Lokalita Plzeňská / Horní

Na aktuálním zasedání zastupitelstva obvodu Ostrava-Jih byl také projednáván bod o prodeji pozemků u ulice Plzeňská ve styku s ulici Horní. V této lokalitě se rovněž nachází radnice Ostravy-Jih.

Zasedání zastupitelstva sice probíhalo 11.3., nicméně místostarosta J. Dohnal (ODS) bral 3. března prodej již jako hotovu věc. Vyjádřil se tak na svém facebookovém profilu. Dalším otazníkem v prodeji je to, že obvod nevlastní všechny dotčené pozemky. V lokalitě se nachází sousoší „Komunisté“ od Miloše Axmana. Aktuální text k záměru odstranění sousoší si můžete přečíst na a2larm.cz.

Na samotné území MAPPA vypracovala studii, která spíše hrubě specifikuje podmínky výstavby v lokalitě. Údajně měly být vypracováno více variant hmotového umístění zástavby. Součástí materiálu na jednání zastupitelstva byla však pouze jedna varianta.

Důvodová zpráva k prodeji:

Související články


Komentáře

 1. vláďa :

  Pravda je že ta leningrandská kýčovitá socha nebo co to je by mohla jít do zádele, ale dávat tam nějaký barák no nevím.. co takhle nechat pozemek pozemkem pro příští generace? Snad bude chytřejší než tato.

  Thumb up 2 Thumb down 21
 2. aggu :

  http://ostravskesochy.cz/dilo/688-Pamatnik-budovani-socialismu-Komuniste

  Barák postavit, sousoší sundat ze soklu, opravit a nechat na místě resp. poblíž, podle projektu. Samozřejmě bez toho mamutího piedestalu, ten nemá opodstatnění. Jen idiot bojuje proti historické paměti. A že takových hrdinů protikomunistického odboje momentálně v Česku je….

  Thumb up 23 Thumb down 7
 3. vláďa :

  aggu: To jako máme uctívat kdejakou zhovadilost? Tak bychom museli zrenovovat i Adolfovy busty….

  Thumb up 7 Thumb down 20
 4. aggu :

  vláďa: Za prvé, proč „uctívat“? Je to naše historie, 40 let národní ostudy, kterou bychom si měli my i naše děti připomínat. Nebo aspoň nezapomenout. A o pojmu „zhovadilost“ bychom se mohli bavit hodně dlouho, že ano? ;)
  Sousoší stačí sundat z piedestalu na ten nízký podstavec. A pevně doufám, že se nenajde nějaký „bojovník za demokracii“, který bude mít nutkání vedle sousoší „slavnostně odhalovat“ cedulku s vysvětlujícím textem. Jak je zvykem v dnešní pošahané době.

  Thumb up 21 Thumb down 6
 5. thvari :

  aggu: přesně to mě hned napadlo. já bych do toho šel a investorovi to tam prodal s několika jasně danými podmínkami ohledně zvýšení kvality veřejného prostoru, zachování sousoší a části zeleně.

  a kdybychom byli jó odvážní a důvtipní, dalo by se na to i umělecky zareagovat něčím současným…

  Thumb up 3 Thumb down 2
 6. balde :

  mohli by to sousoší nechat Davida Černého nějak vylepšit umělecky

  Thumb up 5 Thumb down 11
 7. VU :

  Otázkou je, jestli ono v podstatě je nutné vůbec řešit ideologickou podstatu sochy. Přece jen, sama o sobě, i jak se píše na Ostravských sochách, je prostá ideologických symbolů. Jen ten její název. Sundat z podstavce, sochu tím zlidštit, a myslím, že se na ni lidé budou dívat úplně stejně, jako na Hutníka na Alšáku v Porubě. Nepamatuju se, že by ho kdy někdo bral za symbol minulého režimu.

