Městská jatka – zahájení stavby

V centru Ostravy byla zahájena rekonstrukce bývalých městských jatek od studia KWK PROMES architekta Roberta Konieczneho. Po rekonstrukci zde bude sídlit městská galerie.

Dlouho očekáváná rekonstrukce historické budovy jatek začne v následujících dnech. Provádět ji bude vítěz veřejné zakázky, společnost Zlínstav, která 6. dubna převzala stavbu. Památkově chráněný objekt se bude přestavovat na galerii podle návrhu polského studia KWK Promes architekta Roberta Konieczneho, vzešlého z architektonické soutěže vyhlášené v roce 2017. Zlínstav vyhrál nejnižší nabídnutou cenou ve výši necelých 206 milionů korun s DPH. Pro letošní rok je na práce vyčleněno téměř 100 milionů korun. Zbývající prostředky budou zahrnuty do rozpočtu města pro rok 2021.

zdroj + celý článek: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. balde :

  „Očekávaný výpadek příjmů města v důsledku krizových opatření hodláme přednostně kompenzovat úsporami běžných výdajů, nikoliv omezením investic,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

  A prej že se přestane stavět. to zas škarohlídi budou pekně vzteklí, že se staví :D

  Thumb up 35 Thumb down 7
 2. Adam Cerv :

  balde: Co to znamená běžné výdaje ?
  Proč tedy nespořili z běžných výdajů už před tím ?

  Thumb up 10 Thumb down 13
 3. Crazym :

  balde: Úspory běžných výdajů je mantra kterou se ohání už generace politiků a stále není nikde vidět, systém se jen rozrůstá :-) Ale jsem rád, že budou „přednostně kompenzovat “ :DD

  Thumb up 10 Thumb down 9
 4. Martin z Ostravy :

  Běžné výdaje jsou zejména ty provozní. Takže lze očekávat, že klesne frekvence úklidu a údržby. Takže se postaví nové, ale bude menší péče o to stávající.

  Thumb up 10 Thumb down 12
 5. Jana :

  Crazym: Uvolní se celá budova Spořitelny ve které dnes sídlí Moravská Ostrava a Přívoz, propustí se 50% úředníků, to samé na Prokešově náměstí a všichni se sestěhují do Nové radnice, vč. pasů, řidičáků ad. Ale na to nemá StB ANO Macura koule. A co s těmi lidmi, že. Je nenormální, aby město které nemá ani 300 tis. obyvatel mělo radnici velikosti parlamentu a senátu a k tomu ještě několik přidružených budov.

  Thumb up 26 Thumb down 26
 6. Crazym :

  Jana: Jj, Ostrava má 23 městských obvodů a třeba Paříž 20, není třeba šetřit, je třeba stříhat ovce :DD

  Thumb up 5 Thumb down 10
 7. thvari :

  teď se teprve dívám, jak obrovská část jatek byla odstraněna, to je snad půlka celého objektu. no, tak to v té části bude prostě fungl nové, co se dá dělat. těhotenství tohoto projektu bylo ovšem značně komplikované, tak snad aspoň ten porod už bude bezproblémový

  Thumb up 13 Thumb down 0
 8. balde :

  thvari: ta stará část měla tak špatnou statiku, že během přípravy se musela zbourat a projektant musel ten projekt kvůli tomu upravit

  Thumb up 5 Thumb down 0
 9. rom :

  samotná jatka jsou poměrně široký pojem – upraví se ta historická část, možná to bude vypadat i dobře. Ale celý výsledek bude negativně negovat bezprostřední okolí – zbytek jatek – to nikoho nenapadlo, jak to bude vypadat? Něco se přikoupilo, ale nic se neděje. Dále bezprostřední plot u vlaku – je tam krásná věc- plot v plotě – nikoho nenapadlo ten starý plot dát pryč? Dále Bauhaus – proč nezklikvidovali již dávno to železné oplocení, které dávalo smysl pro prodejnu – z vlaku je to krásný pohled. O tunách odpadků v okolí ani nemluvím – za chvíli to aspoň trochu zaroste, tak bude zase rok čas. ) Jde mi o to, že se věci neřeší komplexně, nikdo neuvažuje v širších souvislostech, plácáme se po zádech jak se daří. (

