Ostrava vypsala další arch. soutěž

Ostravští radní vyhlásili v úterý 9. ledna první architektonickou soutěž letošního roku na novostavbu bytového domu na křížení ulic Kostelní a Biskupská v ploše proluky, kde se v současné době nachází plocha parkoviště s vjezdem z ulice Kostelní. Architektonická soutěž je vyhlášena jako otevřená a jednofázová s realizační cenou, která nepřesáhne částku 120 milionů korun bez DPH.

„Ke třem architektonickým soutěžím z loňského roku na Uměleckou ulici, nám. Msgre Šrámka a konverzi bývalých městských jatek hned na začátku roku přidáváme další. Chceme, aby byla současná nevzhledná proluka na historicky cenném místě bývalé středověké městské brány zastavěna architektonicky hodnotným vícepodlažním městským objektem,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Návrh může podat neomezený počet dodavatelů. Do soutěže se mohou přihlásit také zahraniční subjekty. Lhůta pro podání návrhů je stanovena na středu 7. března. Termín pro jednání poroty je stanoven na 28. – 29. března. V dubnu o vítězi veřejné zakázky rozhodnou na základě doporučení soutěžní poroty ostravští radní.

V podmínkách zadavatele figuruje potřebný počet parkovacích míst s preferencí dvoupodlažního podzemního parkování, umístění komerčních ploch a zachování podzemního kolektoru. Na výsledek architektonické soutěže naváže zakázka na vypracování projektové dokumentace, jejíž cena by neměla přesáhnout 6 milionů korun bez DPH.

„Investorem vlastní stavby bytového domu bude městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, který nás požádal o organizaci architektonické soutěže, se kterou sami nemají dostatek zkušeností. Dojde tak k užitečné synergii v celém procesu přípravy a realizace stavby,“ dodal primátor T. Macura.

Soutěžní porota bude posuzovat jednotlivé návrhy v tomto složení: závislí členové poroty starostka obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová, místostarosta obvodu Dalibor Mouka a vedoucí odboru útvar hlavního architekta Cyril Vltavský a dále nezávislí porotci ostravský architekt Tadeáš Goryczka, architekt z Brna Adam Horák, pražský architekt Tomáš Oth a varšavský architekt Jakub Szczęsny.

Podle podmínek soutěže by cena domu neměla přesáhnout 120 milionů korun bez DPH. Počítá se zhruba 40 nájemními byty, především s velikostí 1+KK a 2+KK, ale i s několika třípokojovými byty. V podzemí budou umístěna parkovací stání, sklepní boxy a technické prostory. V přízemí malé univerzální nebytové jednotky o velikosti 30 – 70 m2 se samostatnými vchody z ulice a samostatným sociálním vybavením. V prvním patře kanceláře o velikosti 15 – 25 m2 se společným sociálním vybavením, společným vstupem a schodištěm pro využití více samostatných uživatelů.

V horizontu čtyř až pěti let by mohlo v centru města vzniknout téměř 200 nájemních bytů. Kromě tohoto projektu se chystá výstavba také v blízkosti Ostravského muzea, kde má vzniknout téměř 90 bytů. Dalších 26 bytů by mělo být v chystané Rezidenci Janáčkova nedaleko někdejších městských jatek a město chce rekonstruovat pro bydlení dva měšťanské domy v ulicích Střelniční 8 a Husova 7. I v obou těchto lokalitách by mělo přibýt po desítce městských bytů.

„Jedním z cílů současného vedení města je oživení historického centra města a to nejde bez posílení toho rezidenčního prvku. Registrujeme skutečně zvýšený zájem o kvalitní bydlení v centru a chceme tento trend podpořit, jak město, tak i městský obvod. Slibujeme si, že to vybudí aktivitu u privátního sektoru v této části města,“ dodal primátor.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. SpinJ :

  Chápu to tak, že se město chce stát developer?

