Jatka – ve hře polský architekt

Poté, co pražský architekt Hájek odmítl podepsat smlouvu na dodání projektové dokumentace, oslovilo město polského architekta Roberta Konieczneho z Katovic, který se spolu s Hájkem účastnil výběrového řízení na dodání projektové dokumentace.

Primátor Tomáš Macura vysvětlil, že poté, co architekt Hájek odmítl podepsat s městem smlouvu, byl osloven další účastník řízení. Porota v architektonické soutěži na konverzi jatek ocenila tři návrhy, přičemž prvenství přiřkla Petru Hájkovi z Prahy. Následovalo výběrové řízení na pořízení projektové dokumentace, do které se přihlásili první a třetí z architektonické soutěže – Petr Hájek a polský architekt Robert Konieczny, resp. jejich studia. Petr Hájek nabídl nižší cenu i kratší termín dodání. Součástí výběrového řízení byla smlouva s městem. „Při podání návrhů mohl podle zadávacích podmínek každý z účastníků smlouvu připomínkovat. Menší připomínky měl Robert Konieczny, Petr Hájek žádné připomínky nevznesl. Poté, co byl Petr Hájek jako vítěz výběrového řízení vyzván, aby smlouvu podepsal, začal s městem vyjednávat o podmínkách smlouvy, konkrétně o penále za pozdní dodání dokumentace. Podle zákona o veřejných zakázkách v této fázi by každá změna smlouvy znamenala porušení zákona,“ vysvětlil primátor Tomáš Macura. Podle něj tuto skutečnost potvrdili i právníci architekta Hájka.

Výběrové řízení bylo vyhodnoceno 30. 6. 2017, a protože vítězný Petr Hájek otálel s podpisem, vyzvala jej Rada města k podpisu smlouvy do 18. září, což se nestalo. Petr Hájek měl navíc 14denní lhůtu, ve které mohl uplatnit námitky. Žádné námitky však nepodal. Proto města začalo jednat s druhým účastníkem výběrového řízení, polskou firmou KWK PROMES Roberta Konieczneho. Pokud bude smlouva podepsána, polské architektonické studio dodá projektovou dokumentaci a bude se realizovat návrh, který původně skončil na třetím místě.

„Město v žádném případě nepochybilo a postupovalo přesně podle zákona. Smlouvu, kterou pan Hájek odmítl podepsat, připravila renomovaná právní kancelář, která se specializuje na výběrová řízení. Podmínky soutěže rovněž schválila Česká komora architektů,“ sdělil primátor Macura.

Pokud by z nějakých důvodů smlouvu s městem nepodepsalo ani polské studio Roberta Konieczného, mohlo by město vyhlásit nové výběrové řízení na dodání projektové dokumentace, do níž by se opět mohl přihlásit Petr Hájek a mohl by vznést připomínky ke smlouvě. V takovém případě by je město mohlo akceptovat, aniž by porušilo zákon. Je to ale čistě teoretická možnost.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Adam :

  Už konečně vydají příkaz k demolici, nebo budou pořád vymýšlet další obstrukce?

  Thumb up 5 Thumb down 25
 2. rasta :

  Tak tentokrát je na vině projektové studio. Proč do toho vůbec šli. Smlouva má nějaký návrh a ten se připomínkuje.

  Thumb up 6 Thumb down 6
 3. acdlcia [msstavby.cz] :

  Stejně je tento návrh pěknější než ten vítězný. Navíc jako jediný počítá s obnovou původní věžičky.

  Thumb up 11 Thumb down 2
 4. Hrdý Ostravák :

  Tento návrh musí vyhrát,jestli nechce Ostrava definitivně skončit v architektonickém hnoji.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 5. Rado :

  Hrdý Ostravák: Spíše chce-li Ostrava vystrčit růžky z architektonického hnoje…

  Thumb up 12 Thumb down 1
 6. thrpst :

  To zavání další architektonickou hrůzou.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 7. tmva :

  Pokud zahrnovala smlouva od města dosti tvrdé termíny včetně obsatrární pravomocného stavebního povolení, skoro se nedivím odstoupení vítěze souteže. Jedna věc je udělat projekt, a druhá věc je zapracovat všechny zájmy a požadavky dotčených stran stavebního řízení do projektu, které si občas vzájmeně odporují. Všechno se dá nakonec zdárně vyřešit, ale zabere to čas a stále dokola jednat úředníky (úřední ping-pong). Kdo někdy v Česku zařizoval stavební povolení na větší stavbu, možná ví, na co asi narážím. Pak stanovené smluvní penále za překročení odevzdání projektu nemusí být čistou vinou projektanta, ale spoluviníkem je celý složitý systém stavebního řízení včetně našich úřadů a taktéž nepružného zadavetele. Ovšem penále platí pouze projektant, dotčené úřady nikoli…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  ČT: Jatka opraví zřejmě podle polského návrhu.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.