Městské centrum uměleckých terapií

Udělat z nepěkného domu ještě ošklivější je poměrně složité. V případě projektu Skořápka – Městské centrum uměleckých terapií se to povedlo. Záměr vznikne v bývalé MŠ, ulice U Dvoru.

O záměru vyšla na stránkách města Ostravy aktualita:

Sloužit bude mimoškolní výchově uměleckého zaměření. Do výběrového řízení na dodavatele se přihlásilo šest firem, nejnižší nabídnutou cenu 26,1 milionu korun s DPH podala ostravská společnost Intoza.

Ve dvoupodlažní budově bude cvičná kuchyně a keramická dílna s vypalovací pecí a hrnčířským kruhem. V suterénu potom místnost se speciální akustikou pro bicí nástroje, muzikoterapii a rytmickou terapii. Ve druhém patře budou učebny pro múzické, výtvarné a rukodělné disciplíny a ve foyeru výstavní prostory a místo pro čekající rodiče. V přízemí se vybuduje víceúčelový zrcadlový sál, a také denní stacionář i pro mentálně postižené děti. V celém objektu bude kompletně bezbariérové sociální zázemí pro žáky i pedagogy. Projekt přestavby zpracovala společnost Poel.

Nejvýraznějším zásahem do původního objektu bude vytvoření nového komunikačního uzlu před budovou. Nově se postaví schodiště s krytým vstupem a s přístupovou bezbariérovou rampou. Na střeše bude instalována sestava fotovoltaických panelů. Součástí projektu je vybudování zpevněných ploch a parkoviště.

Záměr skutečně rozumný a dobrý. Samotný vzhled projektu je však odstrašující. Objekt svým vzhledem a designem zapadá mezi objekty typické pro 90.léta….
Samozřejmě, že při slavnostním otevření uslyšíme ze stran investora: „Jak krásní nová stavba oživila zapadlý kout Mariánských Hor a jaký to je svěží vítr do stávající ostravské architektury“.

Připadá vám vzhled povědomý? Práci od stejného autora jsme na ostravských projektech vidět již mohli. Například na, naštěstí, nerealizované přestavbě bývalého koupaliště v Ostravě-Hulvákách na Thermopark. I když samotný areál bývalého koupaliště by si rekonstrukci zasloužil.

Nebo u také nerealizovaného projektu novostavby radnice obvodu Mariánské Hory a Hulváky. Investor dvou nerealizovaných staveb zde uvedených měl být obvod Mariánské Hory. Investorem Skořápky je město Ostrava.

Současný stav objektu:

zdroj: ostrava.cz