  Thumb up 12 Thumb down 1
 2. JohnJ :

  „Ke třem architektonickým soutěžím z loňského roku na Uměleckou ulici, nám. Msgre Šrámka a konverzi bývalých městských jatek hned na začátku roku přidáváme další. Chceme, aby byla současná nevzhledná proluka na historicky cenném místě bývalé středověké městské brány zastavěna architektonicky hodnotným vícepodlažním městským objektem,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

  Pan primátor zapomněl dodat, zda se jedná o jednu z těch studií, které se budou uskutečňovat, nebo o jednu z těch, které se hodí do šuplíku.

  Thumb up 11 Thumb down 3
 3. rasta :

  zkráceně řečeno archibůh s námi. Na Vaclaw už se zapomnělo, tak si postavíme něco svého podle našich notiček. Jen uvítám zástavbu proluk v centru, ale tohle kultůru mít nebude, viz Nelauby. Půjde o to, o co ve všech státních zakázkách. Ne o kvalitu, ale o cenu. Mimochodem na FB v diskuzi pod článkem trvalo 8 min od uveřejnění věty: „Zase nám berete další parkoviště?“:)))

  Thumb up 8 Thumb down 4
 4. Rdm :

  Tak hlavně aby tam bylo dostatečně kapacitní parkoviště…

  Thumb up 3 Thumb down 3
 5. Dříč :

  Rdm:
  Když bude, bude podzemní a soukromé.
  Kde mají parkovat lidé z kanceláří na Masarykáči?
  Práce v centru Ostravy je nejhorší adresa – nedostupná zákazníky, nemožnost parkování zaměstnanců.
  Berte to tak, že mít vlastní auto a jezdit s ním je symbol svobody a tudíž to nelze odbýt větou „jezdi MHD p*y*č*o“ :D

  Thumb up 5 Thumb down 18
 6. aggu :

  Dříč: Auto je symbol svobody? To je nějaké moudro z televize, ne? ;)
  Centrum je autem dostupné až moc.

  Thumb up 18 Thumb down 3
 7. Marek :

  Dříč: 300m od náměstí je parkovací dům, tj. cca 5min klidnou chůzí. Pokud to je pro někoho problém, ať nežije/nepracuje v centru, ale tam, kde uvidí na své auto z okna bytu/kanceláře. Život je pouze otázkou priorit.

  Thumb up 21 Thumb down 4
 8. Koudy :

  JohnJ: Klíd :) Umělecká ulice nakonec bude tak jak to vyhrálo :)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 9. PetrP :

  Zdroj??

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. 109 :

  Hm, jen 120 micu za asi 5-6podlazni barak se dvema pod. park. podlazimi? A za C. kostku s cca 8 podl. a mozna bez pod. parkoviste vice nez miliarda? Tomu nerozumim. By ty studie mel nas transparentni primator zverejnit.

  Thumb up 2 Thumb down 6
 11. aggu :

  109: Jabka a hrušky.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 12. vk :

  Tak mě irituje že kousek od toho je už nějaký pátek pofidérní betonový skelet hyzdící Havlíčkovo nábřeží i Biskupskou ulici. Takže jedna věc není hotová ale už vymýšlíme druhou…

  Taky bych si troufl říct že v centru je spousty prostoru prázdných a lze je vyřešit jako byty. Nechápu proč tedy stavět něco nového.

  A další věc..s fotky z článku usuzuji že nutně potřebujeme regulaci reklamy. V centru si takhle někdo vytapetuje barák a nikomu to nevadí? Na co máme městského architekta? Vypadá to jak lednice kde si děti z oblibou lepí nálepky…

  Thumb up 8 Thumb down 5
 13. Danek :

  To je zase sranda s temi volbami na prezidenta…jak se media snazi aby lide konali jak chteji…jo sranda musi byt.

