Kopřivnice vypíše arch. soutěž

Kopřivnice plánuje vypsat architektonickou soutěž na novou podobu místního koupaliště.

Zdejší koupaliště čekají změny. Už v letošním roce budou muset jeho návštěvníci oželet tobogán. Atrakce z roku 1995 už bohužel překročila hranici své životnosti a další bezpečný provoz tobogánu bez kompletní rekonstrukce nebude možný. „Rozhodli jsme se jít cestou odstranění tobogánu bez náhrady a chceme akcelerovat snahu o komplexní modernizaci celého areálu,“ říká René Lakomý, kopřivnický místostarosta odpovědný za oblast sportu. Letos v létě podle jeho slov děti na koupališti budou moci využít k pobavení nafukovací atrakce do vody a brzy by se mohlo dosavadní koupaliště zásadně proměnit.

Směřování současného koupaliště má určit architektonická soutěž, na jejímž zadání se na radnici aktuálně pracuje. Její podmínky by měly být připraveny během několika následujících týdnů a možná už v únoru by soutěž mohla být vyhlášena. „Podmínky soutěže chceme nechat co nejvíce otevřené, abychom architekty příliš nesvazovali. Rozhodně ale chceme zachovat alespoň jeden padesátimetrový bazén vhodný pro kondiční, sportovní plavání a vodní pólo s minimální hloubkou 1,8 m. Podoba druhé bazénové vany pro rekreační účely zůstává otevřená. Určitě nezapomeneme na relaxační prvky. Důležité bude také zapojení moderních technologií, které by mohly například výrazně snížit energetickou náročnost provozu celého areálu a prodloužit koupání,“ nechal se slyšet místostarosta Lakomý.

I přesto, že charakter areálu by mohl být do značné míry zachován, bude jeho modernizace investicí v řádu vyšších desítek milionů.

Střízlivé odhady nákladů na proměnu areálu se podle Lakomého slov pohybují mezi 60 a 80 miliony korun. „Budeme se samozřejmě snažit zajistit i externí financování této investice. Za dodržení určitých parametrů bazénů by se nám mohlo podařit získat dotaci na modernizaci bazénu a příslušné technologie. Na další části areálu ale budeme muset zcela jistě hledat prostředky jinde,“ uvedl místostarosta René Lakomý.

Vzhledem k možnostem městské pokladny by modernizace celého areálu měla být rozdělena do dvou etap. Nejvyšší prioritu bude mít úprava bazénových van a příslušné technologie úpravy vody a proměna budovy přiléhající k Husově ulici. Ta by měla dostat nejen nový vzhled a širší využití, ale mohla by být i místem pro umístění slunečních kolektorů, solárních článků a dalších technologií, které by snížily náklady na provoz a na něž nemyslela studie, kterou si Kopřivnice nechala zpracovat v roce 2015. Město se podle místostarostových slov rozhodně nechce vydat směrem přestavby dnešního koupaliště jen na aquapark, což doporučovala někdejší studie.

Ve druhé fázi, kterou zatím místostarosta Lakomý označil spíše jako výhledovou, je pak úprava louky u dnešního koupaliště s cílem zintenzivnit možnosti jejího sportovního a rekreačního využití.

Časové horizonty, v jakých by se areál pod Červeným kamenem mohl proměnit, jsou prý v počátečních fázích celého projektu velmi nejisté. V rozpočtu města na letošní rok je k dispozici částka čtyři miliony korun na projekt rekonstrukce letního koupaliště. Podle místostarostových slov by architektonická soutěž, do jejíhož výsledku bude zřejmě moci promluvit i veřejnost, mohla znát vítěze letos v létě. Následně by rekonstrukce měla dostat podobu projektů pro stavební řízení a realizaci.

„Samozřejmě v ideálním případě by se po skončení letošní letní sezony začalo s rekonstrukcí a areál by mohl být připraven do prázdnin 2023. To je ale spíš můj sen. Bude totiž potřeba dostatek času stavbu připravit a také zajistit financování a přesvědčit zastupitele o tomto projektu. Jako pravděpodobnější tak vidím, že v příštím roce by areál zůstal uzavřen,“ připustil René Lakomý.

zdroj text: koprivnice.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.