Obnova historických šancí v Hrčavě

Šance jako obranný prvek proti nájezdníkům z Osmanské říše, později proti útokům z Uher a Pruska, už nejsou v dnešní době potřebné, jako kulturní prvek ovšem mohou posloužit dokonale. Před časem si tak Hrčavští na minulost své obce vzpomněli a rozhodli se objekt na původním místě obnovit.

Stavbu za 15 milionů korun se zastupitelstvo rozhodlo vybudovat na zelené louce. „Jedná se o jeden z projektů, který je připravený,“ prozradil starosta Hrčavy Petr Staňo. V novém areálu tak vyroste opevnění zemního typu, zemní val, strážní věž a přístupová kamenitá cesta.

„Stavební povolení už máme, projektový záměr je podaný a během srpna by mohl být i vyhodnocený. Pak už jen výběrové řízení a před koncem roku začneme s návozem hlíny,“ upřesnil plán stavby starosta. „Objekt bude stát na louce přibližně v místě, kde stály původní šance v šestnáctém století,“ řekl a pokračoval: „Nechtěli bychom tam mít jen nějakou kupu hlíny, ale místo s přírodním amfiteátrem a takové kulturní centrum pro společenské akce. Bude to vlastně dominanta obce, kde budou probíhat historické ukázky, šerm, teambuildingy, řemeslné akce a podobně.“

Finance na projekt poskytne program Interreg CZ/PL spadající pod Evropskou unii. Obec sice v minulosti v rámci jiného projektu o peníze Brusel žádala, tehdy ale Hrčavě přiklepli jen 3,8 milionu korun. Na projekt však tento obnos nestačil, protože nejnižší nabídka na realizaci činila více než dvojnásobek, a tak se od stavby upustilo. Tentokrát už byli s žádostí o dotaci v obci úspěšnější.

„Obranná linie tvořená šancemi sloužila v minulosti primárně k odražení nájezdů z Osmanské říše. První z nich byly stavěny už v 16. století, další pak přibyly během 17. a 18. století. V blízkosti Jablunkovského průsmyku bylo takových objektů jednadvacet, dochovalo se jich však jen jedenáct,“ uvedl historik z Muzea Těšínska Martin Krůl.

zdroj: ehutnik.cz

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  Vizualizace vypadá jednoduše a pěkně.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 2. Tom :

  Obec Hrčava s 255-ti obyvateli v jedné z nejzapadlejších částí republiky (ačkoliv „jen“ 10 km od důležitého tahu), si postaví pěkný, nezastřešený, kulturní prvek za 15 míčů.
  Snažil jsem se najít nějaký význam, ale po čtvrť hodině tupého zírání mi začala téct krev z uší a než riskovat mrtvičku, tak se radši uklidním a za mě pouze (ZATRACENĚ SARKASTICKY): Já myslím, že dobrý…

  Thumb up 3 Thumb down 9
 3. Crazym :

  Tom: :DDD To jsou ty dotace :-) Ale obec Hrčava, díra v p.deli republiky je paradoxně velmi navštěvovaný turistický cíl, kdo už tam je v okolí, tak málokdy vynechá Trojmezí, tak proč by si to tam nezvelebili když jim na to někdo přispěje :-) Já osobně na Trojmezí https://mapy.cz/s/2mQMp byl častěji než v jiných p.delích a to nemám rád davy turistů :-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 4. thvari :

  Tom: proč by obec s 255 obyvateli nebo jakýkoli zapadlý kout neměl mít nárok na společné peníze? :-D tak jim rovnou seberte i státní příspěvek z rozpočtu, ať si na sebe vydělají sami, ať je to kapitalismus a volná ruka trhu jak za Klause a ODS v divokých 90. letech, kdy jsme si tu budovali přesně tenhle typ myšlení :-D jak si nějaký venkov může dovolat, ať tam drží pusu a nejlíp ani nežerou :-D vy jste komik, pane! :-)

