Opava investuje 400 mil. Kč do fotovoltaiky

Opavská radnice chce v dalších čtyřech letech investovat až 400 milionů korun do budování fotovoltaických elektráren. Připravuje prvních šest projektů především na střechách školních budov. Nezávisle na tom plánuje zřízení elektrárny i vedení dopravního podniku. Celkem by tyto elektrárny měly městu ušetřit každý rok 15 až 20 milionů korun. ČTK to řekl náměstek opavského primátora Vladimír Schreier (ANO).

Vedení města předpokládá, že jen za elektřinu městské organizace zaplatí v příštím roce 150 milionů korun. V roce 2021 to přitom bylo o dvě třetiny méně. Lotos pak okolo 75 milionů korun.

U plánovaných 400 milionů investic vedení města předpokládá, že polovinu pokryjí dotace právě na podporu výstavby alternativních zdrojů elektřiny. Představitelé radnice už mají vytipováno prvních šest objektů. Jde například o budovu magistrátu v Krnovské ulici, parkovací dům či několik základních nebo mateřských škol. Nezávisle na tom připravuje instalaci elektrárny na několika budovách i vedení dopravního podniku.

„Musíme udělat celkovou energetickou studii. Opava má ale tu výhodu, že provozuje trolejbusovou dopravu. Ta je soustavným odběratelem elektrické energie. A tak může spotřebovávat přetoky,“ uvedl náměstek.

Dodal, že v případě prvních elektráren se nyní projekty připravují. Prověřuje se například statika vybraných střech.

Plánovaný výkon elektráren se má u každé ze šesti chystaných elektráren pohybovat okolo osmi desítek kilowatt-peaků (kWp). „Za rok by to mohlo znamenat úsporu až 20 milionů korun. Projekty se teprve připravují. Neznáme proto ani náklady,“ doplnil náměstek primátora.

Město chce podle Schreiera úspory v případě energií hledat i jinak. „Už jsme přijali některá opatření, další se chystají. Už nyní očekáváme úsporu v řádu deseti procent. Řešit ale chceme i plynové kotle. V některých kotelnách jsou totiž ještě staré, které chceme měnit za kondenzační,“ uvedl.

zdroj: oenergetice.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Karlos :

  Doporučil bych – Solární fasády http://www.t-power.cz

  Thumb up 1 Thumb down 1
 2. Karlos :

  Važme si dneška s možností viditelnosti barev fasád. Brzy přijde doba – Fasádní izolační systém kombinovaný s fotovoltaickými systémy vyžaduje solidní a spolehlivý způsob kotvení, který nesníží tepelně izolační ochranu budovy. Systémové řešení díky vlastnostem desek z pěnového skla FOAMGLAS nedochází k žádným deformacím, jsou minimalizovány tepelné mosty a zaručená je hydroizolační i požární bezpečnost. To je kombinace parametrů, která zajistí energeticky úsporné řešení po celou dobu životnosti budovy. Dlouhá životnost zajišťuje maximální hodnotu a zaručuje minimální náklady na údržbu např. http://jdem.cz/fg5gz2

  Thumb up 0 Thumb down 1
 3. Crazym :

  Karlos: Tvl, nech už toho tapetování mαgore a běž se realizovat někam jinam, CTRL+C a CTRL+V umí kdejaký pαko, tys tu chyběl…

  Thumb up 3 Thumb down 3
 4. Karlos :

  Crazzym:
  Sám nic nevypotíš, kritizuješ kde koho – Vítek: Hele strana a lid vždy nejlépe ví co místní potřebují a chtějí 😉 Tak neremcej 🤫

  04.01.2023 16:26

  Thumb up 3 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.