Nová jednání kolem městských jatek

Jatka vybudovaná v roce 1881 Bauhaus koupil od městského obvodu spolu s dalšími pozemky v roce 1994. Slíbil sice tehdy, že je opraví, ale ústní slib nedodržel a dohody s představiteli města skončily roztržkou.*

„Začal jsem jednat se společností Bauhaus o tom, že by bývalá jatka prodali městu. V polovině srpna máme naplánovánu další schůzku. To, že se vůbec začalo seriózně jednat, vnímám jako zlom. Vše je ale teprve na počátku.“ řekl Deníku aktuální situaci Lukáš Semerák, radní Moravské Ostravy a Přívozu.

„Bauhaus má dvě možnosti. Buď dostane šanci se rozvíjet, což znamená, že získá ve městě další pozemky, například výměnou za jatka, nebo se z Ostravy úplně stáhne. To by ale znamenalo, že k prodeji nabídne celý komplex svého majetku: prodejnu i s parkovištěm včetně historických jatek. Bude záležet na zástupcích obou stran, jak se dohodnou,“ říká Semerák.

Majetek Bauhausu by ale mohl stát přes sto milionů korun. Pro Ostravu by to bylo dost velké sousto. Získala by však kromě jatek i lukrativní lokalitu v centru města, které by mohla vdechnout nový ráz. Radní obvodu Semerák i primátor města Kajnar by byli pro, navíc se shodují v tom, že by jatka měla sloužit lidem jako veřejný prostor. Nad jejich případnou cenou ale stále visí otazník, vzhledem k atraktivitě místa je však Bauhaus určitě prodá za cenu v řádech několika milionů korun.

„Na pořízení městských jatek a hlavně na jejich rekonstrukci by se určitě daly sehnat prostředky z evropských fondů. Vzhledem k tomu, že se nacházejí u vlakové zastávky Stodolní, mohly by být moderní branou do centra Ostravy. Zázemí by tam mělo informační centrum, vznikly by tam prostory pro neziskový sektor, který by například podporoval mladou kulturu. To jsou ale zatím jen úvahy,“ nastínil možné využití chátrající památky Lukáš Semerák.

Nejnovější snahu o záchranu jatek podporuje i Helga Kozelská Bencúrová, ředitelka ostravské pobočky Národního památkového ústavu.

„Zatím nás nikdo nekontaktoval. Ale pokud nějaká jednání skutečně jsou, tak je to jenom dobře a my jakoukoli snahu dát jatka do pořádku vítáme,“ řekla Deníku Kozelská Bencúrová. Dodala, že by si dokázala představit z jatek třeba i univerzitní budovu, jak se dříve uvažovalo, nebo také výstavní síň.

*Historie ostravských jatek

zdroj: denik.cz, idnes.cz

Související články


Komentáře

 1. Kostelník :

  Zní to jako skvelá správa, ale po tom, co Semerák předvádí (nesplněný slib, že Stodolní bude pěší zóna, namísto čehož obvod zakazuje zahrádky, aby auta měla víc místa, potopení projektu hotelu naproti Karoliny) nevím, jestli tomu věřit, nebo se bát, jaké v vlastní podnikatelské záměry tím pan radní sleduje…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Crazym :

  To Kostelník : „obvod zakazuje zahrádky, aby auta měla víc místa“ Prosím nešířte bludy, když o tom nic nevíte.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. MM :

  Já si myslím, že Bauhaus by si to měl vyžrat až do konce. Jeho prodejna upadá, kupujících po málu. Je to elegantní řešení prodat obchoďák, který chci zavřít a ještě se zbavit jatek. Navíc za to dostanou zaplaceno. Není náhoda, že městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz odsouhlasil prodej pozemků vedle jatek právě Semerákovi. Hned vedle má činžák. Parkování na Stodolní atd. je samostatná kapitola, hlavně drahá auta si tam stojí kde chtějí a nic se neděje. Co vidím pozitivně, za toto volební období se zvedla údržba zeleně. To se musí nechat, že sekají pravidelně.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Kostelník :

  CRAZYM: no, nevím kdo jiný, než auta (jejich řidiči), může z nepovolení zahrádek některým podnikům tězit. Ale nechám si to vysvětlit, pokud se Vám chce :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Tomas T. :

  Kostelník: No ja se v tomto teda nevyznam, ale logickym uvazovanim by stojici auta mela resit policie a ne mestsky obvod ne?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. MM :