  Thumb up 10 Thumb down 1
 8. Pavlína Nováčková :

  Dovolím si shrnutí posledních pár dní z pozice řadové zastupitelky městského obvodu.
  Když nám „na stole“ přistály podklady pro schválení prodeje, víceméně ani ne 24 hodin předtím, než vyšel článek na seznamzpravy.cz o tom, že se bude prodávat pozemek naproti radnici, hodně ve mně hrklo. Že se něco chystá, o tom se šuškalo, zhruba jsem věděla, jaké podklady zpracovala MAPPA (děkuji za ně, je to moc dobrá analýza) ale nebylo možné vyrazit z úřadu na Ostravě-Jih žádné relevantní informace. Takže od chvíle, co jsem otevřela podklady, začala honba za tím, zjistit nejen, jak by mělo být naloženo se sousoším (právě se znalostí nejapných a hrozivých vyjádření mých kolegů z ODS, ale také, proč a zda je relevantní pozemek prodat. Osobně jsem oslovila dost lidí, abych získala různé názory a abychom se s kolegy mohli k věci postavit poučeně a na základě nějakých odborných pohledů, nejen na základě vlastních dojmů. Díky mnoha lidem „od fochu“, včetně dědiců autorských práv jsem poskládala různé střípky a všem moc děkuji i takto veřejně za odborný pohled a konzultace. Kdo se neptá a myslí si, že jeho názor je jediný ten správný, tak nejenže táhne do pekla sebe, ale v politické funkci i to, co zrovna řídí – v tomto případě městský obvod.
  ➡️Jedna věc, co mě opravdu nejvíce trápí je to, že kolem prodeje pozemku a otázkou, co s dílem, neproběhla žádná veřejná diskuze – prostě se to upeklo na radnici. A taky, že se na prodej nelogicky spěchá, když nemáme strategický plán, který by nám řekl, jak ten rozvoj obvodu bude probíhat. Troufám si tvrdit, že prodeje veřejného majetku je nutno promýšlet ne dvakrát, ale několikrát, protože škody jsou mnohdy nevratné.
  ➡️Osobně jsem nechtěla, aby se debata o prodeji veřejného prostoru zkrátila pouze na otázku, zda sousoší půjde k zemi nebo zůstane na místě nebo jinde. Tahat ideologii do rozhodování o rozvoji obvodu je politický balast, nikoliv věcná diskuze. Proto všem, kteří měl zájem, jsem naše online dostupné materiály poslala.
  ➡️Na zasedání zastupitelstva jsme si s kolegy dávali velký pozor, abychom hovořili věcně a do ideologických věcí se nezaplétali – to jsme nechali jiným partajím. Domnívali jsme se, že divoké politizování ničemu nepomůže.
  V zásadě jsme tedy na zastupitelstvu debatovali toto (mám to rozepsané podrobněji jinde, až bude zveřejněno na webu, dám sem odkaz):
  ⬜️Co se sousoším. Chtěla jsem, aby se k jeho roli a významu udělala odborná skupina a ta jej prodebatovala. To bylo odmítnuto jako zbytečné. Nicméně sousoší zůstane v daném prostoru (tohle zaznělo, jen ve schváleném usnesení to nejspíš takto nebude a z toho mám obavu) a bude se přemísťovat pouze v rámci tohohle prostoru. Podařilo se mi prosadit, že investor zaplatí jeho opravu. Já mám ve svém obvodu ráda všechna umělecká díla, už jen proto, že tady dlouhé roky nic nového nevzniklo, naopak, teď nám pár kousků leží ve skladu Technických služeb.
  ⬜️Debatovali jsme potom dále podmínky, kdy jsme požadovali, ať se ty věci, co jsou v analýze našeho Městského ateliéru prostorového plánování, přenesou do usnesení a důvodové zprávy. Odmítnuto.
  ⬜️Do podmínek jsme chtěli rovněž dostat to, aby investor předložil kompletní projekt – vizualizace, pohledy, situaci širších vtahů, řezy atd. Rozhodovat se jen podle vizualizace nebo jednoduchého výkresu o takto významném prostoru nám přišlo málo.
  ⬜️Taktéž jsem říkala, že prodeje by měly být součástí strategického plánu, měli bychom mít zmapované brownfieldy a volné plochy a řešit, co s nimi, což bylo smeteno s tím, že nemáme brownfieldy.
  ⬜️V zásadě jsem žádala stažení materiálu, protože fakt není jasné, proč to teď prodávat, když nás nic nenutí. Jasně, pochopím nějakou polorozpadlou budovu bez architektonické hodnoty v zástavbě, která se prodá třeba pro stavbu rodinného domu. Ale takto velké veřejné prostranství? To přece není jen tak něco. Samozřejmě že to bylo odmítnuto.
  -V podkladech nic nebylo o tom, že je tam i pozemek města, říkala jsem, že by se to mělo řešit jako komplex. Nic-Už jsem říkala na radnici, že ráda pomohu s koncepcí péče o umělecká díla, ať to nekončí jak dekorativní stěna Pavla Hanzelky, která teď hraje všemi barvami nebo ať se prostě plastika ve fontáně na ul. Provaznická neprdne jen tak někam. Myslím, že je nejvyšší čas se do toho pustit.
  -Na Jihu se chystají další dva prodeje, a pokud budou připraveny tímto stejným, netransparentním způsobem, bez pořádné diskuze, budu se následující roky možná dívat na to, jak můj obvod, už tak rozhášený, a bez nějak pořádné vize, kam s ním dál, zase zařazuje zpátečku.
  Za pár dní bude diskuze k dispozici online. Pokud by si někdo chtěl ověřit výše řečené, tak bude mít příležitost. Budu moc ráda, pokud se tady najdou lidé, které zajímá dění na Jihu. Pokud jste dočetli až sem, tak děkuji.

