Ostrava chystá další úpravy řeky Ostravice

Ostrava chystá další úpravy nábřeží slezské strany řeky Ostravice v centru města.

Vedení Ostravy chce zatraktivnit část pravého břehu řeky Ostravice v centru. Jde o úsek od sochy Miloše Sýkory po hradní lávku. Radní aktuálně vybrali firmu, která zpracuje projektovou dokumentaci. V lokalitě mají vzniknout například terasovitá vyhlídková posezení a počítá se s novou okrasnou výsadbou. Na rozdíl od levého břehu Ostravice kolem Komenského sadů, není lokalita mezi Sýkorovým mostem a hradní lávkou příliš vyhledávaná.

Podle primátora Tomáše Macury (ANO) by připravované změny mohly i z této části nábřeží udělat atraktivní místo pro odpočinek. „Myslím, že se okolí řeky v posledních letech významně zlepšilo. Nicméně jsou tam rezervy hlavně na slezské straně. My jsme vytipovali jako oblast, která si žádá nejrychlejší intervenci – právě úsek od Sýkorova mostu k hradní lávce,“ vysvětluje primátor. Co všechno se chystá, nedávno popsala Českému rozhlasu Kateřina Šebestová (ANO), náměstkyně primátora pro životní prostředí: „Umožníme bezbariérový přístup z vrchního chodníku na cyklostezku. Upravíme posezení pod sochou Miloše Sýkory, dojde k vybudování nové vyhlídky na řeku.“

O kousek dál by mělo být další vyhlídkové posezení. „Dojde k rekonstrukci torza původního mostu, jehož pilíř na pravé straně řeky je již opraven. Budou tam lavičky, lehátka, samozřejmě odolná vůči vandalům. Uvažujeme i o nějaké pěkné soše a zajímavých prvcích mobiliáře,“ nastiňuje další plány Šebestová.  Prostor má rozzářit také nová zeleň. Město bude vycházet z již provedeného dendrologického průzkumu. „Dále ta úprava bude spočívat v úpravě zeleně, prosekání uschlých stromů, výsadbě nových okrasných keřů a různě kvetoucích květin,“ dodává.

Rekonstrukce okolí sochy Miloše Sýkory by měla být hotová příští rok. Samotný památník byl zrenovovaný v roce 2015.

celý článek: rozhlas.cz

 

Související články


Komentáře

 1. dolil :

  „Umožníme bezbariérový přístup z vrchního chodníku na cyklostezku.“
  Paní Šebestová, jak to provedete? Postavíte chodník nový, anebo pouzijete stavajici o kterém nemáte ani ponětí a který již takřka celý je pohlcen Slezskostravskym pralesem. Byl pro vás problém s tímto počítat při stavbě cyklostezky a udělat několik metrů napojení na již existující, podotýkám asfaltový chodnik?

  Thumb up 8 Thumb down 7
 2. dolil :

  Pro ty co klikají mínus. Byli jste tam někdy osobně? Víte, že tam to napojení je? Používám to, když jedu od soutoku a potřebuji vyjet k soše M. Sykory.

  Thumb up 10 Thumb down 5
 3. Crazym :

  Mě by spíše zajímalo co tím madam Šebestová z ANO myslela. Z jakého vrchního chodníku na jakou cyklostezku? Jsem zmaten, myslel jsem, že cyklostezky jsou nahoře a dole jsou ty vodou rozebrané mlatové chodníky pro pěší, touhle dobou ideální terén pro mě, „důchodce na enduru“:-)
  Tohle jsou fotky staré 3 roky a furt se tam nic nezměnilo http://www.imagehosting.cz/?v=stezkywuw.jpg

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. dolil :

  Myslela z chodníku u sochy na cyklostezku níže?