  Thumb up 13 Thumb down 10
 10. FM :

  rom: Např. sousední objekt u stodolní se město podle všeho chystá nabídnout k prodeji, viz odkaz. Je tam i vizualizace s dostavěným blokem na Masné a kdyby to dopadlo takto, tak super.

  https://pozemky.ostrava.cz/rezidence-stodolni/

  Thumb up 16 Thumb down 0
 11. thvari :

  FM: to vypadá hodně dobře, ale samozřejmě, případný investor to asi bude řešit po svém. skoro by se chtělo říct, že by město všude mohlo uspořádat architektonické soutěže a pak to investorům prodávat už jako projekt.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 12. Pepper :

  thvari: A pak se diví, že nic neprodali.

  Thumb up 3 Thumb down 7
 13. Adam :

  Zahájení stavby? Stavbou doufám myslíte demolici?

  Thumb up 3 Thumb down 12
 14. MM :

  FM: Vypadá to perfektně, tady na webu už to jednou bylo. Jen krátce. Zajímala by mě předpokládaná cena za tyto pozemky včetně staveb, které tam teď jsou, ví to někdo? Jestli jde městu o nejvyšší cenu nebo o prodej a realizaci. Ohledně výšky, chápu, že je tam určitá regulace a chtějí navázat na okolní zástavbu, ale stavět v takovém místě domy o čtyřech podlažích nedává ekonomický smysl. Město by si mělo uvědomit co vlastně chce.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. Summerboy :

  Jana: A jak by tech 50% uredniku v jedne budove zvladalo peci o temer 300 tisic obyvatel? Byla jste si nekdy zadat o pas? Je neuveritelne, ze toto mesto s temer 300 tisici obyvateli ma jedine pasove pracoviste. Statni sprava nejsou jen darmozrouti. Jsou tu pro nas a vetsina dela, co muze. To nejsou jen neschopni politicti namestci. Jsou to prave ti urednici, kteri ve vetsine pripadu jsou normalni lidi, co se snazi pomoct, pokud muzou. Takove jsou me zkusenosti.

  Thumb up 16 Thumb down 6
 16. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Stavbou se rozumí veškerá stavební díla, která vznikají stavební nebo montážní technologií, bez zřetele na jejich stavebně technické provedení, použité stavební výrobky, materiály a konstrukce, na účel využití a dobu trvání.

  Thumb up 10 Thumb down 1
 17. Koudy :

  Summerboy: kdybych makal tak, jak ourednictvo na meste, byl na vsechny tak mily, jako oni, nevydelam si jako OSVC ani na chleba… A setreni? Nemusi byt prece vsichni doma a mit za to 100% platu, ne?
  Konec OT.

  Thumb up 4 Thumb down 8
 18. Mx :

  Balde: 3 započaté stavby ok. budu se těšit na těch 30 projektů na papíře 2 :-)

  Thumb up 2 Thumb down 6
 19. Summerboy :

  Koudy: Me zkusenosti jsou zkratka jine. Ne kazdy zamestnanec je lempl. At uz ve statnim ci soukromem sektoru. A ne kazdy je celou dobu doma. Kazdopadne jsme uz trochu off topic. Na spravena jatka se tesim ;-).

  Thumb up 7 Thumb down 0
 20. 109 :

  Byl jsem to prozkoumat a opravdu už se tam něco hýbe. Nevíte, jestli tam budou nakonec stromy nebo kašny? Vizualizace se liší. A proč tam není věžička? Nějak nerozumím tomu, na co se ta soutěž vlastně dělala, když to bude v podstatě to samé, co teď. To mohli dát nějakému šikovnému študákovi ze stavební v Zábřehu a zvládl by to taky. Máme moderní materiály i technologie a nejsme schopni ji tam dodat? Tak hlavně že vzrostly náklady. Také mě zaráží, že ten druhý z domů naproti projektovaných radnicí vypadá jako německý panelák z konce devadesátek https://fajnova.cz/projekt/bytovy-dum-na-ulici-janackove/ To se pak jako budeme na ten šedý barák od těch jatek dívat a kochat se jím? No co, už tomu chybí před tím domem jen další dvě řady parkovacích míst na zámkovce a betonové lavičky s reklamou a můžeme si potřást rukou, že jsme opravdu „doma“.

