Ostrava vypsala další arch. soutěž

Ostravští radní vyhlásili v úterý 9. ledna první architektonickou soutěž letošního roku na novostavbu bytového domu na křížení ulic Kostelní a Biskupská v ploše proluky, kde se v současné době nachází plocha parkoviště s vjezdem z ulice Kostelní. Architektonická soutěž je vyhlášena jako otevřená a jednofázová s realizační cenou, která nepřesáhne částku 120 milionů korun bez DPH.

„Ke třem architektonickým soutěžím z loňského roku na Uměleckou ulici, nám. Msgre Šrámka a konverzi bývalých městských jatek hned na začátku roku přidáváme další. Chceme, aby byla současná nevzhledná proluka na historicky cenném místě bývalé středověké městské brány zastavěna architektonicky hodnotným vícepodlažním městským objektem,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Návrh může podat neomezený počet dodavatelů. Do soutěže se mohou přihlásit také zahraniční subjekty. Lhůta pro podání návrhů je stanovena na středu 7. března. Termín pro jednání poroty je stanoven na 28. – 29. března. V dubnu o vítězi veřejné zakázky rozhodnou na základě doporučení soutěžní poroty ostravští radní.

V podmínkách zadavatele figuruje potřebný počet parkovacích míst s preferencí dvoupodlažního podzemního parkování, umístění komerčních ploch a zachování podzemního kolektoru. Na výsledek architektonické soutěže naváže zakázka na vypracování projektové dokumentace, jejíž cena by neměla přesáhnout 6 milionů korun bez DPH.

„Investorem vlastní stavby bytového domu bude městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, který nás požádal o organizaci architektonické soutěže, se kterou sami nemají dostatek zkušeností. Dojde tak k užitečné synergii v celém procesu přípravy a realizace stavby,“ dodal primátor T. Macura.

Soutěžní porota bude posuzovat jednotlivé návrhy v tomto složení: závislí členové poroty starostka obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová, místostarosta obvodu Dalibor Mouka a vedoucí odboru útvar hlavního architekta Cyril Vltavský a dále nezávislí porotci ostravský architekt Tadeáš Goryczka, architekt z Brna Adam Horák, pražský architekt Tomáš Oth a varšavský architekt Jakub Szczęsny.

Podle podmínek soutěže by cena domu neměla přesáhnout 120 milionů korun bez DPH. Počítá se zhruba 40 nájemními byty, především s velikostí 1+KK a 2+KK, ale i s několika třípokojovými byty. V podzemí budou umístěna parkovací stání, sklepní boxy a technické prostory. V přízemí malé univerzální nebytové jednotky o velikosti 30 – 70 m2 se samostatnými vchody z ulice a samostatným sociálním vybavením. V prvním patře kanceláře o velikosti 15 – 25 m2 se společným sociálním vybavením, společným vstupem a schodištěm pro využití více samostatných uživatelů.

V horizontu čtyř až pěti let by mohlo v centru města vzniknout téměř 200 nájemních bytů. Kromě tohoto projektu se chystá výstavba také v blízkosti Ostravského muzea, kde má vzniknout téměř 90 bytů. Dalších 26 bytů by mělo být v chystané Rezidenci Janáčkova nedaleko někdejších městských jatek a město chce rekonstruovat pro bydlení dva měšťanské domy v ulicích Střelniční 8 a Husova 7. I v obou těchto lokalitách by mělo přibýt po desítce městských bytů.

„Jedním z cílů současného vedení města je oživení historického centra města a to nejde bez posílení toho rezidenčního prvku. Registrujeme skutečně zvýšený zájem o kvalitní bydlení v centru a chceme tento trend podpořit, jak město, tak i městský obvod. Slibujeme si, že to vybudí aktivitu u privátního sektoru v této části města,“ dodal primátor.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. SpinJ :

  Chápu to tak, že se město chce stát developer?

