adekvátně vysoké dotace, od plánů prozatím upustil.

V souvislosti s možným budoucím využitím bloku budov, který v minulosti kromě bývalého obchodního domu Textilia navrženého Marií Frommerovou tvořila i banka od architektů otce a syna Deiningerových a nárožní dům od Felixe Neumanna, se mluví například o novém sídle krajské vědecké knihovny. „Mám ale hluboké podezření, že i kdyby se využil vedlejší pozemek na náměstí Dr. Edvarda Beneše, tak by to pro účely knihovny kapacitně nevyšlo,“ nadhodil Černohorský. „Rádi bychom, aby se do roka nebo do dvou vyřešilo, co s domy dál. Debata by měla k rozhodování přispět,“ nastínil Boboras.

zdroj: idnes.cz

Související články


Komentáře

 1. Michal_n :

  Další „investor“ bez peněz, alias další pokus o to, co ještě jde na ty baráky vytáhnout z veřejných peněz … bohužel …

  Thumb up 7 Thumb down 7
 2. Danek :

  Michal_n:Tak Ostrava podala na majitele trestní oznamení. Toto trvalo. Macura má první jedničku.Kdyby to to už dávno udělal Kajnar, mohli jsme se dávno někam posunout.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 3. Michal :

  Mělo být už dávno alespoň zahájeno vyvlastňovací řízení. Trestní oznámení je průhledný alibismus.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 4. Danek :

  Michal: Michale, Macura a spol.uřadují 14dní.To co říkáš měla udělat minul prezentace města.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 5. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek „Město ztratilo trpělivost. Rozhýbe to kauzu Ostravica?“ na denik.cz: http://goo.gl/4ApO5j

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Alois :

  Bohužel se nemohu z pracovních důvodů zúčastnit debaty. Byl byste, prosím, někdo tak hodný a alespoň zhruba tady shrnul, o čem byla na akci řeč? Byl bych vám moc vděčný! Díky!

  Thumb up 2 Thumb down 0
 7. robert :

  Škoda mluvit. Pokud budou dále na místech, jako je Útvar hlavního architekta lidé jako pan Vltavský, pak neí třeba si malovat, že se tady něco změní ku prospěchu. Dovolím si tvrdit, že Ostrava je jediné město v ČR nad 100tis. obyvatel, kde útvar nemá žádnou koncepci, žádnou vizi, dokonce ani regulativu, na kterýkoliv městský prostor. Podle Vltavského stačí územák, který je ještě ke všemu v případě Ostravy mrzák jako hrom.

  Jinými slovy, vše necháme na developerech a buďme rádi za Karolinu….

  Co se Ostravice týká, blýská se na lepší časy v oblasti kvalitnějšího zakonzervování budouv. To je zatím asi tak vše.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 8. Ondřej :

  Ano, žádná vize, žádný plán. To co Babiš kritizuje u českých dálnic od samého počátku, že chybí vypracované projekty, nejsou vykoupené pozemky, není plán, tak to samé máme i v Ostravě. Ano, možná tady nějaké koncepční plány urbanistického vývoje jsou, ale nikdo o nich neví a laická veřejnost už vůbec ne, jediný seriozní web, kde se věci hýbou je tento, a to je málo! Ostrava by měla mít portál, interaktivní mapu, kde by byly v reálném čase evidované všechny projekty, ceny projektů, doba vyhotovení. Každý projekt by se po zásluze hodnotil, řešily by se zde problematické brownfieldy, bytové zástavby i průmyslové zony. Taktéž podnikatelé a investoři by měli vetší přehled o daných lokalitách, věděli by kde se to „hýbe“ a naopak. U plánovaných projektů jenž by byly schváleny by bylo vidět, kolik peněz na danou stavbu chybí, i tok peněz z města Ostravy i EU. Bylo by to transparentní, mapa by obsahovala mnoho vrstev kde by každá zastupovala jinou problematiku a navzájem vytvářeli synergický plán rozvoje města Ostravy. Věřím, že něco takového lze a teoreticky by to i fungovalo, museli by to občané ovšem vidět na každém kroku a taktéž by to muselo být v širokém podvědomí společnosti. Lidé by se potom dle mě zajímali mnohem víc o budoucnosti daných staveb, pozemků, a celkově rozvoje města.

  Thumb up 7 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.