Ostrava-Poruba zrestauruje umělecká díla

Ostrava-Poruba zrestauruje umělecká díla,také reliéf na Oblouku.

Ostravský městský obvod Poruba nechá za 800.000 korun zrestaurovat dvě umělecká díla, a to Dekorativní stěnu od Eduarda Ovčáčka a Drahoslava Berana a terakotový reliéf Odchod do práce, Návrat z práce od Václava Šantrůčka. Reliéf je součástí souboru budov Oblouk v městské památkové zóně, který je jedním ze symbolů Poruby. ČTK to dnes sdělil mluvčí porubské radnice Martin Otipka.

Restaurátorské práce začnou v září a potrvají do listopadu. Financovány budou z rozpočtu města. „Máme připravený restaurátorský záměr i souhlas útvaru hlavního architekta. Věřím, že obě díla se vrátí do původního stavu a především reliéf na Oblouku bude jedním z prvních kroků k oživení celé lokality a vrácení jí původního významu,“ uvedla porubská místostarostka Zuzana Bajgarová (ANO).

Reliéf na Oblouku nad průjezdem Porubské ulice byl vytvořen v letech 1952 až 1956. Celá oblast byla vystavěna ve stylu socialistického realismu (sorela) a původní návrh reliéfu obsahoval řadu ideologických prvků. „V realizaci se je podařilo zmírnit a reliéf působí civilním dojmem. Dílo nebylo nikdy restaurováno a působením povětrnostních podmínek a ptačího trusu je ve velmi špatném stavu. Restaurování vyjde na 681.000 korun,“ uvedl Otipka.

Oblouk měl původně být monumentálním vstupem do Poruby, ze které chtěli komunisté udělat nové centrum Ostravy. V současné době je ale podle místostarostky místem, kam lidé nechodí, což chce obvod změnit.

„Místo si zaslouží výrazné změny. Proto jsme lokalitu zařadili do žádosti o dotaci nadace Proměny Karla Komárka a chtěli bychom ji oživit zároveň s přilehlým zámeckým parkem. Chceme tam směřovat i kulturní akce,“ uvedla Bajgarová.

Druhé z restaurovaných děl je mezi ulicemi Bulharskou a Alžírskou. Dekorativní stěna byla vytvořena v roce 1973 ze 138 betonových krychlí. „Dílo je ve špatném stavu a restaurace vyjde na 117.000 korun,“ uvedl Otipka. V restaurování uměleckých děl chce Poruba pokračovat i v dalších letech.

zdroj: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. Victor :

  Dobrý počin .

  Thumb up 5 Thumb down 0
 2. Marek :

  Restaurovat, respektive rekonstruovat by se měl celý Oblouk. Chápu, že je to velmi problematické, ale nutné. Nebo ten restaurovaný reliéf skončí na hromadě suti.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 3. jjbbj :

  http://www.ostravskesochy.cz/dilo/61-dekorativni-stena
  http://www.msstavby.cz/ostravske-sochy-50-01-04-2017/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Raja :

  Přesně, reliéf bude opraven a zbytek spadne – vím o čem mluvím, bydlím tam 50 let a zoufám si, jak vyhlédnu z okna. A kromě hospody už žádný obchod …Území nikoho…

  Thumb up 1 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.