Ostrava nechce arch. soutěž na Jatka

Vzpomínáte na zařazení dvou architektonických soutěží za celkovou cenu do 16 mil. kč mezi strategické projekty? Jak jsme upozorňovali, na důležitější stavby se soutěže nechystají. Posledním příkladem jsou například bývalá Jatka v centru Ostravy.

Aktualizováno 17.11.2016: město nakonec údajně vyhlásí vyzvanou architektonickou soutěž.

Ostrava zatím neplánuje architektonickou soutěž na opravu historických jatek. Členové okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu to ale kritizují. Podle nich by si to jedna z nejvýznamnějších průmyslových památek města z přelomu 18. a 19. století zasloužila. Připomeňme, že stavba v centru města desítky let chátrala. Po letech sporů jí radnice koupila za 80 milionů korun od bývalého vlastníka.

Brána jatek se otevřela teprve nedávno. Antikvářka a zakladatelka spolku za krásnou Ostravu Ilona Rozehnalová byla nadšená. Roky totiž za záchranu památky bojovala, pořádala happeningy nebo upozorňovala úřady na díry ve střeše. Teď je ale zklamaná. Nelíbí se jí, že město nechce vypsat na obnovu jatek architektonickou soutěž.

„Je to významná kulturní památka a architektonická soutěž by ošetřila, že nejen rekonstrukce samotných jatek ale i návaznost na okolí bude vyřešena tak, aby se to tam mohlo dále rozvíjet. Samozřejmě bychom se nesmířili s tím, že se řekne, že architektonická soutěž nebude, protože k tomu není racionální argument,“ říká Ilona Rozehnalová.

jatka-ostrava

Podle primátora Tomáše Macury (ANO) soutěž není nutná. „Nepočítáme s architektonickou soutěží, ale chceme oslovit alespoň dvě kanceláře, které mají s podobnými projekty zkušenosti,“ říká primátor.

Vedení města má obavy, že soutěžení zabere příliš mnoho času. Chce totiž zajistit obnovu jatek do komunálních voleb v roce 2018. „Můžeme dělat soutěže na všechno, pak ale nestihneme nic. Vím, že se to všem nelíbí, ale bereme za to politickou zodpovědnost. Já osobně bych rád opouštěl úřad s jistotou, že ten proces je nezvratný,“ dodává Macura.

Architekta Milena Vitoulová pro město zpracovala časový harmonogram soutěže a tvrdí, že času je dost. „Když bychom předpokládali přípravu soutěže do prosince a její vyhlášení, tak to všechno krásně vychází. Jestliže se k tomu kroku nepřistoupí, tak se budeme ptát proč,“ upozorňuje architektka.

Zda město postoj k soutěži nezmění, definitivně ukáží příští týdny.

zdroj: rozhlas.cz

Související články


Komentáře

 1. DK :

  Dle mého názoru by tomuto prostoru slušelo podobné zpracování jako v případě bývalých jatek v NYC – Chelsea Market.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 2. Danek :

  Kluci myslím, že v tomto případě není kritika na místě.Dle mě opravdu zadaní mělo byt pro formy specializující se na opravy historických objektu s určitou citlivostí.Taky nezapomeňte, že do areálu zatékalo a není v nejlepším stavu…raději oslovit spec.firmu na tuto práci.Jen mám pocit, že na historických fotkách byla velmi krasná věžička tu by chtělo dodělat.Takže architektonické soutěže na nové stavby a zastavbu ano, tady s dovolením prominu.https://www.google.cz/search?q=jatka+ostrava&biw=1280&bih=869&tbm=isch&imgil=HDKoCu281rKONM%253A%253BvrbCAKBmHVbAhM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.fabriky.cz%25252F2012_jatka_ostrava%25252Findex.htm&source=iu&pf=m&fir=HDKoCu281rKONM%253A%252CvrbCAKBmHVbAhM%252C_&usg=__W0OMSaxngGRW5kXRb0zGd5GNdVc%3D&ved=0ahUKEwjMr8z97Z7QAhVnLsAKHTvpChkQyjcIaw&ei=5sEkWMykLefcgAa70qvIAQ#tbm=isch&q=jatka+ostrava

  Thumb up 3 Thumb down 2
 3. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Vítězný realizátor projektu by samozřejmě musel mít zhotovené statické posudky, kompletní projekt, který se stavem objektu počítá atp. Není pravda, že se pro to nehodí architektonická studia vzešlá ze soutěže. Tak jako pro statiku, TZB a jiné specializace se dá zbytek provést subdodávkou.

