Opava přestaví dům na Horním náměstí

Blok panelových domů se změní na luxusní bydlení vhodné do centru města.

Stop stav na obsazování městských bytů platí v Opavě. Do uvolněných bytových prostor radnice přednostně začíná přesouvat obyvatele bloku domů na severní straně Horního náměstí. Pro ten chystá přestavbu, jež natrvalo změní vzhled historického centra slezské metropole. Město zmenší plochu Horního náměstí, uliční čáru posune o devět metrů do náměstí. Sociální byty se změní v luxusní. Radní už zadali vznik studie stavebních úprav bloku typicky socialistických bytovek. „S postupujícími opravami okolních domů začíná tento blok bytových domů vyčnívat. Nejen vizuálně, i technický stav je špatný, například zatéká do oken. Pokud bychom domy pouze spravili, zakonzervujeme jejich vzhled na dlouhou dobu. Půjdeme proto raději cestou přestavby,“ uvedl primátor Opavy Radim Křupala.

Opava vychází z výsledků soutěže z roku 2008, v níž už tehdejší vedení města hledalo novou podobu pro bytové domy s čísly 31, 33, 34 a 35. Oslovila autory nejlépe ohodnoceného návrhu a ti budou teď dva měsíce pracovat na studii, jež bude základem pro přípravy územního a stavebního řízení. „Přestavba by se mohla uskutečnit za rok a půl, za dva roky,“ upřesnil primátor.  Vzhledem k tomu, že jde o přesah do dalšího volebního období, chce radnice co nejdřív plán nechat projít zastupitelstvem. Pokud vše půjde dobře, zřejmě už v prosinci. „Projednával jsem to s opozičními zastupiteli a kvitovali nápad s pochopením. Také chtějí vzhled domů změnit,“ dodal primátor.

V domech vznikne bydlení lepší kategorie, byty 4+1 s terasou a parkováním ve vnitrobloku. „Poptávka je a není lepšího místa než Horní náměstí. Do budoucna by se byty rozprodaly a zaplatil by se tak případný náklad na přestavbu,“ uvedl náměstek primátora Dalibor Halátek. V předsunutých prostorách na původní stopu historické zástavby vzniknou nové obchodní prostory, byty pak nad nimi. Předběžně se náklady pohybují okolo čtyřiceti milionů korun.

celý článek: idnes.cz
zdroj vizualizace: zaopavu.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Aleš :

  Chtělo by to spíše nějakou historizující podobu.

  Thumb up 6 Thumb down 7
 2. Pavel :

  Bude se přestavovat klasický panelák z přelomu 60./70. let, ten moc zhistorizovat nejde. Jestli by nakonec nebylo lepší zcela zbourat a postavit jinak, podobně jako naproti Slezanka. Jinak přestavba bude určitě o něco lepší, než pouhé oblepení polystyrenem. Jen tak nějak mám pocit, že přílišné zdůrazňování horizontálních linií se příliš nehodí do kontextu okolí a bude příliš razit jak oproti historickým budovám, tak i proti činžákům z 50. let v sousedství.

  Thumb up 6 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.