  Tomas T.: Máme na Stodolní kanceláře a parkování je šílené. My si platíme drahé parkoviště každý den, ale frajeři v BMW a Audi si stojí před Husou, Černou hvězdou atd. naprosto bez problémů. Obec má městské strážníky, kde jsou? Nádražní ulici má v gesci sympatická policistka, chodí a rozdává pokuty. Stodolní není její rajon a podle toho to vypadá. Měšťáci těm frajerům jdou na ruku. Vrcholem bylo parkování Buksy a jeho Rolls Royce Phantom před kavárnou Jet Set Caffe přímo na chodníku, kdy chodci museli přecházet na druhý chodník! Za tento stav může obvod a městská policie, bohužel :-(

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Crazym :

  Tak jo :-)
  Zahrádky u podniků jsou ve velké většině na chodníku. Auta nemají na chodníku co dělat. Doprava po rekonstrukci v r. 2006 na Stodolní je vyřešena tak, že nejde zaparkovat mimo vyhrazené parkovací místa. V první části dokonce na parkovací hodiny. To že se to nedodržuje je jiná věc. Takže argument aby auta měla více místa nebo těží z toho auta (řidiči) je zcestný. Co vím od majitelů hospod, tak město je donutilo zahrádky zavírat o 22 hodině s argumentem nočního klidu. Takže ti, kteří neměli dobře zpracovanou smlouvu na delší dobu (jako Potrefená Husa) a žádali každý rok o pronájem městského majetku (chodníku) byli donuceni přistoupit na nové podmínky města nebo budou bez zahrádky. Současně riskují pokuty pokud se zahrádka po 22 hodině neuzavře. Od města je to schválnost a reakce na to, že majitelé nebyli schopni zajistit pořádek a nebyly dodržovány některé předpisy jako např. zajištění minimální průchodnosti chodníku v místě zahrádky (tuším, že to má bý 150 cm, ale nevím to určitě). A protože tam není pěší zóna (i když si to spoustu tam večer chodících idiotů myslí), ale normální ulice s vozovkou a chodníky, pouze s určitým omezením vjezdu a rychlosti. Takže tam platí stejná dopravní pravidla jako jinde, auta na vozovce, chodci na chodníku.
  Na závěr moje zkušenost s MP: po té co jsem byl vyháněn strážníkem že stojím na chodníku, nechal jsem si vysvětlit definici co je chodník a co vozovka, protože ve vyhlášce nic o různých typech a odstínech dlažby není , pak jsem se strážníkovou definicí tohle je chodník a tohle je vozovka souhlasil a současně jsem ho jako občan vyzval aby zasáhl proti těm všem chodcům pohybujícím se po vozovce. Jeho odpověď zněla: To nemůžete tak brát. Od té doby je ignoruji.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Crazym :

  To MM: bohužel máš pravdu, to je obrázek naší pseudodemokracie kdy jsme si všichni rovni, jen někteří jsou si rovnější. Takže se vlastně od soudruhů a reálného socializmu zas tak moc nezměnilo… :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. MM :

  Crazym: Já jsem navrhoval MP aby se chodník a cesta oddělili „zábradlím“, myslím tím řetískové zdobné, které je v Praze, Vídni atd. Ty auta tam prostě parkovat nemohou a je pokoj. Odpověď byla, že ti ožralci by se o zábradlí pomlátili a do takového místa není vhodné. Myslím si opak. Ohledně té zahrádky, není tajemstvím, že pan Semerák z Ostraváka již před volbama vyhrožoval, že Stodolní zavře. Vadí mu ten hluk, kousek tam má činžák. Mě zase vadí, že MP nemá pochůzky v pátek a sobotu večer, oni tam vůbec nechodí. Proto je tam takový bordel, rozbité sklo atd. Pak se to uklízí za naše daně :-(

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. LP :

  Odbočím od Vaši diskuze a spíš se zeptám, co budeme se všemi těmi kulturními stánky dělat? Nebylo by lepší z toho udělat něco ve stylu zakryté Stodolní? Takové průchozí místo mezi Nordicou a Karolinou. Mohly by tam být kavárny, restaurace, trh s jídlem… Takové zajimavé místo… Mám totiž pocit, že každá rekonstruovaná budova v Ostravě je nebo bude kulturním centrem, galerii, atd

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Tomas T. :

  MM: No tak s policii nemam tak bohate zkusenosti , jako tady vyse uvedene, ale co jsem se s nimi bavil, tak pry veskere boticky a pokuty za parkovani co udeluji jsou na udani. Nebo spis ohlaseni. Oni sami to pry moc nedelaji. Takze od te doby pokud nekoho vidim ze stoji blbe a mam na to chut a cas tak si zavolam. Nic me to nestoji a oni to musi resit.
  Jinak nenazyval bych to tady pseudodemokracii. Ano, neni to tady jako v anglii treba. Jen ze tam je demokracie o par let dele nez u nas. Vse to ceka na to, az se k moci dostane generace, ktera vyrustala uz v 90 letech. Viz nyni odvazni mladi soudci. Pred 10ti lety by nebylo mozne odsoudit statniho urednika. Dnes to zacina byt normalni. Cili dejme tomu cas….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Hynek [msstavby.cz] :

  co se tyce stodolni, tak nerozumim tomu, proc by tam nemohla byt pesi zona (pripadne zakaz vjezdu rekneme od 18-5h..)