  Thumb up 13 Thumb down 3
 9. O. :

  Pavlína Nováčková: jestli do toho nechcete tahat ideologii, tak ty komunisticke sochy prestante obhajovat. Uz davno tam nemely strasit. Taky jsme si tady po 1945 nenechavali umeni z dob Bohmen und Mohren, tak nevim proc tady porad trpime oslavne dila komunisticke ideologie. Pokud nekdo bojuje za jejich zachovani, tak do toho tu ideologii taha, tu zvracenou komunistickou.
  A za druhe, pokud je o ten pozemek zajem, tak prodat a pohlidat si, at je tam neco aspon trosku kvalitniho (ne dalsi lidl) a ne o tom porad jen schuzovat jak za bolsevika.

  Thumb up 4 Thumb down 12
 10. aggu :

  O.: Ideologii do toho taháte vy. A ta paní od pirátů, která tím románem patrně plní stranický úkol.

  Thumb up 4 Thumb down 9
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Upřímně nerozumím tomu, proč je hlavní průčelí pouze proti ose Moravské a není pevně ukotveno až k světelné křižovatce s Horní ulici, kde by objekt tvořil protiklad budově radnice.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 12. Pavlína Nováčková :

  aggu:
  Určitě neplním stranický úkol. Ani nevím, jak by měl znít. Každopádně, za pár dní bude záznam ze zasedání zastupitelstva, takže si každý může udělat k tématu svůj vlastní názor.
  Když se prodávají pozemky, tak by to mělo být fakt dobře připravené. Jenže to tak často prostě není a chyba je už na začátku, když se nedomyslí záměr a všechny souvislosti. To je prostě gró toho, jak nakládat s obecním majetkem.

  Thumb up 12 Thumb down 1
 13. aggu :

  No jak bych to řekl.. nevěřím ;)
  Záznam ze zasedání si přečtu, občas to dělávám (+ z rady a zastupitelstva SMO) jako svoji „guilty pleasure“.
  Vaše vystrašení nechápu, zjevně, když podklady dělala i MAPPA, se jedná o již delší dobu projednávanou věc. „Šuškání“?
  Upéct se to musí na radě, kde jinde. A jedná se o záměr prodeje, nikoliv prodej konkrétní osobě a už vůbec ne naslepo. Proč ta „hysterie“?
  Ani tu okamžitou „honbu“ za informacemi o sousoší vám, tak nějak, nevěřím, sorry.
  Odborná komise o sousoší? Odborná? Komise?
  Začínám být alergický na politiky, kteří se zaklínají „veřejnou diskuzí“ o odborných tématech.
  Investor vám, z logiky věci, kompletní projekt předložit nemůže. Protože ho v době projevení zájmu, logicky, mít v ruce nebude.
  Co myslíte tím „strategickým plánem“?
  Brownfieldy jsou zmapované jak centrálně, tak na kraji. Vše je už dlouho na webu –
  https://brf-msk.cz/brownfieldy
  https://brownfieldy-dotace.czechinvest.org/Aplikace/bf-public-x.nsf/bfs.xsp

