Nová tvář piazzetty u Nádražní ulice

Aktuálně k záměru renovace veřejného prostoru u Nádražní ulice v centru Ostravy.

Ještě v letošním roce bude opraveno veřejné prostranství v okolí Komerční banky u tramvajové zastávky Elektra v centru města. Projekt společně představili primátor Tomáš Macura a autor projektu architekt Ondřej Vysloužil. Součástí úprav je položení nové žulové dlažby, veřejné osvětlení, výsadba stromů a doplnění městského mobiliáře.

„Praktickými kroky dokazujeme, že nám záleží na kvalitě veřejného prostoru v Ostravě. Tento prostor bezprostředně navazuje na Nádražní ulici a teď po její rekonstrukci o to více vystoupily jeho nedostatky na povrch,“ vysvětlil důvody renovace Macura. „Chceme vytvořit jakousi vstupní bránu do centra, na kterou pak navazuje i náměstí Msgre. Šrámka, které v budoucnu také projde revitalizací podle výsledků architektonické soutěže,“ dodal primátor.

Rada města na včerejším jednání rozhodla o zadání zakázky, kterou vyhrála ostravská firma Jankostav s.r.o. V nejbližších dnech by měla být podepsána smlouva. Samotná přestavba by měla být hotova do 12 týdnů od podpisu smlouvy.

Podle architekta Ondřeje Vysloužila bylo záměrem vytvořit z místa zajímavý prostor k setkávání. Připomněl, že jde o frekventované místo, jakousi vstupní bránu do centra města, a cílem tak bylo do něj vnést i duchovní rozměr.

Opravy počítají s novou žulovou dlažbou, která bude v souladu s pěšími zónami ve městě a k odstranění kolizních prvků pro chodce a vozíčkáře. Na této piazzettě dostanou prostor i výtvarné prvky. V podchodu pod přístavbou Komerční banky to budou siluety andělů, ale přibudou i stojany, na nichž se budou postupně obměňovat umělecká díla studentů Ostravské univerzity. Na betonové lavici oddělující plochu s břečťanem a dlážděním bude napsána báseň Vladimíra Šlosara. Přibude i speciální osvětlení, které nasvítí koruny stromů i místa, kde není tolik světla a současně zvýrazní i výtvarná díla. Zároveň s tímto projektem dojde i k úpravám přístavby Komerční banky – k odstranění kolizního ochozu, který vadí průchodu nebo stávajícího schodiště. V místě se navíc v budoucnu počítá se stojanem na kola v rámci projektu tzv. bikesharingu neboli veřejného sdílení kol. Modernizace frekventovaného místa by měla stát necelých 6 milionů korun bez DPH.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Adamous :

  Opět zámkovka?

  Thumb up 2 Thumb down 9
 2. Luděk :

  Adamous: Píšou tam, že žulová dlažba…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 3. Crazym :

  „Praktickými kroky dokazujeme, že nám záleží na kvalitě veřejného prostoru v Ostravě. Tento prostor bezprostředně navazuje na Nádražní ulici a teď po její rekonstrukci o to více vystoupily jeho nedostatky na povrch“ Ten pán má buď svérázný smysl pro humor anebo si z nás rovnou dělá pi.u :DD Co z toho by jste si tipli vy?

  Thumb up 25 Thumb down 0
 4. Summerboy :

  Jeste by bylo prospesne, kdyby byly nejak diskretne schovane popelnice na trideny odpad, ktere jsou u te Komercni banky a ktere jsou eye-catcherem i pri zbeznem pohledu treba jen z tramvaje…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 5. Danek :

  Crazym: CO si pamatuji, tak zamkovka na Nadražní byla navržena předchazejicí garniturou na radnici a vše bylo ve stadiu , že již se to nedalo zastavit.Nicméně je zřejmé že zrovna Macura jednoznačně ví stejně jako my(takže s nas nedělá p…, ale upozornuje , že to opravdu není žadná hitparáda….a zřejmě se do budoucna chystá proměna

  Thumb up 6 Thumb down 4
 6. d.l :

  Danek:
  Nevím, ale minimálně povrch změnit mohli a použít místo betonu žulovou dlažbu ve tvaru obdelník/čtverec větších rozměru. Osobně nejsem příznivcem malých dlažebních kostek a myslím, že zrovna na Nádražní se nehodí.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 7. Crazym :

  Danek: Abych řekl pravdu, tak zámkovka na Nádražní je to poslední co mi na té ulici vadí :-)

  Thumb up 7 Thumb down 1
 8. rasta :

  Tak po téhle rekonstrukci zase pěkně vynikne malost a levnost Nádražní. Ale předláždit se dá vždycky :)….

  Thumb up 6 Thumb down 0
 9. Michal :

  Takže nejdřív padne i ten poslední strom, co tam zbyl?

  Thumb up 1 Thumb down 6
 10. rasta :

  Lidi už dneska neumí přečíst kousek textu a už vyvolávají poplašné zprávy. Ach jo

  Thumb up 3 Thumb down 4
 11. Infoš :

  Já stále hledám ten architektův duchovní rozměr. Btw taky jste si všimli že v těch kecech architektů je vždycky zmíněno že dané místo vstupní branou někam? Město je pak samá vstupní brána :D

  Thumb up 6 Thumb down 0
 12. R. :

  Konec roku je skoro tady a piazzetta vypadá furt stejně. Nemá někdo nějaké nové informace? Btw. neuvažují msstavby o nějakém zjednodušení databáze všech významnějších projektů čekajících na realizaci, které by člověk jednoduše dohledal na jednom místě a našel tam i aktuální status? V Ostravě se v těch všech nerealizovaných projektech už člověk ztrácí…

  Thumb up 5 Thumb down 1
 13. Hynek [msstavby.cz] :

  V pondělí 16. dubna bude zahájena oprava veřejného prostoru

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Crazym :

  Hynek [msstavby.cz]: Hihi, to „iniciovalo vedení našeho obvodu“ měli dát tučně a ne až na konec příspěvku jinak to ztrácí ten správný efekt, který zřejmě potřebují jak sůl :DD
  A možná kromě konkrétních jmen by mohli přidat i pár vykřičníků a nezapomeňte nás volit :DD

  Thumb up 2 Thumb down 0
 15. Hynek [msstavby.cz] :

  Crazym: ja myslim, ze to nikdo prehlednout nemuze. a bohuzel na FB se tucne do postu psat neda, takze maji svazane ruce :)
  //mmch tohle taky slibovali uz na lonsky rok, viz „nas“ clanek nahore prevzaty z webu mesta..

  Thumb up 1 Thumb down 0
 16. Marek :

  tak tady vizualizace je, ale u parku letců nikoliv? Schválně, jestli budou oba ve stejné „kvalitě“…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 17. jirkarojicek :

  tak už se tu začlo dělát i na dalším naměstičku začlí roskopavat podlahu tak uvidime jak to nakonec bude vypadat

  Thumb up 0 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.