Lázeňský dům Eugen na Archiwebu

Autor: Vysloužil architekti | Ondřej Vysloužil
Projekt interiéru: Markéta Vysloužilová, Iveta Janečková
Spolupráce: Ladislav Procházka, Ondřej Mlčoch
Investor: Státní léčebné lázně Karlova Studánka, s.p. spolufinancováno prostřednictvím Regionálního operačního programu, z dotačních fondů EU, za podpory Moravskoslezského kraje
Náklady: 19 000 000 CZK

eugen

Lázeňský dům Eugen byl postaven roku 1890 arcivévodou Vilémem jako letní sídlo a pojmenován po arcivévodovi Evženu (Eugenu) Rakouskému, pravnuku Marie Terezie.
Po skončení éry původních zakladatelů a správců Karlovy Studánky – Řádu německých rytířů, byl lázeňský dům s nově nastolenými poměry přejmenován na „Šárka“ a těsně před rekonstrukcí sloužil jako ubytovna pro zaměstnance. Lze říci, že nový název, vycházející ze starých českých pověstí, byl k lidovému způsobu nakládání s touto památkou celkem přiléhavý. Na vnějšku budovy se podepsala léta neodborné údržby, v interiérech se dochovalo pouze několik detailů.

 

eugen

 

V době rekonstrukce, která začala na podzim roku 2010, se na půdě jedné z lázeňských budov náhodou našla tabule s původním názvem vily „EUGEN“. Tato skutečnost, spolu se snahou o obnovení původního lesku a významu budovy, nakonec vedla k jejímu opětovnému přejmenování. Stalo se tak v den slavnostního otevření. To, že je budova kulturní památkou, bylo nutno zohlednit již při samotné přípravě. Před započetím hlavních projekních prací byly provedeny rozsáhlé průzkumy a rekonstrukce byla již od návrhu konzultována s pracovníky památkové péče z Ostravy a Bruntálu.

 

eugen

Stavba má zděné přízemí a sklep, v patře se s výjimkou tělesa schodiště jedná o dřevostavbu (srubová technologie). Konstrukce krovu je dřevěná. Stavba byla v prvé řadě zevnitř zcela vyčištěna na nosné konstrukce a ochráněna od dosavadních znehodnocujících vlivů (zatékání splašků, vzlínající voda z okolního terénu, napadení dřevokaznými houbami). Přes počáteční průzkumy byl v průběhu výstavby zjištěn katastrofální stav srubových obvodových konstrukcí, takže stavba musela být zevnitř ztužena ocelovou konstrukcí s následnou výměnou a dovyztužením některých dřevěných částí. U nově vestavěných vnitřních kontrukcí byly mokré procesy v dřevěných horních podlažích zcela vyloučeny. Objekt byl v místě dřevostavby zevnitř zaizolován a dokončen suchou montáží. Výplně oken byly nahrazeny kopiemi, vnitřní dveře ve společných částech byly vyrobeny dle jediných dochovaných vnitřních dveří.Z vnějšku byly stabilizovány omítané části fasády a otryskány dřevěné konstrukce. Drobné dřevěné a kovové detaily byly sejmuty a restaurovány, případně v závěru nahrazeny kopiemi. Lázeňský dům byl z exteriéru pojednán s odkazem na dobové fotografie.Do interiéru se spolu s využitím podkroví vešly 4 pohodlné apartmány dvou velikostí a dvojí kapacitou lůžek. Dva apartmány jsou tří lůžkové – jednopodlažní a dva 5 lůžkové – mezonetové.

eugen

eugen

eugen

eugen

celý článek: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. Tomas T. :

  Tak to je design s velkym D.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. thrpst :

  Ty vole! 19 míčů za takové interiéry! To je umění!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. marian :

  hezky promyšlné a sladěné, ale mě se tenhle „dyzajn pro dyzajnéry“ nelíbí. za pár let to bude vypadat směšně. nemá to nadčasovou hodnotu, je to jen módní retro vlna. navíc se mi ten mix bruselu a sedmdsátek úplně do tej dřevěné vily nehodí.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.