Napojení letiště na železniční dopravu

terminal_mosnov

Projekt v gesci Moravskoslezského kraje vyřeší napojení Letiště Leoše Janáčka Ostrava na osobní železniční dopravu a zároveň napojení Multimodálního logistického centra Mošnov na nákladní železniční dopravu.Je unikátní především v tom, že jako první v ČR umožní napojení mezinárodního letiště na železniční síť. Na jednom místě tak bude možné využít 3 druhy nákladní dopravy – silniční, železniční a leteckou. Obdobné projekty v Praze či Brně jsou v tomto ohledu ve stádiu úvah a plánů. Rovněž vazba na Multimodální logistické centrum Mošnov bude klíčová pro převedení značné části nákladní dopravy na železnici. Optimalizace toků zboží umožní snížit dle odhadů počet kamiónů na silnicích v regionu o 10-15 %.
Projekt napojení letiště se dělí na dvě části. První část zahrnuje rekonstrukci a zkapacitnění trati Studénka-Sedlnice – tato záležitost spadá pod státní organizaci Správa železniční dopravní cesty a je tedy financována z prostředků státu. Druhou částí projektu je napojení samotného letiště – úsek je označován Sedlnice-Mošnov. Tato část spadá do gesce Moravskoslezského kraje a bude financována převážně z prostředků EU. Záměrem je dokončit stavbu železnice v letech 2011 až 2012.

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.