  Thumb up 11 Thumb down 1
 2. JohnJ :

  „Ke třem architektonickým soutěžím z loňského roku na Uměleckou ulici, nám. Msgre Šrámka a konverzi bývalých městských jatek hned na začátku roku přidáváme další. Chceme, aby byla současná nevzhledná proluka na historicky cenném místě bývalé středověké městské brány zastavěna architektonicky hodnotným vícepodlažním městským objektem,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

  Pan primátor zapomněl dodat, zda se jedná o jednu z těch studií, které se budou uskutečňovat, nebo o jednu z těch, které se hodí do šuplíku.

  Thumb up 11 Thumb down 3
 3. rasta :

  zkráceně řečeno archibůh s námi. Na Vaclaw už se zapomnělo, tak si postavíme něco svého podle našich notiček. Jen uvítám zástavbu proluk v centru, ale tohle kultůru mít nebude, viz Nelauby. Půjde o to, o co ve všech státních zakázkách. Ne o kvalitu, ale o cenu. Mimochodem na FB v diskuzi pod článkem trvalo 8 min od uveřejnění věty: „Zase nám berete další parkoviště?“:)))

  Thumb up 7 Thumb down 4
 4. Rdm :

  Tak hlavně aby tam bylo dostatečně kapacitní parkoviště…

  Thumb up 3 Thumb down 3
 5. Dříč :

  Rdm:
  Když bude, bude podzemní a soukromé.
  Kde mají parkovat lidé z kanceláří na Masarykáči?
  Práce v centru Ostravy je nejhorší adresa – nedostupná zákazníky, nemožnost parkování zaměstnanců.
  Berte to tak, že mít vlastní auto a jezdit s ním je symbol svobody a tudíž to nelze odbýt větou „jezdi MHD p*y*č*o“ :D

  Thumb up 4 Thumb down 17
 6. aggu :

  Dříč: Auto je symbol svobody? To je nějaké moudro z televize, ne? ;)
  Centrum je autem dostupné až moc.

  Thumb up 15 Thumb down 2
 7. Marek :

  Dříč: 300m od náměstí je parkovací dům, tj. cca 5min klidnou chůzí. Pokud to je pro někoho problém, ať nežije/nepracuje v centru, ale tam, kde uvidí na své auto z okna bytu/kanceláře. Život je pouze otázkou priorit.

  Thumb up 18 Thumb down 4
 8. Koudy :

  JohnJ: Klíd :) Umělecká ulice nakonec bude tak jak to vyhrálo :)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 9. PetrP :

  Zdroj??

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. 109 :

  Hm, jen 120 micu za asi 5-6podlazni barak se dvema pod. park. podlazimi? A za C. kostku s cca 8 podl. a mozna bez pod. parkoviste vice nez miliarda? Tomu nerozumim. By ty studie mel nas transparentni primator zverejnit.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 11. aggu :

  109: Jabka a hrušky.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 12. vk :

  Tak mě irituje že kousek od toho je už nějaký pátek pofidérní betonový skelet hyzdící Havlíčkovo nábřeží i Biskupskou ulici. Takže jedna věc není hotová ale už vymýšlíme druhou…

  Taky bych si troufl říct že v centru je spousty prostoru prázdných a lze je vyřešit jako byty. Nechápu proč tedy stavět něco nového.

  A další věc..s fotky z článku usuzuji že nutně potřebujeme regulaci reklamy. V centru si takhle někdo vytapetuje barák a nikomu to nevadí? Na co máme městského architekta? Vypadá to jak lednice kde si děti z oblibou lepí nálepky…

  Thumb up 6 Thumb down 5
 13. Danek :

  To je zase sranda s temi volbami na prezidenta…jak se media snazi aby lide konali jak chteji…jo sranda musi byt.

  Thumb up 1 Thumb down 8
 14. davidb11 :

  vk:
  Jo s těma reklama je to hnus.
  viz. bilboardy kolem dálnic

  Thumb up 2 Thumb down 0
 15. thrpst :

  Tohle je dobrý joke.

  Thumb up 1 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.