  Thumb up 1 Thumb down 8
 14. davidb11 :

  vk:
  Jo s těma reklama je to hnus.
  viz. bilboardy kolem dálnic

  Thumb up 2 Thumb down 0
 15. thrpst :

  Tohle je dobrý joke.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 16. Crazym :

  Tak už vybrali vítěze http://www.patriotmagazin.cz/radni-vybrali-vitezny-dum-v-proluce-u-kostelni-a-biskupske-ulice

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. balde :

  Crazym: fakt krása, jde vidět, že ty soutěže mají cenu

  Thumb up 4 Thumb down 0
 18. Crazym :

  balde: Každopádně tohle http://www.patriotmagazin.cz/data/redactor/c8d713a278634a267c26e04ab97af150.jpg mi připadá jako dobré sci-fi ale něco to do sebe má. Jen mi nesedí to, že by mělo být město developerem takového luxusu a neujet na tom. A taky jak s tím bude hospodařit a pro koho to vlastně je, dotované bydlení pro sociálně slabé či potřebné asi ne. Prostě, nerozumím tomu…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 19. MM :

  Crazym: Tady jde vidět, že město/obvod nemá koncepci bydlení. Dům je to opravdu krásný, ale určitě drahý a o provozních nákladech ani nemluvě. Z této logiky nemohou být nájmy „sociální“. Potom, ale město/obvod leze do zelí klasickým developerům a v podstatě je vytlačuje z trhu. Město/obvod má stavět byty nižší a střední kategorie. Zkrátka pro co nejširší vrstvy kde nájemníci získají slušné bydlení za přijatelnou cenu. Zkrátka takové byty, které budou mít nízké náklady na údržbu a budou odolné. Vítězný návrh je pěkný, ale vhodný pro luxusní bydlení. Jako projekt klasického soukromého investora na prodej.

  Zkrátka nechápu smysl takové investice. Tržní nájem za byt 2+kk v této lokalitě a standardu je minimálně 12-15 tisíc korun + služby. Rozhodně se nejedná o sociální bydlení. Aby to opět nedopadlo jako v Mariánských Horách kde obvod postavil bytový dům a byty získala jak starostka Janáčková, tak její přítel a další příbuzní. Co je doma, to se počítá!

  https://www.denik.cz/moravskoslezsky-kraj/janackova-kulovy-blesk-po-ostravsku-20130225-006x.html

  Thumb up 2 Thumb down 1
 20. balde :

  za mě hloupost v téhle lokalitě stavět sociální byty

  Thumb up 7 Thumb down 1
 21. davidb :

  Crazym:
  První co mi ta fotka připoměla je nějaký hotel nebo apartmány někde u moře.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 22. Crazym :

  MM: Janáčková je zloděj a podvodník a vím to přes dvacet let od té doby co jsem měl pronajat prostor v budově bývalého koupaliště Hulváky. O téhle story s byty na Baarové jsem nevěděl ale přesně to zapadá do toho co i ni vím, ta měla už dávno bručet :-(

  Thumb up 2 Thumb down 0
 23. Hynek [msstavby.cz] :

  Crazym: ja nechcu moc moralizovat, asi mas duvod byt rozhorceny, ale tyhle vyroky uz jsou myslim docela problematicke, tak aby ti jedou za to neprisla obsilka k soudu.. internet neni uplna divocina.. (a neber to osobne, jen upozornuju, ze i tady se vsichni pohybujeme v nejakem pravnim ramci)

  Thumb up 2 Thumb down 1
 24. thvari :

  MM: Korupce se u tak lukrativního projektu taky dost bojím. Dělá to na mne dojem, že je ten projekt průsečík různých tlaků. Jednak našeho na architektonické soutěže, protože ti politici to prostě čtou a slyší. Pak tlaky majitele Ostravaka na jeho byznys s bydlením v centru, byť v této formě. Nakonec i snaha udělat centrum atraktivnějším místem k životu.