  Thumb up 4 Thumb down 0
 5. Jp :

  Crazym: To budou ty chodniky na boso, co tady byly nedavno v ramci zasahu, neni potreba je budovat na druhe strane – proto je tam nechavaji vymlete :-)) me vzdycky vytoci ta krabice na fotce, jak tohle mohl nekdo postavit u reky skoro v centru.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 6. nototo :

  Crazym: hlásil jsem ty zubožené chodníky kdysi na radnici, ale zmohli se jen na slova typu „předáme podnět dále“. Co jsem zjistil, hlásili to od té doby i jiní a nic. Ty jezy, které jsou tak vhodné pro pouštění papírových lodiček, ani nekomentuji, to stálo taky miliony. Na co bychom měli výletní parníky jako v Amsterdamu, nebo Petrohradě, nám přece stačí Slavnosti řeky Ostravice s kajaky, to je to pravé turistické lákadlo. Ani ta řeka není čistá a věčně v ní plavou nějaké plastové lahve. Tak hlavně že máme visuté terasy. Ale to je jim vlastní, prohospodařit peníze, rozdělit dotace, ale starat se, to ne. Posledně jsem se v centru málem přizabil na bouli v rozlámaném chodníku, který už byl po opravě. Tož tak. Fakt si nemůžu pomoci, ale ještě v 90. letech Ostrava neměla opravenu ani čtvrtku centra, a přece jsem neměl pocit, že bych žil v takovém humuse jako dnes. Rád si počkám na výsledky současného vedení Ostravy, ale bojím se, že žádný velký pokrok neuvidíme…

  Thumb up 2 Thumb down 5
 7. Crazym :

  dolil: Tak to je možné :-) Ale to mám pro tu paní novinku, z mostu na cyklostezku už bezbariérový přístup je https://mapy.cz/s/1oMKd a těch cca 200 metrů není tak moc aby se musely draze budovat rampy od sochy přímo dolů pod most. Ale co to tu vůbec vytahuji, tady jde spíš o zviditelnění před volbami a v druhé řadě o peníze k proinvestování :-)

  Thumb up 2 Thumb down 1
 8. VU :

  Chtějí opravovat jen pilíř lávky, jako na protějším břehu, nebo ji chtějí udělat celou. Z textu mi to nebylo zcela jasné.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Crazym :

  VU: Chtějí opravit jen bývalý pilíř na místě původního mostu a udělat z něj vyhlídku/odpočinkové místo https://mapy.cz/s/1oN2n A to mám pro madam Šebestovou další novinku, protože pravý a levý břeh se vždy určoval tak, že si stoupnete po směru toku a podle toho jsou určeny strany, tak opravený je ten pilíř na LEVÉ straně řeky Ostravice. Je sice k ničemu ale je opravený :DD

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. dolil :

  crazym. tady je ten asfaltový chodník, který vede dolů k cyklostezce. Ví o tom technické služby???
  https://www.google.com/maps/@49.8374619,18.2974055,3a,37.5y,204.31h,86.07t/data=!3m9!1e1!3m7!1sesNiaN7eWrQtQBSKVrHHmQ!2e0!7i13312!8i6656!9m2!1b1!2i21?hl=cs

  Thumb up 7 Thumb down 2
 11. Crazym :

  dolil: No vidíš, protože ve většině případů jezdím dolů z mostu po schodech, tak tuhle cestu jsem nějak přehlídl, ani nevím kde dole ústí a jestli je průjezdná pro vozíčkáře, asi to projedu příště :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. dolil :

  https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1KIjwYc2pSyCMs03lro3BXchqTZk&ll=49.83715694052458%2C18.2962636234588&z=19
  tady jde vidět, kde je nájezd od cyklostezky na starou asfaltku. V Ostravě to má rysy Aerial archeology.
  https://www.google.com/maps/@49.8347467,18.297618,297a,20y,41.58t/data=!3m1!1e3?hl=cs

  Thumb up 6 Thumb down 1
 13. Nimrod :

  Mě by spíš zajímalo, co všechno se jim povede prosadit do dokumentace. Když se připravovala Revitalizace Ostravice před 10 lety, tak do spoustu úprav hodilo vidle Povodí Odry – tam je největší žaba na prameni. Jinak tomu fandím, jen nevím, jestli zrovna tato část bude kdy více navštěvované – vždyť poblíž jsou spíše objekty admministrativní nebo výrobní. Srovnávat to s bermou u Kom.sadů je nesmysl…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 14. aldik :

  Mě by úplně stačilo, kdyby alespon na území Ostravy byli oba břehy jak Ostravice, tak i Odry vždy posečené, bez náletových dřevin a dalo se tam tedy jen tak sednout na trávu, udělat si piknik u vody.. těch pár míst, kde v sezóně u Odry není přerostlá tráva tak je za pěkného počasí plných :/ A k Ostravici to mám dál, takže preferuji Odru.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 15. riltr :

  Prosím postavte protihlukovou stěnu, která odhlučí ten kravál od Bohumínské, jestli z toho má být rekreační zóna, tak by se tady na to mělo myslet, což se bohužel nestalo u zvyšovaní opěrné stěny naproti komeňáků, předem uvádím, že nemám na mysli žádné vysoké monstrum, myslím, že 150 – 180 cm už udělá svoje, ideálně zeď opatřená triláží pro pnoucí rostliny, které ji časem schovají…ale to chci po našich politicích asi příliš komplexní řešení, že?

