Opava koupí Bredu

Město Opava se stane novým majitelem památkově chráněné budovy bývalého obchodního domu Breda. Kupní smlouvu schválili zastupitelé. Opava za léta opuštěnou architektonicky velmi cennou budovu zaplatí správci konkurzní podstaty Josefu Cupkovi 39,5 milionu korun.

„Mám velkou radost, že zastupitelé koupi schválili. Pro Opavu je Breda srdeční záležitostí a ukázalo se, že mnoha lidem není osud této krásné budovy lhostejný. Čeká nás ještě spousta práce, ale věřím tomu, že se nám společně podaří do Bredy navrátit život a jeho bývalou slávu,“ řekl primátor Opavy Tomáš Navrátil s tím, že město zde plánuje propojit komerční aktivity, služby pro občany a výstavní či umělecké a další nekomerční aktivity.

„O přesné podobě provozu chceme ještě diskutovat jak s občany, tak se zastupiteli, veřejným i soukromým sektorem a společně najít cestu, jak s Bredou dál. Myslíme si ale, že se tato koupě Opavě vyplatí,“ dodal Navrátil.

Podle jeho náměstka Petra Orieščíka může projekt fungovat jen v případě, že se podaří propojit právě veřejné funkce s funkcemi komerčními. „Komerčních ploch musí být více než ploch veřejných, aby se provoz Bredy podařilo úspěšně financovat. Zájem podnikatelů je a věřím, že to povede,“ vysvětlil Orieščík a pokračoval: „Tato budova je mezi Opavany velmi oblíbená, je to jakýsi symbol Opavy. Ve veřejné sbírce se během krátké době podařilo vybrat přes půl milionu korun, za které byla pořízeno mimo jiné adventní slavnostní nasvícení, a uvnitř se opět rozsvítil vánoční strom“.

Problematika odkupu a následného využití bývalého obchodního domu Breda se táhne dlouhá léta. Již minulé vedení města se myšlenkou na jeho odkup zabývalo. K této problematice proběhlo také několik veřejných shromáždění občanů. V polovině roku 2020 stávající vedení města vytvořilo projektový tým Breda. Členství v něm přijali zastupitelé, zástupci významných institucí v Opavě či osobnosti kulturního života jako je například známý sochař a zdejší rodák Kurt Gebauer. Primátor Opavy Tomáš Navrátil pozval na prohlídku Bredy rovněž tehdejšího ministra kultury Lubomíra Zaorálka, který potvrdil, že stát poskytne dotace na rekonstrukci Bredy pouze v případě, že bude ve vlastnictví města. Město chce usilovat i o další dotace, a to jak z fondu Evropské unie tak třeba z Norských fondů.
Podle památkářů současný stavebně technický stav Bredy odpovídá jejímu dlouhodobému nevyužívání, ale je monitorován památkovou péčí a pod trvalým dohledem technika provádějícího pro správce konkurzní podstaty údržbu. 

Některé práce zřejmě budou provedeny v nejbližší době. Jedná se zejména o opravu střechy a kopule tak, aby do budovy nezatékalo. 

Bývalý obchodní dům byl postaven v letech 1927 a 1928. Ikonickou stavbu, která byla první svého druhu v Československu, postavil slavný architekt Leopold Bauer. Počátkem tohoto století zde došlo k požáru a v roce 2013 byl obchodní dům uzavřen. Insolvenční správce se budovu snažil od roku 2017 prodat, do zdárného konce pak dospěla až jednání s městem Opavou. 

zdroj: opava-city.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. tommtomm :

  Tak snad to není Pyrrhovo vítězství. Na jednu stranu má člověk ohromnou radost, město Opava se většinou u podobných hodnotných objektů (obecní dům atd.) zachovalo jako dobrý majitel ctící hodnoty těchto historických objektů. Na druhou stranu je nutné umět si říct kde by měla končit tato ušlechtilá samaritánská činnost obcí nad nepotřebnými a nevyužitelnými objekty v centrech našich měst. Zda má Opava opravdu dost prostředků na udržování této gigantické stavby a zda najde smysluplné využití ( opět, máme rádi kulturu, ale přiznejme si že v našich končinách začíná převládat kvantita v každé vísce nad kvalitou uměleckých institucí). Umím si představit využití objektu i jako developerského projektu, kde se výrazněji přistoupí ve změně vnitřní dispozice a užívání, zde je vhodným příkladem za Opavu MG Rezidence Elizabeth na místě bývalé nemocnice. Takže uvidíme. Bredě potažmo městě Opavě budu přád šťastnou ruku při dalších krocích při udržbě a hledání účelu stavby. Přeci jen, je to jedna z nejhodnotnějších městských staveb a péči si zaslouží.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 2. Michal :

  Jaká ušlechtilá samaritánská činnost? Normální investice, která bude městu vydělávat.

  Thumb up 1 Thumb down 13
 3. Crazym :

  Michal: Tu jistotu Vám závidím :D

  Thumb up 7 Thumb down 2
 4. Tom :

  Ještě ze se nedočkala osudu Ostravice. Jen škoda,že do toho nešel soukromý investor.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 5. Pavel :

  Tom: Přijde na to. Jeden soukromý investor přivedl zu Grund jak Bredu, tak Ostravicu. Jiný měl zájem hodně dlouho, ale vlekoucí se konkursní řízení jej přimělo postavit samostatný objekt vedle. A ani teď úplně vyhráno není: nedokáže-li správce konkursu do půl roku vyčistit LV od všemožných břemen, ke koupi nedojde. Je to vizitka našeho neschopného právního systému, který se neumí vypořádat s vyčů..ým pseudopodnikatelem a jeho advokáty.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 6. M. :

  Co si to ten Zaorálek dovoluje? Proč by nemohl poskytnout dotace nějakému soukromníkovi? Když jinde to jde zcela běžně. Např. Agrofert snad není ve vlastnictví státu a kolik bere dotací….

  Thumb up 1 Thumb down 1
 7. JSjr. :

  M.: Stát vyhlašuje přes svá ministerstva dotační programy v různých oblastech na které se hlásí soukromé subjekty. Program na nákup a rekonstrukci nemovitostí neexistuje, byl by o něj enormní zájem. Proto lze takto cíleně dotovat pouze samosprávy.
  Je potřeba to rozlišovat, jelikož agrofert spadá do první kategorie, kromě dotací pro zemědělce na plochu, na kterou má nárok každý zemědělec, se hlásí i do zmíněných dotačních programů.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 8. Dr Kohn :

  Tom: Soukromý investor bohužel ví, že si toto nemůže dovolit. Proto se žádný nenašel. A já jsem naopak rád, že Ostravice nemá stejný osud jako Breda. Jelikož u Ostravice to je soukromý investor, a má do budoucna již smysluplné využití.

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.