  A jak poznamenala paní arch. Vitoulová. Čas na soutěž je. Respektive by byl.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 4. Adamous :

  Macuro, dej to Vltavskému, ten to dá do kupy :D

  Thumb up 4 Thumb down 0
 5. rasta :

  Já to vidím na starou dobrou kličku v podobě spřátelených firem AP Ateliér, Revmont za tiché podpory MOaP. S výsledkem vysoutěžení za super cenu, ale vícepracemi za jednou tolik… no ni

  Thumb up 4 Thumb down 1
 6. Nimrod :

  Ať se udělá cokoliv, tak zmíněné dámy budou pořád nespokojené…zrovna tyto bych jako „hlas lidu“ bral s rezervou. Ikdyž osobně si myslím, že soutěž se tady udělat mohla (a to nejsem jejich přílišným zastáncem).

  Thumb up 2 Thumb down 2
 7. David :

  Je fakt, že při rekonstrukci této budovy budou mít asi hlavní slovo památkáři. Nelze tedy očekávat (alespoň z vnější části objektu) možnost nějakých zásadnějších architektonických změn. Tudíž podle mého názoru by se absence architektonické soutěže dala v tomto případě vydržet. Ovšem je to výjimka z pravidla, které by ve většině ostatních případů mělo platit.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 8. jp :

  David: Asi tak, kdyby se soutěže vypisovaly normálně na „běžnější“ projekty, tak by myslím nikdo moc v tomhle případě neremcal, pokud by Jatka byla vyjímka. Problém je, když je v hlavním strategickém plánu jako zásadní věc architektonická soutěž na dvě „náměstíčka“ a na tohle nebo Náměstí republiky ne – to potom vypadá divně.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 9. Hynek [msstavby.cz] :

  ja jsem v tomhle mimo obor, ALE tohle vzdycky bylo, a doufam, ze taky jeste dlouho bude, misto velke pozornosti a dost dobre jedno z nemnoha mist, kam budou mistni vodit prespolni/turisty atd. z toho duvodu bych opravdu tlacil na to, at je to opravdu to nejlepsi, co si ted muzeme dovolit. pokud budem i takovehle body zajmu porad dokola resit ve stylu „takhle to bude stacit“, tak se nikdy nikam nepohnem.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 10. Jp :

  Hynek [msstavby.cz]: Tak ono ta predstava „takhle to bude stacit“ je asi dost zakorene a i v lidech nejenom u urdniku. Staci si precist diskuze o Cerne kostce treba na idnesu atd. Hodne lidi ma pocit, ze pro (podle nich) sklad knizek staci plechova bouda asi nekde v Hrabove. A je to vsude – podivej se na zdravotnictvi, skoly, zeleznice, policii – vsude tam je „to staci, to je dobre“ na dennim poradku. A lidem to prijde normalni, ze ty veci vlastne nefunguji a vsechno se lepi, jak koho napadne. Pisu to proto, ze jeste o to min se lidi staraji o architekturu, kdyz je nezajima napr. ani jejich vlastni zdravi…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 11. David :

  Jatka jsou hlavně památka. Proto si myslím, že pojem to nejlepší dostává v této souvislosti trošku jiný obsah. Nejlepší to bude v okamžiku, kdy se stavba bude co možná nejvíce blížit původnímu stavu. Jiná věc je samozřejmě vnitřní prostor a okolí budovy.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 12. aggu :

  David: Taky si myslím, že v případě jatek se jedná o trochu jiný sport. A předmětem bude asi jen exteriér, když dodnes není přesně definovaný obsah baráku.
  Na druhou stranu by to pro město opravdu měla být prestižní záležitost a mělo by zkusit, po 80 let, zase něco udělat velkoryse. Jeden nápad na plonkovních 200 miliónů bych měl. Zrušit pitomost s tréninkovým centrem na Bazalech a věnovat je Jatkám. Do začátku dobrý ;)

  Thumb up 6 Thumb down 2
 13. David :

  aggu: Souhlasím!

