Obchvat Frýdku-Místku dostal od úřadu zelenou

Obyvatelům Frýdku-Místku, kteří nepřestávají doufat, že se obchvatu Frýdku-Místku přece jen dočkají, udělalo radost rozhodnutí úředníků. Krajský úřad Moravskoslezského kraje totiž v těchto dnech potvrdil územní rozhodnutí na stavbu obchvatu města Frýdek-Místek, proti kterému není odvolání.

„To znamená, že Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) může opět pokračovat ve vyvlastňování pozemků v trase obchvatu. Po dokončení vyvlastňování by ministerstvo dopravy mělo vydat stavební povolení, na jehož základě bude moci být zahájena tolik očekávaná výstavba obchvatu města,“ potvrdil náměstek primátorky Frýdku-Místku Michal Pobucký, který má v rámci města výstavbu obchvatu ve své kompetenci.

Na trase silnice je v současné době už vykoupeno zhruba 80 procent celkové plochy. „Obchvat Frýdku-Místku má výrazně ulevit centru města od kamionů a celkově zlepšit dopravní situaci ve městě, kterým denně projede přes 40 tisíc aut,“ řekla tisková mluvčí Magistrátu města Frýdku-Místku Jana Matějíková. Průtah je dlouhodobě přetížený také kvůli nedaleké automobilce Hyundai v Nošovicích. Ředitel ostravské správy Ředitelství silnic a dálnic Lubomír Hýbl sdělil, že je ještě nemožné stanovit konkrétní datum, kdy by se obchvat mohl začít stavět. Podle něj bude záležet hlavně na tom, kolik bude k dispozici financí.

Ministerstvo i (ŘSD) v současné době přepracovává projektovou dokumentaci obchvatu tak, aby jeho náklady byly co nejlevnější. Původní představy byly, že by se cena měla vyšplhat až na 3,5 miliardy korun, ministerstvo ovšem chce, aby to byly maximálně dvě miliardy. Stavba by se rozvrhla do tří let. Proto by zatím na „rozjezd“ stačilo půl miliardy.

Krajský soud v Ostravě v únoru tohoto roku zrušil rozhodnutí Krajského úřadu v Ostravě, který zamítl odvolání ekologického sdružení Beskydčan proti územnímu rozhodnutí pro stavbu obchvatu v takzvané jižní trase vydané Magistrátem města Frýdku-Místku. Krajský úřad v Ostravě se tedy musel zabývat odvoláním ekologů znovu a po několika měsících práce potvrdil, že výstavba takzvané jižní varianty obchvatu Frýdku-Místku (na pozemcích katastrálních územích Dobrá, Kunčičky u Bašky, Místek, Panské Nové Dvory a Staré Město) je v souladu se zákonem a nemá podstatný vliv na chráněné území Natura 2000 – Niva Morávky. Sdružení Beskydčan navrhovalo vést obchvat severní trasou nebo pod městem postavit tunel.

zdroj:denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.