  Thumb up 7 Thumb down 4
 5. Tom :

  thvari:
  Konstruktivní argument, co dal Crazym beru. Neznám to tam a jestli tam chodí mraky turistů, nevidím důvod, aby i uprostřed ničeho nevyrostla zajímavá stavba.
  Ale sorry thvari, jsem aspoň rád, že tě moje lehce pravičácké smýšlení pobavilo. Přesto, ačkoliv patřím do vyšší příjmové skupiny (to nepíšu abych se chlubil, ale v kontextu toho pravčáctví, viz. dále), nemám nic zásadního proti progresivnímu zdanění, stejně jako proti stavbě a opravě cest do každé podobné zapadlé vesnice a dotování dopravy tam. Vše s ohledem na starousedlíky, protože by si aspon měli být schopni zajet k doktorovi a nakoupit, když už tam zavřeli prodejnu, protože se nezaplatila (ano, ta volná ruka – bohužel s výpomocí EET). Jenže udžovat vesnice uměle dlouhodobě, je naprosto neefektivní a při současné skladbě ekonomiky zbytečné. Přirovnávej si mě k čemu chceš, ale jestli mají venkovy vymřít, tak ať vymřou. Našim úkolem by mělo být, aby se to nestalo hlady nebo nedostatkem péče. Přece jim nemůžeme v místě bydliště dotovat potraviny, poštu, školu, školku, doktora nebo kulturní stavbu použitelnou pouze za slunného počasí. Teď tam všechno postavme a za pár let to rovnejme buldozerem, však je to z dotací, ubalme si mařku do stoeurovky a mějme pěkný víkend.
  To jsme už ale hodně odskočili od původně komentované stavby.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 6. Permonik :

  Tom:
  Já bych to tak s tím vymíraní venkova, nehrotil. Ano dle statistiky na venkove zůstavájí jen staro usedlici, ale jsou i skupiny lidi co se stěhuji na venkov (třeba ti co mají homeoffice – těm je jedno kde vykonávájí práci nebo lidi co základají rodiny, se stěhují z byty do RD na vesnicích v blízkosti měst).

  To že se staví cesta nebo opravuje do každe p*dele. Je dost zaujaty názor. Ano stavět cestu pro pár lidi je neekonomické. Ovšem ta cesta má mhohem delší životnost než neustále opravavané dálnice, které jsou jen díra na peníze. Klidně bych se nedivál, kdy stavby a opravy cestiček v přepočtu na počet přejetí autem vyšli levnějí než dálnice, silnice I/11….

  S tím dotovaním vesnice je na jednou vidět předepjaty názor a na druhé straně jak někdo nedokaže vést byznys (nechci konkretně ukázovat na českou poštu, ale tam je to nejvíce vidět).

  Z tvého příspěvku jsem akurát dozvěděl, že na dotace májí mít nárok jen města. Osobně si myslím, že pokud se někde objeví dotace je to jen zalataní chyby v ekonomice.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 7. Permonik :

  Tom: Když člověk patří do vyšší přjmvé skupiny, tak jeden tipl, že máš i dobrý usudek, logické myšlení atd. (Ne že by to mělo být v přímě uměře vuči financím).

  Dle ČSÚ je v obci Hrčava:
  2010 253 obyvatel
  2013 265 obyvatel
  2015 269 obyvtael
  2017 261 obyvatel (tak se dvě rodinky odstěhovaly do města nebo do sousedni vesnice).

