Městské lázně Krnov – výsledky soutěže

Dvoufázová projektová soutěž o návrh nových městských lázní v areálu koupaliště v Krnově je u konce. Rada města Krnova na svém zasedání vzala na vědomí rozhodnutí poroty o vítězných návrzích.

Kompletní prezentaci soutěžních projektů si můžete prohlédnout na odkaze webových stránek města ZDE.

Přihlásilo se čtrnáct návrhů, z nichž porota chtěla vidět pět rozpracovaných detailněji. Nejlepším třem pak udělila ceny.

Místopředseda poroty a starosta města Krnova Tomáš Hradil se k výsledkům soutěže vyjádřil následujícími slovy: „Nové městské lázně jsou pro mě učebnicovým příkladem, proč pořádat architektonické soutěže. Sešlo se nám 14 návrhů, ten vítězný přitom ční výrazně nad těmi ostatními – umístěním v prostoru, kompaktností, řešením provozních vazeb. Vyšší investice do přípravy projektu se tak vrátí v podobě nižších nákladů na výstavbu a především ekonomičtějším provozem.” Zároveň dodal, že se těší na dopracovaný vítězný návrh. Samotné soutěži předcházelo v roce 2017 vypracování studie proveditelnosti, která zvažovala opravu starých lázní či výstavbu nového objektu. Na jejím základě tehdejší zastupitelstvo zvolilo jako nejvíce vyhovující novostavbu.

Předseda poroty Roman Brychta byl potěšen a soutěž okomentoval slovy: „Jsem rád, že byla vybrána cesta veřejné dvoukolové architektonické soutěže a výsledek soutěže vzešel z podrobné a usilovné diskuze mezi porotci a přizvanými odborníky. Hlavně s ohledem na krajinářský kontext, který je v této lokalitě venkovního koupaliště na břehu řeky silným rekreačním potenciálem pro občany Krnova.”

Propojením venkovního koupaliště s novými městskými lázněmi vznikne sportovně-relaxační centrum navazující na sportovní infrastrukturu města, součástí nových lázní budou plavecký bazén, relaxační bazén, saunový svět, fitness a doplňkové služby k uvedeným provozům. Součástí návrhu je řešení parkování a dopravní napojení areálu. Nově si tak návštěvníci tohoto moderního areálu budou moci přímo na místě zvolit, zda dají přednost kryté části či venkovní, a vybrat si z atraktivní palety možností lázní. Samotné studio AOC architekti shrnuje svůj návrh následovně: „Lázeňský dům je vybavený potřebným zázemím, místem k odpočinku, občerstvením, rozsáhlým a přesto intimním saunovým světem s výhledy do přírody.“

Architekt Ondřej Chybík, člen poroty, se k vítěznému návrhu vyjádřil následujícími slovy: „Vítězný návrh, urbanisticky velice vhodně doplňuje stávající rekreační areál městského koupaliště o novou hmotu a zároveň zanechává maximální volnou plochu na jihu území. Po architektonické stránce se jedná o velice komplexní přístup, který pracuje nápaditě s konstrukcí a prostorem stejně dobře jako s volbou materiálů a propojením exteriéru s interiérem.“

Jednání poroty proběhlo v Krnově ve dnech 18. a 19. 2. 2022. Mimo výše zmíněného místopředsedy poroty, jímž byl starosta města, za závislou část hlasovali také zastupitelé Roman Šigut a Miroslav Binar. Přítomny byly i náhradní členky poroty za město Krnov, architektka a radní Zuzana Matelová a městská architekta Zuzana Stanjurová Mateiciucová. Za nezávislou část poroty hlasovali: architektka Barbora Šimonová, spoluzakladatelka ateliéru COSA.CZ, Zdeněk Sendler, který patří mezi naše nejvýznamnější krajinářské architekty, architekt Ondřej Chybík, spoluzakladatel ateliéru CHYBIK + KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS, a Marek Juránek,  architekt a zakladatel Ateliéru Juránek, který coby náhradní nezávislý člen zastoupil nepřítomného Romana Brychtu.

1.místo

AOC architekti s.r.o. Ondřej Císler, Josef Choc, Filip Rašek, Natálie Kristýnková, Jonáš Mikšovský, Barbora Lopraisová, Emily Hillová, Mikoláš Vavřín, Klára Kvízová, Matyáš Bartoň

2.místo

WMA architekti s.r.o., Vendula Bažová a Martin Materna

3.místo

Studio Perspektiv, Martin Stára, Ján Antal, Sebastian Sticzay, Tomáš Pavlakovič, Silvia Snopková

zdroj: krnov.cz

Související články


Komentáře

 1. Xfun :

  2-3 na mě působí lépe. U 1 se mi nelíbí šedá barva a číslice na skokáncích

  Thumb up 6 Thumb down 1
 2. Vojtěch :

  Ta trojka s tou „zahradou“ vypadá docela hustě, ale asi je to na Krnov moc nebo to nezapadá do konceptu.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 3. Soňa Bedáňová :

  Za mě určitě 3.Napadite,venkovní prostor pěkně řešeny.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 4. Jarmila :

  Líbí se mi první místo,je pěkně rozvrženo a určitě každý si najde své místo pro odpočinek a hlavně děti, konečně moderní stavba u nás v Krnově

  Thumb up 1 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.