Opava ukončila smlouvu s developerem

Obchodní centrum Slezanka v Opavě nevyroste.

Po jedenácti letech končí velkorysý plán na výstavbu obchodního centra přímo v opavské památkové zóně. Zastupitelé v pondělí odsouhlasili odstoupení od smlouvy s developerem, což město přijde na více než 28 milionů korun.  Pro jedny vytoužený konec neoblíbeného projektu, pro druhé až příliš smířlivý postoj města k developerovi. Opavští zastupitelé rozhodovali o tom, zda se v památkové zóně, v sousedství Horního náměstí v centru města, bude stavět obchodní centrum. K navrhovanému odstoupení od smlouvy stačilo dvacet hlasů, návrh vedení města ale nakonec podpořilo čtyřiadvacet zastupitelů. Tři byli proti, čtyři se hlasování zdrželi a pět jich nehlasovalo vůbec. Záměr tedy nakonec prošel poměrně jednoznačně, projednávání však rozhodně klidné nebylo.

Primátor Radim Křupala (ČSSD) nejprve upozornil, že se městu podařilo snížit cenu, kterou pražská firma Crestyl žádala za odstoupení od smlouvy a zrušení plánů na obchodní centrum. Z původních takřka 30 milionů korun klesla výsledná suma na 28,5 milionu. „Vyúčtování firmy posoudili právníci i auditor, který kontroluje městské účty. V sídle firmy zjistil, že některé požadavky jsou duplicitní a u několika faktur nebylo možné prokázat, že se týkají opavského projektu,“ vysvětlil primátor.

Zároveň poukázal, že Crestyl si účtoval pouze přímé náklady, například projektové práce či právní služby. „Neúčtoval mzdy nebo cesťáky, to by podle vyjádření investora zvedlo sumu o deset až dvanáct milionů.“ V konečné částce jsou zahrnuty i zálohy za demolici výškové budovy ministerstva zemědělství, čistá suma za odstupné tak činí 22,6 milionu korun.

slezanka

celý článek: idnes.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.