  Ovšem pravda je taková že obyvatel na vsi příbyvá (nijak moc, ale příbýva). http://zemedelec.cz/obyvatel-na-venkove-stale-pribyva/ Ale příbyva v obcích nad 500. U obci do 200 klesá.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Danek :

  Mě třeba neuvěřitelně štve, že občan města na občana vesnice doplací.Upřímě nechápu proč když vesničan přijede do města, nemuže zaplatit za vstup do města.Nebo zaparkovat a jet jen MHD.On jezdí po městských silnicích, které se opravují z rozpočtu města(hlavně u 3 největších měst)Každé ráno jede do prace, obchodu něco vyřizovat:opět ve městech horší živ.prostředí atd.vyfukové plyny….Nevidím u vesničanu ani, že by platili vyšší dan z příjmu,drahší Vodu,kanalizaci ani nic podobného..je třeba s tím něco udělat.

  Thumb up 0 Thumb down 12
 9. Permonik :

  Danek:
  Vesničan za vstup do města začne platit až měšták začne platí za vyhled do okolí mešta. :D
  Klidně zaplatím dáň za vyfukové plyny, ale pak pošlu fakturu za fotosyntézu v lese.
  Není problém platít vyšší daň z přijmu, ale podráží potraviny.
  Ale nechápu proč vodu a kanalizaci?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Danek :

  Permonik: Vjezd do mest se plati v cele rade mest zap.evropy…v Salzburku to maji dakonale udelane.Kdokoliv kdo nema znacku toho mesta..stoji hlidka a policie..okamzite vas odkloni na parkoviste a musite do mesta jet autobusem…stolo to 8E.na osobu…tomu rikam narovnani podminek.proc vyssi cena vseho?vyssi naklady,protoze vesnicanum to zase zsplati mestane.rodice od zeny na vesnici asi 16km od mesta maji stejnou cenu za odpad jako ja…ale to popelarske auto musi mezi vesnicemi pendlovat velke vzdalenosti..proc tedy za odpad neplati 2-3tolik…kdo to plati?pred rokem se resilo,ze na vesnici se budou rusit obchody..nevydelaji si na sebe,pak prislo na to ze se to bude dotovat…kdo myslis ze to zaplati..

  Thumb up 1 Thumb down 7
 11. Danek :

  Permonik: Jaka souvislost vyssi dan z prijmu s cenou potravin?…co je to blbost.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 12. DB :

  Danek: V Salzburgu jsem byl několikrát, ale že by mi někdo nedovolil vjezd do města se mi nikdy nestalo. Nepřeháníte tak trochu náhodou? Jinak je problém poněkud komplexnější a myslím, že když si dáte tu práci, tak zjistíte, že ekonomicky města přílivem prácechtivych a nakupováníchtivých vesničanů určitě netratí (říkám jako celoživotní měšťák) ;-).

  Thumb up 2 Thumb down 0
 13. Danek :

  DB: Neprehanim to…toto je skutecne pravda.jel jsem kolem letiste s stoji tam nekolik hlidek..za sebou.neprojede nikdo kdo ma jinou znacku nez Salzb.vsichni musi vystoupit a jet autobusem.stalo to 8Ecek na osobu…na druhe ti odpovim takto.myslis ze kdyby byli ty navrhovane poplatky vesnicene by nejezdili do prace a nakupovat?.
  Jen jde o to nastavit rozumnou vyssi….a vetsim mestum bys takto prispelo do rozpoctu…pokud bychom to neresili takto, tak by me napadlo tak zmenit placeni dani v obci ne podle bydliste ale pracovniho mista…treba jsem z Bohumina a pracuji v Ov..tak budu platce dane v Ov…nebo pokud nemam dum v obci nad 50tis.obyvatel,tak zvyseni dane z nemovitosti tak na 3nasobek…a presunout do krajskeho mesta…Ted se zrovna tady resilo,parkovaci mista v centru…pokud by se platby narovnaly mohli by z mest.rozpoctu vzniknout park.domy kde muzou tito prijizdejici parkovat….cest je spousta jen chtit.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 14. Permonik :

  Danek: Tady dohcházi k Hoaxů. Ano, v Salzbruku mají dny kdy do měst mužou auta s určitu RZ, ovšem není to aby bylo na pokuta, na dotace, ale kvůli smogu. Což u nich je to trošku zavadějící, občas to mají vyhlašené i v pěkné dny. :-)

  S odpady je to šložitější. Ano občané možna platí stejně, ovšem na vesnici to muže dotovat obec. Navíc popelářské auto vůz který má spotřebu ne od počtu km, ale od motohodin. (Ty co počitají že všechny stroje mají spotřebu dle KM, jsou automobilové rychlokašky.) Viš vůbec kolik procent z nákladu dělá jeden ujety km?