  Opravdu by mě zajímalo co myslíte tím „prodávat pozemky, jen když nás k tomu něco nutí“. Napadá mě jedno horší vysvětlení než druhé…
  A prosím nepište příště o úplně každém hnutí své mysli. Díky za to, ale je to fakt dlouhé ;)
  A ohledně kulturních artefaktů na Jihu, nikoho nezajímají do doby, než je nějaký buran nesundá kangem. Pak se zvedne 3-denní vlna opovržení. A pak je ticho. Situace má jednoznačného viníka – radnice Jihu, která je uvyklá jenom přihlížet a následně řádně dle zákona zdůvodnit, proč nemohla nic dělat. PS: Kdyby nebylo práce J. Ivánka, veřejnost by o žádných artefaktech ve veřejném prostoru neměla ponětí. Radnice Jihu žádnou práci v tomhle ohledu neodvedla.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 14. aggu :

  Martin [msstavby.cz]: Jedno vysvětlení je. Budova radnice je natolik bezcenná záležitost, že si konfrontaci nezaslouží. Naopak ulice Moravská (a Provaznická) jsou nejdůležitější ulice Hrabůvky. Zatím si toho bohužel nikdo nevšiml, ale jednou to přijde. Mají mít charakter bulváru a ne dystopie, kterou předvádí dnes. To co dělá MAPPA dnes s ul. 28. října se musí udělat i s těmito dvěma ulicemi.
  Ohledně radnice mě napadá – celý „komplex“ opustit, předělat na byty, prodat a postavit novou radnici. Třeba právě v části uvažovaného objektu (investor postaví, radnice odkoupí). Jih je jedna z největších městských čtvrtí v celém Česku, na úrovni krajského města. Úroveň radnice tomu neodpovídá.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 15. Martin [msstavby.cz] :

  aggu: Proč jsou zrovna ulice Moravská a Provaznická ty nejdůležitější? Z čeho to vyplývá?

  Radnice je ohavná.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 16. aggu :

  Martin [msstavby.cz]: Žádné bodování nemám ;) Obě ulice spojují V-Z okraj souvislé zástavby, ostatní ulice jsou různě zkrácené/nedokončené/uříznuté pozůstatky chaotického soc-post-soc-urbanismu. Jiné velké ulice jsou jen na okrajích a slouží hlavně autům.
  Obě jsou dostatečně široké. O historických plánech Moravské bych si chtěl někde něco přečíst. No nedopadlo to. Problém je hlavně pásmo VN, které „zarostlo“ a bylo by nutné jej přeložit.
  Provaznická propojuje významné místa (Edison, Hlubina), jsou tam tři školy, rostou bytovky, velký provoz lidí. Pokud někdy někde v Hrabůvce bude Lidl, tak tam.
  Obě by, jako širší zelené bulváry + 2 pruhy pro auta změnily Hrabůvku k lepšímu. Možná by se tak mělo postupovat obecně, vytipovat perspektivní místa a ty posunout o 100 let dopředu – jako místo „pozitivní deviace“ ;) Nejsou v Hrabůvce jediné, samozřejmě. Další neuralgický bod je samotná křižovatka u Edisona (jste uprostřed historie Hrabůvky a vlastně nejste), utopené okolí kostela Panny Marie a přilehlé fady, Savarin-ghetto, chaotické okolí Polikliniky, otřesný Špalíček atd. A k tomu bych jako bonus přidal dvorky mezi bloky. Vytipoval bych si jeden pilotní a s tím bych si vyhrál (zeleň, povrchy, mobiliář, fasády…). Jenže tady v Hrabůvce není nikdo, kdo by taková témata zvedal ze země. Není v tom politika ani ideologie, ale normální práce.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 17. Martin [msstavby.cz] :

  aggu: Plzeňská je ale právě historicky hlavní ulicí a „výpadovkou“. Provaznická mi přijde spíše jako ulice na sídlišti. Podobných ulic je více. U Moravské bych viděl potenciál od školy k náměstí G. Svobody. Tam jsou na to prostory i postavené. Jestli Edison, tak spíše od Edisonu směrem k Nádraží, na ulici je tramvaj, taky pohyb lidí a kolem Jubilejní kolonie by se taky mohly tvořit fajn věci. Ty současné komerční prostory podél ulice jsou hrozné. Viz ten „komplexík“ Slavia. :D

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.