Kus divoké přírody v blízkosti města. To je pastevní areál v Chomýži vzniklý na území bývalé vojenské střelnice, který spásá sedmihlavé stádo praturů a divokých koní. Zahlédnout je v hustém porostu byl pro návštěvníky dosud problém, který částečně odstraní právě dokončená dřevěná vyhlídka.
Umístěná je na valu, který dříve sloužil sovětské armádě pro posuv tankových terčů. „Zájemci ji najdou zhruba 500 metrů od začátku areálu ve směru od Chomýže, přístupná je po vyšlapané stezce vedoucí podél elektrického ohradníku z jeho levé vnější strany. Aby každý trefil, umístíme zde co nejdříve směrovky,“ uvádí Kristýna Martiníková z oddělení komunálních služeb. Vyhlídku za 121 tisíc korun vybudovala firma Tomáš Foros, která se o stádo stará. Poloha vyhlídky již je označena v aplikaci Mapy.cz.
Polodivoká zvířata, která nejsou krmena člověkem a ani odčervována či jiným způsobem léčena, městu Krnovu zapůjčila společnost Česká krajina. „Máme zákaz je jakkoliv přikrmovat a proto žádáme občany, aby je v žádném případě nelákali k sobě a nekrmili, může je to ohrozit na životě. V případě úhynu bychom navíc museli Českou krajinu odškodnit. Hodnota zvířete v takovém případě je ve smlouvě stanovena na 100 tisíc korun,“ apeluje na návštěvníky Kristýna Martiníková a dodává, že vyhlídku není vhodné navštěvovat se psy.
Čtyři pratuři i tři divocí koně pomáhají udržovat biologickou rozmanitost v krajině tím, že spásají traviny a křoviny. Podporují tak růst různých rostlin, vytvářejí stanoviště pro další živočichy a brání zarůstání luk invazivními druhy, čímž udržují ekologickou rovnováhu v krajině. Stádo je součástí projektu Podpora biodiverzity botanicky a zoologicky cenného území bývalého vojenského areálu v Chomýži u Krnova. V jeho rámci vznikl nejen pastevní areál o rozloze 33,6 hektaru se třemi pastvinami a aklimatizační ohradou, ale také dvanáct tůní pro obojživelníky. Byly také vysazeny dřeviny a vyset kokrhel, který potlačuje expanzi třtiny.
Území bývalé vojenské střelnice už více než dvacet let podléhá jako významný krajinný prvek mimořádné ochraně, jejímž cílem je uchovat zdejší chráněné rostliny a živočichy. Patří mezi ně hvozdík pyšný, několik druhů orchidejí, bělopásek dvouřadý nebo čolek velký. V areálu se nachází i květnatá louka či genofondový sad starých odrůd jabloní a hrušní z Krnovska.

pramen: krnov.cz







Poslední komentáře
- 15:20 (Modernizace žel. uzlu Ostrava, 0. etapa) to zábradlí na chodníku mohli dát ještě víc daleko
- 13:25 (OFFTOPIC) Crazym:
můžeš to prosím zkusit, je to zajímavý
- 13:04 (Rekonstrukce domu nám. Svatopluka Čecha 10) díky za radu, bez vás by mě to nenapadlo, měl byst
- 12:49 (Modernizace žel. uzlu Ostrava, 0. etapa) Richard: Tam žádný metrový chodník není, je
- 12:29 (OFFTOPIC) rom: Na baráku jsou nové cedule https://screenshot
- 11:30 (Modernizace žel. uzlu Ostrava, 0. etapa) "Stávající způsob užívání ani dopravní konfigurace
- 11:05 (Rekonstrukce domu nám. Svatopluka Čecha 10) Kdyby se chtělo soukromému vlastníkovi, to je univ
- 10:57 (Rekonstrukce domu nám. Svatopluka Čecha 10) No on je spíš problém ten, říct si kam to co se ná
- 10:11 (OFFTOPIC) V tom opuštěném baráku hrůzy na Puchmajerově ulici
- 12.11 (Modernizace ulice Vítkovická I. etapa) Škoda, že tu zastávku nestihli opravit, než z ní u
- 12.11 (OFFTOPIC) V Porubě běží participativní rozpočet. Kdo se v ní
- 12.11 (Modernizace ulice Vítkovická I. etapa) Szczur: To jste uhodil hřebíček na hlavičku. D
- 12.11 (Oprava podchodu Ostrava Stodolní) To jako fakt ta cena? 😮 https://moravskoslezsky
- 12.11 (Novostavba MŠ Stará Ves nad Ondřejnicí) To jsem zvědav jak se projektanti popasují s tím,
- 12.11 (Modernizace ulice Vítkovická I. etapa) Podle prvního výkresu to vypadá na úbytek stromů.
- 12.11 (Modernizace ulice Vítkovická I. etapa) Proč cyklostezka? Odkud kam? Dlážděný a barevný cy
- 12.11 (Rekonstrukce domu nám. Svatopluka Čecha 10) kdyby se chtělo, tak náměstí v Přívozu mohlo být u
- 12.11 (Modernizace ulice Vítkovická I. etapa) Chapu, ze DPO resi pouze tram. trat a zastavku. Al
- 11.11 (Bikepark v areálu Ski Opálená) Tak na tohle jsem zvědavý. Vlek je tam krátký a mí
[další..]