  LP: bylo naznaceno, se pomysli na dotace z eu, coz na kavarny asi neprojde..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Crazym :

  Tomas T: „Takze od te doby pokud nekoho vidim ze stoji blbe a mam na to chut a cas tak si zavolam. Nic me to nestoji a oni to musi resit.“ Chlape to vážně? Toto jednání je omluvitelné jen když řešíš něco co se se tě týká, třeba když nějaký hňup stojí na Tvém nebo tě blokuje apod. Ty buď nebudeš z té mladé progresívní generace ze které se rekrutují ti „mladí odvážní soudci“, anebo jo, a v tom případě nás pánbůh chraň. Udávat se nemá ale ohlásit se to musí. Kde jen já tohle už zažil…. :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Crazym :

  MM: O Semerákovi je škoda mluvit. http://janasimonova.blog.respekt.ihned.cz/c1-55982970-semerak-developer-ktery-podporoval-bartu

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Tomas T. :

  Crazym: Cili pokud nekoho vidite jak porusuje zakon ci vyhlasku, tak pokud se to Vas osobne netyka, tak vas to nechava chladnym a prechazite to bez povsimnuti, ano?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Sanju :

  Crazym: Článek, na který odkazujete, je rovněž velmi podezřelý. Nechci se zde hádat o to, jestli je pan Semerák ctnostný člověk, ale rozhodně se nemůžu ztotožnit s tvrzením, že primátor Kajnar nejde na ruku developerům, zatímco Lukáš Semerák ano. Příkladů kolem sebe máme hodně, ať už jsou to novokarolinské „závazky spíše v rovině morální“, anebo pohrůžka rušení centrálního obvodu, který si dovolil mít námitky k projektu OC Ostravica.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Crazym :

  Sanju: Já neřekl, že se s tím článkem ztotožňuji. A o těch pánech by moje babička asi řekla: jeden za osmnácta druhý bez dvou za dvacet, nebo vymetat čerta ďáblem… :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Crazym :

  Tomas T: Ano, a poté co jsem byl odsouzen jedním z těch mladých odvážných soudců za to, že jsem se bránil si dovolím tvrdit, že i podstatně horší věci než špatné parkování mě nechají chladným. A věřte tomu, že až Vás ten systém dbající na práva grázlů a jiných asociálních menšin semele, budete mluvit jinak.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Tomas T. :

  Crazym: Tak potom se divim ze zde, v teto republice jeste zustavate. Zit s pocitem, ze se do konce meho zivota nic nezmeni a ja s tim nic nenadelam musi byt silene depresivni.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Martin [msstavby.cz] :

  Tak pochvalující článek o Kajnarovi jsme v životě nečetl. Opravdu nezaujaté, což ?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. Jaroslav Němec :

  Od paní Jany Šimonové (viz odkaz od Crazyma) nemá smysl nic číst. Jde o „spin doctoring“. Navíc plný nesmyslů.

  Např. tohle mě vyloženě rozesmálo: „Developer Semerák již dříve mínil pro Ostravu nechat za peníze z městského rozpočtu vystavět nějaký nikoli levný objekt. Mimo jiné jednal i se slavným architektem Kaplickým.“ Ta paní si vyloženě popletla pojmy :-)

  Naráží na tento Kaplického projekt: http://ostravablog.cz/tema/ostravsky-projekt-jana-kaplickeho/ Šlo o soukromou investici a jediné co s tím město mělo společného je případné povolení stavby. Viz např. „Pan doktor Semerák byl, pokud vím, na svém pozemku a při respektování platné územně-plánovací dokumentace a obecně platného právního rámce mu nikdo z vedení města do jeho stavby po architektonické stránce nebyl oprávněn mluvit.“ Pravdou však je, že aby dominantní Modrý motýl mohl vyrůst, musel by se změnit regulační plán. A to – jak říká Lukáš Semerák – zástupci magistrátu předem zamítli. viz http://goo.gl/GGu2Pd

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. Hynek [msstavby.cz] :

  Jaroslav Němec: diky za osvetleni

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.