Ostrava tlačí na ceny velkých projektů.

Přehled ostravských projektů, které mají být ještě levnější. Je-li to ještě zdrávo..

 

ostrava centrum pohled

„Projektant musí jasně vědět, že nemůže navrhnout něco, co by bylo sice exkluzivní, ale dražší,“ míní primátor Kajnar.
………………………

Které investiční akce mají v rozpočtu nulu?

>> II. etapa rekonstrukce Městského stadionu Ostrava-Vítkovice

>> Atletická hala Vítkovice

>> Krytý aquapark Ostrava-Jih

>> Stadion Bazaly

>> Venkovní areál krytého bazénu v Ostravě-Porubě

>> Rekonstrukce Nádražní ulice

>> Rekonstrukce Kulturního domu v Ostravě-Hošťálkovicích

>> Revitalizace bytového domu v Ostrčilově ulici

>> Parkovací dům Ostrava-Jih

 

U devíti velkých investic se místo konkrétních částek nakonec objevily nuly. Touto nečekanou změnou prošel těsně před prosincovým hlasováním v zastupitelstvu rozpočet Ostravy na letošní rok. Město se totiž rozhodlo, že si účelnost a cenu jednotlivých projektů lépe prověří.

Na černé listině se ocitly krytý aquapark v Ostravě-Jihu, druhá etapa rekonstrukce Městského stadionu ve Vítkovicích, projekt obnovy stadionu Bazaly nebo třeba rekonstrukce Nádražní ulice. Kdy se tyto investice do rozpočtu vrátí? Primátor Petr Kajnar říká, že je třeba zastavené projekty nechat postupně posoudit skutečně nezávislými firmami, což sice bude ještě chvíli trvat, ale může to ušetřit miliony korun.

„Teď se zabýváme těmi nejdůležitější investičními akcemi, které nás nejvíce trápí. Máme rozestavěný stadion ve Vítkovicích, pro jehož druhou etapu rekonstrukce se už revize projektu udělala. Zjistilo se, že tam je možné ušetřit zhruba čtyřicet milionů korun, takže o tom budeme dále jednat s autory toho původního projektu,“ přibližuje stav jedné z devíti „vynulovaných“ investic primátor Kajnar.

Jasněji už má vedení Ostravy ve věci stavby nové atletické haly, která má vyrůst rovněž ve Vítkovicích.Rada města v tomto týdnu přijala usnesení, podle kterého se už může začít soutěžit o dodavatele projektové dokumentace pro stavbu, která by měla stát do tří set milionů korun. „Projektant musí jasně vědět, že nemůže navrhnout něco, co by bylo sice exkluzivní, ale dražší,“ míní primátor.

Trojlístek takzvaně nejžhavějších investic, které jsou posuzovány prioritně, uzavírá stavba krytého aquaparku v Ostravě-Jihu. „Tady jsme našli dodavatele oponentského posudku k současnému projektu, který je nezávislý a neovlivněný vazbami na zdejší firmy. Ten teď řekne, kolik by měl aquapark stát, aby nešlo o zbytečně předražený projekt,“ dodává primátor Petr Kajnar .Krytý aquapark dlouhodobě prosazuje obvod Ostrava-Jih, který už má projekt hotový, a teď tedy netrpělivě čeká na výsledek posudku. Podle aktuální dokumentace by stavba areálu přišla na půl miliardy korun, i když by podle starosty Karla Sibinského šla vysoutěžit za cenu kolem 350 milionů korun.

„Chápu, že chce město znát odpověď na to, kolik bude stát stavba aquaparku i jeho následný provoz. Pokud budou částky v pořádku, tak by se podle mě mohlo začít stavět ještě na konci tohoto roku,“ konstatuje starosta Sibinský s tím, že bude rád, když město celý projekt převezme a vysoutěží dodavatele stavby samo.

