Náves Heřmanice

Aktuální fotografie dokončené přestavby prostoru před kostelem svatého Marka v Ostravě-Heřmanicích.

Původní stav

Celý prostor prošel revitalizací, kdy asfaltové plochy byly nahrazeny kamennou dlažbou v různých formátech. Prostor získal jasnou definici. Příchod k průčelí kostelu nově lemuje stromová alej s lavičkami. V jižní části jsou umístěny stojany pro kola. Parkoviště je provedeno z drenážní dlažby. Realizace je příjemným překvapením v otázce řešení veřejného prostoru v Ostravě.

Související články


Komentáře

 1. MM :

  Ono to jde a ne že ne! Super 👍

  Thumb up 19 Thumb down 0
 2. ELB :

  „Realizace je příjemným překvapením v otázce řešení veřejného prostoru v Ostravě.“ Souhlasím, že se v kontextu Ostravy jedná o velmi příjemné překvapení. Má autor článku nějaké vysvětlení, proč bylo možné veřejný prostor upravit takto uměřeně právě v této lokalitě ? Souvisí to s investorem, se způsobem financování, s autorstvím návrhu, s odborností zhotovitele ? Zkrátka, proč se právě tato realizace v okrajové části města tak vymyká z aktuálního ostravského standardu ?

  Thumb up 17 Thumb down 1
 3. Mx :

  Super! Elb: možná, že menší obce na to více dbají, cítí sounáležitost, a často tam rozhodovatelé sami bydlí

  Thumb up 3 Thumb down 2
 4. Martin [msstavby.cz] :

  ELB: Netroufám si soudit důvody. Můj osobní názor je ten, že byl osloven zkušený autor pro zpracování studie (Kamil Mrva). Jedná se o relativně malý prostor na okraji Ostravy, neštěstí tedy ušel většímu zájmu politiků, kteří se tak do projektu nesnažili napasovat hogo fogo prvky typu fontána s přílivem, materiály které jinde nejsou, prvky popírající fyzikální a mechanické zákony.

  Mx: Heřmanice jsou součástí Slezské Ostravy.

  Thumb up 14 Thumb down 0
 5. ELB :

  Martin [msstavby.cz]: Děkuji za odpověď. Tedy asi šťastná kombinace důvodů :) Prostor vypadá velmi uměřeně, adekvátně reaguje na osu kostelní lodi, je řešen prostě, pokud jde o jeho prvky, ale přitom luxusně, pokud jde o materiál (dlažba, pro každou jednu lavičku jeden strom). Rozdíl mezi asfaltovou plochou postsocialistické vesnice a novou dlažbou centrálního prostoru příměstské části je astronomický :) A podle mě je to i výzva pro okolní objekty u kostela, aby se jejich majitelé zamýšleli nad jejich estetizací.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 6. Dr. Kohn :

  Mi osobně na tom vadí to, že ubylo trávníku. Přitom nebylo nutné to takto celé vydláždit.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 7. Mx :

  Martin (Ms): je jedno, že Heřmanice patří pod Slezkou. Mají totiž naprosto vesnický charakter a to i urbanisticky, to je to hlavní. Nic společného s velkoměstem. Většinou v těchto “vesnicích” kandidují místní.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 8. Erik Gajdošech :

  Dr. Kohn:
  Stromy jsou lepší ředění. Poskytne stín, sníží teploty, plocha zeleně bude větší. A prostor pro lidi bude komornější. :)

  Thumb up 8 Thumb down 0
 9. Martin [msstavby.cz] :

  Mx: Vesnický charakter mají. Ale nemají vlastního starostu ani zastupitelstvo. Patří pod Slezskou Ostravu. Starostou je Vereš.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 10. jvndys :

  vizuálně velmi pěkné, co mě ale dost mrzí, tak použitý povrch…tyto žulové kostky jsou silně nepříjemné na chůzi po nich, hlavně pro podpatky, staré lidi apod., taky pro průjezd např. vozíčkáře, kočárku, naopak kostky na parkovacích místech vypadají z obrázku mnohem příjemněji

  Thumb up 3 Thumb down 1
 11. panakis :

  jvndys: Clovece diky za tvoji ideu. Ja na to nemel koule to tu rict. Ale presne na to jsem myslel. Zenske do kostela chodi na podpadku ne? Ja sem chlap je mi to jedno ALE… Podle me tam mel byt pas velkoformatovych zulovychych bloku ktere by byly pro vozickare a woman friendly, atd. V Detailu je sila. Jinak samozrejme naproste delo co tam vzniklo.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 12. Dan :

  Zdarile!

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.