Lidé protestovali za Bredu

Několik stovek lidí se sešlo v pondělí odpoledne na Horním náměstí v Opavě. Důvodem bylo lidové shromáždění za záchranu bývalého obchodního domu Breda. Od roku 2013 je budova zavřená a chátrá.

Podle události, kterou na Facebooku vytvořili organizátoři demonstrace, mělo přijít do centra města asi sedm stovek nespokojených občanů. Jejich počet byl nakonec odhadem i vyšší. Přitom ještě patnáct minut před začátkem protestní akce postávala na náměstí asi jen dvoustovka přihlížejících.
Prostor před divadlem se ale poté začal rychle plnit. Úderem šestnácté hodiny si vzal slovo hlavní pořadatel Roman Ulbrich. Právě on stojí už několik let za facebookovým profilem Moje Opava a byl to před nedávnem právě on, kdo celé shromáždění za záchranu kulturní památky vymyslel. Příchozí přivítal a seznámil je se svou myšlenkou i s cílem dnešní akce, a sice aby se začalo pro záchranu objektu něco dělat.


„Já sám si Bredu bohužel koupit nemohu. Ale určitě zůstanu v celé věci aktivní. Nadále vás budu o všem novém informovat na Facebooku Moje Opava. Děkuji, že jste dorazili v tak hojném počtu,“ řekl.

Poté přišel na řadu opavský primátor Tomáš Navrátil. Ten zdůraznil, že městu není stav Bredy lhostejný, snaží se správci konkursní podstaty pomoci najít vhodného investora a prověřují se i možnosti dotací. „Budova ale nepatří městu a tím jsme tedy limitováni,“ konstatoval a následně zareagoval i na aktuální stav Bredy.
„Byl jsem se podívat uvnitř a musím říci, že mě to mile překvapilo. Do objektu už nezatéká, opravdu jsem čekal, že to bude o dost horší,“ uvedl. V Bredě totiž už několikrát probíhaly po konzultaci s památkáři vyklízecí práce, sloužící mimo jiné i k lepší údržbě interiéru. Na sociálních sítích ještě před tím kolovaly i ne příliš uspokojivé snímky právě z vnitřních prostor Bredy.


Po Tomáši Navrátilovi promluvil k občanům také Václav Hájek z opavského pracoviště Národního památkového ústavu. Ten je mimo jiné autorem dokumentárního filmu Na útěku, mapující osud rodiny Davida Weinsteina, která byla poznamenána nacismem a druhou světovou válkou. Právě David Weinstein nechal Bredu podle projektu Leopolda Bauera v letech 1927 – 1928 postavit. Václav Hájek udělal jakýsi průřez historií budovy, přičemž doplnil, že z hlediska památkářů určitě nepřichází v úvahu například demolice objektu. Před sedmnáctou hodinou bylo shromáždění oficiálně ukončeno.
Bredu získal po revoluci v privatizaci podnikatel Kamil Kolek, který tedy byl jejím vlastníkem. V prosinci 2004 zasáhl Bredu požár, závada na elektroinstalaci v roce 2013 ale někdejší perlu Slezska definitivně uzavřela. Od loňského února se snaží zchátralou Bredu za 55 milionů prodat správce konkursní podstaty, zatím bez úspěchu.

zdroj + celý článek: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. Aleš :

  Je potěšující okolností, že alespoň sedm stovek lidí si váží svého kulturního a historického dědictví, ti ostatní raději v LIDLu nakoupí… Je mi smutno na duši. Quo vadis, Opavo, Ostravo!!!

  Thumb up 8 Thumb down 11
 2. Ina :

  Protestovat proti…

  Demonstrovali za Bredu
  Případně česky – Sešli se na podporu Bredy

  Thumb up 8 Thumb down 3
 3. Jája :

  Jen proto, že je to krásné, tak tam nikoho z nájemců nedostanete.
  Zvyšující se náklady na energie, jejichž úsporu nejde kvůli omezením rozumně řešit a nutnost oprav dle pokynů památkářů, tuto budovu odepsalo.
  Navíc prodejních ploch je víc než dost a další rostou.
  Tak co s tím objektem?
  Koupit si to nemohou, ale určitě mají hlavu plnou nápadů.
  Pokud by to bylo jejich a měli by to platit ze svého, budou otáčet každou korunu a vypadalo by to stejně.
  Všichni jsou generálové, než dojde na řeč ohledně finací.

  Thumb up 9 Thumb down 12
 4. Jirka :

  Jája: náklady na energie určitě ne. Podle mě je problém parkování. Lidi neudělají krok navíc.

  Thumb up 13 Thumb down 0
 5. Jája :

  Jirka: Tak jim to při další demonstraci řekněte, že jsou jen leniví, že by to pro ně pan majitel rád otevřel, ale že oni, i když je obchod úplně v centru, tam pár kroků nedojdou.
  Bacha pak na nízko létající věci jo :D.
  Přestože to parkování v tom taky bude hrát svoji roli, tak se to sečte jedno s druhým a z toho to, co je teď.
  Nechuť s tím něco dělat.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Pavel :

  Jirka:
  Původní OD Breda je stavebně propojen s novým centrem B&W, kde jsou 3 patra podzemního parkoviště. Čili chtělo by to spolupracovat.

  Kolkův rodinný klan ale v minulých letech veškeré pokusy překazil. Jen pro připomenutí – peníze za pronajaté obchodní plochy v OD Breda převáděl Kamil Kolek do rekonstrukce zámečku ve Štáblovicich a na konto ODA, která mu v 90. letech při privatizacích šla na ruku. Podobně tenhle pseudopodnikatel zničil Ostravicu, opavský Zlatovar nebo krnovské Varhany. Utrácet ale umí (třeba vystoupení K. Gotta na vlastní svatbě, koupě knihovny V. Havla, kýčovitá přestavba štáblovického zámku, atd.). Kam šlápl, sto let tráva neroste.

  Thumb up 15 Thumb down 1
 7. Karlos :

  Smutný osud obchodního domu po roce 1989
  Kontrolní závěr z kontroly privatizace a likvidace s. p. PRlOR – Severomoravské obchodní domy http://jdem.cz/wvnx5

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Michal :

  Nechtěl by Kolek koupit prior v Jihlavě a podobně úspěšným způsobem se o něj postarat? Tam by mu možná poděkovali.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Karlos :

  Michal:
  Jihlava nemá ochranou zámku, proto se někdo postaral http://www.pivovary.info/?p=68496

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.