Jindřich do dvou let

Informace o přestavbě bývalého hotelového domu Jindřich v centru Ostravy a dalších záměrech společnosti Asental.

Anthony Caine je architekt z New Yorku, který by rád z Ostravska a Karvinska udělal dovolenkovou destinaci. Okolí Karviné je podle něj místo s rekreačním potenciálem, který má moc přitáhnout do regionu i zahraniční investory.

„Pokud sem mají poslat svoje manažery a jejich rodiny, potřebují kromě pracovní síly a dobrých podmínek pro byznys vidět i místo, kde se bude dobře žít,“ vysvětluje Caine.

„Proto chceme společně s městy a krajem vytvořit urbanistický záměr, k čemu by měly pozemky na Karvinsku sloužit. Třeba přijít s řetězcem aktivit, které by šly za víkend projet na kole, a udělat z okolí Karviné něco, jako je Třeboňsko pro cyklisty,“ popisuje Caine, který dráhu architekta vyměnil za manažerskou roli a nyní šéfuje skupině Asental.

Ta je potomkem dělení OKD a podědila přes 45 milionů čtverečních metrů pozemků na Ostravsku a Karvinsku, část z nich jako brownfieldy s následky těžební činnosti. Majitelem skupiny je podnikatel Zdeněk Bakala, který zároveň vlastní i vydavatelství Economia, jež vydává Hospodářské noviny a server IHNED.cz.

Asental je zodpovědný za projekt Moravskoslezské rozvojové zóny, která zahrnuje průmyslové parky František II u obce Horní Suchá, Dukla v katastru Havířova a karvinskou rozvojovou zónu Barbora, která by kraji měla přinést 2000 nových pracovních míst.

Moravskoslezský kraj už do rozvojové zóny hledá investory, o totéž se snaží i Asental.

„Jednáme s japonskými, korejskými, ale i českými investory. Kromě toho máme rozjeté i diskuse se třemi společnostmi, které by rády šly do Dukly nebo do Františka, mají zájem celkem o 27 hektarů,“ řekl HN Caine a dodal, že jednání ohledně Barbory vedou s firmami z oboru IT a z automobilového a farmaceutického průmyslu.

Barbora o rozloze 85 hektarů teď čeká na územní rozhodnutí a následný prodej kraji, který má od vlády přislíbenou dotaci 750 milionů korun na stavbu infrastruktury.

František II u Horní Suché rozšiřuje o 30 hektarů stávající průmyslový park, havířovská Dukla získala v lednu prvního velkého investora, švédskou společnost Mölnlycke.

„Každá samostatně jsou ale tyhle zóny celkem malé, dokonce i Barbora. Proto jsme se loni dohodli s městy, že je investorům představíme jako celek, jako jednu velkou rozvojovou zónu, jejíž části jsou do deseti minut od sebe,“ vysvětluje Caine s tím, že pro investory ve specifických oborech jsou tři oddělená území v rámci jednoho projektu zajímavější.

„Třeba v automobilovém průmyslu. Velká továrna může být v Barboře, její subdodavatelé v Dukle. Dodavatelé totiž chtějí být blízko, ale zároveň nezávislí, aby mohli svoje služby prodávat i jiným odběratelům,“ dodává Caine.

jindrich

Kromě Karvinska má Asental velké plány i přímo v Ostravě. V příštích dvou letech zrekonstruuje v centru města několik budov po OKD, včetně bývalého sídla těžařské společnosti, a vybuduje nové kancelářské prostory.

„V centru Ostravy chystáme rekonstrukci opuštěného Hotelu Jindřich, což je stavba, která nás dlouho trápila,“ říká Caine. „Opustili jsme projekt dvou mrakodrapů a současnou stavbu rozdělíme na tři části. V té severní budou kanceláře, o využití jižní části se jedná. Prostřední část zrekonstruuje investor, se kterým nyní jednáme, a vzniknou tam byty. Přestavba Hotelu Jindřich vyjde zhruba na 800 milionů korun,“ dodává.

zdroj: ihned.cz

Související články


Komentáře

 1. johny :

  Snad to nebudou dva roky na Jupiteru :D

  Thumb up 7 Thumb down 2
 2. Rado :

  Nevím, zda-li nebude lepší to strhnout a postavit něco z gruntu nového. Rekonstrukce za 800 mil. Kč a výsledek takový obyčejný, to si Ostrava snad ani nezaslouží. I když v podání Asentalu, resp. exp. RPG Landu se může jednat i o mazání medu kolem huby, nebylo by to poprvé.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 3. Alex :

  Rado:
  Že si to Ostrava nezaslouží?:-)

  Přečtěte si rozhovor s paní starostkou Bernfeldovou. Pro město, které si do čela svého centrálního obvodu postaví tuto myslitelku, jsou odpovídajícím urbanistickým počinem dvě polystyrénem zateplené unimobuňky s parkovištěm.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 4. Jiřík :

  Rekonstrukce je vždy o mnoho dražší než výstavba nového. Jinak už proběhla jedna rekonstrukce na nádražní od této společnosti a dopadla dobře.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 5. bapi :

  Alex:
  Abych řekl pravdu, tak každý volič Ostravaka by měl být zbaven svéprávnosti… Jen kdyby někteří věděli, ale hloupost českého človíčka bohužel nezná hranic. Jo, ať se i příště volí podle obecných frází, populistických slibů.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 6. Danek :

  Malička dobrá zpráva pro Ostravu a Karvinou.http://ostrava.idnes.cz/do-ostravy-se-presune-cast-financni-spravy-f2y-/ostrava-zpravy.aspx?c=A150910_2190675_ostrava-zpravy_woj

  Thumb up 2 Thumb down 2
 7. Alex :

  Danek:
  Aby nebylo těch dobrých zpráv příliš: http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/zastupitele-schvalili-dotace-baniku-i-vitkovicim-20150910.html V kontextu sportovního úspěchu pana Limberského si nemohli vybrat lepší moment

  Thumb up 3 Thumb down 3
 8. jiří :

  vypáda to pěkně už chci vidět jak tohle do dvou let zrekonstrují. kdy bude demolice.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Jiřík :

  http://www.dhlfreight.cz/images/kontakt/dhl-freight-ostrava.jpg Tak podle některých se takhle rekonstrukce nepovedla podle disliků. :)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 10. robert :

  Alex: kde ten rozhovor najdu?