  To že někdo dotuje obchod není problém všech obci.

  Daň z přijmu vs potraviny. Na to že tvrdíš že máš vyšší přijem, mi začina připadat, že máš vyšší přijem ne než obyčejny občan, ale spíše vyšší přijem než bezdomovec. (Promiň). Na vesnici jsou zemědělcí a produkují potraviny. To co dostanou za vykup těchto komodit – náklady = přijem a ten daní (čímž vznikné čisty zisk pro osobní potřebu). Pokud ovšem porostou daně, budou muset ne snižit svůj čisty přijem (neboť z toho žijou a platí „poplatky“), ale budou muse mít vetší zisk (náklady nesniži). A proto poroste cena potravin.

  Tak placení daní ne podle bydliště, ale podle pracoviště by bodlo takovým obcím jako je Mošnov. Protože obec má 770 obyvatel, ovšem na katastru obce se nachází průmyslová zona s 2000 prac. místy (plus mezinárodní letiště bez letu).

  Nesrovnával bych daň podle velikosti obce. Protože ve meště platiš nájem nebo koupiš být, ovšem na vsi musíš koupit pozemek, postavit dům, ale máš tam místo na parkování. Ono ekonomika není věci na pár řádku diskuze.

  A to že ti chybí parkovácí dům ve městě nemá nic společného s tím že obec Hrčava dostala dotací na svůj projekt. To je zas problém zastupitelstva, které bylo zvoleno ve tvém městě. Plačeš na špatným hrobem. :-)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 15. Danek :

  Permonik: Za a.nikde jsem neresil muj prijem..,za b.)cena potravin by mela souvislost s vyssi dph,ne s vyssi prijmu..To co si napsal je teoreticky pravda s tou dani z prijmu,ale zemedelci jsou podnikatele..coz znamena ze prijmy =naklady…z principu podnikani.a ze tady pises o Salzburku je z principu jedno.ze znamych mest to ma treba Londyn….jde o to aby lide z mest tlacili na samospravu,aby se podminky narovnali….jestli se ti zda normalni,ze clovek z vesnice prijede do mesta autem…jak kdysi psal Martin,ze vidi 1auto-1osoba..zaparkujou na miste mistniho obyvatele..upozornuji skoro nikdo nechce platit parkovne,znecistuji ovzdusi ve meste…atd…ja nepotrebuji resit ze neco napisu a ty udelas protinazor.Jde o to ze je tu problem..a proc maji obyvatele mest porad na to doplacet.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 16. skelet :

  Danek: Daněk píšeš nemysly. Ti mimoměštští do města přijíždějí, protože :
  a) chtějí/musí zde utratit své peníze (obchody, služby)
  b) musí zde za prací
  c) musí zde za úřady

  a všechny tyto body nepřinášejí městu jen náklady, ale i zisk. Pokud jim zvedneš náklady, tak prostě omezí minimálně první dva body, z čehož budou ztratní měšťané, jelikož jim klesne zisk.

  To o čem zde mluví Martin je něco jiného a postihuje jak měšťany, tak mimoměstské.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 17. skelet :

  btw. kdyby došlo k ekonomickému narovnání, tak by se dost oblastí divilo, kde jsou peníze, na které jsou zvyklí. U nás by se asi nejvíc divila Praha.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Permonik :

  Danek:
  A, Omlouvám se, uvedl to Tom a já to blbě intepretoval. (Měli jste podobné názory).
  B, Přijmy = náklady, tím padem podniktel neprodukuje nic (trošku nelogické, neprodukční). Ikdyž je to daň z přijmu, tak ve skutečnosti je to ze zisku (15 procent). Zisk = přijem – náklady.

