Mokřady Kozmické ptačí louky – III. etapa

Unikátní lokalita Kozmické ptačí louky bude rozšířena o třetí etapu. Vyplývá to z nedávno zveřejněné veřejné zakázky.

Předmětem plnění veřejné zakázky je zatopení vodou co největší rozsah plochého lučního komplexu tak, aby se vodní sloupec o výšce 30-40 cm rozprostíral po celé zavodněné ploše. Zdrojem vody pro zatopení louky bude meliorační kanál Přehyně, ze kterého bude pomocí napouštěcího objektu voda přivedena do území. Plocha rozsáhlých mokřadů bude doplněna dvěma hlubšími vodními tůněmi.

Bylo zvoleno sezonní zatopení lučních porostů, které v lokalitě dosud chybělo. Dalším záměrem v rámci řešení je zachytit v zimním a jarním období co nejvyšší objem vody pro zamokření prostředí, které v posledních létech zcela vysychá. V území se nacházejí i rašelinné louky, které silně mineralizují z důvodů nedostatku vlhkosti. Počítá se i s tím, že přebytečná voda po naplnění luk, k tomu účelu zřízeným přepadem, doplní vodou již existující tůně.

Současný pohled na lokalitu:

zdroj: vhodne-uverejneni.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.