  Thumb up 0 Thumb down 2
 11. Alex :

  robert:

  Tady: http://moravskoslezsky.denik.cz/online-rozhovor/on-line-rozhovor-se-starostkou-petrou-bernfeldovou-20150901.html a diskuse k tomu je zde na webu: http://www.msstavby.cz/ovastory-10-04-09-2015/

  Ale není to hezké čtení.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 12. Rýša :

  Bože můj! Jak může být tohle „stvoření“ starostkou centrální části třetího největšího města republiky. Co odpověď to perla, pak se divíme, jak město „vzkvétá“. Kdo tohle zvolil?

  Thumb up 7 Thumb down 1
 13. thvari :

  Po přečtení tohoto onlajn rozhovoru vyzývám zdejší přispěvatele a provozovatele stránek, aby okamžitě vytvořili nové politické uskupení s názvem Ó eS Vé, Ostravská strana veřejná, a připravovali se na kandidaturu pro krajské volby v příštím roce a pak také volby do městských obvodů v roce 2018.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 14. Alex :

  Takže jestli to čtu pořádně: z Františka (bývalý Gottwald), Dukly a Barbory (1. Máj) budou průmyslové zóny. Toto území je obklopeno stávajícími šachtami Lazy (býv. AZ), zavřená Doubrava (býv. ČSA), stávající ČSA, Darkov (1. Máj), ČSM Sever a ČSM jih. Z jihu je pak Havířov, resp. Dolní, Prostřední a Horní Suchá.

  Tam jako bude ten „řetězec aktivit, které by šly za víkend projet na kole“, to „něco, jako je Třeboňsko pro cyklisty“?

  A pro koho? V Havířově už se nahlas mluví o cílovém stavu 50 tisíc obyvatel do 5 – 10 let. Karviná na tom není líp. Nebo že by předvídavě počítali s uprchlickou krizí?

  Řeknu, jak to je: spravit dva – tři baráky, pokreslit co nejvíce papíru, aby to vypadalo, rychle prodat (nejlíp státu – kdo jiný by to také kupoval) a tradá, to je Bakalův plán.

  Zbytek nechat mokrým snům pana Nováka a jeho oranžových dědiců (s malým d).

  Thumb up 5 Thumb down 2
 15. robert :

  Alex: přečetl jsem diskuzi v deníku i zde není mi moc jasné, co je terčem té kritiky. Ten článek na těchto stránkách zde je dost jednoduchý. Kritizovat lze cokoliv, co není dokonalé, takže na Ostravu by se kritikou dala posat knihovna, ale tady je ta kritika docela legrační. Často si protiřečí, je zcela nekostruktivní a pravděpodobně vychází ze slušné neznalosti. Jen namátkou, je směšné vytýkat městskému obvodu to, že soukromý investor ustoupil od koupi pozemku ( květinová síň ) kvůli tomu, že mu magistrát nařídil podzemní parkovací stání, ale neumožnil k nim přístup. Takových věcí je zde, bohužel většina, těžko může obvod cokoliv dělat s pozemkem, který patří soukromníkovi, protože ho pod nekvalitní smlouvou prodal magistrátu ( nám. Dr. E. Beneše) atd. Často to jsou dotazy a nářky na primátora než na starostku a už vůbec jsem nepochopil jak by obvod mohl ovlivnit bytový fond nad rámec svého vlastnictví. Pokud nechce politická reprezentace obvodu, ať je odkudkoliv, vyrobit z centrálního obvodu sídliště, je logické, že po investorech žádá podzemní parkovací stání. Osvědčilo se to v centech menších i větších měst zatížených dopravou, hlavně na západ od ČR už dávno a nevidím důvod, proč to neřešit takto i zde. Příjde mi to méně násilné, než zakazovat vjezd do centra úplně. Bylo by dobré znát problematiku legislativy i rozpočtové možnosti obvodu. Chápu, že paní Bernfeldová nemusí být všem sympatická, ale problémy, o kterých zde píšete nejsou řešitelné na úrovni obvodu, ať na té radnici bude sedět kdokoliv. To, že z nádražní bude za desítky milionů slušná výpadovka mě velice irituje taky, stejně jako desítky jiných věcí po odpovědnosti bych se ptal ale jinde.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 16. Martin [msstavby.cz] :

  +článek: Kofola stěhuje sídlo z Varšavy do Ostravy http://goo.gl/vNO8BZ

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Danek :

  martin [msstavby.cz]: Ahoj MArtine, dnes jsem psal komentář na lázně…..bohužel nevím proč čeká na schválení…samozřejmě nepožil jsem sprostá slova ani nic podobného,co se tedy děje,díky.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Nevím, proč spadl do schvalování, ale komentář zde již je ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Danek :

  Vidím již vše ok.díky.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Martin [msstavby.cz] :

  Na objektu hotelového domu se objevil velký plakát s plánovanou vizualizací.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 21. thvari :

  martin [msstavby.cz]: je to ta samá jako zde výše?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 22. Martin [msstavby.cz] :

  thvari: Ano.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 23. Moon :

  A opět nic

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.