Opava získala Norské fondy na adaptaci

Město Opava uspělo se žádostí o dotaci na projekt „Lepší města pro život – vybrané adaptační projekty a sdílení zkušeností“ u tzv. Norských fondů a v rámci výzvy Bergen získalo finanční prostředky na několik svých projektů z oblasti životního prostředí. Na realizaci těchto projektů, která proběhne nejpozději do dubna 2024, může využít až 16 milionů korun.

Opava připravuje, že v rámci tohoto projektu uvede v život hned několik záměrů. Centrum města oživí další prvky zeleně, plánovaná je jak výsadba nových stromů, tak například instalace tzv. mobilní zeleně. Připravuje se také ozeleňování střech, konkrétně na víceúčelové sportovní hale, budově Seniorcentra nebo budově plaveckého bazénu.

Tento projekt je zaměřen nejen na samotnou realizaci přírodě blízkých adaptačních opatření, ale také na výměnu zkušeností. Důležitým aspektem probíhajícího projektu je proto spolupráce s partnery projektu (statutární město Frýdek-Místek, statutární město Prostějov, Buildigo, s.r.o. a Centrum udržitelného rozvoje, z.s.), která započala již při přípravě společné žádosti o dotaci, ve které město Opava působí jako hlavní žadatel.

Některé projekty statutárního města Opavy

Opava Hláska, zelená střecha na informačním centru

Výchozí situace:

Objekt je součástí budovy Magistrátu města Opavy a je lokalizován v centru města v oblasti s vysokou hustotou zástavby a nedostatkem zeleně.

Popis projektu:

Stávající terasa nad informačním centrem bude nahrazena extenzivní zelenou střechou. Přínosem bude jednoznačně zlepšení mikroklimatu v centru města, snížení tepelného vyzařování z původní terasy a tím významné zlepšení pracovního i obytného prostředí v blízkém okolí. Tento projekt menšího rozsahu bude sloužit současně jako demonstrační projekt vzorové realizace adaptačního opatření v rámci realizace projektu „Lepší města pro život“.

Termín realizace:

září až prosinec 2022

Typ adaptačního opatření/metoda:

Realizace extenzivní zelené střechy

Areál Dukelských kasáren – environmentální studie záměru

Výchozí situace:

Environmentální studie areálu záměru rekonstrukce Dukelských kasáren je inovativním vstupem pro plánovanou revitalizace Dukelských kasáren jako společného projektu města Opavy a soukromého investora. Jejím cílem je identifikovat kritická místa projektu jako např. vznik prokazatelného tepelného ostrova, vyvětrání lokality, odtokové poměry a pohlcení CO2. Výstup studie umožní dosáhnout znatelně větších přínosů pro adaptaci na změnu klimatu při revitalizaci areálu.

Popis projektu:

Projekt revitalizace areálu Dukelských kasáren si klade za cíl maximálně využít původní historické objekty kasáren a současně nerezignovat na výzvy moderního stavebnictví. Důraz je kladen na kvalitu zpracování nejen vlastních konstrukcí, ale zároveň na vnější prostor a jeho adaptaci vůči změnám klimatu. Z tohoto důvodu je oproti běžnému developerskému projektu vyhodnocen environmentální studií GREENPASS Pre-certification, která slouží k optimalizaci návrhu vnějšího prostředí a identifikaci kritických míst projektu. Cílem je navrhnout hodnotný prostor s maximálním využitím pasivních prvků stavitelství, které v budoucnu nebudou odčerpávat další zdroje investorů a zajistí požadované kvalitní fungování areálu s ohledem na dopady změny klimatu.

Termín realizace:

únor-květen 2022

Typ adaptačního opatření/metoda:

Environmentální studie GREENPASS

Senior centrum – revitalizace terasy, zelená střecha

Výchozí situace:

Objekt ve vlastnictví města Opavy je lokalizován v části města s vysokou hustotou zástavby, kde dochází k významné teplotní zátěži vletních měsících. Stávající řešení terasy nad sálem senior centra je navíc dalším významným zdrojem tepla, které dále zvyšuje rizikovou zátěž pro zranitelnou skupinu obyvatel – senioři.

Popis projektu:

Stávající terasa je ve špatném technickém stavu a bude nutné provést zásah až na úroveň nosné konstrukce. Zachová se pochozí varianta na terase, záhonek bude extenzivní max. do 30 cm výšky z důvodu statiky. Dojde k výměně hydroizolace, kde dochází k zátokům a průsakům i v okolí zábradlí (vyvýšených záhonků). Uprostřed je světlík, který je ohniskem dalších nevyspádovaných průsaků. Příprava projektové dokumentace se bude skládat z 1. etapa střecha (NF) a 2. etapa dřevěný štít (Senior centrum)

Termín realizace:

květen až prosinec 2022

Typ adaptačního opatření/metoda:

Realizace extenzivní zelené střechy

zdroj: opava-city.cz / lepsimesta.cz

Související články


Komentáře

 1. Dan :

  Zajimave! Tesim na zverejneni dalsich adaptacnich projektu.
  Skoda jen, ze tak malo mest resi tuto problematiku.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 2. Pavel :

  U projektu revitalizace terasy Seniorcentra (alias Penzion I, stavba z 90. let, viz též https://58.cz/#realizace) člověk musí pozvednout obočí. Pokud po 25 letech po kolaudaci je terasa v tak špatném stavu, že se musí jít až k nosným konstrukcím, není možné se odvolávat jen na zub času, ale zřejmě byly velké nedostatky buď v kvalitě stavby, nebo v údržbě, nebo v obojím. Samozřejmě z eráru krev neteče, z norských fondů už vůbec ne.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 3. Karlos :

  Ideální ozelenění všech střech Slezanky, Tempa v technologii http://www.zinco.de , nebo osvědčené http://www.isodom.cz

  Thumb up 4 Thumb down 0
 4. Michal :

  Slezanku nezelenit ale odstřelit!

  Thumb up 8 Thumb down 1
 5. Karlos :

  Norské fondy pomohly zřídit spalovnu komunálního odpadu na Hillové ulici v Opavě na parcele 1079/240 s napojením na stávající podzemní rozvod teplovodů zásobující město.
  Likvidace odpadů je jeden z největších ekologických problémů současnosti a vlády a samosprávy vítají praktické řešení zřizováním spaloven, jejichž vedlejším produktem je navíc tvorba energie.
  Opava upouští od výběru za skladování odpadu, ale naopak dodává teplo stávajících podzemních rozvodů. Kapacita spalovny je 105 000 tun odpadu za rok. Spalovna má instalovaný maximální tepelný výkon 31,65 MW s předpokládanou roční dodávkou tepla cca 400 TJ. Pro výrobu elektřiny je instalovaný výkon generátoru 10,5 MWe.
  https://siegl.cz/blog/likvidace/jak-funguji-spalovny-odpadu-a-kde-je-v-cr-najdete

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.