  I přes nespornou kvalitu tohoto návrhu stále nevidím důvod blokovat ostatní soukromé projekty a stavby…

  Thumb up 1 Thumb down 2
 25. Balde :

  nechci říct že cosiální byty se mají stavět na haldě, ale úplné centrum města není dle mě to pravé

  Thumb up 0 Thumb down 0
 26. Hynek [msstavby.cz] :

  Balde: ja si nemyslim, ze nekdo nekdy mluvil o socialnich bytech.. ostatne nejaky presun socialnich pripadu do sameho centra mesta je presny opak toho, co se tady dlouhodobe deje..

  Thumb up 3 Thumb down 0
 27. Danek :

  Jo tak máme tu vitězný návrh…čekám samozřejmě Martinovou kritiku.http://www.patriotmagazin.cz/radni-vybrali-vitezny-dum-v-proluce-u-kostelni-a-biskupske-ulice

  Thumb up 1 Thumb down 4
 28. Hynek [msstavby.cz] :

  Danek: tak myslim, ze martin uz se k tomu zasadnimu vyjadroval tady: http://www.msstavby.cz/ovastory-48-opet-proluky-21-06-2017/

  jestli ma vyhrady k tem vizualizacim, nevim. ja bych tam treba nesel, do talire/loznice/atd mi dalsich 50 sousedu koukat nemusi..

  Thumb up 2 Thumb down 0
 29. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: 1. Schíza ne?
  2. Vyjádřím se k tomu, až výsledky zveřejní ČKA.
  3. Z těch prvních vizualizací vidím absenci prvku naznačující bránu, která na Kostelní ulici kdysi stála. Již dříve realizovaný bytový dům Ostravská/Městská brána se jmenuje právě brána, protože bránu pomyslně vytváří jeho samotná konstrukce průčelí. Tento prvek byl zvolen i při návrhu od ateliéru Atos6 http://www.atos6.cz/studie-mestskeho-bloku-v-ostrave-45-cz111.html. Společně takto měly domy bránu aspoň schématicky vytvořit.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 30. acdlcia [msstavby.cz] :

  Danek: Než tady začnete postovat nějaké odkazy tak si laskavě přečtěte co se píše nad vámi. Tento odkaz už tu byl a diskuse více než deseti komentářů se tomu věnuje.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 31. balde :

  http://fajnova.cz/zname-viteze-navrhu-bytoveho-domu-centru-mesta/
  na stránkách mají další fotku, z těch prvních dvou nejde poznat že dům nezabírá celou plochu ale je vlastně průchozí

  Thumb up 2 Thumb down 0
 32. acdlcia [msstavby.cz] :

  balde: Tak můj favorit je ten za 40 tisíc korun i když ta vizualizace je neméně kvalitní.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 33. Crazym :

  acdlcia [msstavby.cz]: I když jsem „konzerva“, tak by se mi taky líbil http://fajnova.cz/wp-content/uploads/2018/04/40.pdf a http://fajnova.cz/wp-content/uploads/2018/04/40.1.pdf
  Ten vítězný se mi taky líbí ale připravovat se o prostor tou průchozí uličkou?
  Co říkáte na ty ostatní?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 34. Crazym :

  Zajímavé je, že nikde u těch návrhů nevidím aspoň pokus navázat na tu symboliku brány už postavené budovy vedle a proto se mi možná ten za těch 40 táců líbí protože otevírá větší pohled na kostel když už tam nebude „druhá půlka brány“

  Thumb up 0 Thumb down 0
 35. acdlcia [msstavby.cz] :

  Crazym: No na druhé místo bych dal ten třetí
  http://fajnova.cz/wp-content/uploads/2018/04/200.pdf
  dále ten vítězný
  čtvrtý ten za 70 tisíc
  http://fajnova.cz/wp-content/uploads/2018/04/70.11.png http://fajnova.cz/wp-content/uploads/2018/04/70.png
  a na poslední místo ten za 90 tisíc
  http://fajnova.cz/wp-content/uploads/2018/04/90.pdf http://fajnova.cz/wp-content/uploads/2018/04/90.1.pdf

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.