  Londyn – to je srovnání s městem z jiné dimenze. Protože co popišuješ je vytrženo z kontexu. Na západ od nás totiž snaží podpořit lepší prostředky dopravy (elektromobily, nižší produkce CO atd) a podpořit prostředi. Což u nás celorepublikově není (navíc má i palčivější problémy).

  Když jezdím do města autem (vyjimečně, protože většinu věci se snažím řešit elektronicky, zboží si zasilám, a využivám MHD, BUS) parkují na parkovišti u obchodaku (TESCO, Karolina)a ty jsou z 50 procent volné (v době kdy tam parkuji).

  Důvod proč vesničané parkuji na místě mistního obyvatele není jejich problém, ale urbanistického řešení.

  To že ve městě nechtěji platít občané za parkování není problém vesničana. Ten si vešinu koupi pozemek a na něm si parkuje auto. Občan města si pronájme, koupi být (bez parkovácího místa) a pak se diví že musí platit za parkování nebo nemá kde zaparkovat.

  Skelet má pravdu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 19. Danek :

  Permonik: Ta diskuze nema smysl,ja vnimam problem jako obcan mesta… ty jako obcan vesnice..jasne ze ja melu svoje…a ty svoje i kdyz mam pravdu..a ty to zpochybnujes…defakto branis sve pohodli…jinak nechapu skeleta..ten clovek musi jet do mesta do prace..to nemuze omezit..kde by nakupoval?kde by sel k lekari atd…tomu se neda vyhnout…co se tyka podnikani…tak ja sam podnikam.podnikatel defakto z principu veci postupuje tak aby prijmy se rovnaji vydaje..treba koupi auto,stroj, a dela na nem naklady..tzv.odpisy…je to uplne jinak nez u zamestnancu.jinak Londyn jsem uvedl jen jako dalsi priklad…jen i treba Ostrava se taky snazi zkvalitnit Mhd,cistota,potlaceni nepl.pasazeru,kamery,klima,nove tramvaje atd… Elektromobily se v zapadnich zemich podporuji s vyuzitim dotace..taky pokud dotaci zrusili tak elktrom.lide prestali kupovat…dalsi priklad je kotlikove dotace…znam lidi co si dali tepelna cerpadla treba za 150tis.+dotaci na mikrouspory treba 30tis..kdo to zase zaplati obcane mesta ,misto aby byl vydan zakon..ktery stanovuje ze majitel domu musi nejkval.topeni…a byli prisne kontroly a donutili ho formou pokut..ten dum je jeho tak nechapu proc by mel stat nebo Eu prispivat na zkvalitneni potazmo zvysovani ceny nemovitosti.

  Thumb up 0 Thumb down 5
 20. Permonik :

  Danek:
  Pokud se přijmy budou rovnat výdaje, z čeho platíš nájem, jídlo?
  Podnikám v oboru strojního inženýrství, tak vím jak by to mělo být.

  Z tvého přípěvku těd nechápu zda jsi pro dotace nebo proti. Na jedne straně hajíš dotace na elektomobily, na druhé straně ti vadí dotace na kotlíky, dotace Hrčavy na turistické místo.

  Proč by měl stát nebo EU příspivát? Protože je jeho součástí.

  Skelet to napsál dobře. A nikde není dano, že obchody, lekáři jsou jen ve městě.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. Permonik :

  A nevím co ti vadí na dotacích. Stejně si stát na daních, sociálním vybere min. 15-20 procent zpátky. EU da dotace na projekt, z toho se zaplatí uřednici, stavební firma. Stavební firma zaplatí projektanty, dělníky, materiál z toho státu odvede DPH, daň, sociální. Dělník si z platu koupí jídlo (z toho zase daň statu), nájem, energie….
  Dotace pouze finanční injekce do určitě oblasti (to že byvá zneuživaná je jina věc), která by se měla rozvíjet.

