Obchodní centrum Ostravica

OC Ostravica – Ostrava

celková komerční plocha: 50 000 m2
počet parkovacích míst: 650 míst

Na počátku 21. století se z historických center řady českých měst pomalu vytrácel jejich původní obchodně – společenský význam a s tím také kulturní život. Dělo se tak v důsledku mohutné expanze gigantických nákupních center, situovaných do okrajových částí měst. Nicméně zkušenosti z vyspělých evropských měst potvrzují, že vývoj se již opět vrací zpět. Rovněž Ostrava jde touto cestou a centrum města čekají v nejbližších letech bez přehánění historické změny. V centrální části Moravské Ostravy na náměstí Dr. E. Beneše se nachází pozemek navazující na dříve velmi oblíbený Módní dům Ostravica Textilia. V této jádrové části města převažuje bloková zástavba, která sem patří i z historického hlediska. Před koncem 2. světové války bylo toto místo zastavěno klasickým městským blokem. Ten byl tvořen již zmíněným módním obchodním domem, dalšími činžovními domy a Německým domem s letním tanečním pavilonem. Vytvářel tak příjemný vnitřní prostor.
Společný návrh společností Ostravica fashion a Amádeus real respektuje místní i historické souvislosti. Dotváří nový, moderní a celistvý blok, který je v maximální možné míře vzájemně propojen se stávajícím obchodním domem. Vznikne jednolitý, polyfunkční komplex s obchodními prostory, administrativou, službami různorodého charakteru, kavárnami a restauracemi či tanečním sálem. Záměr města, obnovit bydlení v jeho centrální části, naplní v horních podlažích situované bytové jednotky. Ty budou orientované do ulice 28. října a nabídnou výhledy na panorama Ostravy. Samostatným prvkem pak budou zatravněné střešní terasy. Jedinečné propojení staré architektury s novou přinese velkoryse řešené prosklené atrium s důrazem na stávající zeleň. Atrium s celoročním provozem s parkovou a mobiliářovou úpravou nemá svým charakterem souznění nového a starého v současné chvíli v Ostravě obdoby.
Společný návrh Ostravica fashion a Amádeus real přináší bezkonkurenční řešení všech logistických prvků. Snadné zásobování, komfortní sociální zázemí a podzemní garáže s kapacitou 650 míst umožní využití dvou zásobovacích uzlů. Jednotně řešený odvoz veškerého odpadu z celého území a jednotný přísun a regulace všech energií je zárukou ekologicky šetrného provozu celého komplexu. Propojením nového bloku se starým v blízkosti historického centra města vznikne významná křižovatka hlavních pěších komunikací spojujících centrum města v jeden souvislý celek. Náměstí Dr. E. Beneše se tak stane přirozenou součástí velké pěší zóny městského centra, která propojí historickou část města s nově vznikající částí na Karolině.
Za celým projektem stojí tři renomované společnosti. Investorem je společnost AMADEUS REALa.s., která má tradici a dlouholetou zkušenost s budováním a následným provozem obchodně-společenských center v řadě českých měst, jako např. Praha, Brno, Liberec či Ústí nad Labem. Ostravica fashion se zasloužila o záchranu populárního Módního domu Ostravica, když neodborné stavební úpravy předchozího majitele vedly ke zřícení části stropů a hrozilo jeho celkové zřícení. Architektonický návrh je z dílny renomovaného ateliéru, který již v Ostravě realizoval mnoho významných staveb a získal řadu ocenění, naposledy Dům roku 2007 – čestné uznání za rekonstrukci budovy „F“ krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě. V současné době zpracovává například projekt multifunkčního městského stadionu v Ostravě.

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.