  Thumb up 7 Thumb down 3
 16. riltr :

  nebylo by taky od věci odkoupit od awt comp kousek pozemku (ideálně celý a rozšířit zde hradní park) a umožnit průchod pod bohumínskou i jinde než jen u hradu, nebo u s.o. radnice

  Thumb up 3 Thumb down 0
 17. Crazym :

  riltr: Mmch, zde: https://mapy.cz/s/1oTD4 je průchod pod Bohumínskou ale zavřený, stačilo by vyčistit a nasvětlit ale vzhledem k blízkosti stávající cesty k hradu, cca 200 metrů je to zbytečné a neekonomické.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 18. Olin :

  ha ha.
  pí Šebestová nerozezná levou od pravé. Co to tam sedí za odpad?

  Thumb up 2 Thumb down 4
 19. Bořík :

  Proč pořád chcete u řeky něco kácet? Musí tam být stromy a keře, potřeba stín u vody, sídlí tam hmyz a ptáci a vegetace listy do vzduchu odpařuje vodu. Nejhorší je výheň u vody,ze které se nemůžeš svlažit, takové peklo bysem přál všem iniciátorům těhle šílených zločinných devastací přírody.

  Thumb up 7 Thumb down 7
 20. Hrdy Ostravak :

  Co to tam je za odporna krabice: Proc a kdo to postavil? Fabrika ci skklad, ci korejska vyrobna?

  Thumb up 1 Thumb down 2
 21. dolil :

  http://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/nabrezi-ostravice-se-promeni

  Thumb up 1 Thumb down 0
 22. Crazym :

  Tak jsem si to dnes projel a od sochy u Sýkoráku dolů na stezku existuje cesta bez schodů, jen je trochu zarostlá a pokryta nidy neuklizenou vrstvou listí. Pro mě žádný problém, pro pěší i vozíčkáře ano. Takže by stačilo prořezat, uklidit a když už se plácnout přes kapsu, tak nová vrstva asfaltu :-)
  http://www.imagehosting.cz/?v=p2194671.jpg
  http://www.imagehosting.cz/?v=p2194670.jpg
  Tak jsem zvědav co tedy vymyslí v rámci toho: „Umožníme bezbariérový přístup z vrchního chodníku na cyklostezku“ Já to vidím na investovaný balík a promo před volbami :DD

  Thumb up 2 Thumb down 0
 23. Eli :

  Crazym: To je teda udržovaná zeleň kousek od centra Ostravy. Most Mil.Sýkory považuji skoro za centrum a podle těch fotek je to tam fakt děs.Tak se to tam snad zkultivuje a zkulturní.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 24. dolil :

  http://g.denik.cz/57/d4/nabrezi-ova-120170223_galerie-980.jpg
  http://g.denik.cz/57/6e/nabrezi-ova-12017023_galerie-980.jpg
  http://g.denik.cz/57/96/nabrezi-ova-120170210_galerie-980.jpg

  Thumb up 2 Thumb down 0
 25. dolil :

  Crazym: ví o tom magistrát???

  Thumb up 2 Thumb down 0
 26. Crazym :

  dolil: Na to co vím magistrát s..u :-) Promo už začalo, v dnešním článku na MS Deníku, obrázky i omáčka tam jsou pěkné http://moravskoslezsky.denik.cz/galerie/nabrezi-ostravice-ceka-revitalizace201702.html?mm=7532794&photo=3

  Thumb up 1 Thumb down 0
 27. davidb11 :

  Crazym:
  Mě se ta vizualizace moc líbí.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 28. dolil :

  kde se vzali, na radnici? https://www.facebook.com/mesto.ostrava/posts/1339145102790702

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. Petr Lesák :

  Proč tu lávku v místě nepostaví znovu? Hodila by se…

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.