Multi Development: Vlak jménem Nová Karolina opět rozjíždíme

V soutěži o zástavbu třicetihektarového území před téměř čtyřmi lety uspěla společnost Multi Development.
„Pro ty, kteří na našem projektu stále hledají nějaká negativa, to asi není dobrá zpráva. Pro většinu těch ostatních snad ale ano. Po odmlce opět rozjíždíme vlak jménem Nová Karolina,“ oznámil obnovení výstavby moderního centra Ostravy na pondělní tiskové konferenci Luboš Kočí, šéf české pobočky společnosti.
„Jsme velmi rádi, že se nám v současné ekonomické situaci podařilo zajistit financování a obnovit výstavbu takto výjimečného projektu. Vždyť Karolina se stala symbolem pro ekonomickou krizi. Byl by ale hřích ji nestavět,“ uvedl dále Kočí.
Kanceláře mají stále červenou

Konsorcium čtyř bank poskytne Multi Developmentu na stavbu Karoliny dvě a půl miliardy korun. Další miliardu a půl potřebnou pro první etapu dokryje společnost ze svých zdrojů. Zatím už do projektu investovala kolem 30 milionů eur (zhruba 800 milionů korun).
V první fázi, která by měla být hotova do roku 2012, vznikne velké obchodně-zábavní centrum podle návrhu holandského architekta Rema Koolhaase a jeho týmu. Stavět ho má olomoucká firma Gemo. Dále se pak bude realizovat kancelářský objekt, bytový dům, pěší bulvár či lávka od architektky Evy Jiřičné.
Výstavba kancelářské části, kterou převzala společnost PasserInvest Group, však stále zůstává pozastavena. „Důležitým předpokladem pro obnovení prací na našem administrativním komplexu je znovuoživení poptávky po kancelářských prostorech v regionech, která v současné době stagnuje,“ sdělila před pár dny Deníku Hana Gottwaldová z PasserInvestu.
Dvojhalí připadne kvůli dotacím městu

Luboš Kočí rovněž vnímá, že kancelářský trh je na tom v současné době nejhůře ze všech developerských odvětví. Přesto věří, že PasserInvest svůj projekt v rámci první etapy dokončí. Jiná developerská společnost by pak podle něj měla převzít výstavbu bytového domu. Jednání o tom probíhají.
Samostatnou kapitolou je pak přeměna historických budov elektrocentrály a ústředny známé jako Dvojhalí. Ty by se měly stát zastřešeným náměstím, na kterém se budou konat nejrůznější akce pro lidi. „Máme s Multi Developmentem dohodnuto, že za symbolickou částku bude Dvojhalí převedeno na město. Díky tomu vytvoříme jeden celek s naší elektrocentrálou a budeme moci lépe žádat o dotace z evropských fondů. Pro tento účel už máme přislíbeno bezmála 300 milionů korun,“ nastínil ostravský primátor Petr Kajnar.
„Naším úkolem je nejen stavět, ale dostat na Karolinu lidi. Vytvořit důvody, aby tam jezdili. Ostrava má naštěstí výhodu oproti jiným městům, že je velmi kulturní,“ dodal ještě šéf Multi Developmentu Luboš Kočí.

autor:Martin Pleva
zdroj: msdenik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.