Opava buduje další zelené zastávky

Vypadají jako obyčejné zastávky hromadné dopravy, ale obyčejné nejsou. Celou střechu mají pokrytou odolnými rostlinami. Tak to vypadá v Opavě, která patří k průkopníkům takzvaných zelených zastávek. Cílem je zpříjemnit lidem čekání na trolejbus v horkých dnech, ale nejenom to.

Jsme na kraji Opavy ve směru na Olomouc, zdola není vidět téměř nic, ale přesto je celá střecha jedním velkým zeleným kobercem. Zastávka má okapy a svody, ale spíš jenom symbolicky. „Protože veškerá voda, která spadne na střechu této zastávky, by měla být akumulována v té zelené střeše,“ popisuje jednu ze šesti takto už upravených zastávek náměstek primátora Michal Jedlička (KDU-ČSL).

„Je to v podstatě takové klimatické adaptační opatření v našem městě, které jsme se rozhodli aplikovat na základě strategického plánu. Je přínosem pro okolí v betonové zástavbě – chladí bezprostřední okolí, pohlcuje prach a zejména pomáhá v horkých letních dnech,“ vyjmenovává přednosti zelených zastávek Jedlička.

Nahoře na zastávce rostou různé druhy sukulentních rozchodníků, vydrží i extrémní počasí. „Ta zelená střecha by měla být navržena tak, aby vydržela bez jakékoli údržby. Jednou za rok se třeba doplní rostlinka, ale nemusí se o to nějak pečovat,“ dodává náměstek.

Letos v Opavě přibudou další tři zelené zastávky, bude jich dohromady už devět. Cílem je podle radnice, aby živý koberec měla do budoucna každá nová zastávka. Výdaje na zazelenění zvedou pořizovací cenu řádově o jednotky procent.

zdroj: rozhlas.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Dan :

  Tohle by mela byt samozrejmost kazdeho mesta!

  Thumb up 13 Thumb down 0
 2. Pavel :

  Je to krok správným směrem, ale zůstává mikrokapičkou v oceánu. Díval jsem se na https://app.gisonline.cz/chytre-mapy/ , kde jsou nejnovější letecké snímky, dohledat ty „zazeleněné“ přístřešky nebylo úplně snadné (např. zastávky HM Albert, Horovo nám., Kylešovice-Hlavní). Mnohem větší potenciál k ovlivnění městského mikroklimatu by měla výsadba dalších stromů na rozlehlých plochách – např. náměstí Republiky, doplnit aleje po obou stranách Těšínské ulice v okolí Lidlu, parkoviště u kateřinského Kauflandu, středový pás na Ratibořské, atd.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 3. Ondřej Koutňák :

  Mám pochybnosti o tom, zda je to krok správným směrem. Vidím v tom paralelu s dnešním nesmyslným tlakem na snižování emisí oxidů uhlíku z důvodu údajné člověkem zaviněné změně klimatu. Jsme nuceni k drastickým ekonomickým nesmyslům (elektromobilita, FTV) abychom snížili emise CO2, kterých celosvětově produkujeme zanedbatelné procento.
  Zelené zastávky městské klima nezmění ani o zlomek promile, zato jsou dražší jak při pořízení, tak při údržbě. Město (stejně jako stát, EU) rozhazuje peníze nás poplatníků za nesmysly.
  Kdyby zdůvodnili zelené zastávky tak, že jsou hezké a kultivují městský prostor, tak budiž. Ale tvrdit, že čekajícím na trolejbus nebude takové horko, je pitomost, která musí soudného člověka urážet.

  Thumb up 6 Thumb down 8
 4. Dan :

  Ondřej Koutňák: Prominte, ale tento nazor se hodi do stredoveku nebo Institut Vaclava „Kikiny“ Klause. Popirat zmenu klimatu a vliv CO2 na znecisteni a kvalitu zivotniho prostredi bych uz oznacil za nemoc.
  Evropa jako celek znecistuje pomerne malo, ale k drastickemu snizeni emisi smeruje Cina, Indie, USA a vetsina statu.

  Nemate pravdu. I pouhych par metru ctverecnych zelene strechy zastavky vliv na mikroklima lokality ma. Snizeni teploty, vlhceni vzduchu, snizovani prasnosti a podpora biodiverzity. Ostatne nekdy v cele ulici muze zelena strech zastavky byt jedina zelena plocha.

  Dalsi bod taky neni pravda. Cene predpestovane rozchodnikove rohoze stoje 500-800 Kc/m2. Coz predstavuje minimalni ceastku z celkove ceny zastavkoveho boxu.
  Udrzba? Rozhochodnik se neudrzuje. Neni to potreba po vetsinu casu. A pokud, nezebere to vice casu jak cisteni strechy tlakovou vodou…
  Ty zastavky se objevuji vsude v Zapadni Evrope, to jen my si tu udrzujeme skanzen.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 5. Ondřej Koutňák :

  Dan: Toho, kdo nesdílí ten jediný správný názor, je potřeba dehonestovat a onálepkovat urážlivými výrazy.
  A taky mu vkládat do úst něco, co nikdy neřekl. Změnu klimatu nikdo nepopírá – ani ta Vaše „Kikina“. Zkuste si někdy poslechnout nebo přečíst CO říká a oprostit se od toho KDO to říká.
  Drastické snižování emisí v Číně a Indii – svatá prostoto.
  Svět funguje jinak, než nám to předkládají na ČT, iDNES, Seznamu, nebo Forum24.

  Thumb up 7 Thumb down 6

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.