  Turistické místo pokud nemá placené vstupné, bude vždy dotováno.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 22. Danek :

  Permonik co nechapes ohledne tech dotaci?ja napsal ze pokud zrusili v nejake zemi na elektromobily…prodej sel rap.dolu….defakto bez dotaci by snad ani nemohlo elktrom.vyrabet…kde tam vidis ze to podporuji…naopak ma dotace zmacny vliv na vyssi cenu vyrobku…mozna kdyby na el.nebyli tak by byl rozdily treba 10%oproti spal.motorum….s temi kotly je to uplne to same…pokud je dotace tak je cena vyrazne vyssi…stejny problem mame u prizpevku na najmy…kdyby nebyli tak by byli min.o tretinu nizsi…ted to defakto plati vyssi najmem ti co ma to maji…u toho podnikani jsem rikal z principu..tak tedy jinak je zcela zrejme ze pokud mas zaplatit vysoke dane..tak treba nakupem zbozi nebo auta…si snizis dan na prijatelnou uroven…

  Thumb up 0 Thumb down 5
 23. skelet :

  Danek: kde je psáno, že „vesničan“ musí jet do města, kde mu budou dělat obstrukce? Ano, když bude muset jet na nějaký úřad, tak se tomu nevyhne, ale jinak? Jestli pojedu do města, tak je mi u koudele jestli pojedu do Ostravy, Opavy nebo Frýdku. Pojedu tam, kde to pro mě bude pohodlnější a případně i levnější.
  Viz. ten příklad ze Salzburku.. 8euro se v současné době výprodejů rovná jedněm šatům v H&M a k tomu 4dcl šťávy u Uga :D
  Jo a to se ještě budu muset trmácet autobusem. Kam tedy pojedu? A kdo na tom bude ztratný? ;)
  Navíc současné daně jsou nastavené tak, že všichni dotují všechny (a nejvíc dostávají města). A je to tak právě kvůli tomu, že velká města musejí a využívají všichni z okolí.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 24. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Bojím se zeptat, čím jsi do Salzburgu jel, pokud vůbec… Já tam jel autem a také nic neplatil.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. Permonik :

  Danek:
  Ted to chápu, ale ty máš hroznou štabní a v jednom odstavci řešiš více problému, pak je to nepřehledné.

  Cena elektromobilu oproti spalovácím je 100 procent, tak i tak. A pokud by nebyly dotace, tak by Tesla vyraběla tak i tak.

  Ale to jsou systémy tržní ekonomiky, když uvedu výrobek na trh tak některé mají i o 500 procent vyšší cenu než výrobní atd.

  Podle přípěvku v Proměny Ostravy 279. tebe sere to že VŠB jednoho dne stahla závory na svých parkovišť (pokud nejsi student, zaměstanec VŠB, navštěva VŠB, tak ti není umožněn vjezd). Parkoviště najednou byl obsazené z 50 procent. Lide co dojiždeli do nemocnice, tak nechtějí platit za parkovné (ale přesto jsou některé parkoviště nemocnice plná) a parkují na místech pro obyvatele Poruby. Což je problém Poruby a nikoliv toho že Hrčava dostala dotace, to je prostě lidská závist.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 26. Permonik :

  *hroznou štabní kulturu

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. Honza :

  Myslel jsem, že to je ta druhá, ale ta je mnohem větší
  https://www.google.cz/maps/@49.498313,18.7417048,488m/data=!3m1!1e3
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Jablunkovsk%C3%A9_%C5%A1ance
  https://www.gotic.cz/cs/turistika/na-dovolene-v-mostech/139-vylet-za-historii-a-svetovou-raritou-sance-a-megonky

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.