Některé objekty v kraji ožívají

Moravskoslezský kraj je místem, ve kterém se nachází řada opuštěných průmyslových i jiných areálů, takzvaných brownfieldů. Jsou to bývalé továrny, šachty, zemědělské objekty, ale třeba také věznice nebo zámek.

Najít pro ně nové využití se snaží krajská Agentura pro regionální rozvoj (ARR). Kromě pomoci při získávání financí na obnovu těchto areálů se agentura dlouhodobě snaží seznamovat odbornou veřejnost a také vlastníky nevyužívaných lokalit s dobrými příklady jejich regenerace a nového využití.

Proto už několik let pořádá odborné exkurze na tyto lokality, takzvané Brownfield tripy. Exkurze se letos zúčastnilo celkem 50 zájemců z Moravskoslezského, Jihomoravského a Ústeckého kraje.

Letošní exkurze směřovala do dvou naprosto odlišných lokalit. Tou první byl areál bývalé Vagónky ve Studénce, kde účastníci exkurze navštívili jak část, kde v současné době pokračuje výroba součástek kolejových vozidel společnosti MSV Metal, tak i část druhou. Ta je využívaná jen částečně a její majitel, společnost AK 1324, s. r. o., plánuje její revitalizaci a nové využití.

„Chceme z areálu vybudovat průmyslovou zónu a využít blízkost jak letiště v Mošnově, tak dálnice D1″, vysvětlil jeden z majitelů areálu Karel Chvostek.

Účastníci exkurze navštívili i zámek ve Fulneku. Ten má bohatou historii, v předchozích letech byl ale opuštěn a chátral. V současné době provádí jeho nový majitel nákladnou rekonstrukci s cílem vybudování ubytovacích kapacit a navrácení této cenné památky a dominanty města zpět k životu. (lap)

zdroj: denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.