  Thumb up 3 Thumb down 7
 21. Mx :

  109: nesleduji detaily vývoje kolem zapoceti stavby, ale ano, vidim take nekolik zmen na fotografii oproti navrhu, ktery polsky architekt pred léty dal do souteze a skoncil 3tí. Nejen vezička. Chybí dalsi dulezite prvky z návrhu

  Thumb up 2 Thumb down 3
 22. aggu :

  Mx: Věžička již byla mnohokrát komentována. Statika. Jaké další podstatné části z návrhu, bez kterých bude PLATO poloviční, ti chybí?
  Po pravdě, drajv města a práci projektanta obdivuji. Jinde by to celé dávno shodili dolů. Kdo byl uvnitř před rekonstrukcí ví. Moc jsem už nevěřil.

  Thumb up 5 Thumb down 5
 23. Martin [msstavby.cz] :

  aggu: https://www.blesk.cz/clanek/regiony-ostrava/618001/spadla-strecha-prepsala-plany-na-opravu-pamatkove-chranenych-jatek-bila-vez-nebude.html

  Thumb up 1 Thumb down 1
 24. Rado :

  aggu: Spíše si myslím, všechno jde, když se chce. Je-li blbě statika, tak to zbourám a cihlu po cihle postavím znovu. Tak vyrostla z popele Varšava nebo Frauenkirche v Drážďanech, jen chtít. Bohužel Jatka jsou výsledkem impotence lidí z magistrátu, protože dalo se zasáhnout mnohem dřív, když šlo vidět, že se Bauhaus k ničemu nemá. Tím se ztratily roky. Samozřejmě pro mě výsledek celé akce bude, pokud se jatka jakýmkoliv způsobem dají dohromady, ale zejména půjde k zemi Bauhaus, alias Plato, protože snad jen v Ově je možná mít galerii v bývalém hobbymarketu.

  Thumb up 7 Thumb down 10
 25. Jana :

  Rado: Kdyby jen galerie v bývalém hobbymarketu! V Ostravě bude Muzeum hraček, ve výškové budově ex ČSASD (?)v těsném sousedství Frýdlantských mostů. Jinak jatka už nejsou žádnou památkou. (Lze brát místo utrpení za památku?) To co z nich zbylo je obdoba Slezskoostravského hradu – po rekonstrukci, resp. dostavbách kašírka. Ale když vidím jak se v těchto dnech flikuje Dům umění, anebo jaké „tempo“ nabrala výstavba 2 fakult OU za Divadlem Antonína Dvořáka, tak si říkám, že v Ostravě běží čas úplně jinak a architektura (byť se v Ostravě studuje) je proto zdejší region neznámým termínem.

  Thumb up 7 Thumb down 17
 26. aldar :

  —-Architekt Robert Konieczny říká, že nechceme stavět Potěmkinovy vesnice, ale přiznat to, co je novostavba,“ podotkla Bajgarová. Z původního návrhu tak kvůli úpravám zmizela i bílá věž, která měla být součástí přestavby.—–
  Konieczneho soutěžní návrh byl jediný, který navrátil objektu věž v původním tvaru i když z jiného materiálu. Zachoval tím důležitou siluetu objektu, která patřila Ostravě. Ochuzujeme se o krásu – osekáváme z fasád zdobné prvky neobnovujeme věžičky, děláme z domů invalidy a ještě se za to chválíme…

  Thumb up 14 Thumb down 1
 27. Martin :

  aggu: Nejsem stavař, ale nedá se postavit uvnitř staré věže železná konstrukce, na které by stála statika věžičky? Připadá mi, že největší problém jde s heslem: „Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby“

  Thumb up 6 Thumb down 1
 28. aggu :

  Martin: Protože lze s prostorem pod věží naložit mnohem lépe?

  Thumb up 2 Thumb down 8
 29. Martin :

  aggu: Kdo říkal, že by ten prostor pod věží byl zabrán celý? To opravdu nejsme v 21. stol. na takové technické úrovni, aby se ten problém nedal vyřešit kovovou konstrukcí, která zabere jen minimum místa podél původních stěn?

  Thumb up 11 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.