Městské centrum uměleckých terapií

Udělat z nepěkného domu ještě ošklivější je poměrně složité. V případě projektu Skořápka – Městské centrum uměleckých terapií se to povedlo. Záměr vznikne v bývalé MŠ, ulice U Dvoru.

O záměru vyšla na stránkách města Ostravy aktualita:

Sloužit bude mimoškolní výchově uměleckého zaměření. Do výběrového řízení na dodavatele se přihlásilo šest firem, nejnižší nabídnutou cenu 26,1 milionu korun s DPH podala ostravská společnost Intoza.

Ve dvoupodlažní budově bude cvičná kuchyně a keramická dílna s vypalovací pecí a hrnčířským kruhem. V suterénu potom místnost se speciální akustikou pro bicí nástroje, muzikoterapii a rytmickou terapii. Ve druhém patře budou učebny pro múzické, výtvarné a rukodělné disciplíny a ve foyeru výstavní prostory a místo pro čekající rodiče. V přízemí se vybuduje víceúčelový zrcadlový sál, a také denní stacionář i pro mentálně postižené děti. V celém objektu bude kompletně bezbariérové sociální zázemí pro žáky i pedagogy. Projekt přestavby zpracovala společnost Poel.

Nejvýraznějším zásahem do původního objektu bude vytvoření nového komunikačního uzlu před budovou. Nově se postaví schodiště s krytým vstupem a s přístupovou bezbariérovou rampou. Na střeše bude instalována sestava fotovoltaických panelů. Součástí projektu je vybudování zpevněných ploch a parkoviště.

Záměr skutečně rozumný a dobrý. Samotný vzhled projektu je však odstrašující. Objekt svým vzhledem a designem zapadá mezi objekty typické pro 90.léta….
Samozřejmě, že při slavnostním otevření uslyšíme ze stran investora: „Jak krásní nová stavba oživila zapadlý kout Mariánských Hor a jaký to je svěží vítr do stávající ostravské architektury“.

Připadá vám vzhled povědomý? Práci od stejného autora jsme na ostravských projektech vidět již mohli. Například na, naštěstí, nerealizované přestavbě bývalého koupaliště v Ostravě-Hulvákách na Thermopark. I když samotný areál bývalého koupaliště by si rekonstrukci zasloužil.

Nebo u také nerealizovaného projektu novostavby radnice obvodu Mariánské Hory a Hulváky. Investor dvou nerealizovaných staveb zde uvedených měl být obvod Mariánské Hory. Investorem Skořápky je město Ostrava.

Současný stav objektu:

zdroj: ostrava.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Daniel :

  Ještě větší paradox je, že jde o umělecké zařízení. To nevymyslíš.

  Thumb up 24 Thumb down 0
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Reakce MAPPA na komentáře na Facebook, proč je vzhled takový, jaký je….
  „Tento i další projekty vznikly ještě před založením MAPPA. Věříme však, že realita nebude tolik křičet a konečné provedení dobře zapadne do rázu okolního veřejného prostoru. Hezký den. 🤗“

  Thumb up 5 Thumb down 2
 3. Rado :

  Jestli tohle má být umělecké centrum, tak potěž koště. Vždyť to je typická ukázka architektury 90. let. A troufalost bude, pokud tato hrůza bude v adeptech na ostravskou stavbu roku.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 4. Honza :

  Martin [msstavby.cz]: To snad ne..!

  Thumb up 6 Thumb down 0
 5. David :

  Krasny navrat do 90tek! :)
  MAPPA podle toho komentare bude velmi dulezita organizace za nase penize a urcite tam sedi plno uzitecnych lidi :P Kdyz veri pohadkam, ale usudek si o nich snad udela kazdy inteligentni clovek….

  Thumb up 10 Thumb down 0
 6. aggu :

  Level Mariánské Hory. Není to první komedie z téhle osady.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 7. Winter :

  Nj, Bajgarova kupci s projekty pro Kotka a marianske hory zadavaji projekty rekvalifikovanym hornikum. Budte radi za tu lidovost.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 8. Crazym :

  Hele vydržte, retro už je v kurzu v Lidlu tak možná za pár let to bude cool i v architektuře :DD To se pak z těch co ty devadesátky zažili s plenkou na zadku stanou vizionáři :DD

  Thumb up 4 Thumb down 1
 9. adamous :

  Vypada to, jako by nekdo recykloval a znasilnil projekt radnice v Mariankach :D

  Thumb up 5 Thumb down 1
 10. aldik :

  Z vizualizací to vypadá nějak levně, jak někdy z devadesátých let :D A ta nová radnice MO Mar.Hory je pořád aktuální? Netuším v jakém stavu je současná budova radnice, ale určitě na tom nebude až tak špatně že by nutně potřebovali novou :D

  Thumb up 3 Thumb down 0
 11. Ostravan :

  A už se řeší i násobně větší projekty: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/ostrava-tomas-macura-koronavirus-koncertni-sin.A200421_544298_ostrava-zpravy_jog

  Starostové městských obvodů by nejraději zastavili všechny projekty nad 100 milionů.

  Kofola již své nové sídlo v DOV pozastavila: https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/kofola-sidlo-dov-dolni-oblast-ostrava-odlozeno-2020.html

  Thumb up 2 Thumb down 2
 12. MM :

  Nechlubila se náhodou tehdejší starostka Janáčková, že radnice je její výtvor? Ona sama je přece architektka pokud se nepletu. To by hodně vysvětlovalo…

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.