Minorit Opava

Jedna z dominant Opavy, Minoritský klášter, se otevírá veřejnosti.

Objekt kláštera s kostelem sv. Ducha prochází udržovacími pracemi, což je patrné i z exteriéru budovy. Velmi zdařilou úpravou pak prochází i zahrada kláštera, ve které je umístěno letní posezení nedávno vzniklé kavárny U modrého zvonku. (Přehled nových podniků jsme publikovali v listopadu 2022).

Historie

Minoritský klášter s kostelem sv. Ducha na Masarykově ulici patří k dominantám Opavy. Datum jeho založení je datováno do 1. poloviny 13. století. Uvádí se, že mužský klášter mohl být založen roku 1234 piastovským vévodou Měškem.

V novodobé historii byla část kláštera využívána veřejností. Ve 20. letech 20. století zde byla provozována promenádní kavárna Café Philipp. K té byla ve 30. letech 20. století přistavena restaurace U Kiosku, která nabízela vídeňskou kuchyni, na čepu opavský Zlatovar či lahvové Měšťanské plzeňské.

Po leteckém náletu 29.3. 1945 byla kavárna s restaurací zničena požárem a jejich torzo bylo strženo. Přesto je vstup do kavárny před minoritským klášterem nadále patrný.

V květnu 1945 byl klášter v důsledku vojenských operací výrazně poškozen při bombardování města. Opravy trvaly do roku 1947. V roce 1950 byli řeholníci z kláštera deportováni a objekt byl od roku 1956 do roku 1995 zabrán pro zemědělsko-lesnický archiv. Počátkem 90. let 20. století řád klášter obnovil. Od roku 1991 zde byla umístěna Bezručova čítárna novin a časopisů. Od roku 2014 patří opavský klášter opět minoritskému řádu.

Současnost

Areál je i dnes užíván církví, ale východní křídlo umístěné v romantické zahradě slouží veřejnosti. Pořádají se zde významné společenské události, konference nebo koncerty vážné hudby. Obnovila se tradice minoritské kavárny, kde se nově nabízí i klášterní pivo. Je zde i možnost pronájmu malého sálu, velkého sálu, galerie. Připravuje se vinárna.

Udržovací práce kostela sv. Ducha

Probíhající úprava přilehlé zahrady s kavárnou U modrého zvonku. Je vysázena nová zeleň a celkově je pojetím veřejný prostor ne velmi vysoké úrovni. Stejné platí i pro samotnou letní zahrádku kavárny. Nebojíme se tvrdit, že zde vznikla jedna z nezajímavějších zahrádek na severní Moravě za poslední roky.

zdroj citace + více informací: minorit-opava.cz
zdroj historické foto: staraopava.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Ondřej Koutňák :

  To schodiště z druhého obrázku zůstalo zachováno dodnes. Jen je dnes utopené a jsou z něj vidět pouze horní tři stupně. I branka zůstala a částečně kovové konstrukce na pilířcích.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 2. Roman :

  Ostrava je s Opavou spojena poměrně častými vlakovými linkami. Nechtěli by se ostravští představitele jet podívat nejen na tento veřejný prostor? Mohli by si vzít inspiraci. Cesta trvá půl hodiny…

  Thumb up 17 Thumb down 2
 3. Jana Vildungová :

  Roman: Ostrava se vyvíjí zcela nahodile, nekoncepčně. Je to město, kde ten dělnický duch přetrvává dodnes. Opava měla být krajským městem.

  Thumb up 14 Thumb down 19
 4. Dan :

  Jana Vildungová: Souhlasim.

  Thumb up 7 Thumb down 12
 5. Marthin :

  Jana Vildungová: Mám rád provokace, pokud jsou promyšlené a ideálně upozorňují na nějaký vážný problém. Váš komentář mezi ně nepatří.
  Ostrava má MAPPA přesně z toho důvodu, aby rozvoji města dala koncepci. Jakou podobnou instituci má Opava?
  Taky si neodpustím provokaci: Víte, proč je Opava tak krásná a promyšlená? Protože ji postavili Němci… :-P

  Thumb up 1 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.