  Thumb up 1 Thumb down 0
 14. Danek :

  Včera jsem koukal na ty fotky staré Ostravy a velice se mi líbil Německý dům a zasnil jsem se, co jít nějakým způsebem po tom, že bychom jej chtěli obnovit.Sbírka nebo něco, mluvit o tom.. https://goo.gl/dmWseq

  Thumb up 4 Thumb down 1
 15. Karel :

  Rekonstrukce+ demolice toho odporného nákupáku. Dořešit napojení z Cingrovy na Českobratrskou a zajistit rozumné pobídky pro vytvoření pěkných kancelářských/obytných budov. Jenomže ne… z nákupáku galerie a vedle postavit 4patrovou budo¨vu se startovními byty :-D Pak se nemůže nikdo divit, že se zastavuje okolí ostravy a ne centrum.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. robert :

  aggu: tréninkové centrum na Bazalech nemá logiku ani ekonomickou ani urbanistickou. Jediná smysl tréninkového centra na Batalech je (docela hloupě) vymyšlený tunel Made by Štěpánek.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. jarnemec :

  Jp: Diskuze na IDnes ohledně Černé kostky je ještě v klidu. :-)

  Jatka: Bez architektonické soutěže je to znovu stále ta stejná písnička. Bohužel. Snad se v této věci něco pohne k lepšímu, naděje zde je.

  Argument (David), který zde zazněl, že když jde o památku, tak je to něco jiného, je chybný. Právě proto je důležité najít mnoho způsobů řešení adaptace památky na novou funkci a arch. soutěž je ověřenou metodou jak k co nejlepšímu výsledku dojít. Navíc jde o veřejnou investici a funkci veřejné instituce. Arch. soutěž by měla být samozřemostí a diskuze na to téma, má být jen nad obsahem zadání a výsledky arch. soutěže. Cokoliv jiného je spíše znakem nedozralosti.

  ps @ Nimrod: Pravdu měli již mnohokrát před tím a vždy se objevil někdo, kdo tvrdil něco podobného jako vy, ale čas ukázal, že tomu je jinak. Mimochodem ohledně Jatek a Městské galerie to platí dvojnásobně (viz historie těchto kauz). Takže bych byl, být vámi, hodně opatrný, co do odsuzování těchto názorů.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 18. aggu :

  jarnemec: Jak jde variantně řešit adaptace památky na novou funkci, když tu funkci (obsah zadání) ještě nikdo nezná / resp. nezveřejnil? V podstatě doteď není jasné co vlastně město chce. Zachránit (zabezpečit) exteriér? Soutěžit kompletní představbu pro účely PLATO? Nebylo by lepší barák stabilizovat a až pak drsně soutěžit funkci, interiér…? ;)

  Thumb up 2 Thumb down 1
 19. jarnemec :

  Pohlo se to, město vyhlásí vyzvanou architektonickou soutěž: http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&type=4&id=20591

  aggu: Stará funkce Jatka, nová funkce galerie.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 20. Summerboy :

  jarnemec: No a proc vyhlasi jen oklestenou soutez mezi oslovenymi? Na co ted tak strasne spechaji? To by normalni soutez projekt tak neumerne zdrzela? Nejak se mi to nepozdava…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 21. thvari :

  Summerboy: mě na tom spíš zaráží ta chorobná, křečovitá touha mít to pod kontrolou. my si vybereme kanceláře! jako by nevěřili, že se nezávisle na nich může objevit někdo talentovaný, kdo to udělá dobře.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 22. rasta :

  Tak chtějí to stihnout do těch voleb přeci. Body, zásluhy, ještě jednou nás zase zvolte. Za osm let se dá stihnout nebo naopak pokazit mnohem víc..t

  Thumb up 1 Thumb down 0
 23. jarnemec :

  Summerboy: Vnímám to jako posun dobrým směrem. Ještě pár dní před tím nechtělo město žádnou architektonickou soutěž vyhlásit. Nyní vyhlasí vyzvanou. I to je možnost. Důležité je pohlídat pravidla a průběh, nicméně vyzvaná soutěž je regulérní. Nejvíce humorný mi připadne argument, že útvar hlavního architekta nestíhá, jelikož připravuje dvě (mikro) arch. soutěže :-) Aspoň víme, jak schopné, či spíše neschopné úředníky v Ostravě máte… Nicméně, opravdu to vnímám jako úspěch. Argument s termínem lze vnímat jako opatrný, stačí se podívat na vývoj kauzy Černé kostky. Z těchto důvodu to dokáži pochopit. Jak jsem napsal, je třeba hlídat pravidla a hlavně průběh. Uvidíme.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 24. aggu :

  and the winner is: Petr Hájek Architekti
  !

  Thumb up 1 Thumb down 0
 25. balde :

  aggu: http://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/zname-viteze-souteze-na-premenu-jatek-1 více info taky v reportáži událostí v regionech na ČT

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.