Ostrava má galerii srovnatelnou s Vídní

Pokud je v Ostravě někomu teskno po pořádné výstavní síni typu pražského DOXu nebo vídeňské Kunsthalle, od středy už nemusí spěchat do hlavního města nebo do Rakouska. Ve vítkovickém Gongu byla právě otevřena Galerie města Ostravy. Projekt vpravdě evropský. Víte, která ostravská kavárna má jednoznačně nejcennější a zároveň nejefektnější výzdobu ze všech ostravských podniků? Ta v bývalém vítkovickém plynojemu Gong, kde visí přesně 30 originálních serigrafií od Andy Warhola včetně těch s Marilyn Monroe a Campbellovou polévkou. Dost na to, aby se tu piják kávy cítil světově i světácky, což byl konečně i záměr majitele obrazů, ocelářského magnáta Jana Světlíka. Proč se ale pořád chlubit jen Warholem, když se z kavárny může stát pouhá „předsíňka“ k ještě mnohem velkolepějšímu galerijnímu projektu?

Ve středu večer se naplnil i tenhle nápad. Jan Světlík totiž galerijní sály v Gongu prostřednictvím společnosti Dolní oblast pronajal ostravské radnici, která v plynojemu slavnostně otevřela Galerii města Ostravy (GMO). „Kritiky vzniku galerie upozorňuji, že na takovou stavbu by město nikdy nesehnalo peníze,“ říká Milan Weber, galerista Výstavní síně Sokolská 26, který také zavítal na slavnostní otevření GMO. „Nevyužít šanci, kterou nabídl pan Světlík, tak by Ostrava třeba ani dalších dvacet let neměla vlastní galerii,“ komentoval Weber včerejší dlouho očekávané slavnostní zahájení provozu GMO.

gong

Projekt městské galerie byl před prázdninami ostře kritizován skupinou umělců kolem Jiřího Surůvky a aktivistky Ilony Rozehnalové, kterým vadilo, že galerie vzniká bez účasti těch, kteří se o její vznik snažili už od počátku devadesátých let. Kritikům se nezdála ani provázanost provozovatele GMO s železárnami, ani osoba prozatímního uměleckého šéfa Ladislava Kesnera. Kesner je nicméně podepsán jen pod třemi „startovními“ výstavami a další koncepci GMO dostal na starost nový šéf Marek Pokorný, exředitel Moravské galerie v Brně, kterého si váží i okruh rebelů kolem Jiřího Surůvky. Hrany sporu tedy byly minimálně obroušeny, takže středeční otevření GMO nakonec přivítala v určité křehké svornosti celá ostravská umělecká scéna. Pokud si Galerie města Ostravy udrží laťku nastavenou právě uvedením Miloše Šejna, má se město na co těšit. Pražská DOX nebo vídeňská Kunsthalle už nemusejí být nutnou infuzí, když se někomu v Ostravě zasteskne po pořádné výstavní síni se smysluplnou současnou světovou dramaturgií.

Galerii města Ostravy, novou kulturní instituce na mapě města, provozuje zájmové sdružení právnických osob Trojhalí Karolina. Jeho členy jsou město Ostrava, Moravskoslezský kraj a zájmové sdružení právnických osob Dolní oblast Vítkovice. Nebude mít vlastní sídlo, výstavy budou probíhat v Gongu a po dokončení rekonstrukce objektu také v Trojhalí na Karolině.

více na: ostravan.cz

Související články


1 komentář

  1. Martin [msstavby.cz] :

    A u kávy Warhol !

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.