Šesticí dalších pozastavených investic s nulami se město bude podle investičního náměstka Jiřího Hrabiny věnovat postupně. Další z projektů, na které si nechá udělat oponentský posudek, vybere vedení Ostravy na začátku příštího týdne. „Do konce března bychom rádi měli všech osm projektů posouzených. Pokud se v nich najdou úspory, tak se nechají u každé investice přepracovat projektové dokumentace,“ dodává k tématu Hrabina.

zdroj: denik.cz  foto: ostravaci.cz

Související články


Komentáře

 1. jandos :

  Pan Kajnar opět předvedl svou inteligenci. Otázka jestli za to může on nebo lidé co mu radí, ale kdo se pohybuje kolem staveb v Ostravě tak to vidí na vlastní oči jak jsou v poslední době všechny projekty zfušované. V něterých případech (např. chovánek) člověk hledí jestli to neprojektovalo 10 leté dítě. Šetřit za každou cenu je opravdu špatně a s kvalitou posledních postavených staveb v ostravě to bude velmi špatné..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. johny :

  Aquapark na Jihu, aquapark v Brušperku, aquapark v Olešné. Aquapark do každé obce!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Nimrod :

  Na co akvapark? Já jsem osobně milovník všemožných tobogánů a skluzavek, ale přijde mi, že v Ostravě je koupacích areálů a možností poměrně hodně. A kdo touží po větším adrenalinu, může si zajet do Visly, je tam za 40 minut…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Summerboy :

  Nimrod: No a právě proto, aby nemuseli lidé jezdit do Visly, kór když nemají auto, je vhodné mít reprezentativní aquapark, který bude odpovídat dnešním standardům. Tobogány a skluzavky jsou jedna věc, ale nutnost velkého saunového světa je dnes již samozřejmá… takže směle do toho!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Martin [msstavby.cz] :

  jandos: Snad se dočkáme doby, kde stavební projekty města=aspoň nějaký příslib kvalitní architektury….
  Kajnara asi takové problémy ve Frýdlantu netíží.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. KK rodák :

  Jsem rodilý ostravák a žiji u Prahy. Největší aquapark v republice v Průhonicích mám za rohem a byl jsem v něm od zprovoznění 2x.
  Až pan Summerboy zjistí, že dvouhodinové vstupné bude 350,.Kč/osoba mimo špičkovou dobu,tak si ještě rád zajede na Olešnou nebo do Pržna ke splavu na Ostravicí. Mimochodem „ušetřené“ peníze by dobře posloužily např. pro revitalizaci Ostravice v Ostravě nebo na Bazalech. A ještě dodám, že, jako kluk jsem jezdil z Přívozu na koupaliště do Hrušova (neexistuje),Michálkovic(neexistuje), Hulvák ……..nebo do Antošovic, a to jsem měl krytý bazén u radnice 200m

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Nimrod :

  Summerboy: Ale saunových světů je v Ostravě taky několik, opravdu není důvod mít v každém větším městě podobné aktivity. Jsou to vyhozené peníze. Olešná blízko

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. marian :

  vždyť u těch aquaparků jde jen o to protočit evropské dotace, případně dát sareze (byznys ostravských radních) nový zdroj peněz. a vy se tu budete přít o skluzavky…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Summerboy :

  Nimrod: Olešná blízko není. Ne každý má auto a ne každý chce jezdit z Ostravy někam do pryč. Saunových světů v Ostravě je několik? A kterých, prosím Vás? Jestli myslíte Čapkárnu, tak ok, to se dá považovat za plus minus saunový svět. A kde je další? Hovoříme o reprezentativním aquaparku, kde nebudou tři páry a jedna sauna, ale třeba deset par a tři sauny – aby to nebylo jen pro obyvatele Ostravy, když náhodou chtějí smočit zadnici, ale aby to byl přímo cíl a aby sem kvůli tomu lidé cíleně jeli! O takovém aquaparku mluvím.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Martin [msstavby.cz] :

  Summerboy: Např. http://www.msstavby.cz/saunove-centrum-pustkovec-2-19-09-2011/

  O čem se vlastně bavíme http://www.msstavby.cz/aquapark-jih-31-05-2012/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Martin [msstavby.cz] :

  johny: Aquapark v Brušperku ?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Nimrod :

  Summerboy: Mi nemusíte říkat, co je aquapark a co koupaliště, ale na vaši otázku už zareagoval martin, třeba saunové centrum v pustkovci. A navíc dneska už má auto skoro každý, ale chápu, že doprava může být problém – ale to už pak za ceny, které sauny nabízejí si to ti lidi nemůžou dovolit.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.